Detské nafukovacie i interaktívne hopsadlá – ako vybrať skákadlo pre najmenších?

Pre každého rodiča je vždy výhrou nájsť hračku, ktorá dieťa nielen zabaví, ale pomôže mu aj v rozvoji. Takouto hračkou je aj skákadlo. Skákacie lopty sú na trhu už nejaký ten čas a postupne sa k ním pridali aj hopsadlá v tvare koníkov a iných zvieratiek.

Ako vybrať hopsadlo

Majú nielen roztomilý vzhľad, ale dieťa dokážu aj dobre zabaviť. Pri ich výbere je potrebné zamerať sa na niekoľko kritérií, o ktorých si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Roztomilé hopsadlá pre deti


Čo je to hopsadlo a na čo slúži

Hopsadlo je hračka, po ktorej túži nejedno dieťa. Býva v tvare zvieratka alebo lopty, ktoré sú z pružných gumových materiálov a po nafúknutí slúžia na hopsanie a pohúpavanie sa. Tieto hračky sú istotou zábavy, deti sa vyšantia, vybijú nadbytočnú energiu, zahrajú sa a zapoja svoju predstavivosť. No okrem hodín zábavy má hopsadlo pre dieťa aj množstvo výhod, čo sa týka jeho rozvoja.

Aké pozitíva má hopsadlo pre vaše dieťa?

 • Pomáha rozvíjať motorické zručnosti,
 • posilňuje nohy a stred tela,
 • spevňuje svalstvo brucha a chrbta,
 • pomáha pri vývoji bedrových kĺbov,
 • zlepšuje rovnováhu,
 • poslúži ako rehabilitačná pomôcka,
 • môže zlepšiť koordináciu,
 • podporuje predstavivosť pri hre,
 • dieťa sa zabaví a vybije sa nadbytočnú energiu.

Ako vybrať hopsadlo pre deti

Výber hopsadla pre dieťa je celkom milá záležitosť – trh ponúka množstvo dizajnov zvieratiek, autíčok a pekne potlačených skákacích lôpt. No aj pri výbere hopsadla sa treba pozrieť na praktickú stránku. Vždy je dôležité, pre aké staré dieťa hopsadlo kupuje, ako dlho ho bude používať, resp. či ho bude používať samo alebo spolu so súrodencom.

Skákacie zvieratká pre deti

Druhy hopsadiel

Pri hľadaní hopsadla či skákadla natrafíte predovšetkým na 3 druhy – skákacie zvieratká, lopty a tyče.

 • Skákacie zvieratko – Hopsadlá v tvare zvieratiek sú veľmi obľúbené. Poskytujú viac stability ako lopty, preto sú vhodné aj pre najmenších. Na skákacom zvieratku sa môže pohupovať už 9-mesačné dieťatko, ktoré už vie samo sedieť a postaviť sa aspoň s pomocou. Keďže tieto zvieratká majú vysokú nosnosť, dieťaťu môže hračka vydržať roky. Zvieratká však majú rôzne veľkosti podľa toho, pre aké vysoké dieťa hopsadlo kupujete. Na skákacích zvieratkách je krásne to, že si je naozaj z čoho vyberať. Stretnete sa predovšetkým s koníkmi, kravami, zebrami, psami, mačkami, včeličkami, ale aj jednorožcami či dinosaurami. Okrem zvieratiek však nechýbajú ani dopravné prostriedky ako pretekárske autá, policajná motorka či hasičské auto.
 • Skákacie lopty – Skákacie lopty sú klasikou, ktorú si mnohí pamätajú ešte z detstva. Ide o bežnú gumovú loptu podobnú fitlopte, ktorá však má rukoväť, za ktorú sa dá počas skákania držať. Rukoväť býva v tvare tykadiel alebo uší, no sú aj bezúchopové lopty pre deti, ktoré sú vhodné na cvičenie a rehabilitáciu, podobne ako fitlopty pre dospelých. Skákacie lopty sú vhodné pre deti od 3 rokov, keďže si už vyžadujú určitú úroveň stability, no môžu im vydržať niekoľko rokov. Aj v rámci skákacích lôpt si je z čoho vyberať, jestvujú rôzne farby, veľkosti a často aj potlače obľúbených rozprávkových postavičiek.
 • Tyče – Pre úplnosť spomenieme aj skákacie tyče, ktoré sú vyrobené z kovových materiálov a slúžia pre staršie deti od 5 rokov. Zospodu majú pružinu, ktorou sa odrážajú, nad ňou sa nachádzajú stupienky na nohy a navrchu tyče sú držadlá na ruky. Takéto skákacie tyče si vyžadujú už viac rovnováhy a koordinácie, no starším deťom poskytujú mnoho zábavy.

Materiál

Hopsadlá sa vyrábajú predovšetkým z pružného a tuhého materiálu a niektoré bývajú potiahnuté vrstvou plyšu. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody.

 • Pružný materiál – Používa sa na výrobu skákacích lôpt a zvieratiek. Ide o veľmi odolný materiál, ktorý sa nafúkne ako balónik. Vďaka svojej pružnosti sa dobre odráža a je ideálny na skákanie. Vyznačuje sa síce vyššou cenou, no dieťa si skákadlo užije dlhšie, keďže má tento materiál vysokú nosnosť (neraz až do 300 kg).
 • Tuhý materiál – Používa sa na výrobu skákacích zvieratiek. Pre tuhosť materiálu sa skákadlo až tak dobre neodráža, preto na ňom dieťa nebude skákať, ale skôr sa pohupovať. Materiál je vždy potrebné nafúknuť na maximum objemu, pretože sa nemá ďalej dofukovať alebo spúšťať vzduch. Nižšiu nosnosť (do 50 kg) kompenzuje aspoň nízka cena.
 • Plast a plyš – Niektoré zvieratká sú vyrobené z kombinácie plastu a plyšového povrchu. Plyš je veľmi príjemný na dotyk a nekĺže; zároveň vytvára krajšiu imitáciu zvieratka. Zaujímajte sa však o to, ako sa dá umývať a udržiavať, keďže aj starostlivosť by mala byť nenáročná. Najlepšie je, ak je plyšový poťah odnímateľný.

