Hojdačka do bytu nielen do detskej izby. Pripevnite do stropu alebo na zárubňu

Vytvárať úsmev na tvárach vašich ratolestí a plniť im ich priania, to je rozhodne údelom každého rodiča. Veď práve v detstve je tu priestor na to, aby si dieťa vytváralo krásne a veselé spomienky. Hry a zábava k tomu nepochybne patria. Detské hojdačky sú v ranom veku bežnou súčasťou detskej zábavy. A ako vašim deťom dopriať autentický a bezpečný zážitok z hojdania u vás doma?

Usmiate dieťa na záhradnej hojdačke

Presne, nemusí to byť nutne detské ihrisko, ak sa vaše deti chcú vyšantiť týmto spôsobom. Detské hojdačky do záhrady či dokonca do bytu si dnes môžete pohodlne zaobstarať aj vy a nemusíte tak nikam chodiť. Drevené hojdačky do záhrady či kovová konštrukcia na detskú hojdačku sú dnes dostupným tovarom. Akú hojdačku si vybrať? Čo si treba pri výbere všímať? Ako kotviť hojdačku v byte? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Obľúbené modely hojdačiek a hojdacích kresiel

Umiestnenie hojdačky

Prvým bodom, od ktorého sa pri výbere hojdačky musíte odraziť, je rozhodne miesto, kde bude hojdačka umiestnená. Na základe toho totiž viete určiť, aký druh hojdačky sa vám hodí viac. Ak chcete hojdačku umiestniť do záhrady, máte dve možnosti:

  • Zavesenie drevenej hojdačky
  • Hojdačka s kovovou konštrukciou

V prípade zavesenia drevenej hojdačky treba nájsť stabilný konár stromu alebo iné miesto, kde budete môcť hojdačku ukotviť. Ak sa rozhodnete pre kovovú hojdačku, stačí ak poskladáte konštrukciu podľa návodu, nájdete pre ňu pevný podklad a vaše deti sa môžu vyblázniť do sýta. V ponuke obchodov nájdete aj kovové detské hojdačky pre dve až tri deti. Deti sa tak môžu hojdať súčasne.

Pre tých najmenších existujú aj plastové hojdačky, ktoré sú často kombinované so šmykľavkou či malým „záhradným“ domčekom. Takéto kombinácie hojdačky a šmykľavky môžete pokojne umiestniť aj v interiéri.

Údržba a skladovanie

Treba myslieť na to, že jednoduché drevené hojdačky stačí zvesiť, očistiť a uskladniť na miesto, kde sa vyhnú nadmernej vlhkosti. Detské hojdačky s kovovou konštrukciou, ak samozrejme nechcete, aby ich ničila korózia, je dobré rozmontovať a starostlivo uskladniť. Rátajte teda s tým, údržba je o niečo náročnejšia a takisto budete potrebovať väčší priestor pre ich uskladnenie.

Drevená detská hojdačka

Cenová relácia

Ak sa pozrieme na cenu, drevené hojdačky dnes viete zohnať už od 10 eur. Za túto cenu sa nemusíte trápiť ani s vlastnou výrobou. Za pomerne malé sumy zoženiete drevenú hojdačku rôznych veľkostí, tvarov a takisto napríklad s bezpečnostnou ohrádkou.

V prípade kovových hojdačiek treba rátať aj s určitou nosnosťou. Tie najlacnejšie príliš veľkú nosnosť a teda stabilitu neponúkajú. V prípade detských kovových hojdačiek sa pohybujeme v cenovom rozpätí 100 až 150 eur.

Vyberáme z nášho katalógu

Detská hojdačka v interiéri

Nielen drevené hojdačky do záhrady či hojdacie siete na terasu. Dnes pokojne môžete mať hojdačku priamo v byte či dome. Stačí trocha nápadu, kreativity a vašim deťom môžete pripraviť naozaj fantastické prekvapenie. Ako na to? Najčastejším problémom v prípade hojdačiek v rámci interiéru býva ich umiestnenie. Prevažne sú umiestňované do dverí (medzi zárubne).

Druhou možnosťou umiestnenia hojdačky je určite upevnenie do stien či stropu. To, aké máte možnosti viete najlepšie len vy. Rátajte však s tým, že bez vŕtania do stien, stropu alebo zárubne to určite nepôjde. Možností je naozaj veľa. Je potrebné si uvedomiť, že nejdete vešať poličku či obraz. Toto uchytenie musí nejakú záťaž vydržať.

Uchytenie do zárubne

Do spodnej dosky prekladu (prípadne priamo do zárubne) navŕtajte dve diery vo vzdialenosti od seba aspoň 60 cm. Do týchto dier naskrutkujte dva kovové háky so závitom. Na háky zaveste kovové krúžky. Ak budete vŕtať napríklad do panelu nad zárubňou, po naskrutkovaní hákov nezabudnite na kovovú podložku pod maticu. Zabezpečíte tak to, že sa hojdačka nebude pretáčať do strán.

Hojdačka v detskej izbe

Uchytenie do stropu

Druhou možnosťou je ukotvenie detskej hojdačky do stropu. Tu rozhoduje takisto materiál, do ktorého chcete hojdačku upevniť. Ak je váš strop zo sadrokartónu, určite hojdačku do stropu neupevníte tak jednoducho. Riešením by mohol byť drevený trám, ktorý by sa pripevnil o protiľahlé steny a následne by ste mohli použiť hákový systém ako v prípade upevnenia do zárubne.

Ak by ste predsa len chceli upevňovať hojdačku do sadrokartónu, musíte ho prevŕtať až do muriva. Nasadiť hmoždinku, dlhšiu skrutku, dlhší háčik a nezabudnúť vypodložiť kovovou maticou. Ak máte tú možnosť upevniť hojdačku do stropu, spomínaný spôsob za pomoci rozpernej príchytky (hmoždinky) dostatočnej veľkosti môžete hojdačku pohodlne upevniť. Týmto spôsobom sa napríklad upevňujú aj radiátory na steny. Rozperná príchytka sa začne vo vyvŕtanom otvore rozťahovať a vyplní priestor tak, aby sa skrutka nedostala von a vytvára tzv. uzol. V závislosti od možností môžete použiť rôzne veľkosti skrutiek. Opäť využijete závesné háky, ako v prípade predchádzajúceho ukotvenia. Všeobecne možno využiť ešte ďalšie spôsoby závesných systémov, no tieto patria medzi overené a najčastejšie využívané.

Obľúbené modely hojdačiek a hojdacích kresiel

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...Publikované dňa: 06.04.2019
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Šatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzieŠatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzie

Nosenie dieťatka v šatke je pohodlné a praktické, zabezpečuje súkromie pri dojčení na verejnosti. Poradíme vám, ako si vybrať vhodnú šatku, ktorá uspokojí vaše požiadavky.

Drevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či WoodyDrevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či Woody

Drevené hračky chytili za srdce už nejedno dieťa aj rodiča. Sú však naozaj lepšou alternatívou, sú zdravšie a je skutočne vhodné nahradiť všetko nedrevenené tým dreveným?

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...