1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako vybrať luster do jedálne, kuchyne a obývačky

Luster v domácnosti je vnímaný predovšetkým ako dekoračný prvok, no pri jeho výbere by ste mali dbať aj na funkčné vlastnosti.

Ako vybrať luster do obývačky?

Poradíme vám, ktoré parametre sledovať pri kúpe a odporučíme vám, aké máte možnosti osvetlenia pri jednotlivých miestnostiach.

Rozdelenie lustrov

Čo sa týka konkrétneho druhu, tak si môžete vyberať zo štyroch základných typov lustrov - závesné, klasické, stopné a bodové.

Závesné lustre

Výhodou závesných lustrov je to, že môžete upravovať ich základnú dĺžku a tým pádom ich viete namontovať do rôzne vysokých miestností. Závesné lustre sa využívajú aj spolu s tienidlom, ktoré sa buď zavesí na špeciálnu reťaz, alebo sa na dlhej tyči pripevní o strop. Využitie nájdu napríklad v kuchyniach s vysokým stropom.

Klasické lustre

Klasické lustre oplývajú z tejto štvorice asi najväčšou noblesou, a preto sú vhodné do "honosnejších" kuchýň/jedální, v ktorých sa dbá na celkový štýl. Lustre sú vyzdobené kryštálmi alebo drahými kovmi, čím podčiarkujú luxusný vzhľad daného interiéru. Na osvetlenie sa používajú hlavne žiarovky v tvare sviečok.

Vyberáme z nášho katalógu

Stropné lustre

V prípade menšieho priestoru s nižším stropom vám odporúčame práve stropné lustre. Ako je z názvu jasné, tak sa montujú na strop a ich výhodou je to, že nezasahujú do miestnosti - práve naopak, vytvárajú útulnú atmosféru vďaka tomu že prirodzene zapadnú do danej izby.

Bodové lustre

Ak sa vám páči moderný, možno až trochu futuristický štýl a nie ste fanúšikom klasických lustrov, tak výbornou alternatívou pre vás budú bodové lustre. Zapúšťajú sa priamo do stropu, čo si vyžaduje pomerne náročnú montáž. Bodové lustré síce neoslovia fanúšikov elegancie, no za to vám poskytnú minimalistické riešenie, ktoré vám navyše pomôže ušetriť na elektrine.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bodové svietidlá

Aké sú vhodné rozmery?

Veľkosť lustra by mala korešpondovať s rozmermi miestnosti. Existujú rôzne prepočty - pri rozmere 3,5 x 4,5 metra sa odporúča luster široký cca 70 cm, pri rozlohe 20 m2 to je približne 70 až 80 cm.

Originálny stropný luster do obývačky

Počítajte však aj s tým, že ak je miestnosť tesná kvôli nábytku a ďalšiemu vybaveniu, tak si vystačíte aj s menšími lustrami. To platí aj opačne, čiže vzdušné izby s dostatkom priestoru alebo vysokým stropom si budú vyžadovať väčšie lustre pre správne osvetlenie. Vyšší strop si zároveň vyžaduje aj dlhšiu závesnú reťaz.

Nespoliehajte sa len na luster...

S vhodnými rozmermi lustra sa úzko viaže aj dobrá rada, ktorou je, aby ste osvetlenie miestnosti neponechávali len na jeden centrálny luster. V minulosti to možno bolo bežné, no dnes sa na svetlo dbá väčší dôraz a lustre sa často kombinujú s bodovými svetlami, lampami alebo inými svietidlami.

Ako vysoko zavesiť luster?

Výška lustra je taktiež dôležitým parametrom, ktorý ovplyvňuje nielen efektivitu osvetlenia miestnosti, ale taktiež to, ako bude luster vyzerať. Ak máte luxusný krištáľový luster, tak by bola veľká škoda zavesiť ho príliš vysoko, pretože tak by nevynikla jeho krása. Ideálna výška je približne 190 až 220 cm.

Krištáľový luster do obývačky alebo jedálne

Na druhej strane, je dobré myslieť aj na praktickosť a tu je dobrým ukazovateľom výška dverí. V prípade, že vyšší človek prejde dverami, tak mu nebude robiť problém ani zavesený luster.

Luster do kuchyne

Luster v kuchyni sa umiestňuje nad jedálenský stôl alebo nad ostrovček/barový pult. Záleží však, ako je vaša kuchyňa zariadená a či vôbec tieto súčasti má. Takisto by ste sa mali riadiť aj veľkosťou kuchyne - do veľkej kuchyne sa nehodí malý luster a to platí aj opačne.

Ak máte v kuchyni jedálenský stôl, tak odporúčame, aby ste luster umiestňovali približne 60 až 80 cm nad ním, respektíve tesne nad výškou očí sediacej osoby. Dbajte na to, aby žiarovky neboli dlhšie ako tienidlá, pretože tak by vám mohli pri jedení nepríjemne svietiť do očí.

