Nerezové, smaltované, porcelánové, keramické, sklenené čajníky – návod, ako vybrať, cena

Príprava čaju v klasickom čajníku je na úzadí. Populárne je využívanie rýchlovarných kanvíc, ktoré s vyšším výkonom vodu zohrejú omnoho rýchlejšie, ako bežný čajník. Kým kávovary získavajú na popularite u mnohých kávičkárov, podobne je to aj s čajníkmi, ktoré taktiež majú svoje výhody.

Ako vybrať čajník?

Prečo sa oplatí pouvažovať nad kúpou čajníka a ako si zo širokej ponuky vybrať ten správny pre vás, to všetko si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Obľúbené čajníky


Prečo investovať do čajníka namiesto rýchlovarnej kanvice

Čajníky sú v dnešnej dobe v úzadí. Veľmi dobre im totiž konkurujú rýchlovarné kanvice, ktoré majú v mnohom navrch. Vodu dokážu zohriať rýchlejšie, neraz aj úspornejšie a často sa pýšia aj ďalšími výhodami, napr. filtrom na tvrdú vodu alebo možnosťou vypnúť kanvicu pred dosiahnutím bodu varu, čo je pri príprave kvalitného čaju dôležité. Oplatí sa teda vôbec nad čajníkom uvažovať?

 • Osobitý dizajn a čaro – Čo sa čajníkom nedá uprieť, je ich jedinečný dizajn a atmosféra, ktorú vytvárajú. Mnohí si pri pískaní čajníka vybavia spomienku na domov či starých rodičov, zaspomínajú si na detstvo a staré dobré časy. Starožitné čajníky zase učarujú milovníkom histórie, kvetinové čajníky vás prenesú na vidiek a zelené liatinové kanvice vytvoria pravú atmosféru prípravy japonského čaju.
 • Vydržia dlhšie než rýchlovarná kanvica – Nech sú akokoľvek kvalitné, rýchlovarné kanvice sú predsa len elektrospotrebiče, ktoré majú svoju životnosť. Klasické čajníky ich neraz prežijú. Nech už máte čajník zo smaltu, nehrdzavejúcej ocele či borosilikatého skla, určite vám aj pri minimálnej údržbe vydržia dlhé roky.
 • Štýlové servírovanie – Kým s rýchlovarnou kanvicou zväčša len zalejeme priamo šálku čaju, pri čajníkoch pridávame servírovaniu štýl a eleganciu. Návštevu predsa len viac očarí zaujímavý čajník so setom šálok než čaj zaliaty v obyčajnom hrnčeku. Čajník dodáva čaro aj všedným dňom, keď v upršanom počasí radšej zostaneme doma s teplým čajom a dobrou knihou.
 • Udržiavajú teplo – Pri čajníkoch to nie je len o tom rýchlo zovrieť vodu na čaj, ale aj o udržiavaní čaju v teple počas stolovania. Čajníky sú vyrábané z tepluvzdorných materiálov a tvarované tak, aby udržali čaj čo najdlhšie teplý. Pri niektorých druhoch čajníkov možno čaj aj opätovne zohriať, napr. pri varnom skle, nehrdzavejúcej oceli či liatine.
 • Lúhovanie priamo v čajníku – Čaj môžete v čajníku priamo vylúhovať. Mnohé čajníky majú aj sitko vhodné pre sypaný čaj alebo úchytky pre čaj vo vrecúšku. Sitká možno využiť aj na lúhovanie bylín, sušených plodov, ovocia a podobne. V prípade sklenených čajníkov dobre slúžia aj na prípravu chladených limonád v lete, v ktorých sa lúhuje najmä citrón, ovocie a bylinky ako mäta.

Ako si vybrať čajník

Výber čajníka môže byť komplikovaný, keď si uvedomíme, koľko možností trh ponúka. Čajníky sú dostupné v širokej škále materiálov, tvarov, farieb a dizajnov, pričom každý si dokáže nájsť ten správny čajník pre svoje potreby. Pri výbere jestvuje niekoľko kritérií, ktoré môžete zvážiť.

Typ čajníka

Čajník, alebo kanvica na čaj, predstavuje nádobu s pokrievkou, rúčkou a úzkym pyštekom na nalievanie. Čajník možno použiť na varenie vody na čaj alebo ako nádobu na servírovanie čaju. Kým jestvuje množstvo spôsobov, ako rozlíšiť jednotlivé druhy čajníkov, práve spôsob vyžitia čajníka je dôležitým aspektom. Rozlíšiť čajníky teda môžeme ako čajníky na zohrievanie vody a prípravu čaju a čajníky na servírovanie čaju.

