1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ktorý vianočný stromček je krajší? Živý alebo umelý?

Ozdobený stromček a pod ním hromada darčekov. Neodmysliteľný obraz každých Vianoc. Kúpa takéhoto stromčeka však môže narobiť pekné starosti, keďže predajcovia lákajú pestrým výberom. 

Vianočný stromček

Ak chcete, aby voľba správneho stromu prebehla hladko a jednoducho, nasledujúce tipy sú práve pre vás.

Krásne husté umelé vianočné stromčeky

Aké máme možnosti?

Rozhodovanie štandardne začína súbojom medzi živým a umelým variantom. Najnovšie sa však v domácnostiach čoraz viac objavuje kompromis týchto dvoch možností - stromček v črepníku. Každá alternatíva má samozrejme svoje pre a proti.

Umelý stromček

Kúpa umelého stromu predstavuje investíciu do budúcna, keďže vám vydrží dovtedy, kým nedôjde k jeho mechanickému poškodeniu alebo pokiaľ nie je príliš opotrebovaný. Moderné umelé stromčeky sú vyrábané tak, že ich často ani nerozoznáte od živých verzií.

Kvalitný umelý stromček

Medzi ich hlavné výhody patrí trvácnosť a to, že takmer neopadávajú, takže vám po nich nezostane veľký neporiadok. Nevýhody sú asi zrejmé. Aj keď sa výrobcovia snažia umelými stromami čo najviac napodobniť ich živý náprotivok, je to stále len imitácia a vôňa a vzhľad riadnych stromov nikdy nemôže byť úplne nahradená. Ceny sa pohybujú v intervale od 30€ až po 100 či 200€.

Živý stromček

Ak nie ste fanúšikom umelých napodobnenín a chceli by ste podporiť jedinečnú atmosféru Vianoc, uvažujte o kúpe živého stromčeku. Najčastejšie sa predávajú smreky, borovice alebo jedle. Živý stromček nie je len krajší, ale tiež ekologický. Pri výrobe umelých stromčekov vznikajú vedľajšie škodlivé látky.

Ak kupujete živý stromček, dajte si pozor na pofidérnych predajcov, ktorí číhajú pred obchodnými centrami a často predávajú stromčeky z igelálneho výrubu. Bežným javom je tiež to, že sú stromy už niekoľko dní staré. Kvôli kontrole skúste s nimi trochu zatriasť, aby ste videli, koľko ihličia z neho opadne. Konáriky by mali byť mäkké a živé.

Výber živého vianočného stromčeka

Doma dajte pod stromček fóliu, aby ste sa rýchlejšie zbavili ihličia. Samozrejmosťou je udržiavať ho v nádobe s vodou, aby vydržal čo najdlhšie. Taktiež môžete z koreňa zrezať niekoľko centimetrov - predlžuje to jeho životnosť. Ceny sú nižšie, čiže v pohode sa zmestíte aj do 50€.

Stromčeky v črepníku

Ak máte cit k prírode a nepreferujete výrub stromčekov na jednorázové použitie kvôli Vianociam, tretia možnosť je pre vás ideálna. Stromčeky v črepníku sú výborné v tom, že vám pri správnej starostlivosti poslúžia až na niekoľko sezón. Počas roka ich potom môžete ďalej pestovať na balkóne či záhrade.

Vianočný stromček v črepníku

Ich cena je vzhľadom na ich životnosť priam zanedbateľná, keďže menšie stromky nájdete už za 10€. Ak však kupujete už vyrastený strom v kvetináči aj so zeminou, cena bude pochopiteľne vyššia ako pri klasických živých stromoch.

Na veľkosti záleží

Výška a šírka stromčeka je kľúčovým faktorom pri jeho výbere. Predtým, ako sa pustíte do nakupovania, vymerajte si miesto, kde sa bude strom nachádzať.  Ideálne je nájsť pomer medzi dostatočnou výškou aj šírkou.

Vianočný stromček

Nedá sa presne určiť, aké rozmery sú tie najlepšie - záleží od preferencií. Všeobecným pravidlom však je, že ak máte strom až po strop, tak by nemal byť úzky, pretože sa jeho krása úplne stráca a kazí celkovú výzdobu. 

Vzhľad a výzdoba

Aj keď bude vianočný stromček vo vašej domácnosti len niekoľko týždňov, jeho výzdoba a vzhľad je dôležitá. Pri živých stromčekoch dbajte na ich čerstvosť a udržiavajte ich vo vlahe.

Umelé stromčeky majú tvarovateľné konáriky, ktoré by ste mali nadizajnovať tak, aby strom vyzeral čo najhustejšie a nemal v sebe "prázdne miesta". Ak kupujete umelý stromček, nájdete aj modely s námrazou na koncoch konárikov či rôznymi inými doplnkami. Prečo túto možnosť nevyužiť? Spolu s pestrými ozdobami bude takýto stromček skutočnou dominantou vašej miestnosti.

Výzdoba vianočného stromčeka

Pri zdobení sa snažte postupovať tak, aby boli jednotlivé časti ozdobené rovnomerne a strom tak vytváral jeden súdržný celok. Ak nemáte dostatok ozdôb, stále môžete využiť starý dobrý trik - vynechajte zdobenie časti, ktorá je pri stene a takmer ju nevidno.

Krásne husté umelé vianočné stromčeky

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 17.11.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Fasáda na dom – aké máme možnosti? Fasáda na dom – aké máme možnosti?

Budete prekvapení, z akých rozličných materiálov sa dnes vyrábajú fasády a ktoré sú tie naj. Všetko podstatné sa dozviete v našom článku. Čítajte ďalej.

Farebné drevovláknité dosky ForesColor s nekonečnými možnosťami využitia Farebné drevovláknité dosky ForesColor s nekonečnými možnosťami využitia

ForesCOLOR je nová exkluzívna rada farebných a textúrovaných dosiek. Vznikajú náročným technologickým procesom. V našom článku vám o nich prezradíme všetko potrebné!

Ekologické organické vinyové podlahy bez PVC Ekologické organické vinyové podlahy bez PVC

Napadlo vám niekedy, že vaša migréna, môže byť spojená práve s podlahou? Vymeňte preto podlahy s obsahom PVC (polyvinylchloridom) za ekologickú a zdravotne nezávadnú variantu.