Najlepšie skartovačky na papier poradia test a recenzie

Skartovacie stroje vám pomôžu udržať poriadok vo vašej domácej kancelárii či vo firme. Sú však dôležité aj pre ochranu citlivých informácií.

Skartovanie papiera

V článku vám poradíme, ako vybrať najlepšiu skartovačku pre vaše použitie.

Obľúbené modely skartovačiek

Úroveň utajenia

Skartovače sa delia podľa typu a veľkosti rezu do niekoľkých úrovní utajenia skartovaných dokumentov a predmetov. Pre domáce použitie sa týmto kritériom nemusíte príliš zaoberať, vo firme však určite chcete mať istotu, že po skartovaní nie je možné informácie z dokumentov rekonštruovať. V štátnych inštitúciách a niektorých koroporáciách sú dokonca zavedené normy pre stupeň utajenia, a teda aj pre používaný typ skartovačov.

Pri skartovačoch sa najčastejšie používa úroveň utajenia predpísaná nemeckou normou DIN 66399, ktorá definuje 7 stupňov utajenia:

Stupeň utajenia  Veľkosť častice Kategória NBÚ Využitie
P-1 prúžok do 12 mm šírky  informačné dokumenty (katalógy, brožúry)
P-2 prúžok do 6 mm šírky vnútropodnikové dokumenty (smernice, obch. podmienky)
P-3 častice do 320mm2 V – vyhradené citlivé dáta (obchodné ponuky, cenníky)
P-4 častice do 160 mm2  D – dôverné obzvlášť citlivé dáta (os. údaje, zdrav. dokumentácia, hosp. výsledky)
P-5 častice do 30 mm2  T – tajné dôverné dáta (patenty, know-how)
P-6 častice do 10 mm2  PT – prísne tajné  polícia, armády, tajné služby
P-7 častice do 5 mm2 ako pri P-6

Pri utajení úrovne P-1 a P-2 reže skartovač papier na prúžky, pričom od P-3 vytvára tzv. krížový rez, kedy je papier rezaný dvoma nožmi na malé čiastočky. Takéto kúsky papiera sú menej objemné, než prúžky – pri rovnakom množstve skartovaných dokumentov, teda so skartovačom s krížovým rezom zaplníte odpadovú nádobu pomalšie, než pri rezaní na prúžky.

Skartovaču s krížovým rezom budete musieť raz za čas (v závislosti od intenzity používania) premazať nože špeciálnym olejom na skartovacie zariadenia.

Skartovač papiera

Rýchlosť skartácie

Udáva sa v metroch za minútu (m/min) a značí, akou rýchlosťou bude papier vťahovaný do skartovača a rezaný. Pohybuje sa od 1,5 m/min pri najlacnejších modeloch, no ak nechcete nad skartovačom stráviť celý deň, vyberte si model s vyššou rýchlosťou. Samozrejme, rýchlosť závisí aj do typu rezu a teda stupňa utajenia – môže sa preto stať, že profesionálny skartovač bude pomalší než lacnejší model do malej kancelárie.

Skartovania kapacita

Tento parameter udáva, koľko listov papiera naraz môžete do skartovača vložiť. Spolu s rýchlosťou skartácie tak značí, aký je v skutočnosti výkon zariadenia. Skartovač s rýchlosťou 1,5 m/min a kapacitou 10 listov bude v skutočnosti rýchlejší, než ten s rýchlosťou 2 m/min a kapacitou 5 listov.

Kvalitné skartovačky do domácnosti disponujú skartovacou kapacitou cca 5 listov, tie profesionálne nemajú problém ani s 15 listami.

Prevádzkový cyklus

Ohraničuje čas, po ktorý môže byť skartovač nepretržite v prevádzke. Praktická skartovačka na doma môže mať prevádzkový cyklus cca 2 min, no profesionálne modely s chladením môžu bežať nepretržite aj 4 hodiny.

Typ a veľkosť skartovaného materiálu

Väčšina skartovačov je určených pre papier do veľkosti A4, pričom väčší papier môžete na túto veľkosť zložiť. Nie je však papier ako papier, väčšina výrobcov udáva parametre pre bežný kancelársky papier s hustotou 80 g/m2, no stretnete sa aj s takými, kde sú uvedené parametre pre tenší papier. Skartovaciu kapacitu potom musíte prispôsobiť bežnému papieru, prípadne ešte hrubším druhom (ako napr. výkres a pod.).

Výkonnejšie zariadenia si poradia aj s CD, DVD či Blu-ray diskami, plastovými kartami (preukazy, bankové karty a pod.) či dokonca so svorkami zo zošívačiek, čo vám ušetrí obrovské množstvo času, keďže svorky nebudete musieť z papierov prácne odstraňovať.

