Ako sa zbaviť potkanov na dvore, v záhrade, v dome? Pasca, ocot, sadra, mačka aj pes pomôžu

Zrejme máloktorá domácnosť ešte nezažila situáciu, kedy do rodiny pribudol tak trochu neželaný člen. Áno, hovoríme o potkanoch a všeobecne aj iných hlodavcoch.

Potkan prenáša rôzne infekčné choroby

Avšak potkan je v skutku špecifický tvor, ktorý dokáže vyvolať strach, urobiť neporiadok či spôsobiť nemalé škody. Čo to o potkanovi vieme. Ako sa ho ale zbaviť? Možností máme hneď niekoľko. Niektoré sú humánnejšie, iné trochu drastickejšie. So škodcami sa netreba hrať a radšej urobiť rázny koniec. Ako na to?

Pomocníci pri chytaní potkana


Potkan obyčajný (Rattus norvegicus)

Tento „malý“ hlodavec sa vyskytuje na 80% územia našej krajiny a to v pomerne hojnom počte. Ako rozpoznať, že máme doma potkana? Potkan obyčajný sa vyznačuje hrubým šupinatým chvostom, zaoblenou hlavou, malými očami a dlhý je zhruba 150 až 200 mm, väčšie jedince však nie sú výnimkou. Väčšinou je sfarbený do sivo-hnedá, no občas má nádych až čiernej farby. Dožíva sa zhruba 3 až 4 rokov. Potkany sa môžu páriť zhruba vo veku 6-7 týždňov svojho života. Gravidita u samičky trvá priemerne 22 dní. Zaujímavosťou je, že samička má za svoj život 7-12 vrhov, pričom v jednom vrhu môže mať 8-12 potkaníkov. Živia sa materským mliekom a osamostatňujú sa zhruba v 4-5 týždni.

Potkan sa zvyčajne zdržiava na miestach, ktoré sú pokojné, tmavé a zároveň mu poskytujú útočisko. Klasické hniezda má vyhrabané v zemi. V prírode sa snaží byť v blízkosti pitného zdroja, keďže mu nerobí problém ani „rekreačné“ plávanie. V domácnosti to však môžu byť pravidelné návštevy suterénu, podkrovia alebo špajze. Potkan je všežravec a okrem rôznych semien, obilnín, zeleniny sa odváži aj na vtáčie vajcia a v prípade veľkého hladu je schopný zaútočiť aj na iné hlodavce. Častým prípadom je výskyt, ak chováte nejaké úžitkové zvieratká. Ideálne podmienky pre hniezdenie a rozmnožovanie. Rovnako je prenášačom mnohých infekčných chorôb.

Potkan hnedý

Potkan hnedý (Rattus norvegicus) vs potkan tmavý (Rattus rattus)

Potkan hnedý je v našich končinách najbežnejší. Ide o inteligentného tvora, ktorý sa dokážde rýchlo prispôsobiť a vyhýbať sa nástrahám. Najaktívnejší je v noci a nad ránom, je veľmi ostražitý. Pri akejkoľvek hrozbe uniká do úkrytu, ak sa vám ho podarí zahnať do kúta, dajte si pozor. Správa sa agresívne a na človeka útočí. Je to všežravec, pochutná si na mäse, obilných zrnách i na zelenine.

Potkan tmavý (krysa) je suchomilný tvor, ktorého nájdete najčastejšie na povalách, v sýpkach a skladoch plodín. Najviac si pochutná na rastlinnej potrave, konkrétne na obilí, zeleniny, najmä zemiakoch, a na šrote.

Pasca na potkany

Ide o zaručenú pomoc, ktorú ľudia používajú už veky. Nejde o žiadny humánny spôsob, no smrť je pomerne rýchla a bez útrap. Dnes však už existujú aj pasce, ktoré potkana iba uväznia a môžete ho vypustiť ďaleko od svojho domova. Tieto pasce vás budú stáť zhruba 30 €.

Za klasické pasce dáte od 3 do 10 €. Ušetriť môžete na podomácky vyrobenej pasci, napríklad z plastovej fľaše. Úspešný výsledok je však pri potkanovi málo pravdepodobný. Čo použiť ako návnadu? Ľudia často používajú syr, orechy, zrno alebo kúsok mäsa. Najlepšou možnosťou sú však špeciálne „pamlsky“ pre hlodavce. S lepidlom to na potkany radšej ani neskúšajte. Úspešnosť je skutočne nízka.

Pasca na potkany

Jed na potkany

Alternatívou oproti pasci je rozhodne účinný jed. Ide o jeden z najúčinnejších spôsobov, ako sa potkanov zbaviť. V tomto prípade tu je iba jedná možnosť, a to potkana zabiť. Najviac odporúčané sú otrávené granule alebo perličky. Účinnou otravou, ktorá má 100% účinok je napríklad Ratimor (parafínové kocky). Stačí ich umiestniť na miesta, kde ste potkana videli, prípadne ak poznáte jeho skrýš, je to ideálne.

Toto riešenie nie je veľmi humánne, navyše, ak potkan otravu zožerie, dochádza k pomalej smrti. Potkany žijú v kolóniách, na spodku hierarchie sú tzv. ochutnávači, ktorí návnadu ochutnajú ako prví. Pokiaľ prežijú, ochutná z nej aj zvyšok skupiny, ak nie, zďaleka sa jej vyhne. Ak už si jed zvolíte, musíte ho vhodne umiestniť, pretože nebezpečenstvo hrozí vašim domácim miláčikom i deťom.

