Najlepšie rotopedy - recenzie a test poradia, ako vybrať

Výber akéhokoľvek fitness náradia si vyžaduje dôslednú analýzu zameranú na technické parametre a takisto drobné detaily, ktoré môžu rozhodnúť či investujeme do kvality alebo kupujeme „spotrebný“ tovar. Rotoped je perfektným prístrojom pre potrebu zvýšenia fyzickej výdrže, teda nárast kondičky.

 Rotoped na domáce cvičenie

Vhodný je naozaj pre všetky vekové kategórie. Zároveň oproti iným trenažérom zaberie omnoho menej miesta. Mohli by sme ho prirovnať k cyklotrenažéru, no samozrejme odlišnosti tu sú pomerne veľké. Rotoped je jeho, akýmsi menším bratom. Vďaka rotopedu dokážete perfektne precvičiť spodnú časť tela. Predovšetkým lýtka a z časti aj stehná. Pre niekoho to môže byť nevýhodou, keďže nezapájate oblasť brucha a všeobecne horné partie.

Obľúbené produkty

Čo pred kúpou zvážiť?

  • Koľko chcem do rotpedu investovať?
  • Ako často budem rotoped využívať?
  • Aký počet ľudí bude samotný rotoped používať?

Najdôležitejšie je teda pred kúpou nielen samotná cena, ale predovšetkým je potrebné si všímať stabilitu a samotný materiál, z ktorého je rotoped vyrobený. Nezabúdajte na hmotnosť zotrvačníka, brzdový modul, počítač a nosnosť celého zariadenia.

Nosnosť rotopedu a konštrukcia

Týmto parametrom určujeme takisto to, kto bude na rotopede cvičiť, prípadne koľko osôb bude rotoped používať. Ak sa pozrieme na štandardnú nosnosť, pohybuje sa okolo 100 kg. Táto hodnota je maximom. Ideálne je si pri kúpe nechávať rezervu aspoň 20 kg. Nosnosť kvalitnejších modelov sa pohybuje od 120 do 180 kg. Takéto prístroje nájdete predovšetkým v posilňovniach. Rotopedy s vyššou nosnosťou sú zárukou, že sú použité kvalitné materiály.

S týmto parametrom súvisí aj stabilita samotnej konštrukcie. Lacné rotopedy sú zvyčajne časovanou bombou. Ich konštrukcia je nestabilná a spôsobuje nekomfortné sedenie. Tieto rotopedy spoznáte pomerne jednoducho, keďže ich cenovka začína niekde na hranici 100 €. Kvalita konštrukcie je totiž jedným z parametrov, ktoré určujú životnosť rotopedu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie rotopedy

Hmotnosť zotrvačníka

Niekto na tento element ľahko zabúda. Stať by sa to však nemalo, ľahko sa totiž môžete sklamať, že rotoped nie je to, čo ste očakávali. Zotrvačník je v zásade súčiastka, ktorá zabezpečuje celý chod prístroja. Opäť platí, čím je zotrvačník ťažší, tým je cvičenie komfortnejšie a kvalitnejšie. Štandardne je hmotnosť zotrvačníka okolo 4-5 kg.

Ak by vám však predsa takáto záťaž nestačila, alebo by ste cítili, že vaše svaly nezaberajú tak, akoby ste chceli, investovať by ste mali do rotopedu, ktorého zotrvačník váži aspoň 8 kg. Pri väčšej hmotnosti zotrvačníka máte možnosť nastaviť si viac stupňov záťaže a tréning tak bude účinnejší a intenzívnejší. Ak vám teda máme poradiť, zamerajte sa na to, aby bola hmotnosť záťažového kolesa väčšia ako štandardne.

Rotoped Spartan Magnetic 400

 

Rotoped Spartan Magnetic 400

Na základe výborných recenzií a hodnotení odporúčame tento kvalitný a cenovo dostupný rotoped. Rotoped SPARTAN 400 má rukoväte vybavené meračmi pulzu. Výhody rotopedu sú nízka hmotnosť, tichý chod a spoľahlivosť za rozumnú nízku cenu. Sedadlo a riadidlá sú ľahko nastaviteľné. Rotoped je určený pre domáci tréning.

