Ako vybrať čelovku na behanie. Najlepšie čelovky sú nabijateľné

S čelovkou sa stretol už asi každý. V detských táboroch doteraz patrí k základnej výbave. Dnes je ponuka čeloviek oveľa pestrejšia a ich výrobcovia sa neorientujú len na detské čelovky a čelovky na behanie.

Najlepšia čelovka na behanie

S akými čelovkami sa na súčasnom trhu stretnete a čo všetko by ste o nich mali vedieť?

Obľúbené produkty

Nedajte sa oklamať množstvom parametrov

Pri čelovke sa stretnete s toľkými parametrami, že je problém sa v nich vyznať a často pôsobia zavádzajúco. Údajom, na ktorý sa pri výbere čelovky môžete naozaj spoľahnúť, sú parametre v súlade s normou ANSI/NEMA FL 1. Podľa nej sa merajú:

 • svetelný tok (lumeny)
 • intenzita svetelného kužeľa (kandela)
 • dosvit
 • doba prevádzky na batérie
 • nárazuvzdornosť
 • odolnosť voči vode

Aktivita, ktorej sa venujete je rozhodujúca

Každá športová aktivita má svoje špecifiká a na čelovku kladie iné požiadavky. Pri behu je dôležitá nízka hmotnosť, turisti si zakladajú na nízkej hmotnosti a veľkom dosvite, pre cyklistov je rozhodujúci dosvitširoké ohniskovodné športy potrebujú čelovky odolné voči vode.

Čelovka pre turistu

Viete, kde budete čelovku najviac využívať? Nie? Vyskúšajte univerzálne čelovky, ktoré majú širokú škálu využitia a keď zistíte, čo od čelovky očakávate, poobzerajte sa po inej.

Podstatné je svetlo

Svetelný výkon je pre čelovku najdôležitejší a je plne závislý na svetelnom zdroji. Najväčší záujem je o LED čelovky, ktoré majú vysokú účinnosť, dlhú životnosť (až 5000 hodín), sú odolné a elektrickú energiu na svetlo menia v sile 200 lumenov, čo je oproti čelovkám staršieho tipu veľký rozdiel (sila svetla 5 – 20 lumenov).  Lumen je jednotka svetelného toku, ktorý vyžaruje do priestorového uhla a jeho svietivosť je jedna kandela. Kvalita svetla môže byť v náročnom teréne rozhodujúca a môže dokonca zachrániť život.

 • výkon 150 lumenov – amatérsky bežci (ľahká čelovka s dosvitom okolo 50 metrov)
 • výkon 70 – 200 lumenov – domáce použitie, oprava auta, kempovanie, tábory (čelovka má krátky dosvit, väčšinou len niekoľko metrov)
 • výkon 200 – 450 lumenov - náročnejšie outdoorové a športové aktivity, práca v dome a okolí (čelovká má väčší dosvit, aj niekoľko desiatok metrov)
 • výkon 900 lumenov - extrémne športy, záchranári, vytrvalostní bežci (vysoký výkon a ďaleký dosvit)
 • dosvit pozitívne ovplyvňuje správne tvarovaný reflektor a jeho nastavenie

✅ Čelovky od inSPORTline

Čelovka Mammut na beh, turistiku či cyklistiku

Rôzne druhy čeloviek do výrobcov ako Mammut či Trimm nájdete v ponuke športového eshopu insportline.sk! Neváhajte a vyberte si špeciálnu čelovku na beh či turistiku alebo univerzálny viacúčelový model.

» výhodné ceny už od 6€
» osvedčený eshop
» široká ponuka tovaru

Viac informácií

Hmotnosť a výkon spolu úzko súvisia

LED technológia je dnes tak ďaleko, že čelovka vrátane batérie váži len 120 gramovŠportové aktivity si vyžadujú čo najnižšiu hmotnosťpoľovníctvo a rybárčenie unesie aj nejaký ten gram navyše. Čelovka musí byť v prvom rade spoľahlivá a odolná. Často váži aj 150 až 200 gNajvýkonnejšia čelovka je na štyri tužkové batérie a váži 280 g. Batérie sú uložené v puzdre, ktoré môžete dať na zátylok a váhu čelovky tak pekne rozdelíte.