Objem koša

Čím väčší kôš, tým zriedkavejšie ho budete musieť vyprázdňovať. Skartovače s veľkými košmi však zaberajú veľa miesta a často sa nezmestia pod kancelársky stôl.

Odpadová nádoba k skartovaču

Najlacnejšie modely skartovačov nemajú odpadovú nádobu a pri použití ich musíte položiť na smetný kôš. Základné modely disponujú košmi s objemom do 15 l, tie sú vhodné pre skartovanie niekoľkokrát za mesiac. Stredná trieda skartovačov do 100 eur ponúka objem 15 – 22 l, ktorý využijete pri skartovaní viackrát za týždeň. Profesionálne skartovače často disponujú košmi s objemom nad 23 l, pričom výnimkou nie sú ani 35 l objemy. Sú vhodné na každodenné skartovanie.

Hlučnosť skartovača

Udáva sa v decibeloch (dB) a pohybuje sa od vyše 50 dB pri menších modeloch až do vyše 70 dB pri výkonnejších skartovačoch. Tiché skartovanie je dôležité najmä doma, prípadne v menších kanceláriách, kde si pracovná činnosť vašich kolegov vyžaduje ticho či hlbšie sústredenie. Recenzie skartovačiek udávajú, že za tiché modely možno považovať tie s hlučnosťou do 60 dB.

Elektrické a ručné skartovače

Elektrické skartovače sa ovládajú tlačidlami a väčšina z nich ponúka pohodlnú a rýchlu obsluhu. Stretnete sa však aj so skartovačmi na ručný pohon, na ktorých musíte skartovacie nože roztáčať ručne pomocou kľuky. Takéto skartovanie je namáhavejšie a často aj pomalšie, ručný skartovač však môžete použiť aj mimo dosahu el. zásuvky.

Ručný skartovač papiera

Funkcie skartovačov

  • Automatický podávač papiera – Skartovače s touto funkciou disponujú, podobne ako väčšina tlačiarní zásobníkom, do ktorého môžete vložiť viacero listov papiera, ktoré bude prístroj automaticky spracúvať – nemusíte tak nad skartovačom stáť. Automatickým podávačom bývajú vybavené modely v cene 60 eur a vyššej.
  • Automatické spúšťanie – Skartovač automaticky detekuje, že ste doň vložili papier a sám sa spustí.
  • Tlačidlo spätného chodu – Obráti smer otáčania nožov a umožní vám tak zaseknutý papier vytiahnuť späť von.
  • Signalizácia otvorenia dverí – Bezpečnostná funkcia, ktorá nespustí skartovač, pokým sú otvorené dvierka na odpadovej nádobe a voľne prístupné skartovacie nože.
  • Signalizácia plnej odpadovej nádoby – Upozorní vás, kedy je nutné nádobu vysypať, aby sa skartovač neupchal a spracúvaný papier nezasekol.
  • Chladenie – Výkonnejšie skartovače sú vybavené ventilátorom, ktorý chladí motor a umožní vám udržať skartovač dlhšie v chode.
  • Tepelná ochrana motora – Vypne skartovač v prípade, že je motor pri dlhšej prevádzke preťažený a zabráni tak jeho spáleniu. Po ochladení ochrana umožní prístoj znova spustiť.

Obľúbené modely skartovačiek

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 10.03.2019
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nepremokavé chrániče matracov a podložky na matrac  predĺžia ich životnosť Nepremokavé chrániče matracov a podložky na matrac predĺžia ich životnosť

Za ochranu matraca možno považovať aj jeho poťah či prestieradlo. Jeho životnosť však môžete predĺžiť tzv. chráničmi, čo sú špeciálne obaly, ktoré sa navliekajú na matrac, prípadne sa...

Taktické okuliare, hodinky aj rukavice – profi výbava nielen na airsoft Taktické okuliare, hodinky aj rukavice – profi výbava nielen na airsoft

Pre taktické vybavenie je charakteristická vysoká miera užitočnosti a predovšetkým komfortu (napríklad aj vďaka rôznym moderným „vychytávkam“). Čo všetko pod tento pojem spadá?  

Black Friday 2019 – najväčší nákupný festival na Slovensku! Black Friday 2019 – najväčší nákupný festival na Slovensku!

Black Friday 2018 je nákupný sviatok, ktorého sa už nevieme dočkať. Tisíce kusov domácich spotrebičov, nábytku, bytových doplnkov, textilu a vianočných darčekov čakajú len na vás! Kedy...