Ako vybrať novú hokejku na ľadový hokej? Akú vysokú pre deti?

Žiadna hokejová legenda by s pukom nedokázala na ľade také divy, nebyť správnej hokejky. Kedysi sa to zdalo celkom jednoduché. Kus brúseného dreva s rovnou čepeľou bez akýchkoľvek ďalších parametrov, ktoré by pri výbere zohrávali dôležitú úlohu. Drevené hokejky dnes ani zďaleka nie sú tak trendy ako kedysi. To, aká je najlepšie hokejka na svete, vám nepovie nikto, no my vám pomôžeme vybrať tú najlepšiu hokejku pre vás.

Hranie hokeja na zamrznutom rybníku

Hokejka ako taká je predĺženou rukou hokejistu. Dnešní hráči vo o svetových ligách majú hokejky, ktoré sú vyrobené na mieru. Bez hokejky hrať nejde a ak s ňou chcete hrať dobre, musíte sa s ňou doslova zžiť. Na trhu je dnes enormné množstvo výrobcov hokejok, čo výber určite neuľahčuje. Bez správneho typu hokejky sa bude puk ťažšie spracovávať a namiesto bránky budete triafať mantinely za ňou. Kvalitná hokejka z vás majstra nespraví, no určite vám jej správny výber môže pomôcť sa neskôr majstrom stať.

Obľúbené modely hokejok


Čo je pri výbere dôležité?

Pri výbere hokejky sú dôležité nielen vlastnosti hokejky samotnej, ale dôležité sú aj individuálne parametre hráča. Ak teda vyberáte správnu hokejku, vyberáte ju pre seba a je dôležité zohľadniť vaše fyzické parametre. Preto hokejku vyberajte podľa určitých zásad.

 • Držanie hokejky (pravé – ľavé)
 • Dĺžka hokejky
 • Tvrdosť hokejky
 • Použitý materiál
 • Zahnutie čepele
 • Cena hokejky

Voľba strany (držanie)

Správne držanie hokejky je pre každého hokejistu a pre jeho herný štýl veľmi dôležitým aspektom. Voľba správnej strany závisí podľa toho, ktorú ruku máte pri držaní hokejky nižšie. Ak je nižšie ľavá ruka, prirodzene voľte variant, kedy je ľavá ruka dole, ak je nižšie ruka pravá, variant pravej ruky je ten správny. Možno si poviete, že je to automatické – ľavá ruka a ľavý variant alebo pravá ruka a pravý variant – no vedzte, že prípady, kedy si to začiatočník pri výbere neuvedomí, nie sú ojedinelé.

Dĺžka hokejky s podmienkou

Dôležitý parameter, ktorý dokáže vašu hru značne ovplyvniť. Profesionálni hráči majú hokejky vyrobené na mieru. Príkladom je dlhoročný kapitán Boston Bruins Zdeno Chára, ktorý má hokejku nielen vyrobenú na mieru, ale dokonca má najdlhšiu hokejku v celej NHL. A prečo? Spôsobené je to jeho výškou 206 cm.

Rôzne veľkosti a dĺžky hokejok

Preto zdôrazňujeme podmienku, že pri správnom výbere dĺžky hokejky musíte zohľadniť vašu telesnú výšku. Dobrým trikom pri výbere hokejky, hlavne pre začiatočníkov je, ak sa postavíte (bez korčúľ) a hokejka vám má siahať približne pod úroveň nosa. Jednoduchá rada, ktorá však vždy zaberá. Pri postoji na korčuliach by mala hokejka siahať po bradu.

Pružnosť – tvrdosť hokejky

Tvrdosť a pružnosť sú v tomto prípade synonymické výrazy, z ktorých obe prislúchajú tomuto hokejovému náčiniu. Ak ste začiatočník, zrejme ešte nepoznáte, aký štýl hry preferujete. Existujú však všeobecne platné zásady. Defenzívne ladení hráči, obrancovia, hrajú väčšinou s hokejkami, ktorých tvrdosť tzv. flex, je vyššia. Naopak, ofenzívnejšie ladení hokejisti, útočníci, preferujú hokejky s nižším flexom. Tvrdosť hokejky býva zvyčajne uvádzaná číslom, ktoré je priamo ne palici. Čím vyššie číslo, tým väčšia tvrdosť.