Jed na potkany Ratimor

Odpudzovače a plašiče potkanov

Jednou z možností, ako sa zbaviť potkanov vo svojom okolí, sú odpudzovače alebo plašiče. Fungujú na princípe vysielania ultrazvukových signálov alebo elektromagnetických vĺn, ktoré sú pre človeka neškodné, ale potkanom vyslovene vadia. Ide skôr o prevenciu a ak už potkanov máte, plašič stačiť nebude.

Dosah odpudzovač je obmedzený, preto ho potkany dokážu pomerne ľahko obísť.

Mačka a pes na potkany

Je známe, že potkan je agresívny a nerobí mu problém sa vzoprieť mačke či psovi. Tak či onak, pokiaľ máte psa, je veľká šanca, že potkan sa do vášho revíru tak ľahko nedostane. Nielenže ho pes dokáže odplašiť, ale neraz ho môže aj usmrtiť. Mačka je naopak prostriedkom, ktorý dokáže potkana zneškodniť, respektíve chytiť. Nezabúdajte však vašich miláčikov zaočkovať.

Možno vás prekvapí, že účinným prostriedkom proti potkanom sú morské prasiatka. V ríši hlodavcov sú morčatá nad potkanmi nadradené a v prípade, že by sa potkan pokúsil dostať na ich územie, okamžite ho odplašia.

Mačka s chyteným potkanom

Pyrotechnikou proti potkanom?

Na internete sa dočítate o rôznych tipoch a radách. Jednou z nich je napríklad nápad, že do dier budete potkanom hádzať piráty alebo inú hlučnú pyrotechniku. Ide o neefektívne a najmä hlučné riešenie.

Jablčný ocot na potkanov v záhrade a na dvore

Potkanie výkaly v kôlni, potkaní moč na záhradnom náradí, vyhryzené krmivo? Potkany sa dostanú aj tam, kde by ste to nepredpokladali. Úkryty si nájdu na vašom dvore i v záhrade. Použiť môžete pasce, jed, vypustiť mačku alebo psa, ale vyskúšať môžete aj domáci recept v podobe jablčného octu. Strácajú vďaka nemu čuch, takže ak ním postriekate ich cestičky a do kútov umiestnite kúsky vaty namočené v octe, dezorientujete ich.

Zmes sadry, pudingu a vanilínového cukru vám ukáže cestu do ich hniezda. Údajne zaberá aj klinčekový olej, amoniak či cesnak s cibuľou.

Na potkana v aute zaberá silná vôňa

Vo vašom aute sa môže zabývať nielen kuna či mačka, ale aj potkan. Rovnako ho láka teplo počas chladnejšieho obdobia, preto je schopný sa prehrýzť cez podvozok a usadiť sa v motorovom priestore alebo vo výfuku.

Potkany nemajú rady silné vôňe, preto ich môže odradiť napríklad voňavý stromček. Umiestnite ho do motorového priestoru, samozrejme tak, aby nehrozilo jeho vznietenie. Priestor pod kapotou môžete taktiež vystriekať voňavkou, aromatickým sprejom či sprejom, ktorý zanechá lepkavý povrch, potkan sa ho bude strániť.

Na potkanov v byte deratizátor

S potkanmi v byte vám pomôžu pasce i jed, avšak najúčinnejšou možnosťou je deratizácia. Mali by ste ju vykonávať v pivniciach a suteréne bytového domu pravidelne, najvhodnejšie dvakrát ročne. Poslúži to ako prevencia, ale aj ako riešenie problému, ak už sa do bytovky potkany dostali. Často si len sondujú ďalšiu vhodnú lokalitu a ešte nemusia byť v priestoroch bytovky zabývané. Nezabúdajte ani na prevenciu v podobe sieťok na oknách či nevyhadzovania zvyškov jedál do záchoda. vyhýbať by ste sa mali aj skladovaniu krmiva a potravín v pivniciach.

Pomocníci pri chytaní potkana

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako sa zbaviť potkana v aute?

Potkana sa môžete zbaviť pomocou voňavého stromčeka, nastriekaním voňavky do priestoru pod kapotou alebo aromatickým sprejom. Potkany totiž neznášajú silné vône. Nápomocný je napr. aj ultrazvukový odpudzovač.

Účinkujú proti potkanom aj vrecká proti moliam?

Nemáme to overené, ale viacero čitateľov potvrdilo, že dokážu pomôcť. Opäť to súvisí s ich výraznou vôňou.

Aká metóda je na potkany najúčinnejšia?

Asi vás nepotešíme, ale najúčinnejšia je prevencia. Ide o najbezpečnejší a najhumánnejší spôsob boja proti týmto hlodavcom. Do vášho príbytku sa najčastejšie dostanú cez otvory vo vonkajších stenách, preto ich čo najlepšie utesnite.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

01/11/2018 09:48
andrej andreansky

KTO MI PORADI CI TO FUNGUJE
NASYP SADRU NA PODLOZKU A POTOM DO NEJ JEDLO - POTKAN TO ZOZERIE AJ ZO SADROU , ZAPCHA HO A ZDOCHNE . PORADILI MI TO NA DEDINE. PLATI TO ?

07/12/2019 13:28
mirko

asi hej,kolega murar si utieral zadok do papiera od cementu a potom sa nemohol vys rat

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 23.06.2017
Posledná aktualizácia: 21.02.2023
Hodnotenie článku:
(84.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...