Ako vybrať priamočiaru pílu – recenzie, test, použitie. Kvalitu ponúka Bosch, Makita i DeWalt

Priamočiara píla by mala patriť do výbavy každého domáceho majstra. Dokáže rezať hladké oblúky do dreva, kovov, ale aj tenkých materiálov, s ktorými by mali iné prístroje problém. Vďaka tenkému pílovému plátku a jednoduchému ovládaniu toho dokáže omnoho viac, preto by tento univerzálny nástroj určite nemal chýbať vo vašej zbierke.

Ako vybrať priamočiaru pílu

Priamočiara píla vás môže vyjsť na desiatky až stovky eur, preto predtým, než sa do nákupu pustíte, prečítajte si o dôležitých parametroch a kritériách, na ktorých pri výbere záleží.

Obľúbené priamočiare píly domácich majstrov


Na čo sa používa priamočiara píla

Priamočiara píla sa v prvom rade používa na vyrezávanie oblúkov do dreva a kovov, no určite vás prekvapí tým, čo dokáže. To, aký materiál píla prereže, závisí od druhu pílového plátku. So správnym plátkom vás totiž prekvapí aj schopnosťou prerezať plast, laminát, drevotriesku, dlaždice, keramiku, sadrokartón či oceľ. Priamočiara píla poteší aj tým, že ju možno používať aj bezdrôtovo – niektoré modely fungujú na batérie. Priamočiara píla sa používa veľmi jednoducho a intuitívne; jej použitie zvládne aj úplný začiatočník. Zároveň ide o veľmi bezpečný prístroj, ktorý píli po povrchu daného predmetu, preto sa nemusíte obávať o prsty.

Tenký pílový plátok priamočiarej píly je uspôsobený na to, aby sa s ľahkosťou zmestil do úzkych priestorov a bez problémov rezal po rovnej alebo zakrivenej čiare. Tomuto dopomáha aj ergonomický tvar prístroja a nízka hmotnosť, vďaka čomu budete môcť s prístrojom jednoducho manipulovať, či už na vyrezanie oblúka, kruhu alebo zložitejšieho rezu. Priamočiara píla hravo zvláda aj ponorné rezy, teda rezy, kde je potrebné vyrezať dieru alebo tvar v strede materiálu, napr. otvor pre vypínač alebo otvor pre umývadlo, a problém jej nerobia ani rezy pod uhlom, pričom väčšina píl zvláda rez pod uhlom do 45 °.

Ako vybrať priamočiaru pílu

Hlavné otázky, ktoré si pred kúpou priamočiarej píly treba položiť, sú ako často a na čo budete prístroj používať. Pokiaľ budete pílu používať pravidelne a budete rezať aj oceľ a hrubšie materiály, nemôžete sa uspokojiť s nízkym príkonom a základným vybavením. Ak však pôjde len o jednorazový projekt, nemusíte míňať peniaze na pílu s rôznorodými funkciami, ktoré síce prácu uľahčia, no pri bežnom používaní sa vám za ne neoplatí priplatiť.

Príkon

Medzi najdôležitejšie parametre patrí príkon, ktorý sa meria vo wattoch o označuje to, aký silný je prístroj a s akými ťažkými úlohami si poradí. Príkon priamočiarych píl sa pohybuje od 400 do 900 W, pričom čím je príkon vyšší, tým tvrdšie materiály dokáže píla prerezať. Prístroje s najnižším výkonom sa používajú len na príležitostné projekty a na rezanie mäkších a tenších materiálov. Lacnejšie, no už výkonnejšie prístroje začínajú od 500 Wdokážu už prerezať hliník a tenšiu oceľ. Ak budete prístroj používať pravidelne alebo ako profesionál, siahnite po píle s príkonom aspoň 700 W, ktorá už prereže 10 mm oceľ. Pri príkone je dôležité podotknúť aj to, že čím vyšší príkon, tým bude prístroj ťažší, a teda bude sa s ním horšie manipulovať. Nemal by však presiahnuť hmotnosť 3 kg, čo by už mohlo predstavovať prekážku pri práci.

Elektrická priamočiara píla

Nastavenie rýchlosti

Rýchlosť kmitov pri rezaní sa označuje ako voľnobežné kmity za minútu alebo ako počet otáčok za minútu. Ide teda o to, ako rýchlo dokáže píla rezať, no tento údaj nie je dôležitý preto, aby ste vedeli, ako rýchlo prácu dokončíte. Kým pri niektorých materiáloch (napr. drevo) nie je regulácia rýchlosti nevyhnutná, iné materiály by ste bez nastavenia rýchlosti nedokázali rozrezať bez ujmy na materiáli alebo píle. Krehké materiály totiž potrebujú nižšie otáčky a ohľad treba brať aj na zahrievanie pílového plátu pri rezaní, čo by mohlo ovplyvniť napr. plast. Najčastejšie sa stretnete s priamočiarymi pílami s rozsahom 0 – 3 200 voľnobežných kmitov za minútu.