Neznamená, že ak máte hokejku s vysokým číslom tvrdosti, ste aj tvrdým hráčom alebo vaša hokejka vydrží viac. Vyskúšať tvrdosť hokejky môžete priamo pri kúpe. Čepeľ oprite o zem, ramenom a zápästím sa do hokejky oprite (akoby strieľate zápästím) a pocítite, či sa čepeľ prehla a do akej miery.

Drevená hokejka obalená čiernou páskou

Najmenej tvrdé hokejky sú určené pre deti. Flex s číslom 30 až 35 je ideálny pre deti od 3-6 rokov. Ak ideme ďalej, hokejistom vo veku 10 -15 rokov sa odporúča flex s hodnotou 45 až 67. Nemyslite si však, že tvrdosť nemôže byť vyššia. Nie každý hráč v rovnakom veku je aj rovnako silný. Seniorská tvrdosť hokejok je okolo hodnoty 80 až 100. Časom sa tvrdosť hokejky mení aj v závislosti od herného prejavu hráča. Svoj ideál musíte nájsť vy sami.

Kick Point alias bod ohybu

S pružnosťou hokejky súvisí aj tzv. kick point, a teda bod ohybu. Vďaka kombinácii správnej tvrdosti a kick pointu hokejky, dokážete výrazne pomôcť vášmu hernému prejavu. Body ohybu je miesto na hokejke, ktoré sa pri strele (hlavne zápästím) alebo prihrávke najviac ohýba. V tomto bode sa prenáša najväčšia sila. Poznáme tri body ohybu.

 • Nízky bod ohybu – určený pre ofenzívnych hráčov, pre ktorých je podstatná kombinačná, rýchla hra s množstvom striel zápästím či príklepom. Pochopiteľne, určenie pre útočníkov nie je vždy pravidlom.
 • Stredný body ohybu – je najviac obľúbeným. Ide o štandardný bod ohybu. Umožňuje presné strely z diaľky i presné a pohodlné prihrávky do rýchlosti. Prenos energie je adekvátny a dokáže ňou tvrdo vystreliť i citlivo priťuknúť puk.
 • Vysoký bod ohybu – typologicky určený pre obrancov, ktorí strieľajú puk z veľkej vzdialenosti. Najčastejšie s náprahom. Prenáša do puku veľkú časť vašej energie. Na malom priestore však nemáte s pukom takú pohyblivosť ako pri nižšom kick pointe.

Vyberáme z nášho katalógu

Drevená hokejka

Drevené hokejky, ktoré majú svoj pôvod ešte v minulom storočí, sú aj dnes vyrábané z buka, jaseňa, platana, moruše či javora. Čoraz častejšie sú však dopĺňané sklolaminátom, ktorý hokejkám uberie na hmotnosti a zlepší ich fyzikálne vlastnosti. Dnes sú čisto drevené hokejky skôr raritou. Drevené hokejky majú pre profesionálnych hráčov skôr nevýhody. Ideálne sú to hokejky pre deti, ktoré si na prácu s pukom zvykajú.

Čierna hokejka obalená bielou páskou a puk

Výhody

 • Nízka cena
 • Cit pre prácu s pukom
 • Odolnejší materiál (sekery na telo hokejky)

Nevýhody

 • Absorbcia vlhkosti
 • Vysoká hmotnosť
 • Slabšia pružnosť pri strelbe (riziko zlomenia)

Kompozitová hokejka

Dnes 97% používaných hokejok tvoria práve tie kompozitové. Vhodné sú ako pre začiatočníkov, tak aj pre profesionálnych hráčov. Kompozitové hokejky sa líšia od drevených v mnohých ohľadom, pričom dôležitým rozdielom je hlavne cena a nepochybne aj kvalitatívne vlastnosti.

