Ako vybrať čelovku na behanie. Najlepšie čelovky sú nabijateľné

S čelovkou sa stretol už asi každý, a to bez ohľadu na to v akom prostredí. Dnes je ponuka čeloviek omnoho pestrejšia a dokonca sa delia podľa špecifikácie. Je úplne bežné, že niekto hľadá čelovky na ryby, na túry, na lyže alebo potrebuje pracovnú čelovku do zamestnania. Výnmkou u výrobcov nie sú ani čelovky na beh, ktoré sú pri behaní veľmi praktickým a zároveň bezpečnostným prvkom.

Najlepšia čelovka na behanie

S akými čelovkami sa na súčasnom trhu stretnete a čo všetko by ste o nich mali vedieť? Mala by byť vaša čelovka na klasické batérie alebo preferujete čelovky na nabíjanie? Oplatí sa zamerať na výkonné čelovky? Aká veľká by mala byť bežecká čelovka?

Obľúbené čelovky


Čelovka na behanie – dôležité parametre

Pri čelovkách sa stretnete s toľkými parametrami, že je problém sa v nich občas vyznať a často pôsobia zmätočne. V skutočnosti je dôležité len to, ako dobre vám čelovka poslúži v praxi, teda ako svieti. Údajom, na ktorý sa pri výbere čelovky môžete naozaj spoľahnúť, sú parametre v súlade s normou ANSI/NEMA FL 1. Podľa nej sa merajú:

  • Svetelný tok (lumeny)
  • Intenzita svetelného kužeľa (kandela)
  • Dosvit
  • Výdrž batérie
  • Nárazuvzdornosť a odolnosť
  • Odolnosť proti vode

Dôležité je si uvedomiť aj to, čo od čelovky používateľ očakáva. Nie je čelovka ako čelovka, preto je podstatný jej účel. Iné parametre si bude sledovať človek, ktorý potrebuje profi čelovku, resp. pracovnú čelovku na špecifické účely a iné požiadavky bude mať rekreačný bežec, ktorý hľadá čelovku na behanie. Nie je vždy potrebné investovať do najvýkonnejšej čelovky, ak nebude mať plnohodnotné využitie.

Výkonná čelovka na beh v noci

Každá športová aktivita má svoje špecifiká a na čelovku kladie iné požiadavky. Pri behu je dôležitá nízka hmotnosť, turisti si zakladajú na nízkej hmotnosti a veľkom dosvite, pre cyklistov je rozhodujúci dosvit a čelovka s červeným svetlom v zadnej časti (bezpečnosť), ako aj široké ohnisko. Na vodné športy potrebujú športovci čelovky odolné proti vode.

Čelovka na beh má takisto svoje špecifické parametre. Behanie v noci je obľúbenou aktivitou a pre tých, ktorým deň ubehne rýchlo, predstavuje táto možnosť ideálny spôsob ako rozhýbať telo. Ak ste rekreačný bežec a beháte po meste či v parku (osvetlené miesta), nepotrebujete ultra výkonnú čelovku a postačia vám aj priemerné parametre výkonu a dosvitu.

Ak už budete patriť k bežcom, ktorých baví vyslovene nočný trail, bude vás zaujímať výkon svetla, svetelný kužeľ, odolnosť, hmotnosť a možno aj regulácia intenzity svietenia. Moderné výkonné čelovky ponúkajú neúmerné množstvo funkcií a vychytávok. Pri behu je dôležitý aj komfort a spôsob upínania, aby vám čelovka počas behu nepadala. V neposlednom rade, na dlhé nočné behy budete potrebovať aj čelovky s dobrou výdržou batérie.

Chcete čelovku využívať na rôzne účely? Existujú univerzálne čelovky, ktoré majú širokú škálu využitia a keď zistíte, že potrebujete čelovku pre daný účel, poobzerajte sa po takej, ktorej parametre vám budú vyhovovať.

Čelovka pre turistu

Svetelný výkon čelovky 

Svetelný výkon je pre čelovku najdôležitejší a je plne závislý na svetelnom zdroji. Najväčší záujem je o LED čelovky na nabíjanie, ktoré majú vysokú účinnosť, dlhú výdrž (až 500 hodín), sú odolné a energiu na svetlo menia, čo najefektívnejšie. 

Pre rekreačný beh ani náhodou nepotrebujete extrémne výkonnú čelovku. Ak beháte po známej trase dobré, ak je vidiť hlavne vás a psotačí vám štandardný výkon čelového svietidla. Ak plánujete behať dlhšie a aj neosvetlené trasy, zamerajte sa na lepšie čelovky s lepším dosvitom na niekoľko desiatok metrov a širším svetelným kužeľom. Širší sveteľný kužel sa hodí predovšetkým do neznámeho terénu. Všeobecne, vyhnite sa čelovkám, ktoré majú len bodový kužeľ, ktorý svieti ďaleko, no svetelný prstenec okolo je tak malý, že nevidiíte kam šliapete.