Najvyššia rýchlosť, od 2 000 do 3 200, je skvelou voľbou na rezanie dreva. V takejto rýchlosti sa minimalizuje vibrácia, preto je rez čistý a hladký. Takúto rýchlosť však nemožno použiť pri plaste, ktorý by sa vplyvom zahriatého pílového plátku začal roztápať a poškodil by plát a možno aj samotnú pílu. To isté platí aj pre tvrdšie materiály (napr. kovy), ktoré sú na takúto rýchlosť pritvrdé. Tieto materiály sa preto režú pri rýchlostiach okolo 1 500 až 2 000 voľnobežných kmitov za minútu. Najpomalšie sa reže keramika a sklo, ktoré sú krehké a mohli by sa ľahko zlomiť, preto je ideálna rýchlosť pod 1 500 voľnobežných kmitov za minútu.

Predkmit alebo orbitálny pohyb

Názov predkmit aj orbitálny pohyb sú synonymné pomenovania pre určitý pohyb pílového plátu pri rezaní. Pri bežnom rezaní sa pílový plát pohybuje len smerom dole a hore. Predkmit však znamená, že pri pohybe plátu dole sa zároveň pohybuje aj mierne dozadu a pri pohybe hore zase dopredu. Takýmto spôsobom sa imituje prirodzený pohyb ručnej píly pri rezaní. Predkmit sa používa pri rezaní dreva a mäkších materiálov a má svoje výhody. Takýmto pohybom vzniká menší tlak na plát, čo znamená, že sa neopotrebuje tak rýchlo. Takýmto pohybom sa taktiež ľahšie odstraňujú vzniknuté piliny a nezanášajú tak pílu.

Na druhej strane takýto rez spôsobuje odchýlky, rez nemusí byť taký čistý a hladký, podobne ako pri rezaní ručnou pílou. To znamená, že je potrebné vyhnúť sa predkmitu pri rezaní krehkých materiálov. Preto je dôležité siahnuť po prístroji s nastaviteľnými stupňami predkmitu, čím si sami vyberiete, aký predkmit potrebujete. Prístroj by mal mať aj funkciu vypnutia predkmitu, aby ste mohli rezať kovy alebo prístroj použiť vtedy, ak potrebujete čistý a hladký rez.

Aku aj elektrická priamočiara píla

Môžete si vybrať medzi sieťovým napájaním a adaptérom. Sieťové napájanie znamenalo vždy väčší výkon, prístroj zvládol ťažšie úlohy lepšie, no na druhej strane vás obmedzovala dĺžka kábla, resp. samotný kábel. Priamočiare píly s adaptérom sú výkonovo obmedzené možnosťami batérie, avšak s najnovšími technológiami sa tento priepastný rozdiel v napájaní zmenšil na minimum. Priamočiare píly s adaptérom sú teda prenosné a použiteľné kdekoľvek, aj tam, kde nie je elektrické pripojenie, a zároveň vám dávajú voľnosť pohybu, nemusíte sa obávať o dĺžku kábla.

Elektrická priamočiara píla

Uchytenie pílového plátu

To, akým spôsobom sa dá vymeniť a uchytiť pílový plát, rozhodne o tom, ako rýchlo a bez problémov výmena prebehne. Pri rezaní rozličných materiálov totiž budete musieť pílové pláty striedať, pretože neplatí, že vám postačí jeden plát na všetko. V tejto kategórii teda rozlišujeme medzi pílami s výmenou pomocou kľúča a pílami s rýchloupínacím systémom. Pri prvej možnosti budete potrebovať kľúč, ktorý uvoľní skrutku držiacu pílový plát. Po uvoľnení plát vytiahnite, no dajte si pozor, ak ste ho práve používali – mohli by ste sa popáliť. Na pôvodné miesto dosaďte nový plát, uistite sa, že smeruje správnym smerom a kľúčom ho dotiahnite. Tento systém sa vyskytuje hlavne u starších a lacnejších prístrojov, trvá dlhšie a musíte si dávať pozor, aby ste kľúč nestratili.