Klasické alebo výkonné

Pri čelovkách sa stretnete s klasickými diódami alebo s výkonnými diódamiKlasické sú základné a je to to najjednoduchšie, čo môžete od čelovky očakávať. Výkonné  diódy sú určené na pohybové aktivity, pri ktorých potrebujete väčší záber svietenia do strán alebo dlhší kužeľ svetla pred seba. Sú určené najmä bežcomcyklistomlezcom a turistom, ktorí sa pohybujú v ťažšom teréne.

Používanie čelovky v náročnom teréne jaskyne

Výber baterky

Najpoužívanejším zdrojom napájania sú tužkové baterky AA a mikrotužkové baterky AAA. Ich veľkou výhodou je to, že sú ľahko dostupné a cena čelovky je nižšiaVyššie prúdové zaťaženie a kapacitu poskytujú lítiové baterky, ktoré sú ľahkéodolné a dlho vydržia. Najmodernejšou voľbou je li-ion akumulátor, v elektronike sa momentálne používa najviac, ale je potrebné ho nabíjať.

Čelovka je nabíjateľná cez USB vstup, takže ani to by nemal byť problém. Kvôli nízkej hmotnosti a vysokej kapacite ho volia najmä vytrvalostní bežci, ktorým nie je cudzie ani behanie v noci. Nabijateľné čelovky sa právom zaraďujú medzi tie najlepšie

Výdrž baterky nie je stále rovnaká

LED čelovky majú niekoľko svetelných režimov. Čím slabšie svietivosť nastavíte, tým dlhšie baterka vydrží a naopak. Nastavenie sily svetla závisí od terénu, v ktorom sa nachádzate a činnosti, ktorú vykonávate. 

Kvalitná baterka udrží stály neklesajúci výkon aj počas vybíjania, čo sa tužkovej baterke nepodarí. Stane sa, že vydrí svietiť dlho, ale intenzita svetla je nízka.

Umiestnenie baterky

Batérie sú umiestnené priamo v tele čelovky (jeden, max. dva kusy), čo umožňuje lepšiu manipuláciu a väčšie pohodlie alebo v oddelenom puzdre (štyri batérie rôznych tipov), ktoré sa umiestňuje na zátylok a to váhu čelovky pekne rozloží.

Čelovka Calter PROFI nabíjacia

Tieto čelovky sú ťažšie, ale majú vyšší výkon a dlhšiu výdrž.

Povrchovú úpravu neberte na ľahkú váhu

Plastové prevedenie je menej odolné ako hliníková zliatina, ktorá je odolná a zabezpečuje dlhoročnú bezproblémovú  funkčnosť. Mnoho čeloviek prechádza anodizáciiou, povrchovou údržbou, ktorá znižuje riziko škrabancov a viditeľných rýh. Výrobcovia dnes garantujú vodotesnosťnárazuvzdornosť (veľa čeloviek je čiastočne pogumovaných, pretože guma tlmí náraz) a prachuodolnosť.

Čelovky sú dostupné v rôznych farbách. Odporúčajú sa čo najvýraznejšie a najľahšie rozoznateľné.

Najlepšie čelovky na trhu

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 14.06.2018
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody merino termoprádla pri športovaní? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku Výhody merino termoprádla pri športovaní? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si zvoliť práve termoprádlo z merino vlny?

Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ! Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ!

Na prvý pohľad je výber vybavenia na squash pomerne jednoduchý – stačí vám raketa, loptička, športová obuv a hotovo. Je to však naozaj tak? V našom článku vám prezradíme všetko podstatné!

Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí

Špecifický druh pohybu, pri ktorom sedíte na posuvnom sedadle a odrážate sa nohami, zapája veľké svalové skupiny horného i spodného chrbta, brušných svalov i nôh. Viete, ako si trenažér...