Ako sa zbaviť zápachu z práčky alebo umývačky

Máte doma umývačku riadu či práčku, ktorá po otvorení vždy smrdí? Proti tomuto problému sa dá veľmi jednoducho bojovať, len musíte vedieť ako.

Čistenie špiny pod tesnením v práčke

Máme pre vás dnes pár tipov a rád, vďaka ktorým sa zápachu zbavíte navždy!

Ako odstrániť zápach z umývačky?

Nemusíte sa čudovať, keď vám z umývačky ide smrad. Každý deň tam vkladáte špinavý riad, ktorý má svoj vlastný zápach. Bez pravidelného čistenia vašej umývačky riadu môžete zabudnúť na príjemnú vôňu. Na odstránenie zápachu existuje niekoľko rád, ktoré môžete využiť aj vy.

Ocot si poradí so zápachom i vodným kameňom

Skvelým pomocníkom je napríklad ocot, ktorý stačí naliať do šálky, položiť do vrchného koša umývačky a pustiť celý umývací cyklus na najvyššiu teplotu. Jednoducho si tak vyčistíte umývačku riadu octom.

Nesmiete však zabudnúť ani na tú najväčšiu špinu, ktorá je usadená na viditeľných miestach. Tú môžete jednoducho zotrieť navlhčenou handričkou. Nezabránite tým tak len nepríjemnému zápachu, ale aj baktériám, ktoré by sa mohli rozširovať ďalej.

Odpad organického pôvodu

Najhlavnejší dôvod zápachu z umývačky je najmä ten, že sú po bokoch a na spodku usadené baktérie, ktoré rozkladajú zvyšky jedla. Jedlo tak zostáva v umývačke a smrdí každým dňom viac. Zápach robí aj riad, ktorý vkladáte do umývačky, pretože sú na ňom nalepené zvyšky jedla. Preto vždy, keď sa skončí umývací cyklus, vyčistite filter, do ktorého sa jedlo zachytilo. Odstráňte spodný kôš, filter vyberte a opláchnite ho pod horúcou vodou. Potom ho umyte teplou mydlovou vodou, pomôcť si môžete napr. starou zubnou kefkou. Filter vráťte na miesto a pretrite aj vnútro umývačky riadu. Použiť môžete prípravky na čistenie umývačky riadu (Finish, Jar, Somat).

Obľúbené prípravky na čistenie umývačky riadu


Ako sa zbaviť nepríjemného zápachu z práčky?

Vyťahujete každý deň smradľavú bielizeň z práčky a chcete, aby to skončilo? Prezradíme vám, ako sa toho problému zbaviť.

Vyčistite gumové tesnenie na práčke

Na tesnení sa často drží voda a tvorí sa tam pleseň. V prípade, že je gumové tesnenie okolo dvierok zanesené, práčka môže zapáchať. Najvhodnejšie je čistiť tesnenie po každom praní, prípadne aspoň raz za mesiac. Na čistenie môžete použiť suchú mäkkú handričku, prípadne ju namočte do octu. Z tesnenia odstráňte všetky nečistoty a vytrite ho dosucha. Najvhodnejšie je nechávať dvierka otvorené, aby sa na tesnení nedržala voda.

Vyčistite zásobník na prací prášok a aviváž

Keďže v zásobníku zostávajú zvyšky prášku a aviváže, často sa tam tvorí pleseň. To spôsobuje nepríjemný zápach. Ak budete dávkovač pravidelne čistiť a nánosy odstraňovať, zápachu sa vyhnete.

Zásobník vyberte a opláchnite pod tečúcou teplou vodou. Zaschnuté zvyšky pracieho prášku môžete vyčistiť starou zubnou kefkou. Zásobník potom utrite dosucha, uložte na miesto a nechajte ho pootvorený. Najvhodnejšie je čistenie (oplachovanie) po každom praní, dôkladnejšie stačí raz za mesiac.