V druhom prípade, teda pri pílach s rýchloupínacím systémom, stačí jednoducho posunúť páčku, ktorá zaisťuje pílový plát. Ten sa buď uvoľní, alebo vysunie z držiaka – závisí od typu priamočiarej píly. Už stačí len vložiť novú čepeľ smerujúcu zúbkami vpred a páčku opäť zaistiť. Jestvuje viacero systémov rýchleho upínania, známy je SDS systém (napr. u značky Bosch), ale niektoré značky majú vlastný systém. Taktiež je známe rozdelenie upínania na „T“ upínanie, najčastejšie používané v Európe, a „U“ upínanie vyskytujúce sa pri prístrojoch vyrobených v USA. Líšia sa tvarom plátu v časti, ktorá sa vkladá do držadla, teda pláty s „T“ upínaním pripomínajú písmeno „T“ a s „U“ upínaním zase písmeno „U“. Výrobcovia začínajú uprednostňovať „T upínanie, kvôli stabilnejšiemu držaniu a rýchlejšej výmene.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie píly priamočiare

Hĺbka rezu

Pri výbere priamočiarej píly je dôležité skontrolovať si, do akej hĺbky materiálu je píla schopná rezať. Tento údaj súvisí s výkonom – nie všetky píly sú dostatočne silné na to, aby prerezali akokoľvek hrubý a akýkoľvek materiál, nech už je použitý aj silný pílový plátok. Skontrolujte si preto údaj, do akej hĺbky dokáže píla rezať jednotlivé materiály. Najčastejšie je udávané drevo a kov, pričom každá píla zvládne prerezať hrubšie drevo než kov. Samotná hrúbka je udávaná v mm a pri výbere by ste mali tento údaj zvážiť na základe hrúbky materiálu, ktorý budete rezať.

Tvar

Na trhu sa najčastejšie vyskytujú 2 základné tvary priamočiarych píl, ktoré svoje pomenovania získali podľa tvaru rukoväte. Prvý typ má oblúkovitú rukoväť zvrchu, čím pripomína tvar žehličky. Píla s žehličovou rukoväťou sa dá ovládať jednou rukou a častejšie sa vyskytuje pri základných modeloch. Druhý typ má rúčku na držanie jednou rukou a vrchný bod v tvare hrušky alebo hríba na kontrolovanie druhou rukou. Podľa toho sa často nazýva ako píla s hruškovou rukoväťou. Keďže sa kontroluje oboma rukami v dvoch bodoch, používateľ má nad pílou väčšiu kontrolu a ľahšie môže ovládať jej smerovanie. Preto ju častejšie preferujú profesionálni používatelia. Pri výbere je vhodné vyskúšať si v obchode držanie oboch typov píl, aby ste zistili, ktoré vám vyhovuje viac.

Základná doska

Nenápadný, no o to dôležitejší komponent každej priamočiarej píly. Základná doska je spodná časť, ktorá sa dotýka materiálu, ktorý bude píla rezať. Doska zaisťuje, že pílový plátok zostane počas celej doby rezania v rovnakom uhle. Údaje o základnej doske vám tiež napovedia, či daný model píly dokáže rezať aj pod 45 ° uhlom, ktorý sa nastavuje práve na základnej doske. Pri základnej doske je dôležité uistiť sa aj o tom, ž je vyrobená zo skutočne pevného materiálu, keďže pri pílení musí znášať vibrácie.

Uchytenie pílového plátu priamočiarej píly

Doplnky a funkcie navyše

  • LED podsvietenie – Aj keď budete rezať v dobre osvetlenej miestnosti, vlastné podsvietenie je vždy výhodou, pretože dokáže svetlo upriamiť presne na miesto, v ktorom práve režete.
  • Laser – Táto funkcia je dôležitá pri rezaní rovných línií. Priamočiara píla za pomoci laserového ukazovadla nasvieti rovnú líniu, po ktorej môžete rezať.
  • Vodiaca kladka – Na rovnaký účel slúži aj vodiaca kladka. Je to pomôcka, ktorá vám bude asistovať pri vytvorení rovného rezu a je vítaná aj vtedy, ak si rez predkreslíte alebo používate laser. Podobne možno nájsť aj vodiace príslušenstvo na vyrezávanie kruhov.
  • Zberač prachu – Niektoré píly sú vybavené zberačom prachu, ktorý sa zapája do vysávača. Pri rezaní tak padajúci prach a piliny zberač rýchlo vsaje a prašnosť sa zníži na minimum. To je podstatné jednak z hľadiska ochrany dýchacích ciest, jednak vtedy, ak sa pracuje s nebezpečnými materiálmi.
  • Odfukovanie pilín – Opačnou funkciou je odfukovanie pilín, ktoré zabezpečuje, aby vzniknutý prach a piliny mierili do miestnosti, nie k píle, kde by mohli zaniesť motor a spôsobiť poruchu prístroja.
  • Ochrana pred vytrhaním materiálu – Pri niektorých druhoch materiálu sa môže stať, že sa okraje naštiepia a vytrhajú. Typickým príkladom je štiepenie dreva. Preto lepšie modely ponúkajú ochranu pred takýmto znehodnotením materiálu. Ak túto funkciu váš prístroj nemá, dobre môže poslúžiť aj obyčajná maskovacia páska.
  • Prepravný kufor – Aj keď sa to môže zdať ako samozrejmosť, väčšina lacnejších modelov nedisponuje tvrdým ochranným obalom určeným na prepravu, ale aj bezpečné skladovanie nástroja.

