Ktorý vianočný stromček je krajší? Živý alebo umelý?

Ozdobený stromček a pod ním hromada darčekov. Neodmysliteľný obraz každých Vianoc. Kúpa takéhoto stromčeka však môže narobiť pekné starosti, keďže predajcovia lákajú pestrým výberom. 

Vianočný stromček

Ak chcete, aby voľba správneho stromu prebehla hladko a jednoducho, nasledujúce tipy sú práve pre vás.

Krásne husté umelé vianočné stromčeky

Aké máme možnosti?

Rozhodovanie štandardne začína súbojom medzi živým a umelým variantom. Najnovšie sa však v domácnostiach čoraz viac objavuje kompromis týchto dvoch možností - stromček v črepníku. Každá alternatíva má samozrejme svoje pre a proti.

Umelý stromček

Kúpa umelého stromu predstavuje investíciu do budúcna, keďže vám vydrží dovtedy, kým nedôjde k jeho mechanickému poškodeniu alebo pokiaľ nie je príliš opotrebovaný. Moderné umelé stromčeky sú vyrábané tak, že ich často ani nerozoznáte od živých verzií.

Kvalitný umelý stromček

Medzi ich hlavné výhody patrí trvácnosť a to, že takmer neopadávajú, takže vám po nich nezostane veľký neporiadok. Nevýhody sú asi zrejmé. Aj keď sa výrobcovia snažia umelými stromami čo najviac napodobniť ich živý náprotivok, je to stále len imitácia a vôňa a vzhľad riadnych stromov nikdy nemôže byť úplne nahradená. Ceny sa pohybujú v intervale od 30€ až po 100 či 200€.

Živý stromček

Ak nie ste fanúšikom umelých napodobnenín a chceli by ste podporiť jedinečnú atmosféru Vianoc, uvažujte o kúpe živého stromčeku. Najčastejšie sa predávajú smreky, borovice alebo jedle. Živý stromček nie je len krajší, ale tiež ekologický. Pri výrobe umelých stromčekov vznikajú vedľajšie škodlivé látky.

Ak kupujete živý stromček, dajte si pozor na pofidérnych predajcov, ktorí číhajú pred obchodnými centrami a často predávajú stromčeky z igelálneho výrubu. Bežným javom je tiež to, že sú stromy už niekoľko dní staré. Kvôli kontrole skúste s nimi trochu zatriasť, aby ste videli, koľko ihličia z neho opadne. Konáriky by mali byť mäkké a živé.

Výber živého vianočného stromčeka

Doma dajte pod stromček fóliu, aby ste sa rýchlejšie zbavili ihličia. Samozrejmosťou je udržiavať ho v nádobe s vodou, aby vydržal čo najdlhšie. Taktiež môžete z koreňa zrezať niekoľko centimetrov - predlžuje to jeho životnosť. Ceny sú nižšie, čiže v pohode sa zmestíte aj do 50€.

Stromčeky v črepníku

Ak máte cit k prírode a nepreferujete výrub stromčekov na jednorázové použitie kvôli Vianociam, tretia možnosť je pre vás ideálna. Stromčeky v črepníku sú výborné v tom, že vám pri správnej starostlivosti poslúžia až na niekoľko sezón. Počas roka ich potom môžete ďalej pestovať na balkóne či záhrade.

Vianočný stromček v črepníku

Ich cena je vzhľadom na ich životnosť priam zanedbateľná, keďže menšie stromky nájdete už za 10€. Ak však kupujete už vyrastený strom v kvetináči aj so zeminou, cena bude pochopiteľne vyššia ako pri klasických živých stromoch.

Na veľkosti záleží

Výška a šírka stromčeka je kľúčovým faktorom pri jeho výbere. Predtým, ako sa pustíte do nakupovania, vymerajte si miesto, kde sa bude strom nachádzať.  Ideálne je nájsť pomer medzi dostatočnou výškou aj šírkou.

Vianočný stromček

Nedá sa presne určiť, aké rozmery sú tie najlepšie - záleží od preferencií. Všeobecným pravidlom však je, že ak máte strom až po strop, tak by nemal byť úzky, pretože sa jeho krása úplne stráca a kazí celkovú výzdobu. 

Vzhľad a výzdoba

Aj keď bude vianočný stromček vo vašej domácnosti len niekoľko týždňov, jeho výzdoba a vzhľad je dôležitá. Pri živých stromčekoch dbajte na ich čerstvosť a udržiavajte ich vo vlahe.

Umelé stromčeky majú tvarovateľné konáriky, ktoré by ste mali nadizajnovať tak, aby strom vyzeral čo najhustejšie a nemal v sebe "prázdne miesta". Ak kupujete umelý stromček, nájdete aj modely s námrazou na koncoch konárikov či rôznymi inými doplnkami. Prečo túto možnosť nevyužiť? Spolu s pestrými ozdobami bude takýto stromček skutočnou dominantou vašej miestnosti.

Výzdoba vianočného stromčeka

Pri zdobení sa snažte postupovať tak, aby boli jednotlivé časti ozdobené rovnomerne a strom tak vytváral jeden súdržný celok. Ak nemáte dostatok ozdôb, stále môžete využiť starý dobrý trik - vynechajte zdobenie časti, ktorá je pri stene a takmer ju nevidno.

Krásne husté umelé vianočné stromčeky

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 17.11.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prehozy na manželskú posteľ sú veľmi praktické. Vyhýbajte sa lacným materiálom Prehozy na manželskú posteľ sú veľmi praktické. Vyhýbajte sa lacným materiálom

Prehoz na posteľ je nielen estetickou záležitosťou, ale taktiež chráni vašu posteľnú bielzeň pred prachom, ktorý víri v miestnosti. Navyše dodá izbe šmrnc. Neveríte?

Termo poháre na teplé a studené nápoje potešia milovníkov kávy aj piva Termo poháre na teplé a studené nápoje potešia milovníkov kávy aj piva

Koľkokrát ste si popálili ruku na kávovej šálke? Alebo sa vám stáva, že vám vychladne skôr, ako ju stihnete vypiť? S termo pohárom vám už nič také nehrozí. Prezradíme vám jeho výhody.

Mechanické a retro kuchynské váhy sú stalé in! Mechanické a retro kuchynské váhy sú stalé in!

Mechanické a retro kuchynské váhy sú in. Vaša kuchyňa získa vďaka nim vintage look. Aké máte pri výbere možnosti? V článku vám poradíme, čo si treba všímať.