Ako sa zbaviť škorcov v záhrade?

Máte záhradku plnú sladkého ovocia a nič z úrody si nevychutnáte, pretože vám ju rok čo rok pooberá škorec? Nie ste v tom sami. S týmto okrídleným nezbedníkom bojujú záhradkári po celom Slovensku. V ohrození sú jahody, čerešne, baza, ale aj také hrozno. Škorec má skutočne vyberané chute.

Párik škorcov lesklých sediacich na strome

Existuje niekoľko spôsobov ochrany pred týmto, na prvý pohľad neškodným vtáčikom. Pozrite sa s nami na to, ako ťažko dopestovanú úrodu ochrániť efektívne a jednoducho.

Ako rozpoznať škorca

Pokiaľ sa nazaraďujete medzi odborníkov na vtáctvo, asi ste sa nikdy príliš nezamýšľali nad tým, aké vtáčiky žijú vo vašom okolí. Aspoň nie dovtedy, kým vám nezjedli všetku úrodu. Škorec je malý vták s rozmerom okolo 20 cm. Často si ho ľudia mýlia s drozdom, no rozdiel medzi drozdom a škorcom je pomerne výrazný. Škorec je oveľa menší a má oceľovomodré sfarbenie s bielymi fliačikmi na krídlach. Vydáva nepríjemné škriekavé zvuky, ktoré počuť už z diaľky.

Aký plašič škorcov sa používa?

Existuje nespočet rád a trikov na to, ako sa zbaviť škorcov v záhrade. Niektoré su finančne náročne a za zváženie stoja skôr vo veľkých sadoch. Iné nestoja skoro nič a v malej záhradke bohato postačia. Celkovo môžeme spôsoby plašenia škorcov rozdeliť na mechanické, biologické a zvukové. Mechanické spočívajú v ochrane sieťkami, CD-čkami či strašiakmi. Biologické využívajú najmä vo veľkých sadoch či vinohradoch, pretože naň potrebujete skutočné dravé vtáky. No a na zvukové plašenie zasa slúžia plašičky, ktorých zvuku sa škorce boja.

Škorec sediaci na strome

CD-čká a PET fľaše

Najbežnejším trikom, ktorý je lacný a účinný, je použitie starých CD nosičov alebo podomácky vyrobených plašičiek z PET fliaš. CD-čká stačí zavesiť na strom či vinič. V slnečné dni sa od nich bude odrážať svetlo, ktorého sa vtáky boja. Ovocie tak bude v bezpečí. Podobne fungujú aj plastové fľaše. Rozvešajte ich na strom a zvuk, ktorý fľaše vo vetre vydávajú, zaručene škodcov odplaší. Niektorí záhradkári však tvrdia, že po pár dňoch si vtáky na plašenie zvyknú a prestanú sa báť. Za vyskúšanie však nič nedáte.

Sieťky a záclony

Vo veľkých sadoch ovocia je bežné, že ovocinári zahaľujú stromy do hustých sieťok. Sieťka zamedzí vtáctvu pohostiť sa na úrode a zároveň je bezpečná pre strom, ktorý ma pod ňou dostatok svetla, aby mohol rásť. Ak sa vám chce, môžete si zasieťovať stromy aj u seba doma. A čo ovocie, ktoré rastie pri zemi? Super trik, ako ochrániť jahody pred vtákmi, je obyčajná záclona. Riadok s ovocím stačí prekryť záclonou, ktorú uchytíte kolíkmi k zemi a stará nepotrebná látka poslúži ako funkčná sieťka na jahody.

Starý dobrý strašiak

Určite poznáte klasického strašiaka, ktorý stojí v strede kukuričného poľa. Podobného, väčšieho či menšieho, si môžete urobiť aj u seba doma. Stačí vám dlhšia palica, staré oblečenie a staré dobré CD alebo fľaše. Vybaviť ho môžete tiež igelitkami, ktoré vydávajú vo vánku pre vtáctvo nepríjemné zvuky a na odstrašenie údajne fungujú aj reflexné prvky. Dbajte na to, aby bol strašiak na vtáky umiestnený strategicky tak, aby chránil celú záhradu. Pri výrobe strašiaka sa navyše zabavíte a môžete zapojiť aj deti.

Strašiak na vtáky

Makety dravcov

Keď sa prejdete po meste, na mnohých budovách sú umiestnené makety dravých vtákov. Slúžia na plašenie holubov. Môžete ich však využiť aj na škorce. Dravce sa dajú umiestniť na strechy, do kvetináčov na balkóne, ale aj na strom. Stačí si vyskúšať, ktoré miesto zaberá u vás najlepšie. Výhodou je, že tieto plašičky môžete nechať na mieste celoročne a nemusíte sa zaoberať menením ako v prípade CD, fliaš či sieťok.

Zvukové plašičky

Ak u vás nezaberajú vizuálne formy plašenia vtáctva, choďte na to inak. Stavte na zvuky. Predávajú sa rôzne druhy plašičiek, ktoré vydávajú zvuk ako dravé vtáctvo. Dokonca kúpite aj makety dravcov, ktoré sú vybavené zvukovými efektami. Veľmi účinný je taktiež solárny plašič vtákov. Nabíja ho slnko a funguje tak, že vydáva ultrazvuk, ktorý človek nepočuje, ale pre zvieratá je nepríjemný. Vďaka tomu tak do priestoru, ktorý plašič pokrýva, žiadne zviera nevstúpi. Úrodu ochránite nielen pred vtákmi, ale aj hlodavcami či inými škodcami.

Živé dravce v záhrade

Poslednou z možností, ktorá funguje, je dravý vták v záhrade. Tento variant plašenia vtáctva je finančne veľmi nákladný a využíva sa primárne vo veľkoplošných sadoch či vinohradoch. Dravce sa dajú prenajať na dlhšiu dobu a v čase dozrievania pomáhajú chrániť ovocie. Prenajímať sokolov si asi nepôjdete, ak však na svojej záhrade náhodou zbystríte dravého vtáka, určite ho nevyháňajte. Neublíži vám a spraví dobrú službu. Na škodcov dobre zaberajú aj mačky. Ak máte nejakú v záhrade, počet vtáctva aj hlodavcov sa sám od seba prirodzenou cestou zníži.

Autor článku

Simona Halásová

Volám sa Simona a som tak trochu schizofrenik. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, pracovala v nadnárodnej korporácii, navrhla so sestrou kolekciu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 18.04.2019
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje? Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje?

Mnohí turisti a dovolenkári vedia, že Airbnb je jedinečnou možnosťou, ako nájsť výhodné a komfortné ubytovanie v dovolenkovej destinácii. Prípadne poskytovať ubytovanie a zarábať môžete...

Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV? Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV?

Hodil by sa vám do obývačky nový televízor, avšak vaša polovička je proti? Aké sú protiargumenty? My vám ich ponúkneme.

Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku

Pri zariaďovaní kúpeľne treba myslieť na množstvo vecí – sprcha, toaleta alebo kvalitné umývadlo. Umývadlo so skrinkou, zapustené umývadlo, umývadlo na dosku? My vám poradíme, ako si...