Cena neprekvapí, obľúbenými výrobcami sú Bosch, Makita a DeWalt

Od ceny sa neodvíja len výkon prístroja, ale aj to, ako spoľahlivo bude fungovať alebo aké funkcie navyše môže ponúknuť. Tie najjednoduchšie modely nájdete už od 20 eur. Tieto píly mávajú príkon do 500 W, na výmenu pílového plátu často potrebujete kľúč a dajú sa používať skôr na mäkšie materiály a príležitostnú prácu. Ak potrebujete pílu častejšie než na jeden projekt, investujte do nej 60 až 100 eur. V tejto kategórii sa nachádzajú pomerne kvalitné píly s príkonom od 500 W a schopnosťou rezať aj kovy. Stále však ide o píly pre domáce použitie. Priamočiare píly na časté používanie vás vyjdú na minimálne 150 eur, pričom profesionálne nástroje hľadajte od 250 – 300 eur vyššie. Medzi najčastejšie kupované značky patria Bosch, Makita, Profi, Metabo, Narex, DeWalt a z lacnejšej ponuky píl napr. Hecht alebo Parkside (Lidl). 

Obľúbené značky priamočiarych píl

Ako vybrať pílové plátky

Pri používaní priamočiarej píly rýchlo zistíte, že nie je možné používať jeden typ pílového plátu na všetky účely. Pri kúpe nových plátov preto treba sledovať detaily, ktoré bližšie popisujú, na čo je plát určený. V prvom rade si všímajte údaje o tom, pre aký materiál je určený a aký dlhý je samotný plát. Ak sa chystáte rezať keramické obklady, drevené dosky a hliník, budete potrebovať rozličné pláty. Dĺžku plátu zase vyberajte na základe hrúbky materiálu. Ďalším kritériom sú zúbky pílového plátu, ktoré môžu byť husté aj riedke alebo aj opačné. Husté a redšie zúbky urobia čistejší rez, no nemusia byť účinné pri tvrdých materiáloch a taktiež sa skôr otupia. Zamerajte sa aj na druh rezu, ktorý zvládne, teda napr. rovný rez, oblúk, pod uhlom a pod. No a napokon je dôležité overiť si, či ide o „T“ úchyt alebo „U“ úchyt, aby ste zistili, či je plát kompatibilný s vašou pílou. „U“ úchyt býva univerzálnejší a dá sa použiť aj do píl vyžadujúcich „T“ úchyt, avšak nemá až také pevné držanie.

Použitie priamočiarej píly

Priamočiara píla patrí k pomerne bezpečným a na použitie jednoduchým nástrojom, ktoré zvládne aj začiatočník. Základom je dbať na bezpečnosť a pri práci nosiť ochranné pomôcky, predovšetkým respirátor a okuliare, ktoré poskytnú ochranu pred prachom. Pri práci s elektrickou priamočiarou pílou sa uistite, že ste si vždy vedomí toho, kde sa nachádza kábel a nedôjde tak k možnosti jeho prepílenia. Pri potrebe výmeny pílového plátu sa zase uistite, že píla nie je zapojená v sieti, resp. že batéria nie je zapojená, aby nedošlo k náhodnej nehode. Pred začatím pílenia teda zvoľte vhodný plát a bezpečne ho prichyťte. Uistite sa, že drží pevne a nekýve sa.

Pripravte si dosku alebo predmet, ktorý budete rezať, vymerajte si rez a líniu rezu si zakreslite. Dosku nedržte v ruke, ale umiestnite ju tak, aby ste ju mohli pevne zachytiť, napr. svorkami, a pri pílení tak nevznikol žiaden neželaný pohyb. Zvoľte si nastavenia na píle podľa materiálu, ktorý budete rezať, a na dosku položte základnú dosku priamočiarej píly. Pílu spustite do prevádzky a pomalým pohybom nasledujte zakreslenú líniu až do konca. Ak má vyrezávaný tvar hrany, v ktorých by sa vám píla ťažko otáčala, môžete si na týchto miestach vopred vyvŕtať diery. Po použití prístroj odpojte od zdroja energie a pred uložením očistite od prachu a pilín.

Top priamočiare píly

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...Publikované dňa: 06.10.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?

Dnes je ručná elektrická vŕtačka základom každej domácnosti a využíva ju snáď každý technik a opravár. Dnes už jestvuje množstvo druhov vŕtačiek. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie.

Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?

Ak preferujete bezkáblové náradie, pravdepodobne oceníte jeho praktickosť a slobodu pri práci. Akumulátorové náradie dnes ponúka rovnakú kvalitu ako klasické elektrické varianty, pričom...

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.