 » 8 stupňov záťaže
 » nosnosť: 100 kg
 » výborná cena

 

Viac informácií 

Ovládanie záťaže

Logicky môže byť manuálne alebo za pomoci elektronických indukcií. Pri manuálnom ovládaní záťaže určujete záťaž za pomoci nastavovacieho kolieska alebo páčky, kde máte umiestnené oceľové lanko. Mechanickým pohybom tak určujete vzdialenosť megnetu od zotrvačníka.

Koliesko na ovládanie záťaže rotopedu

Pri elektronicky ovládanom rotopede pohyb magnetu zabezpečuje servomotorček. Na displeji si bez problémov navolíte stupeň záťaže alebo jednotlivé programy, ktoré prednastavil výrobca. S takýmito prístrojmi si užijete omnoho viac zábavy a digitálny displej je dnes súčasťou takmer každého rotopedu.

Typ brzdového modulu

Brzdné systéme sú pre prístroje so zotrvačníkom veľmi dôležité. Vďaka nim totiž určujete to, aký bude chod prístroja a takisto, ako náročný tréning zvolíte.

  • Magnetický brzdný systém je tým najpoužívanejším a je naozaj účinným. Kovový zotrvačník má okolo seba magnet. Práve v momente, keď meníte stupeň záťaže sa megnet vzďaľuje alebo približuje. Magnet tak chod zotrvačníka buď to spomaľuje alebo zrýchľuje. Pri magnetickom brzdení nedochádza k žiadnym mechanickým kontaktom a preto je chod tichý a nehrozí tak vysoké mechanické opotrebenie.
  • Indukčný brzdný systém je najúčinnejším brzdným modulom. V tomto prípade určujete záťaž za pomoci elektronickej indukcie, čím nedochádza k žiadnym mechanickým posunom a máte omnoho väčšiu možnosť volenia si záťaže. Takisto je indukčný brzdný systém veľmi šetrný a predlžuje životnosť zariadenia.
  • Ergometer je zasa rotoped, ktorý stupne záťaže určuje vo wattoch. Takisto má indukčný brzdný systém, no navoliť si môžete záťaž v závislosti od tepovej frekvencie.V tomto prípade si často môžete zvoliť až 40 rôznych stupňov záťaže.

Typ počítača pri rotopede

Aj pri tomto parametri máte na výber. Konzoly, respektíve počítače má dnes každý rotoped. Predsa sa však nejakým spôsobom líšia. Pri manuálne ovládaných rotopedoch vám počítač na digitálnom displeji zobrazuje napríklad čas, rýchlosť, tepovú frekvenciu, vzdialenosť či spálené kalórie. Takéto počítače sú napájané s pravidla alkalickým batériami.

Elektronicky ovládaný rotoped

Elektronicky ovládané rotopedy nielenže určujú na displeji stupeň záťaže, ale takisto majú počítače, ktoré sú modernejšie a inteligentnejšie. S počítačom môžete prepojiť napríklad mobil, tablet. Takisto často poskytujú detailnejšie informácie o vašom výkone. Umožňujú prehratie MP3. Bluetooth a podobne. Pri profesionálnych modeloch môže ísť takisto o doplnkové chladenie (ventilátor). Pochopiteľne, cena takýchto modelov je o poznanie vyššia.

Záruka a servis

Ak už investujete do rotopedu a nejde o malú položku určite by ste si mali overiť informácie ohľadom záruky a takisto servisu zariadenia. V závislosti od výrobcu a takisto prístupu predajcu, máte viac možností. Informujte sa však takisto na montáž zariadenia a jeho servis. Ideálne je, ak podnik disponuje skúseným technikom, ktorý vám príde prístroj zložiť i opraviť priamo domov.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 28.05.2018
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody merino termoprádla pri športovaní? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku Výhody merino termoprádla pri športovaní? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si zvoliť práve termoprádlo z merino vlny?

Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ! Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ!

Na prvý pohľad je výber vybavenia na squash pomerne jednoduchý – stačí vám raketa, loptička, športová obuv a hotovo. Je to však naozaj tak? V našom článku vám prezradíme všetko podstatné!

Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí

Špecifický druh pohybu, pri ktorom sedíte na posuvnom sedadle a odrážate sa nohami, zapája veľké svalové skupiny horného i spodného chrbta, brušných svalov i nôh. Viete, ako si trenažér...