Aké skákacie zvieratko pre dieťa?

Čo sa týka gumových materiálov, za zmienku stojí ABS systém bezpečného sfukovania. Znamená to, že hračka je vyrobená z 2 gumových plášťov a v prípade pretrhnutiu dôjde k pomalému sfukovaniu. Ak pri hre teda dieťa skočí dajme tomu na ostrú hranu alebo predmet a dôjde k prasknutiu vonkajšieho plášťa, hračka sa ihneď nerozletí, ale začne sa sfukovať pomaly, čím predídete náhlemu pádu a možnosti poranenia.

Funkcie a doplnky

 • Zvuky – Zvieratko môže vydávať realistické zvuky, napr. kôň, krava, psík a pod. Hopsadlá v tvare dopravných prostriedkov zase trúbenie, sirénu atď., vďaka čomu je hopsadlo viac interaktívne.
 • Kolieska – Niektoré zvieratká môžu byť vybavené aj kolieskami zospodu, vďaka ktorým sa môže dieťa nohami odrážať, čím sa podporí chôdza u najmenších.
 • Pumpa – Pomôže pri nafukovaní, ak žiadnu pumpu doma nemáte.

Kvalita za rozumnú cenu

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že na značke predsa nezáleží, vždy je dobré siahnuť po hračke od overeného výrobcu. Výrobok by mal byť totiž spoľahlivý a kvalitný, zo zdravotne neškodných materiálov. Medzi najobľúbenejšie značky detských skákadiel patria John, Petite and Mars, Lamps, Zopa, Mondo, Merco či Jamara. Čo sa týka ceny, nemusíte sa obávať. Ide o pomerne lacnú záležitosť. Tie najlacnejšie hopsadlá začínajú už od 10 eur, pričom ide predovšetkým o skákacie lopty. Skákacie zvieratká nájdete hlavne v cenovom rozmedzí 20 – 30 eur, no nájdete aj drahšie kúsky. Hopsadlá v hornej cenovej kategórii majú často aj rôzne zvuky, ktoré hru ešte viac podporia.

Nezabúdajte na nosnosť a skladnosť

 • Kvalita prevedenia – Bezpečnosť dieťaťa by mala byť vždy prvoradá. Preto si všímajte kvalitu prevedenia a pevnosť hopsadla, či všetko drží ako má a nehrozí odtrhnutie malej častice a udusenie.
 • Skladnosť – Veľkosť hopsadla je dôležitá z hľadiska skladnosti. Viete, kam hopsadlo odložíte, keď ho dieťa nebude používať alebo vás čaká návšteva? Máte dostatok priestoru?
 • Prenosnosť - A pokiaľ chcete hopsadlo vziať so sebou na prechádzku, do parku alebo na dovolenku, je dôležité, aby sa vám vošlo do auta alebo nebolo ťažké pri prenášaní.
 • Nosnosť – Každé hopsadlo musí mať uvedenú nosnosť. Ak chcete, aby dieťa hopsadlo používalo aj o rok-dva, vyberte hopsadlo s vyšším hmotnostným limitom.
 • Spôsob údržby – Hopsadlo by sa malo dať ľahko čistiť. Gumové povrchy sa dajú umyť vlhkou handričkou, no plyšové hopsadlá by mali mať odnímateľnú vrchnú vrstvu, ktorá sa bude dať prať samostatne.

Roztomilé hopsadlá pre deti


Často kladené otázky

 • Od akého veku je hopsadlo vhodné? – Je to veľmi individuálne, pretože záleží od konkrétneho výrobku. Lopty a hopsadlá vyžadujúce si viac stability je možné používať od 3 rokov, no niektoré zvieratká sú vhodné aj od 1 roka. Vždy si prečítajte odporúčanie výrobcu.
 • Na čo si dať pri skákaní pozor? – Dieťaťu pripravte priestor, v ktorom sa bude môcť pohybovať bez nebezpečenstva úrazu. Dajte si pozor na akékoľvek špicaté predmety a ostré hrany a dokonca aj malé časti hračiek (Lego rozhádzané po zemi). Nebezpečné je aj teplo, napr. v blízkosti rúry, pece, ohrievača a pod.
 • Dá sa skákadlo využiť aj vonku, v parku? – Závisí od konkrétneho modelu, niektoré sú vhodné len do interiéru, iné aj aj. Ak sa s hopsadlom vyberiete von, Dajte si pozor na ostré kamienky, štrk a čokoľvek, čo by mohlo hopsadlo poškodiť.
 • Pre koho je vhodné závesné hopsadlo? – Závesné hopsadlá sú vhodné pre menšie deti od 6 mesiacov. Sú podobné hojdačke a podporujú držanie tela dieťatka, takže nie je potrebné, aby samo vedelo udržať rovnováhu. Sú využiteľné kratšie, majú menšiu nosnosť.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 30.09.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhodyRastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhody

Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíkyAj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať kočík. V našom článku vám poradíme, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujúAko naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujú

Rodičia to poznajú veľmi dobre. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku a odmietania. Vaše dieťa (ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Ako ho naučiť poriadkumilovnosti?