Kompozitové hokejky sú spevňované a zároveň odľahčované vláknami karbónu, grafitu či titánu. Samotné čepele sú vyrobené z kevlarových či titánových vlákien. Hokejka sa tak skladá z dvoch častí. Nie je to tak dávno, čo sa kompozitové hokejky začali vyrábať z jedného kusa kompozitu, čím sa cit pre kontakt s pukom citeľne zlepšil.

Profesionálni hráči hokeja

Pre začiatočníkov určite odporúčame drevenú hokejku. Začiatočník si lepšie privyká na kontakt s pukom a prácu s ním. Rovnako tak vám drevo postačí, keď hráte na zamrznutom rybníku. Ak sa hokeju venujete amatérsky či profesionálne, odporúčame celokompozitové hokejky, ich výdrž, nízka hmotnosť a variabilný bod ohybu sa na vašej hre určite odrazí.

Výhody

 • Nízka hmotnosť
 • Výdrž hokejky
 • Variabilný bod ohybu

Nevýhody

 • Vyššia cena

Zahnutie čepele

Každá hokejka (každý výrobca) ho má odlišené. Rozdiel pocítite už pri prvom kontakte s pukom, pri strele alebo spracovaní prihrávky. Profesionálni hráči majú zahnutie hokejky podľa svojho štýlu hry, ktorým sa prezentujú.

Zahnutie hokejky definuje aj množstvo výrobcov, ktorí hokejky ponúkajú. Každý výrobca má zahnutie aj keď len trochu odlišné, ale predsa to dokáže vytvárať rozdiely. Pre laikov či amatérov je tak tento parameter trocha mätúci. Pre predstavu, čo zahnutie čepele znamená, je najlepší príklad. Hokejka Bauer so zahnutím P92 je rovnaká ako CCM P29. Teoreticky to tak je, avšak prakticky sa zahnutie mierne líši. Ide však o rovnaký typ zahnutia a možno ho označiť za ideálny pre začiatočníkov i profesionálov. Drvivá väčšina hokejistov v špičkových ligách používa toto tzv. Sakic zahnutie čepele.

Cenové rozpätie

To, koľko ste za hokejku ochotní dať, určuje to, akú kvalitu dostanete. Ako začiatočník či amatér si zrejme okrem toho, aby ste mali čepeľ správnym smerom a aby zodpovedala vašej výške, veľmi na kvalitu nepotrpíte. V takom prípade si obstarajte drevenú hokejku v rozmedzí od 10 do 30 €. Naopak, ak uvažujete ako profesionál či pokročilý o kompozitovej, pripravte si aspoň 80 – 120 €. Celkompozitové hokejky vás môžu stáť aj 200 € a viac.

Obľúbené modely hokejok

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

05/08/2021 08:38
Šimon

Synovi som kúpil hokejku Fischer CT150 YTH, ktorá bola za prijateľnú cenu a na občasné rekreačné hranie úplne stačí. Syn je s ňou maximálne spokojný a hrá sa mu s ňou veľmi dobre. Hokejka je kompozitná, teda veľmi ľahká a dobre sa s ňou manipuluje. Má moderný vzhľad a za tú cenu to bola super kúpa, pretože iní výrobcovia ponúkajú v tejto cene len preglejkové hokejky, ktoré nie sú natoľko kvalitné z hľadiska životnosti. Z hokejky mám radosť aj ja, pretože syn už po prvom dni dokázal s touto hokejkou také kúsky, ktoré som u neho predtým nikdy nevidel robiť. Hokejku vrelo odporúčam a za tú cenu vlastne ani nemáte nad čím premýšľať. Ak chcete preglejku vymeniť za kompozit, toto je skvelá vstupná hokejka.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 23.02.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...