Ako sa zbaviť kuny? Sprej proti kunám pomáha

Krtko, potkan, myš či iné hlodavce sú oproti tejto malej šelme iba slabý odvar. Ak máte dočinenia s kunou, čaká vás skutočne ťažký boj. Netreba sa však vzdávať.

Kuna lesná - postrach nejednej domácnosti.

Sme v 21. storočí a kuny sa môžeme zbaviť rôznymi spôsobmi. Predovšetkým si však treba definovať, čo je kuna vlastne zač.

Ochrana auta pred kunami

Kuna lesná – hôrna (Martes martes)

Je malý mäsožravec z čeľade lasicovité, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v oblasti Strednej Európy. Najčastejšie sa zdržiava v zalesnených oblastiach. Na Slovensku výskyt kún klesá, no stále je to dosť nato, aby vám znepríjemňovali život. Kuna je veľká približne 50 cm a vyznačuje sa dlhým huňatým chvostom. Sfarbená je prevažne do tmavo-hneda a v oblasti brucha má žltkastú srsť.

Prakticky si ju nemáte s čím pomýliť, takže ak vám niečo behá v podkroví, pivnici alebo sa vám nasťahovalo do auta, bude to zrejme práve táto malá šelmička. Potrava kuny je pomerne pestrá. Nepohrdne ani ovocím, no skôr ju lákajú myši, králiky, veveričky, mláďatá vtákov, vajíčka sliepok či vtákov, ale trúfne si aj na samotnú hydinu.

Kuna je mimoriadne obratné zviera.

Kuna lesná

Kuna je mimoriadne obratná a rýchla. Dokáže loziť po stromoch, strechách a dokonca jej nevadí ani voda. Cez deň kuna zvyčajne odpočíva. Aktívna je hlavne v noci. Korisť väčšinou usmrtí alebo jednoducho uchmatne to, čo sa dá zjesť. Korisť si odnáša do svojich skrýš. V prípade lesa sú to stromy alebo bútľaviny či jamy. V prípade domácností práve podkrovia, autá alebo suterény.

Ako vám môže kuna uškodiť?

Vzhľadom na to, že kuna je hravá a aj dosť hlučná šelma, môže vás prekvapiť dupaním a škrabaním vo vašom podkroví či pivnici. Ak takéto zvuky v podkroví začujete, tak si tam kuna pravdepodobne udupáva hniezdo a poškodzuje pri tom zatepletenie vašej strechy. Problémom je tiež to, že kuny si do hniezda, teda do izolačnej vaty zanášajú potravu, ktorej zvyška môžu zapáchať. Zdrojom zápachu býva tiež moč a trus, ktorým si značkujú územie, časom môže začať presakovať cez izolačnú vatu do stropu a obytných častí domu.

Ako vyhnať kunu z domu, dvoru či komory?

Problémy môže kuna robiť aj v aute, ak sa vám tam totiž dostane, gumové súčiastky a časti elektroinštalácie sa stanú jej potravou. Kuna je dravec a v bezpečí pred ňou nie sú ani vaše sliepky. Nemusí ich zabiť iba kvôli potrave, často ich len usmrtí a odnesie si z kurníka všetky vajíčka.

Kunu ste spoznali. Ako sa kuny zbaviť? Ako kunu chytiť do pasce? To vám poradíme teraz.

Sprej na kuny

Je najbežnejším pomocníkom v prípade, že vám kuny robia neplechu. Sprej funguje na báze odpudivej vône či smradu. Sprej môžete použiť v podkroví, v aute či v pivnici. Stačí ho nastriekať na miesta, kde je pravdepodobné, že sa kuna pohybuje.

Hagopur - jeden z najlepších sprejov proti kunám.

Cena takejto pomôcky vás vyjde približne na 5-15 €. Populárne sú spreje Hagopur od spoločnosti Grube. Úspešnosť je pomerne uspokojivá. V pokročilej fáze už však menej účinná. Preto ako odpudzovač na kuny treba sprej použiť v začiatkoch, keď máte podozrenie, že sa kuna v danom priestore vyskytla.

Jed proti kunám

Existujú jedy, ktoré kuny skonzumujú a pár hodín na to uhynú. Populárnym pomocníkom je jed s názvom Vigonez, ktorý sa síce na Slovensku nepredáva, no je možné ho objednať z Poľska. Cena je okolo 3 € a smrť kuny je zaručená.