V čom sa uvádza svetlný výkon? Lumen je jednotka svetelného toku, ktorý vyžaruje do priestorového uhla a jeho svietivosť je jedna kandela. Kvalita svetla môže byť v náročnom teréne rozhodujúca.

  • Výkon do 100 lumenov – rekreačný beh (jendoduchá čelovka s priemerným dosvitom, vhodná do šera a pre beh v známom prostredí)
  • Výkon 100 – 200 lumenov – bežný nočný beh po asfalte či polnej ceste (ideálne je regulácia svetelného kužeľa
  • Výkon 200 – 450 lumenov – náročnejšie outdoorové a športové aktivity(čelovká má väčší dosvit, širšie ohnisko)
  • Výkon do 900 lumenov a viac – extrémne športy, nočné traily a ultra preteky, vytrvalostní bežci či záchranári (vysoký výkon a ďaleký dosvit)

✅ Čelovky od inSPORTline

Čelovka Mammut na beh, turistiku či cyklistiku

Rôzne druhy čeloviek do výrobcov ako Mammut či Trimm nájdete v ponuke športového eshopu insportline.sk! Neváhajte a vyberte si špeciálnu čelovku na beh či turistiku alebo univerzálny viacúčelový model.

» výhodné ceny už od 6€
» osvedčený eshop
» široká ponuka tovaru

Viac informácií

Najlepšie čelovky na trhu

Kompaktné a ľahké čelovky sú žiadané

LED technológia je dnes tak ďaleko, že čelovka vrátane batérie môže vážiť aj menej ako 120 gramovŠportové aktivity, aj behanie, si vyžadujú spravidla, čo najnižšiu hmotnosť. Čloevky na ryby zvládnu aj nejaký ten gram navyše. Najľahšie bežecké čelovky vážia približne od 100 do 180 g. Záleží tiež od spôsobu napájania, keďže sú na trhu dostupné nabíjateľné čelovky alebo čelovky na klasické tužkové batérie.

Zvyčajne platí, že menšie rozmery sú na úkor výdrže batérie, no nie je to tak vždy. Ľahké čelovky pohodlne zapnete popurhom okolo hlavy. Ak je čelovka väčšia je dobré, ak je popruh vedený stredom hlavy. Vďaka tomu pri otrasoch nebude skĺzať z hlavy.

Používanie čelovky v náročnom teréne jaskyne

Klasické alebo nabíjateľné čelovky?

Najznámejším zdrojom napájania sú tužkové baterky AA a mikrotužkové baterky AAA. Ich veľkou výhodou je to, že sú ľahko dostupné a cena čelovky je nižšiaVyššie prúdové zaťaženie a kapacitu poskytujú lítiové baterky, ktoré sú ľahkéodolné a dlhšie vydržia.

Najmodernejšou voľbou je však li-ion akumulátor, v bežeckých čelovkách sa používa najčastejšie a jediné, čo je potrebné je jeho nabíjanie. Čelovka je nabíjateľná cez USB vstup. Kvôli nízkej hmotnosti a vysokej kapacite volia toto riešenie aj vytrvalostní bežci, ktorým nie je cudzie ani behanie v noci. Nabijateľné čelovky sa právom zaraďujú medzi tie najlepšie. Čelovka na behanie s nabíjateľným akumulátorom je zvyčajne ľahšia a výdrž sa líši vyslovene od kapacity akumulátora. Na základe preferencií zákazníkov sú čelovky na nabíjanie obľúbenejšie. Na druhej strane aj klasické baterky v čelovkách dokážu poskytnúť vysokú kvalitu.

Výdrž čelovky nie je vždy rovnaká

LED čelovky s nabíjateľným akumulátorom majú odlišné kapacity a môžu mať aj niekoľko svetelných režimov. Čím slabšie svietivosť nastavíte, tým dlhšie baterka vydrží a naopak. Nastavenie intenzity svetla závisí od terénu, v ktorom sa nachádzate a činnosti, ktorú vykonávate. Ak beháte v neosvtlenom a neznámom prostredí, dosviť a dostatočne široký svetelný kužeľ sú potrebné.

Kvalitný akumulátor udrží stály neklesajúci výkon aj počas poklesu kapacity a zhasne až keď sa úplne vybije, čo sa tužkovej baterke nepodarí. Pri poklese jej kapacity klesá i výkon a intenzita svietenia sa ku koncu výdrže znižuje.