Štýl svietidiel v kuchyni si môžete vyberať aj na základe jej tvaru:

  • Stropné svietidlá: V prípade, že máte nízky strop a potrebujte šetriť priestor, tak voľte radšej stropné svietidlá ako nejaký veľký luster.
  • Sťahovací luster: Ďalšou alternatívou pre kuchyne s nízkym stropom sú sťahovacie lustre, ktorých výšku si môžete ľubovoľne nastaviť. Je potrebné dodať, že takýmto spôsobom môžu stratiť čaro svojho vzhľadu.
  • Predĺžené lustre: Tento typ lustrov vychádza z moderného trendu dlhých a úzkych kuchýň. Ich výhodou je to, že sú namontované na stropných háčikoch a počet umiestnených žiaroviek si viete flexibilne prispôsobiť podľa potreby.
  • Veľké lustre: Ak sa nachádzate v opačnej situácii, čiže máte veľkú priestrannú kuchyňu, tak by sa v nej mal veľmi pekne vynímať veľký zavesený alebo stropný luster.
  • Okrúhle stropné svetlo: Jednoduchý tvar, ideálne štvorec, a priehľadnosť materiálov sú ako stvorené pre okrúhle svetlá. Ak máte menšiu kuchyňu a z priestorových dôvodov vám luster nevyhovuje, tak toto je výborná alternatíva.

Luster do jedálne

V prípade, že nejedávate v kuchyni a jedáleň máte ako separátnu miestnosť, tak na umiestnenie lustra sa dajú aplikovať prakticky rovnaké pravidlá, aké sú aj pri kuchyni.

Ako vybrať luster do jedálne?

To znamená, že luster by sa mal umiestňovať relatívne nízko nad stôl, aby sa vytvorila intímna atmosféra a zároveň bolo dobre osvetlené jedlo. Z estetického hľadiska sa vyhnite tomu, aby bol luster širší ako stôl.

Luster do obývačky

Výber centrálneho osvetlenia do obývacej izby je predovšetkým o dizajne. Keďže počítame s tým, že práve v obývačke sa trávi najviac času a luster je niečo, čo sa nedá prehliadnuť, tak sa vám musí páčiť a hlavne korešpondovať so štýlom danej miestnosti.

Ak máte menšiu obývačku, tak si vystačíte s lustrom umiestneným v strede miestnosti, no ak ju máte väčšiu, tak odporúčame luster skombinovať aj s inými zdrojmi svetla, aby bola dobre osvetlená celá miestnosť.

TIP: V obývačke odporúčame používať teplé biele svetlo.

Luster do detskej izby

Ak sme v predošlých miestnostiach vyzdvihovali vzhľad či štýl lustra, tak v tomto prípade ide hlavne o funkčnosť. Výber závisí aj od veku vášho dieťaťa, no podmienkou vždy ostáva to, aby bola detská izba dobre osvetlená.

Aký luster do detskej izby?

Keďže deti v detskej izbe sa často hrajú na počítači, mobile, hrajú sa s hračkami alebo si čítajú/študujú, tak je potrebné namontovať viac ako jeden zdroj svetla. Luster by ste mali skombinovať s lampou na nočný stolík a taktiež aj na písací stolík. Pre najmenších môžete kúpiť malé lustre v rôznych hravých prevedeniach - lietadielka, zvieratká alebo autíčka.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie závesné svietidlá

Luster do spálne

V spálni nie je nutne potrebné silné svetlo, takže si pokojne vystačíte s kombináciou lustra v strede miestnosti a lampy na nočnom stolíku. Rovnako ako v obývačke, tak aj tu odporúčame teplé biele svetlo. Žiarovka by nemala byť dostatočne silná, keďže to pre oči nie je príliš príjemné - či už ráno alebo večer. Dbať treba hlavne na rovnomernosť osvetlenia.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 23.08.2019
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problém Ako zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problém

Vedeli ste, že? Najväčšiu položku pri zariaďovaní bytu predstavuje kuchyňa. Po nej nasleduje obývacia izba a na chvoste s najnižšími nákladmi je práve spálňa. Poradíme vám ako ju zariadiť.

Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne. Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne.

Vedeli ste, že do každej miestnosti sa hodí iný typ osvetlenia? Pozrite sa, podľa čoho si v jednotlivých miestnostiach osvetlenie vyberať.

Ako lacno zariadiť byt či dom? Praktické tipy aj pre malý byt Ako lacno zariadiť byt či dom? Praktické tipy aj pre malý byt

Byt si môžete zariadiť či zútulniť aj bez toho, aby ste investovali tisíce eur. Ponúkame vám zopár tipov a trikov, ako lacno zariadiť svoj príbytok.