Elektronický plašič na kuny

Plašič je skvelým pomocníkom predovšetkým v autách. Dôvodom je, že zariadenie je potrebné pripojiť k elektrickému zdroju. Zariadenie potom vytvára ultrazvukové vlny, ktoré človek nezachytí, no kuna rozhodne áno. Inštalácia nie je náročná, no ak máte obavy z možných škôd, zverte montáž odborníkovi.

Elektronický plašič na kuny od spoločnosti Kemo.

Ceny plašičiek sú rôzne, nájdete aj lacnejšie v hodnote okolo 15 €, no samozrejme sa nájdu aj drahšie a výkonnejšie. Populárnou značkou je značka Kemo alebo Deramax. V ponuke sú takisto odpudzovače so senzorom a na batériu, ktoré keď zaznamenajú v priestore pohyb, okamžite začnú vydávať ultrazvukové vlny a zároveň nemusia byť neustále pripojené na elektrický zdroj. Úspešnosť je naozaj vysoká.

Pasce na kuny

Pasca na kuny si vyžaduje o niečo funkčnejší systém ako v prípade malých hlodavcov. Samozrejme je potrebné okrem pasce mať aj návnadu. Kuna nie je prieberčivá a čokoľvek do pasce vložíte, kuna zožerie. Od mäsa či pečiva až po ovocie či vajcia.

Vďaka takejto pasci sa kuny zbavíte v podkroví alebo v suteréne. Tieto mechanické lapače stoja od 25 až po 50 €. Odlišujú sa iba v systéme, ktorý používajú. Kuny sú učenlivé, preto si dajte pozor, aby ste ju chytili na prvý raz. Ak sa tak nestane, ôže prísť na to, na akom princípe pasca funguje a už si do nej len bude chodiť po návnadu, keď bude hladná.

Ako sa zbaviť kuny v aute

Dôvodom, prečo kuny lezú do auta, je zvyškové teplo, ktoré motor vyžaruje, a to, že priestor považujú za dobrý úkryt. Izolácia, gumové hadice a elektrické káble však pred týmto predátorom nie sú v bezpečí. Aby vám kuna nespôsobila tisícové škody, tak by ste sa jej mali zbaviť hneď, ako ju vo svojom aute objavíte.

Ako ochrániť auto pred kunami?

Prvou možnosťou je použitie ultrazvukového plašiča alebo pachových, prípadne chuťových repelentov.

  • Pachové odpudzovače nebudú síce kune voňať, problém so zápachom by ste však mohli mať aj vy.
  • Chuťové repelenty by mohli pomôcť, avšak kuna sa nedotkne len súčiastok, ktoré ním budú nastriekané, ak na nejakú zabudnete, škody vám hrozia tak či tak. Týmto spôsobom navyše kunu z auta nevyženiete, len jej zabránite ničiť vám automobil.
  • Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom je tak použiť ultrazvukový plašič. Vďaka striedaniu frekvencií a ich intenzity sa zvera spoľahlivo zbavíte.
  • Účinkuje aj elektrická ohrada, dajte si ju okolo auta a kuna sa k nemu nedostane.
  • Jedným z dobrých riešení je tiež zabalenie všetkých dôležitých častí do ochranného obalu (trubice na káble a hadice). Ide však o dosť prácnu metódu.

Ochrana auta pred kunami

Alternatívna pomoc

Ak uprednostňujete skôr domácke riešenia, prípadne nechcete platiť za spreje či plašiče, vyskúšajte niektoré z rád ľudí, ktorí mali s kunou skúsenosti.

V prípade kuny vám ani pes či mačka pomôcť nemusí. Psovi sa ju môže podariť chytiť, no je to málo pravdepodobné. Musel by byť totiž presne na mieste, kde sa kuna pohybuje. Ak si zvolíte túto alternatívu, vyberte si menšie akčné plemeno, napríklad teriéra. Mačka sa často zľakne viac ako kuna, preto je len malá záruka, že vám pomôže sa šelmy zbaviť. Domácou pomôckou môže byť azda ocot. Pokiaľ nechcete vyhodiť peniaze za sprej. Namočte kusy látky do octu a rozmiestnite po podkroví či aute. Je možné, že kunu zápach odradí.

