Kempingová mini práčka s odstredivkou/žmýkaním – recenzie

Chata, internát či prechodné bývanie – všade, kde strávite dostatok času, začnete postupne riešiť problém, čo so špinavou bielizňou. Ak zariadenie nemá vlastnú práčovňu, no kúpa klasickej práčky neprichádza do úvahy, naskytá sa riešenie v podobe mini práčky.

Ako si vybrať mini práčku?

Cestovná práčka predstavuje automatické zariadenie často aj s odstredivkou, ktoré uľahčí váš život mimo domu bez toho, aby ste museli investovať niekoľko stovák eur.

Obľúbené mini práčky

Rozdiel medzi klasickou a mini práčkou

Ako už z názvu vyplýva, hlavným rozdielom je predovšetkým veľkosť. Mini práčky boli vyrobené za účelom poslúžiť mimo domova, na cestách ale i tam, kde rozmery bytu či garsónky neumožňujú kúpu bežnej práčky. Ich hmotnosť je taktiež nízka, zvyčajne sa pohybuje okolo 10 – 15 kg, vďaka čomu je možné ich pohodlne prenášať a brať sa sebou, ak pravidelne cestujete, napríklad na služobné cesty alebo internát.

S menšími rozmermi prichádza aj menej možností a funkcií. Väčšina mini práčok má 2 komory, pričom jedna slúži na pranie a druhá na odstredenie. Oba cykly sú omnoho kratšie než pri klasickej práčke – pranie trvá do 15 minút a odstredenie do 5 minút. Kým mnohé modely majú len jeden mód, u niektorých je možné vybrať si medzi praním normálnym a jemným či šetrným praním.

Kým klasické práčky sú plnené zhora alebo spredu, tieto mini práčky nájdete len vo verzii s horným plnením. Vyperú tiež menšie množstvo bielizne naraz – kapacita bubna predstavuje zvyčajne 3 – 5 kg, pričom v odstredivke je to menej. Vítaným benefitom je, samozrejme, ich cena. Mini práčky nielen zaberajú štvrtinu miesta klasickej práčky, ale taktiež stoja približne štvrtinu ich ceny. Mini práčku zakúpite v rozmedzí 80 – 1 00 eur, pričom sa nájdu lacnejšie aj drahšie modely.

Pre koho je určená

Mini práčku si zvyčajne zaobstarajú ľudia na chatu alebo do kempu, keď cestujú karavanom. Atraktívna je aj pre mnohých študentov, ktorí si ju berú na študentské internáty. Rovnako dobre poslúži ľuďom na ubytovniach a pri pracovných cestách. Nad kúpou mini práčky uvažujú aj ľudia žijúci v menších priestoroch garsónky či jednoizbového bytu. Okrem týchto dôvodov po nej radi siahnu aj alergici, ktorí síce doma majú klasickú práčku, no kvôli alergii si potrebujú svoju bielizeň prať osobitne so špeciálnym pracím práškom určeným alergikom.

Mini práčka s odstreďovaním

Výhody mini práčky

 • postačí na pranie bielizne pre 1 – 2 osoby
 • rýchle pranie
 • tichá prevádzka
 • šetrí vodu a energie
 • ušetrí miesto
 • dá sa ľahko prenášať a vziať kamkoľvek
 • 1 či 2 programy postačia na pranie mimo domu
 • šetrná aj k vašej peňaženke – nákupná cena je nízka

Nevýhody mini práčky

 • naraz vyperie menšie množstvo oblečenia (3 – 5 kg)
 • dá sa plniť len zhora
 • nie je kombinovaná so sušičkou
 • nižší výkon – po odstredení je bielizeň viac mokrá ako pri bežnej práčke
 • menej funkcií

Vyberáme z nášho katalógu

Ako si mini práčku vybrať

Nie je práčka ako práčka – aj pri výbere mini práčky je potrebné zohľadniť niekoľko kritérií, aby ste po kúpe nového pomocníka do domácnosti neboli sklamaní.

Pranie a odstreďovanie

Väčšina mini práčok ponúka možnosť prania a odstredenia, avšak nemusí to tak byť pri všetkých modeloch. Vďaka odstredeniu vyberiete bielizeň o čosi suchšiu, a tak jej sušenie zaberie menej času. Pri výbere práčky preto vždy skontrolujte, či túto možnosť zariadenie ponúka. Mini práčky sú plnené výhradne zhora a prevažná väčšina z nich ponúka 2 komory – jednu na pranie a jednu na odstredenie. Komora na pranie zvykne zniesť vyššiu kapacitu bielizne ako tá na odstredenie, avšak niektoré modely majú len jednu komoru slúžiacu na obe funkcie. Ak hľadáte práčku kombinovanú so sušičkou, v ponuke mini práčok budete hľadať márne.

S praním súvisí aj množstvo ponúkaných programov – najčastejšie ide len o jeden či dva pracie programy, no výnimočne možno dostať programov viac. Pranie a odstreďovanie zvykne fungovať na časový spínač, pričom pranie trvá prevažne do 15 minút a odstreďovanie do 5 minút.

Rozmery a hmotnosť

Keďže práčku vyberáte pravdepodobne aj kvôli jej menším rozmerom, tento parameter môže byť kľúčový. Väčšina modelov s kapacitou do 5 kg bielizne máva výšku okolo 0,5 – 0,8 m a šírku 0,5 m s celkovou hmotnosťou medzi 10 – 15 kg. Sú však aj menšie modely s ešte menšími rozmermi a hmotnosťou, no v tom prípade musíte počítať aj s menšou kapacitou bielizne.