Čistenie zásobníka pracieho prostriedku v práčke

Vyčistite filter

V práčke sa nachádzajú dva základné filtre – vodný a odtokový. Vodný je v mieste napájania prívodovej hadice na vodu. Zachytáva nečistoty, ktoré by sa do práčky mohli dostať z vodovodného potrubia. Stačí ho umývať raz do roka. Odtokový filter v spodnej časti práčky je potrebné čistiť častejšie, aspoň dvakrát do roka. Zachytáva totiž pevné nečistoty, ako vlasy, chlpy, prach či predmety, ktoré vám vypadli z vreciek praného oblečenia. Návod, ako ho vybrať, nájdete v manuáli k práčke. Hrubé nečistoty odstráňte rukou, prípadne handričkou, potom ho prepláchnite čistou vodou.

Vyčistite bubon práčky

Na čistenie bubna, resp. vnútra práčky sú najlepšie špeciálne čističe (Savo, Sanytol, Calgon a pod.). Stačí s nimi pustiť práčku naprázdno na čo najvyššiu teplotu (60 alebo 90 °C) a bubon bude spoľahlivo čistý. Zbavia ho nielen nánosov z čistiacich prostriedkov, ale aj vodného kameňa.

Perte pri vyššej teplote

Horúca voda je dobrým prostriedkom na boj so špinou a mastnými usadeninami, ktoré spôsobujú zápach. Zvoľte aspoň párkrát do mesiaca program na 90 °C, napr. pri praní uterákov. Pracie cykly by ste teda mali striedať a neprať stále pri nízkej teplote.

Používajte správne pracie prostriedky

Usadeniny v práčke sú výsledkom častého používania pracích gélov a zmäkčovadiel, z ktorých sa tvorí v práčke sliz. Najmä pri praní pri nízkych teplotách sa nerozpustia dostatočne a usádzajú sa v útrobách práčky. Sliz je častým zdrojom zápachu z práčky. Odporúčame meniť nielen pracie cykly, ale aj pracie prostriedky.

Osvedčená dvojka – ocot a sóda bikarbóna

Ocot stačí naliať do bubna alebo ho pridať k praciemu prášku a spustiť najdlhší cyklus s čo najvyššou teplotou. Po dopraní práčku neotvárajte a nechajte roztok pôsobiť napr. celú noc. Potom spustite krátky program na prečistenie. Sóda bikarbóna (ale aj kyselina citrónová v prášku) má rovnakú funkciu. Tú treba nasypať do priehradky na prášok.

Môžete ich použiť aj spolu. Sódu nasypte namiesto prášku a ocot nalejte do priehradky na aviváž. Zapnite práčku a zopakujte postup popísaný vyššie.

Obľúbené prípravky na čistenie práčky

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 21.10.2017
Posledná aktualizácia: 15.03.2023
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší mop na podlahy – Vileda a Leifheit sú najlepšieAko vybrať najlepší mop na podlahy – Vileda a Leifheit sú najlepšie

Aj tento jednoduchý a účelný vynález sa vyvíja a výrobcovia sa stále snažia prácu s mopom uľahčiť. Mop na podlahy môže byť tkatiež praktickým a sofistikovaným príslušenstvom.

Vyberáme lapač hmyzu. Najlepší je elektrický odpudzovač komárov na terasuVyberáme lapač hmyzu. Najlepší je elektrický odpudzovač komárov na terasu

V boji proti dotieravému hmyzu sa na základe skúseností a recenzií osvedčil hlavne elektrický lapač hmyzu Použite ich všade tam, kde si s hmyzom neviete rady. My vám predstavíme viacero...

Ako zbaviť uteráky zápachuAko zbaviť uteráky zápachu

V našom článku nájdete  odpovede na otázky „Prečo uteráky zapáchajú? Prečo nesajú? Prečo stratili svoju mäkkosť?“  a tak isto pár tipov, ako zápachu predísť a zbaviť sa ho raz a...