V niektorých prípadoch pomohli aj WC osviežovače alebo SAVO. Jednoducho rozmiestniť do priestoru, kde sa kuna vyskytuje. Kunám vadí hluk, vyskúšajte nechať na povale či v pivnici zapnuté rádio, kunu to aspoň na čas vyženie. Keďže si však dokáže na nepríjemné zvuky zvyknúť, je pravdepdoobné, že sa po čase vráti. Ak viete, že kuna k vám domov chodí pravidelne, utesnite všetky otvory v dome. Kuny sa dokážu pretiahnuť aj malými škárami, preto ak naozaj neutesníte všetky otvory, ktorými by sa k vám mohla dostať, dobre, nebude tento spôsob účinný.

Niektorým sa osvedčila zvieracia srsť, ľudské vlasy či tigrí trus. Ide však len o krátkodobé riešenie, pretože kuny vypudí len na chvíľu. Hneď ako zápach stratí na intenzite, vrátia sa.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

04/02/2019 16:13
forma 3

Super članok a dobre si to zapametame

20/05/2019 13:47
Kuna mrcha

Velmi dobry clanok

24/05/2019 22:07
Stano

Dal som si tú námahu a objednal som si spomínaný jed vigonez z alegra.
300g kuny vynosili za 2 týždne. Každý večer som na auto položil jeden sáčok trvalo 3 dni kým zmizol prvý a potom to šlo každý večer ho kuna schmatla a odniesla nevedno kam. Keďže na dvore som nenašiel nikdy stopu modrej látky obsahujúceho jed, neviem potvrdiť či ho aj zožrala. Isté je že bašavely na aute pokračujú čiže si nemyslím že je to zaručený spôsob zbavenia sa kuny ako uvádzajú v článku.

01/08/2019 16:49
megy

Prave bojujeme aj my s kunov uz sa nam pustila do oplastenia na motore a kupila som z Polska presne tento gel...akurat ze som vycitala ze tu modru tekutinu mam vytlacit s toho sačku ci nie???

20/10/2019 20:10
Dina

Jasné že to treba vybrať :D

06/07/2020 21:15
Stanislava Fridrichová

Ja som objednala z firmy Grobe v Kovacovej taký tekutyy smrad, veľmi to smrdí,mám to po celom dvore,
mala by vraj stratiť prachovu stopu,ale kuna chodí ďalej, iba mi už nevala kvety a cesnak.Akoby to obchádzala

11/07/2020 22:45
Rasto

Zdravim ako sa da objednat ten jed

11/07/2020 22:45
Rasto

Zdravim ako sa da objednat ten jed

11/07/2020 22:47
Rasto

Zdravim ako sa da objednat ten jed

13/07/2020 19:20
Stanislava

Dobrý deň, našla som si v googli firmu Grobe,ich telefón a objednala som to.Mila pani mi ochotne poradila.

13/07/2020 20:13
Tatiana

firma Grobe ? nenašlo mi takú

13/07/2020 20:27
Stanislava Fridrichová

Prepáčte,je to firma Lesnícke náradie Grube Kováčová

13/07/2020 20:31
Stanislava Fridrichová

tel.cislo je 045 532 2779 Grube

14/07/2020 09:30
Tatiana

dakujem veľmi pekne...a čo ste presne objednali, napíšete mi aj cenu ? vdaka

14/07/2020 10:41
Stanislava

Ako sa to volalo,už neviem,ale pani mi povedala,čo treba a stálo to pollitrova flasay 25eur

14/07/2020 10:42
Tatiana

ja skúsim lepidlo na myši

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 08.06.2017
Hodnotenie článku:
(82.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čím natrieť altánok? Akú kryciu farbu, lak, lazúru na drevo?Čím natrieť altánok? Akú kryciu farbu, lak, lazúru na drevo?

K starostlivosti patrí pravidelná kontrola, nový náter alebo menšie opravy poškodených miest. Ako sa správne starať o altánok a čím by ste ho mali natrieť, aby bolo drevo odolnejšie?

Akú záhradnú techniku/nástroje do záhrady? Postačí prevzdušňovač, kosačka a píla?Akú záhradnú techniku/nástroje do záhrady? Postačí prevzdušňovač, kosačka a píla?

Ako teda vedieť, čo si do záhrady zaobstarať? V tomto článku nájdete presný zoznam základných vecí, ktoré patria do povinnej výbavy starostlivosti o záhradu.

Zelená strecha svojpomocne – skladba/vrstvy, postup, cenaZelená strecha svojpomocne – skladba/vrstvy, postup, cena

Ako trochu zelene vrátiť medzi množstvo domov a bytoviek? Riešením je zatrávňovanie strechy.