Elektrický čajník

 • Varné čajníky alebo kanvice – Varné čajníky predstavujú kanvice, ktoré sú určené na ohrev vody. Patria k nim kanvice z odolných materiálov ako nehrdzavejúca oceľ, liatina či varné sklo, ktoré možno zohrievať na sporákoch a varičoch, ale aj elektrické kanvice, ktoré zohrievajú vodu samostatne. Tento druh čajníkov sa vyrába vždy z teplovzdorných materiálov, ktoré znesú vysoké teploty, vďaka čomu v nich možno priniesť vodu do bodu varu. Kým niektoré čajníky slúžia len na zovretie vody, ktorou sa čaj zaleje, iné majú aj vstavané sitko a čaj v nich možno rovno aj pripraviť.
 • Čajníky na servírovanie – Oproti varným čajníkom stoja čajníky určené na servírovanie čaju. Voda sa v nich neohrieva, ale možno v nich zaliať čaj. To znamená, že ich nemožno použiť na ohrievanie vody na sporáku a pod., len na udržanie teploty čaju. Sú vyrábané z materiálov ako keramika, porcelán či sklo a ich účel je nielen udržať čaj dlho teplý, ale majú aj estetickú funkciu. Tieto čajníky môžu, no nemusia byť vybavené sitkom na lúhovanie čaju.

Pri výbere čajníka si na toto rozlíšenie dajte pozor a vopred si premyslite, akým spôsobom chcete čajník využiť. Niektoré čajníky môžu byť určené na oboje – zohrievanie vody aj servírovanie, napr. čajníky z varného skla. Ak si vyberiete keramický čajník, pokusom o ohrev vody by ste ho mohli vážne poškodiť.

Materiál

Materiál čajníka je úzko spojený s predchádzajúcim bodom a tým, ako možno čajník využívať. Niektoré materiály sú určené výhradne na servírovanie, iné na ohrev vody a niektoré možno dokonca použiť na oboje. Záleží len na vašich preferenciách.

 • Čajníky z nehrdzavejúcej ocele (nerezové) – Tento druh čajníkov patrí medzi najbežnejšie sa vyskytujúce. Dôvod je jednoduchý – takéto čajníky sú praktické, veľmi odolné a všestranné. V nerezových čajníkoch možno vodu na čaj uvariť, pričom často sa používajú aj na servírovanie, hlavne v domácnostiach, v ktorých sa konzumuje veľké množstvo čaju. Sú vhodné na plynové, elektrické, keramické aj indukčné sporáky. Tieto čajíky dlho udržiavajú teplotu, sú prakticky bezúdržbové a jednoducho sa čistia, aj v umývačke riadu.
 • Smaltované čajníky – Dobre známe sú smaltované čajníky, ktoré sa dlhú dobu tešili obľube pred príchodom rýchlovarných kanvíc. Tieto čajníky sú vhodné na zohrievanie vody na čaj, na servírovanie sa používajú len málo. Smalt je odolný materiál, ktorý možno použiť na všetky druhy sporákov, je zdravý, dobre sa čistí, má hladký povrch, takže sa v póroch nezachytávajú baktérie. Tieto čajníky sú často vybavené aj píšťalkou, ktorá upozorní na to, že voda už zovrela.
 • Sklenené čajníky (z varného skla) – Na zalievanie čaju nemôže byť použitá akákoľvek sklenená kanvica. Sklo je krehký materiál, ktorý môže pri vysokých (aj nízkych) teplotách prasknúť. Preto sa sklenené čajníky vyrábajú z vysokoodolného varného skla, ktoré možno zohrievať aj na sporáku. Čajníky z varného skla tak možno použiť na varenie vody aj servírovanie čaju. Číre sklo dovolí sledovať lúhovanie listov čaju, sušených kvetov či ovocia, čo je ďalší dôvod, prečo po tomto materiáli ľudia s obľubou siahajú.
 • Liatinový čajník – Čajníky z liatiny sú bežnou súčasťou japonských domácností, ktorých je príprava čaju stáročnou tradíciou. Liatina sa využíva vďaka svojim jedinečným vlastnostiam. Čajník sa dá použiť na ohrev aj servírovanie čaju, materiál udrží čaj dlho teplý a po dlhodobom užívaní sa na čajníku vytvorí čajová patina, ktorá dodáva čaju nezameniteľnú chuť. Kvôli patine sa odporúča v jednom čajníku pripravovať len jeden druh čaju, inak dôjde k zmesi rôznych chutí a aróm.
 • Keramické čajníky – Keramické čajníky patria k overenej klasike, ktorú má doma takmer každý rodič či starý rodič. Keramika je výborným estetickým materiálom slúžiacim na servírovanie čaju nielen v Európe, ale aj v Číne. Keramike je väčšinou glazúrovaná, má teda bezpórový povrch, vďaka čomu v nej možno servírovať rôzne druhy čajov. Keramické čajníky nájdete v rôznych dizajnoch, od klasických keramických čajníkov zdobených tradičnými motívmi až po moderné minimalistické čajníky. Pozor, sú určené len na servírovanie, nie varenie čaju.
 • Porcelánové čajníky – Porcelánové čajníky patria ku klasickému anglickému servírovaniu čaju o piatej. Vzhľadom pripomínajú keramické čajníky, no sú vyrábané inou technológiou. Povrch porcelánu je hladký, neabsorbuje pachy a farby a ľahko sa udržiava a čistí. Porcelán je tiež veľmi dobrým materiálom na uchovávanie tepla, takže čaj vydrží teplý dlhšie. Tieto čajníky sa používajú len na servírovanie, nie na varenie čaju. Sú však krehké a pri príliš vysokej teplote vody môžu popraskať.