Kapacita

Kapacita mini práčok je pomerne nízka, čo súvisí s jej rozmermi. Najčastejšie ide o kapacitu v rozmedzí 3 – 5 kg pre pracú komoru a 1 – 3 kg pre odstreďovaciu komoru. Aj keď naraz tak vyperiete omnoho menej oblečenia ako pri bežnej práčke, cyklus trvá omnoho kratšie, a tak môžete pranie niekoľkokrát zopakovať. Horšie to je s objemnejšími kúskami oblečenia alebo bytovými textíliami, ktoré sa vám do práčky jednoducho nemusia zmestiť.

Automatická mini práčka s odstredivkou

Výkon a otáčky

Tento parameter je dôležitý z toho hľadiska, že určuje, ako výkonne dokáže pračka prať. Udáva sa vo wattoch a výkon mini práčok sa pohybuje v rozmedzí 200 až 400 W. Čím vyšší výkon, tým lepšie si práčka vie poradiť napríklad s ťažším objemom alebo dosiahne lepšie odstredenie. Ak siahnete po práčke s príliš nízkym výkonom, môžete byť sklamaní z kvality prania a samotná práčka môže mať problém napríklad aj s hrubším a ťažším oblečením. Podobne je to s otáčkami za minútu, ktoré sa uvádzajú pri odstredení. Čím vyššie sú, tých viac vody pri odstredení zariadenie vyžmýka. Lacnejšie modely ponúkajú okolo 700 ot./min., no výkonnejšie modely dosahujú i 1300 ot./min.

Cena

Cena mini práčky nemusí nutne odrážať jej kvalitu. Lacnejšie modely môžu jednoducho ponúkať nižšie rozmery a kapacitu, avšak tie drahšie môžu okrem vyššej kapacity prinášať aj viacero pracích programov. Kvalitnú mini práčku zakúpite v cenovom rozmedzí 80 – 100 eur, pričom menšie práčky sa pohybujú okolo 60 eur. Tie najlacnejšie mini práčky nájdete už od 45 eur, avšak okrem ceny si skontrolujte aj iné parametre, napríklad či má postačujúci výkon. Tieto lacnejšie modely sú väčšinou vyrobené aj z menej kvalitného materiálu, mäkšieho plastu, ktorý sa rýchlejšie opotrebuje a zníži životnosť práčky. Pre náročnejších sú tu práčky od 120 eur a viac, ktoré zvyknú ponúkať aj funkcie navyše.

Napúšťanie a vypúšťanie vody

Každá práčka potrebuje napustiť vodu na pranie a po praní sa jej zbaviť vypúšťacou hadicou. Kým bežné práčky sú vybavené čerpadlom vody a ohrevom, mini práčky čerpadlá neobsahujú a väčšina ani ohrev vody. To znamená, že vodu do práčky si budete musieť napustiť manuálne s tým, že je potrebné dať si pozor na jej teplotu – na pranie je ideálna 40 – 50 °C voda. Po praní už voda vytečie vypúšťacou hadicou, ktorá by mala byť súčasťou balenia každej mini práčky. Na čo si však treba dať pozor, je jej dĺžka a z akého materiálu je vyrobená. Na základe toho, kam práčku umiestnite, sa uistite, že vám dĺžka pribalenej hadice bude stačiť. Materiál hadice nie je často v popisoch uvedený, ale oplatí sa pozrieť si užívateľské recenzie, keďže pri lacnejších modeloch sa užívatelia často sťažujú, že je hadica z príliš mäkkého plastu, ktorý pravdepodobne nebude mať dlhú životnosť.  

Čo ešte môžete zohľadniť

Pri klasických práčkach často berieme do úvahy aj hlučnosť či šetrenie energie, avšak pri týchto malých zariadeniach hluk nebýva problém a mini práčky zužitkujú skutočne len toľko vody, koľko do nich privediete, preto aj z energetického hľadiska ide o šetrné zariadenia. Zaujímať vás ešte môžu funkcie a vlastnosti navyše. Jednou z nich je filter proti žmolkom, ktorý sa vyskytuje vo viacerých mini práčkach. Dôležitá je aj vodotesnosť či ochrana pred únikom vody, ktorá zaručí, že vás práčka nevytopí. Určite je potrebné dbať aj na prehľadný displej, jednoduché ovládanie či detský zámok, vďaka ktorému dieťa neotvorí náhodne dvierka práčky a nebude môcť postláčať tlačidlá.

TOP 5 mini práčok

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 09.12.2020
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší food processor? Vyskúšajte Kenwood, KitchenAid, Sage alebo GorenjeAko vybrať najlepší food processor? Vyskúšajte Kenwood, KitchenAid, Sage alebo Gorenje

Čo to vlastne ten food procesor je? A na čo sa používa? Oplatí sa ho do domácnosti kupovať alebo je lepšie investovať do kuchynského robota? Všetky tieto otázky vám zodpovieme v tomto...

Popkornovače – recenzie. Najlepšie stroje na výrobu popcornu má Klarstein, Clatronic a GuzzantiPopkornovače – recenzie. Najlepšie stroje na výrobu popcornu má Klarstein, Clatronic a Guzzanti

Výrazná a príjemná vôňa, slaná alebo nasladlá chuť a vŕzganie bielych chumáčikov medzi zubami. Dostali ste chuť na popkorn? Pripravte si ho doma v popkornovači.

Ako vybrať kulmu? Najlepšie kulmy na vlasy ponúka Remington, Rowenta a BaBylissAko vybrať kulmu? Najlepšie kulmy na vlasy ponúka Remington, Rowenta a BaByliss

Kulma na vlasy patrí do základnej výbavy každej dámy, ktorá túži po krásnych kučerách. Všetko o tom, ako si kulmu vybrať i ako ju správne použiť, sa dozviete v článku.