Vyberáme z nášho katalógu

Umiestnenie baterky

Klasické sú umiestnené priamo v tele čelovky (jeden, max. tri kusy), čo umožňuje lepšiu manipuláciu a väčšie pohodlie. Prípadne sú umiestnené v oddelenom puzdre, ktoré sa umiestňuje na zátylok či za lampu, a to váhu čelovky pekne rozloží, no zároveň sa hmotnosť logicky zvýši. Toto je však riešenie klasických čeloviek. Čelovka na behanie, ktorá má nabíjateľný akumulátor, má zdroj situovaný priamo pri svietidle a nie je tak potrebné žiadne zložitejšie košntrukčné riešnie. Výnimkou sú čelovky, kde sa vyžaduje vysoká výdrž a na hmotnosť sa príliš nehľadí.

Čelovka Calter PROFI nabíjacia

Konštrukcia a odolnosť proti vode

Plastové prevedenie je dnes nabježnejšie. Najlepšie čelovky sú vyrábané z odolného plastu, ktorému nevadia nárazy a dokáže odolať aj vlhkosti. Navyše je plast ľahký. Mnoho čeloviek prechádza anodizáciiou, povrchovou údržbou, ktorá znižuje riziko škrabancov a viditeľných rýh. Výrobcovia dnes garantujú vodotesnosťnárazuvzdornosť (veľa čeloviek je čiastočne pogumovaných, pretože guma tlmí nárazy) a prachuodolnosť. Čelovky sú dostupné v rôznych farbách i dizajnoch.

Čelovky Fenix a Petzl ponúknu kvalitu

Na trhu je množstvo výrobcov čeloviek. Väčšina z nich disponuje širokým protfóliom produktov. Dalo by sa povedať, že každý z nich ponúka univerzálne čelovky, ale takisto čelovky zamerané na špecifický účel. Na základe referencií zákazníkov i dlhodobých skúseností patria medzi najlepšie produkty čelovky Fenix a bežecké čelovky Petzl. Ide o renomované značky, ktoré produkujú taktiež čelovky pre outdoorové športy. Nemusíte sa však obávať v ich ponuke natrafíte aj na cenovo dostupné až lacné čelovky.

Najčastejšie otázky – FAQ

Plánujete behávať v noci a hľadáte najlepšiu bežeckú čelovku? Neviete sa rozhodnúť alebo potrebujete poradiť s výberom? V takom prípade nám napíšte komentár s otázkou pod článok a ochotne vám odpovieme.

Potrebujem mať na čelovke funkciu reguláciu intenzity svetla?

Nie, táto funkcia nie je nutnosťou. Mnoho bežcov túto funkciu nepreferuje z dôvodu vyššej hmotnosti čelovky. Zároveň, čím menej funkcií svietidlo má, tým menšia šanca poruchy.

Ako funguje automatické prepínanie režimov na čelovke?

Čelovka je vybavená snímačom, ktorý monitoruje hodnotu odrazeného svetla a na základe toho mení intenzitu svietenia. Tieto senzory však nie sú úplne spoľahlivé a pri behaní v tme alebo šere sú skôr zbytočné a môžu spôsobiť vyššiu mieru poruchovosti.

Aká je dĺžka svietenia čelovky na nabíjanie?

Záleží od konkrétneho modelu. Výdrž čelovky sa líši podľa kapacity akumulátora či nastavenia prípadnej intenzity svietenia (svetelné režimy). Výdrž sa môže pohybovať od 3 do 400 hodín. Samozrejme výdrž sa týka i klasických čeloviek s alkalickými batériami. 

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

07/08/2021 08:10
Boris M.

Používam čelovku Petzl Actik Core, ktorá má vynikajúcu svietivosť a ponúka aj možnosť zamknutia tlačidla pre neúmyselné zapnutie. Oceňujem dobíjateľnú batériu, ktorá má veľmi slušnú výdrž a tiež vodeodolnosť, čiže čelovka sa nezľakne ani dažďa či nečakanej búrky. Napájanie je duálne, a deje sa buď zo spomínaného akumulátora, prípadne si môžete zvoliť AAA baterky. Celkovo je čelovka veľmi dobre spracovaná. Intenzita svetla sa mení stláčaním tlačidla, ktoré je určené na zapínanie a vypínanie. Jednotlivé svetelné úrovne sú veľmi dobre odstupňované. Perfektné silné svetlo sa dá dosiahnuť pri najsilnejšej úrovni svietenia, no aj pri tej najnižšej si čelovka počína veľmi dobre. Prvý stupeň je vhodný na orientáciu v teréne, tie ďalšie už na nasvietenie terénu pred vami. Čelovka je až prekvapivo ľahká a na hlave ma vôbec nezaťažuje. Vyzdvihujem tiež režim červeného svietenia či veľmi dobré držanie na hlave, nepadá mi z hlavy ani pri rýchlejšom behu. Dosvit je až do 95 metrov a je tu integrovaná aj píšťalka. V rámci pomeru ceny a kvality sa tento produkt určite oplatí.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 14.06.2018
Posledná aktualizácia: 09.03.2023
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...