Aké sú najlepšie lyžiarske palice pre deti a dospelých? Rozhoduje veľkosť a materiál

Na svahu sú najdôležitejšie správne lyže vhodné pre váš štýl jazdy, nemenej dôležitou súčasťou výbavy sú aj lyžiarske palice. Viete si ale vybrať tie, ktoré vám budú pasovať?

Najlepšie lyžiarske palice

V dnešnom článku vám poradíme, na čo sa pri kúpe zamerať. Prinášame vám stručný návod v niekoľkých krokoch.

Obľúbené lyžiarske palice

Dĺžka lyžiarskych palíc

Najdôležitejší parameter. Dĺžku lyžiarskych paličiek vyberáme podľa výšky postavy. Existuje niekoľko návodov a niektorí výrobcovia uvádzajú aj veľkostné tabuľky, podľa ktorých si vyberiete palice na základe výšky postavy.

Na výber dĺžky palíc však existujú aj 3 rýchle návody:

  • telesnú výšku vydeľte číslom 1,4; resp. vynásobte číslom 0,7
  • v stoji na zemi bez lyží uchopte paličku hore nohami pod ochranným tanierikom, druhý koniec paličky sa dotýka zeme a predlaktie musí byť rovnobežné so zemou, prípadne mierne naklonené k zemi
  • dĺžka paličiek by mala byť o 50 cm kratšia, než výška postavy

Pre prudké zjazdy sú nutné skôr dlhšie paličky, aby ste nimi dosiahli dopredu. Kratšie paličky by ste totiž mali tendenciu zapichovať príliš dozadu, čo by mohlo viesť k záklonu. Pre pohyb po rovinatých úsekoch sú taktiež vhodné dlhšie lyžiarske paličky, pretože nimi musíte vytvoriť dostatočnú páku a tým aj silu pre odraz.

Lyžiarske palice pre deti

Odstupy dĺžok, v ktorých sa lyžiarske palice vyrábajú, nemusia vždy každému sadnúť. Môže sa stať, že budete potrebovať zrovna takú dĺžku, aká sa nepredáva, nezúfajte. Z niektorých palíc môžete madlo oddeliť namočením do horúcej vody a z jej konca jednoducho zrezať kus potrebnej dĺžky.

Výber lyžiarskych palíc

Ak si na to netrúfate, zverte túto činnosť servisu lyží a lyžiarskej techniky. O tom, či je možné palice skrátiť sa informujte už pri ich kúpe. Ak nemáte príliš mnoho skúseností s lyžovaním, vyskúšajte si najprv jazdu s najbližším stupňom dĺžky a až následne paličky skráťte.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zjazdové palice

Materiál lyžiarskych palíc

V dnešnej dobe sa na výrobu lyžiarkych palíc používajú zväčša 3 druhy materiálov:

    • Hliník a jeho zliatiny – Najčastejšie sa používa zliatina dural 6061. Je o odolný a húževnatý materiál, pri namáhaní sa väčšinou nezlomí, ale ohne. Palice z hliníkových zliatin majú nižšiu tuhosť, než ostatné druhy palíc. Taktiež sú spomedzi nich najťažšie, no ich výhodou je zároveň najnižšia cena.
    • Kompozit – Kombinácia karbónu a sklolaminátu. Vlastnosti takýchto paličiek sa líšia podľa percentuálneho pomeru medzi dvoma uvedeným zložkami. Predstavujú kompromis z hľadiska tuhosti, hmotnosti a predovšetkým ceny medzi hliníkovými a karbónovými paličkami.
    • Karbón – Najľahší spomedzi uvedených materiálov. Má vysokú tuhosť a pevnosť, no je zároveň krehký, takže pri extrémnej námahe sa neohýba, ale láme. Karbónové palice sú najdrahšie a používajú ich aj závodní lyžiari.

V konečnom dôsledku bude voľba vhodného materiálu lyžiarskych paličiek závisieť od vašich finančných možností.

Ochranné krúžky (tanieriky) na lyžiarskych paliciach

Tanieriky slúžia na ochranu palice pred zaborením do veľkej hĺbky. Väčšie sú vhodné do mäkkého a čerstvého snehu, najmä pre skialpinistov a bežkárov (tu je ale výber zložitejší v závislosti od techniky), nehodia sa ale do pevného ušľapaného snehu.

Tanieriky na lyžiarskych paliciach

Na zjazdovku sú vhodné tanieriky menšie, tie by sa však v sypkom snehu prepadávali do hĺbky. Väčšina výrobcov ale dodáva k paliciam viacero druhov tanierikov pre rôzne spôsoby využitia.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 09.10.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?

Výber vhodnej snowboardovej obuvi je jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše pohodlie aj bezpečnosť počas jazdenia. Dôležitá je veľkosť, správne tvarovanie, tvrdosť a spôsob...

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitáAko často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...