Vyberáme z nášho katalógu

Objem

Objem čajníka značí množstvo čaju, ktoré budete môcť pripraviť. Objem by sa mal odvíjať od toho, pre koľkých ľudí budete čaj zvyčajne pripravovať. Na čaj pre viacerých ľudí sú vhodné väčšie čajníky s objemom 1,5 – 1,7 l, na čaj pre 1 – 2 ľudí postačia aj menšie objemy do 1 l. Objem závisí od viacerých faktorov, napr. aj od toho, v akých veľkých šálkach budete čaj servírovať. Milovníci čaju majú často 2 rôzne čajníky, jeden menší pre 2 osoby a jeden väčší pre väčšiu skupinu ľudí.

Spôsob prípravy čaju

Váš preferovaný spôsob prípravy čaju je taktiež dôležitý. V našich končinách sa čaj často pripravuje jednoducho použitím čajových vrecúšok, ktoré sa v horúcej vode vylúhujú a potom jednoducho vyberú. Ide o obľúbenú metódu, pretože je rýchla, jednoduchá, nie je potrebné sa zaoberať tým, či má čajník sitko alebo nie, a na trhu je dostupné množstvo čajov vo vrecúškach.

Liatinový čajník

Druhou metódou preferovanou na východe a u milovníkov čaju je lúhovanie sypaného čaju buď v sitku, alebo voľne. Takýto spôsobvám umožní dostať plnšiu chuť a arómu a veľkosť čajových lístkov nie je obmedzená na objem vrecúška, teda dostanete tak naozaj kvalitný čaj. V takomto prípade sú obľúbenou voľbou čajníky so sitkom na lúhovanie alebo čajníky, ktoré vytvárajú čajovú patinu, čo oceňujú praví milovníci čaju.

Druh čaju

Čajník si možno zvoliť aj podľa druhu čaju, ktorý v ňom budete pripravovať. Na prípravu čierneho a zeleného čaju sa používajú liatinové a medené čajníky vytvárajúce patinu či porcelánové čajníky, ktoré sa nezafarbia. Na prípravu tmavších druhov čaju, ako pu-erh, sa používajú liatinové a hlinené čajníky. Na prípravu rôznych bylinných čajov sú vhodné sklenené čajníky i čajníky z nehrdzavejúcej ocele. Na prípravu čajových zmesí, ovocných čajov a rôznorodých druhov čajov môžete použiť hladké čajníky, ktoré nezískavajú farbu a vôňu, napr. z varného skla alebo nehrdzavejúcej ocele.

Štýl

Dizajn čajníka vyberajte podľa svojich preferencií, zariadenia domácnosti aj druhu pripravovaného čaju. Vybrať si môžete z množstva štýlov – tradičný porcelánový čajník s kvietkovaným vzorom, japonský liatinový čajník v zemitých farbách, moderný minimalistický čajník z keramiky, historicky pôsobiaci medený čajník či jednoduchý nerezový čajník na každodenné používanie.

