Hojdačka do bytu nielen do detskej izby. Pripevnite do stropu alebo na zárubňu

Vytvárať úsmev na tvárach vašich ratolestí a plniť im ich priania, to je rozhodne údelom každého rodiča. Veď práve v detstve je tu priestor na to, aby si dieťa vytváralo krásne a veselé spomienky. Hry a zábava k tomu nepochybne patria. Detské hojdačky sú v ranom veku bežnou súčasťou detskej zábavy. A ako vašim deťom dopriať autentický a bezpečný zážitok z hojdania u vás doma?

Usmiate dieťa na záhradnej hojdačke

Presne, nemusí to byť nutne detské ihrisko, ak sa vaše deti chcú vyšantiť týmto spôsobom. Detské hojdačky do záhrady či dokonca do bytu si dnes môžete pohodlne zaobstarať aj vy a nemusíte tak nikam chodiť. Drevené hojdačky do záhrady či kovová konštrukcia na detskú hojdačku sú dnes dostupným tovarom. Akú hojdačku si vybrať? Čo si treba pri výbere všímať? Ako kotviť hojdačku v byte? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Obľúbené modely hojdačiek a hojdacích kresiel

Umiestnenie hojdačky

Prvým bodom, od ktorého sa pri výbere hojdačky musíte odraziť, je rozhodne miesto, kde bude hojdačka umiestnená. Na základe toho totiž viete určiť, aký druh hojdačky sa vám hodí viac. Ak chcete hojdačku umiestniť do záhrady, máte dve možnosti:

  • Zavesenie drevenej hojdačky
  • Hojdačka s kovovou konštrukciou

V prípade zavesenia drevenej hojdačky treba nájsť stabilný konár stromu alebo iné miesto, kde budete môcť hojdačku ukotviť. Ak sa rozhodnete pre kovovú hojdačku, stačí ak poskladáte konštrukciu podľa návodu, nájdete pre ňu pevný podklad a vaše deti sa môžu vyblázniť do sýta. V ponuke obchodov nájdete aj kovové detské hojdačky pre dve až tri deti. Deti sa tak môžu hojdať súčasne.

Pre tých najmenších existujú aj plastové hojdačky, ktoré sú často kombinované so šmykľavkou či malým „záhradným“ domčekom. Takéto kombinácie hojdačky a šmykľavky môžete pokojne umiestniť aj v interiéri.

Údržba a skladovanie

Treba myslieť na to, že jednoduché drevené hojdačky stačí zvesiť, očistiť a uskladniť na miesto, kde sa vyhnú nadmernej vlhkosti. Detské hojdačky s kovovou konštrukciou, ak samozrejme nechcete, aby ich ničila korózia, je dobré rozmontovať a starostlivo uskladniť. Rátajte teda s tým, údržba je o niečo náročnejšia a takisto budete potrebovať väčší priestor pre ich uskladnenie.

Drevená detská hojdačka

Cenová relácia

Ak sa pozrieme na cenu, drevené hojdačky dnes viete zohnať už od 10 eur. Za túto cenu sa nemusíte trápiť ani s vlastnou výrobou. Za pomerne malé sumy zoženiete drevenú hojdačku rôznych veľkostí, tvarov a takisto napríklad s bezpečnostnou ohrádkou.

V prípade kovových hojdačiek treba rátať aj s určitou nosnosťou. Tie najlacnejšie príliš veľkú nosnosť a teda stabilitu neponúkajú. V prípade detských kovových hojdačiek sa pohybujeme v cenovom rozpätí 100 až 150 eur.

Vyberáme z nášho katalógu

Detská hojdačka v interiéri

Nielen drevené hojdačky do záhrady či hojdacie siete na terasu. Dnes pokojne môžete mať hojdačku priamo v byte či dome. Stačí trocha nápadu, kreativity a vašim deťom môžete pripraviť naozaj fantastické prekvapenie. Ako na to? Najčastejším problémom v prípade hojdačiek v rámci interiéru býva ich umiestnenie. Prevažne sú umiestňované do dverí (medzi zárubne).

Druhou možnosťou umiestnenia hojdačky je určite upevnenie do stien či stropu. To, aké máte možnosti viete najlepšie len vy. Rátajte však s tým, že bez vŕtania do stien, stropu alebo zárubne to určite nepôjde. Možností je naozaj veľa. Je potrebné si uvedomiť, že nejdete vešať poličku či obraz. Toto uchytenie musí nejakú záťaž vydržať.

Uchytenie do zárubne

Do spodnej dosky prekladu (prípadne priamo do zárubne) navŕtajte dve diery vo vzdialenosti od seba aspoň 60 cm. Do týchto dier naskrutkujte dva kovové háky so závitom. Na háky zaveste kovové krúžky. Ak budete vŕtať napríklad do panelu nad zárubňou, po naskrutkovaní hákov nezabudnite na kovovú podložku pod maticu. Zabezpečíte tak to, že sa hojdačka nebude pretáčať do strán.

Hojdačka v detskej izbe

Uchytenie do stropu

Druhou možnosťou je ukotvenie detskej hojdačky do stropu. Tu rozhoduje takisto materiál, do ktorého chcete hojdačku upevniť. Ak je váš strop zo sadrokartónu, určite hojdačku do stropu neupevníte tak jednoducho. Riešením by mohol byť drevený trám, ktorý by sa pripevnil o protiľahlé steny a následne by ste mohli použiť hákový systém ako v prípade upevnenia do zárubne.

Ak by ste predsa len chceli upevňovať hojdačku do sadrokartónu, musíte ho prevŕtať až do muriva. Nasadiť hmoždinku, dlhšiu skrutku, dlhší háčik a nezabudnúť vypodložiť kovovou maticou. Ak máte tú možnosť upevniť hojdačku do stropu, spomínaný spôsob za pomoci rozpernej príchytky (hmoždinky) dostatočnej veľkosti môžete hojdačku pohodlne upevniť. Týmto spôsobom sa napríklad upevňujú aj radiátory na steny. Rozperná príchytka sa začne vo vyvŕtanom otvore rozťahovať a vyplní priestor tak, aby sa skrutka nedostala von a vytvára tzv. uzol. V závislosti od možností môžete použiť rôzne veľkosti skrutiek. Opäť využijete závesné háky, ako v prípade predchádzajúceho ukotvenia. Všeobecne možno využiť ešte ďalšie spôsoby závesných systémov, no tieto patria medzi overené a najčastejšie využívané.

Obľúbené modely hojdačiek a hojdacích kresiel

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 06.04.2019
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Drevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastové Drevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastové

Detská kuchynka nie je hračka určená výlučne dievčatám. Aj chlapci v nej radi skúšajú svoje kulinárske schopnosti a vedia v nej stráviť veľa času. Prečo do tejto interaktívnej hračky...

Aká podlaha je najlepšia do detskej izby? Vinylová, korková alebo plávajúca Aká podlaha je najlepšia do detskej izby? Vinylová, korková alebo plávajúca

Kupujete podlahu do detskej izby? Malé deti trávia na zemi kopu času, a preto by ste výber správnej podlahy nemali podceniť. To, aké faktory sú dôležité pri podlahách pre deti, si...

Ako vybrať mobil pre deti? Detský dotykový mobil podľa veku Ako vybrať mobil pre deti? Detský dotykový mobil podľa veku

Vybrať mobil pre deti môže byť dosť náročné s ohľadom na to, aké nástrahy na ne pri jeho používaní čakajú. Poradíme vám, ako si s nimi poradiť, ako vybrať tlačidlový či dotykový telefón...