Najlepšie skartovačky na papier: na domáce použitie postačí aj lacná z Lidl

Skartovacie stroje vám pomôžu udržať poriadok vo vašej domácej kancelárii či vo firme. Sú však dôležité aj pre ochranu citlivých informácií.

Skartovanie papiera

V článku vám poradíme, ako vybrať najlepšiu skartovačku pre vaše použitie.

Obľúbené modely skartovačiek


Úroveň utajenia

Skartovače sa delia podľa typu a veľkosti rezu do niekoľkých úrovní utajenia skartovaných dokumentov a predmetov. Pre domáce použitie sa týmto kritériom nemusíte príliš zaoberať, vo firme však určite chcete mať istotu, že po skartovaní nie je možné informácie z dokumentov rekonštruovať. V štátnych inštitúciách a niektorých koroporáciách sú dokonca zavedené normy pre stupeň utajenia, a teda aj pre používaný typ skartovačov.

Pri skartovačoch sa najčastejšie používa úroveň utajenia predpísaná nemeckou normou DIN 66399, ktorá definuje 7 stupňov utajenia:

Stupeň utajenia  Veľkosť častice Kategória NBÚ Využitie
P-1 prúžok do 12 mm šírky  informačné dokumenty (katalógy, brožúry)
P-2 prúžok do 6 mm šírky vnútropodnikové dokumenty (smernice, obch. podmienky)
P-3 častice do 320mm2 V – vyhradené citlivé dáta (obchodné ponuky, cenníky)
P-4 častice do 160 mm2  D – dôverné obzvlášť citlivé dáta (os. údaje, zdrav. dokumentácia, hosp. výsledky)
P-5 častice do 30 mm2  T – tajné dôverné dáta (patenty, know-how)
P-6 častice do 10 mm2  PT – prísne tajné  polícia, armády, tajné služby
P-7 častice do 5 mm2 ako pri P-6

Pri utajení úrovne P-1 a P-2 reže skartovač papier na prúžky, pričom od P-3 vytvára tzv. krížový rez, kedy je papier rezaný dvoma nožmi na malé čiastočky. Takéto kúsky papiera sú menej objemné, než prúžky – pri rovnakom množstve skartovaných dokumentov, teda so skartovačom s krížovým rezom zaplníte odpadovú nádobu pomalšie, než pri rezaní na prúžky.

Skartovaču s krížovým rezom budete musieť raz za čas (v závislosti od intenzity používania) premazať nože špeciálnym olejom na skartovacie zariadenia.

Skartovač papiera

Rýchlosť skartácie

Udáva sa v metroch za minútu (m/min) a značí, akou rýchlosťou bude papier vťahovaný do skartovača a rezaný. Pohybuje sa od 1,5 m/min pri najlacnejších modeloch, no ak nechcete nad skartovačom stráviť celý deň, vyberte si model s vyššou rýchlosťou. Samozrejme, rýchlosť závisí aj do typu rezu a teda stupňa utajenia – môže sa preto stať, že profesionálny skartovač bude pomalší než lacnejší model do malej kancelárie.

Skartovania kapacita

Tento parameter udáva, koľko listov papiera naraz môžete do skartovača vložiť. Spolu s rýchlosťou skartácie tak značí, aký je v skutočnosti výkon zariadenia. Skartovač s rýchlosťou 1,5 m/min a kapacitou 10 listov bude v skutočnosti rýchlejší, než ten s rýchlosťou 2 m/min a kapacitou 5 listov.

Kvalitné skartovačky do domácnosti disponujú skartovacou kapacitou cca 5 listov, tie profesionálne nemajú problém ani s 15 listami.

Prevádzkový cyklus

Ohraničuje čas, po ktorý môže byť skartovač nepretržite v prevádzke. Praktická skartovačka na doma môže mať prevádzkový cyklus cca 2 min, no profesionálne modely s chladením môžu bežať nepretržite aj 4 hodiny.

Typ a veľkosť skartovaného materiálu

Väčšina skartovačov je určených pre papier do veľkosti A4, pričom väčší papier môžete na túto veľkosť zložiť. Nie je však papier ako papier, väčšina výrobcov udáva parametre pre bežný kancelársky papier s hustotou 80 g/m2, no stretnete sa aj s takými, kde sú uvedené parametre pre tenší papier. Skartovaciu kapacitu potom musíte prispôsobiť bežnému papieru, prípadne ešte hrubším druhom (ako napr. výkres a pod.).

Výkonnejšie zariadenia si poradia aj s CD, DVD či Blu-ray diskami, plastovými kartami (preukazy, bankové karty a pod.) či dokonca so svorkami zo zošívačiek, čo vám ušetrí obrovské množstvo času, keďže svorky nebudete musieť z papierov prácne odstraňovať.

Objem koša

Čím väčší kôš, tým zriedkavejšie ho budete musieť vyprázdňovať. Skartovače s veľkými košmi však zaberajú veľa miesta a často sa nezmestia pod kancelársky stôl.

Odpadová nádoba k skartovaču

Najlacnejšie modely skartovačov nemajú odpadovú nádobu a pri použití ich musíte položiť na smetný kôš. Základné modely disponujú košmi s objemom do 15 l, tie sú vhodné pre skartovanie niekoľkokrát za mesiac. Stredná trieda skartovačov do 100 eur ponúka objem 15 – 22 l, ktorý využijete pri skartovaní viackrát za týždeň. Profesionálne skartovače často disponujú košmi s objemom nad 23 l, pričom výnimkou nie sú ani 35 l objemy. Sú vhodné na každodenné skartovanie.