Liatinový čajník s 2 šálkami na servírovanie čaju

Okrem estetiky sa vždy zamyslite aj nad praktickosťou čajníka. Môžu byť v rôznych tvaroch, rozmeroch, s rôznymi rúčkami a pod. Obľúbené sú guľaté čajníky, no všimnite si, ako stabilne stoja a či nie je ľahké ich prevrátiť. To isté si všímajte aj pri dlhých a úzkych čajníkoch a čajníkoch s neobvyklým tvarom. Ak má čajník dlhé a úzke hrdlo a široké dno alebo dlhý úzky pyštek, budete ho môcť zvnútra dokonale vyčistiť? Ak má čajník veľkú a odstávajúcu rúčku, bude to pri uskladnení problém? Ak obsahuje sitko, je vyberateľné a dá sa ľahko čistiť?

Doplnky a ďalšie vlastnosti

 • Sitko – Sitko môže byť vstavané alebo odnímateľné. Odnímateľné sa lepšie čistí a neprekáža, ak chcete zaliať čaj vo vrecúšku. Pri čajníkoch bez sitka nezúfajte, tento doplnok si môžete jednoducho dokúpiť.
 • Píšťalka – Bývajú ňou vybavené smaltované a nerezové čajníky. Píšťalka indikuje, kedy voda dosiahla bod varu a je pripravená na použitie.
 • Izolovaná rúčka – Izolovaná rúčka býva neraz samozrejmosťou pri varných čajníkoch, kde je nebezpečenstvo popálenia sa na rozpálenej rúčke. Izolácia býva z plastu, dreva, silikónu či ďalších teplovzorných materiálov.
 • Spôsob ohrevu – Ak ide o varný čajník, je dôležité všímať si informáciu o spôsobe ohrevu. Nie všetky kanvice sú vhodné na všetky typy sporákov.

Cena

Čajník a kanvicu zakúpite v internetových obchodoch aj kamenných predajniach kuchynských potrieb, elektrospotrebičov, v supermarketoch a pod. Medzi obľúbené značky patria Orion, Tescoma, Klausberg, Banquet, Lamart. Cena čajníka závisí hlavne od jeho materiálu, ale aj dizajnového prevedenia. Medzi najlacnejšie čajníky patria čajníky zo skla a nehrdzavejúcej ocele, ktoré zakúpite do 10 eur, no kvalitnejšie vás môžu vyjsť na 10 – 20 eur. V tomto cenovom rozmedzí sa nachádzajú už aj keramické a smaltované čajníky. Drahšie než 30 eur bývajú čajníky z liatiny, porcelánu, medi, kovov a ďalších materiálov. Najdrahšie čajníky bývajú z drahých kameňov a minerálov, z kovov ako striebro, zlato a pod., pričom ide už takmer o umelecké diela.

Hlinený čajník

Starostlivosť a údržba

Na to, aby vám váš čajník vydržal a slúžil čo najdlhšie, je potrebné sa oň patrične starať. Údržba nie je vôbec zložitá, no je podstatné vedieť, z akého materiálu je čajník vyrobený a akým spôsobom ho možno čistiť. Niektoré materiály sa môžu časom zafarbiť, čo nie je žiadané, iné sa môžu nesprávnou manipuláciou poškodiť. Pri čistení sa vždy riaďte pribalenými inštrukciami – nie všetky čajníky je možné umývať v umývačke riadu a pri mnohých materiáloch sa treba vyhnúť ostrým kefám, drôtenkám a agresívnym čistiacim prostriedkom.

Čajník čistite hneď, ako je to možné. Ak v ňom necháte zvyšky čaju pridlho, vnútro čajníka sa môže zafarbiť. Pred uskladnením čajník vždy dôkladne umyte a nechajte vysušiť. Čajník neodkladajte s kvapôčkami vody, inak by sa mohli vytvoriť škvrny. Ak sa náhodou aj vytvoria, dajú sa vyčistiť napr. octom alebo citrónom. To isté platí aj pre zápach, ktorý môže v čajníku zostať – citrónová šťava či sóda bikarbóna si s ním efektívne poradia.

Top čajníky zo skla a liatiny

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

12/11/2021 08:34
Zita

ja mam doma kanvicu ktora vyzera ako cajnik, orava taku vyraba

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 05.11.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.