Hlučnosť skartovača

Udáva sa v decibeloch (dB) a pohybuje sa od vyše 50 dB pri menších modeloch až do vyše 70 dB pri výkonnejších skartovačoch. Tiché skartovanie je dôležité najmä doma, prípadne v menších kanceláriách, kde si pracovná činnosť vašich kolegov vyžaduje ticho či hlbšie sústredenie. Recenzie skartovačiek udávajú, že za tiché modely možno považovať tie s hlučnosťou do 60 dB.

Elektrické a ručné skartovače

Elektrické skartovače sa ovládajú tlačidlami a väčšina z nich ponúka pohodlnú a rýchlu obsluhu. Stretnete sa však aj so skartovačmi na ručný pohon, na ktorých musíte skartovacie nože roztáčať ručne pomocou kľuky. Takéto skartovanie je namáhavejšie a často aj pomalšie, ručný skartovač však môžete použiť aj mimo dosahu el. zásuvky.

Ručný skartovač papiera

Funkcie skartovačov

  • Automatický podávač papiera – Skartovače s touto funkciou disponujú, podobne ako väčšina tlačiarní zásobníkom, do ktorého môžete vložiť viacero listov papiera, ktoré bude prístroj automaticky spracúvať – nemusíte tak nad skartovačom stáť. Automatickým podávačom bývajú vybavené modely v cene 60 eur a vyššej.
  • Automatické spúšťanie – Skartovač automaticky detekuje, že ste doň vložili papier a sám sa spustí.
  • Tlačidlo spätného chodu – Obráti smer otáčania nožov a umožní vám tak zaseknutý papier vytiahnuť späť von.
  • Signalizácia otvorenia dverí – Bezpečnostná funkcia, ktorá nespustí skartovač, pokým sú otvorené dvierka na odpadovej nádobe a voľne prístupné skartovacie nože.
  • Signalizácia plnej odpadovej nádoby – Upozorní vás, kedy je nutné nádobu vysypať, aby sa skartovač neupchal a spracúvaný papier nezasekol.
  • Chladenie – Výkonnejšie skartovače sú vybavené ventilátorom, ktorý chladí motor a umožní vám udržať skartovač dlhšie v chode.
  • Tepelná ochrana motora – Vypne skartovač v prípade, že je motor pri dlhšej prevádzke preťažený a zabráni tak jeho spáleniu. Po ochladení ochrana umožní prístoj znova spustiť.

Obľúbené modely skartovačiek


Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

30/06/2021 11:47
Tomáš K.

Mám skartovačku Fellowes Powershred 53C. Výrobok je dobre navrhnutý aj spracovaný a pracuje tak ako má. Počas chodu je tichší než moja minulá skartovačka, takže hlučnosť veľmi neriešim. Skartovačku používam v mojej domácej kancelárii a skartovať naraz niekoľko listov papiera nie je pre ňu žiaden problém. Samotný prístroj je robustný a ťažký, čo zaručuje dobrú stabilitu. Plus dávam za veľkú nádobu na odpad a tiež za pohodlné vyprázdňovanie tejto nádoby. Má funkciu signalizácie preťaženia a okrem papiera podrví aj spinky a ďalšie veci, napr. CD. V pomere ceny a kvality ide o veľmi dobrý produkt.

30/06/2021 18:02
Ďuri

Používam skartovačku Hama Premium X12CD. Má dostatočne veľkú zbernú nádobu s priehľadným okienkom pre vizuálnu kontrolu stavu naplnenia a tichý chod, ktorý ma neruší pri práci. Skartovačka pojme okolo 10 listov papiera a problém jej nerobia ani CD/DVD, spinky zo zošívačky či plastové karty. Je skladná, ľahko sa ovláda, má dostatočný výkon a dobre vyzerá. Občas jej dávam poriadne zabrať a našťastie ani po 2 hodinách práce sa neprehrieva. Za mňa je to super produkt za rozumnú cenu, ktorý spoľahlivo skartuje to, čo potrebujem.

15/08/2021 18:00
Palino V.

Ľahký a tichý skartovač vhodný pre bežné domáce použitie je Peach PS500-70. Skartovanie je rýchle a ak ho porovnám so starším skartovačom, ktorý som mal predtým, je to omnoho rýchlejšie. Skartovanie je spoľahlivé a dokumenty reže pozdĺžne aj priečne. Priečny rez je bezpečnejší, pretože znemožňuje poskladanie skartovaných písomností. Konštrukcia samotného skartovača je stabilná a pôsobí robustne. Oceňujem veľký zásobník aj veľmi dobrý pomer ceny a kvality. Výhodou je kontrola naplnenia koša cez okienko a vyprázdňovanie koša vyklopením. Naraz dokáže skartovať až 14 papierov a myslím si, že okrem domáceho použitia sa hodí aj do menšej kancelárie. Plus dávam za to, že prístroj sa počas prevádzky neprehrieva. Likvidácia dokumentov s citlivými údajmi je kvalitná a skartované dokumenty sa navyše dajú použiť ako materiál na kúrenie do kachlí. :-) Za jednoznačnú výhodu považujem vysunutie koša dopredu bez nutnosti manipulácie so skartačným mechanizmom. Skartovací mechanizmus pôsobí, že papiere spracováva zľahka, aj keď je vložené maximum. Dokáže likvidovať tiež CD a DVD a platobné karty. Odporúčam ho.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 10.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.