Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?

Výber šatníkovej skrine do detskej izby nie je len o výbere pekného motívu či rozprávkovej postavičky na dvierkach. Je niekoľko kritérií, ktoré je potrebné zvážiť, obzvlášť preto, že vyberáte nábytok do detskej izby.

Ako vybrať skriňu do detskej izby?

Šatník, vstavaná skriňa alebo rovno zostava? Viete, čo sa najviac hodí do izby vášho dieťaťa a aké ďalšie otázky si treba položiť?

Veľký výber detských šatníkových skríň nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

Čo by mal spĺňať detský nábytok?

Výber nábytku do detskej izby je o čosi iný než pri zariaďovaní iných miestností v dome. Pri výbere sa nemôžete spoľahnúť len na vlastný vkus, ale do úvahy treba brať aj prianie detí a ďalšie faktory. Prvým a najdôležitejším kritériom, na ktoré treba vždy brať ohľad, je bezpečnosť. Z toho hľadiska sa berie do úvahy materiál nábytku – treba sa zamerať na odolný a pevný materiál a vyhnúť sa materiálom, ktoré sa dajú ľahko poškodiť a rozbiť, čím by mohli ohroziť zdravie dieťaťa. Okrem materiálu sú dôležité aj použité nátery a farby, ktoré nesmú obsahovať toxíny a musia byť zdravotne neškodné.

Detský nábytok by mal obsahovať bezpečnostné prvky a naopak, nemal by obsahovať prvky, ktoré by dieťa mohli poraniť, napr. ostré hrany. Nábytok by mal byť prispôsobený dieťaťu v závislosti od jeho veku – u bábätiek a najmenších detí ide hlavne o to, aby sa pri hre v detskej izbe neporanili na nábytku, neskôr aj o to, aby si s nábytkom vedeli samostatne poradiť, teda samy si otvoriť dvierka, odložiť hračky, dočiahnuť na oblečenie na poličke a podobne. Do úvahy preto berte nielen vek dieťaťa, ale i jeho výšku.

Ako vybrať skriňu do detskej izby

Šatníková skriňa je jedným z najdôležitejších kusov nábytku v detskej izbe. Slúži predovšetkým na uskladnenie oblečenia, no dieťa si do nej môže schovať aj hračky či iné drobnosti. Trh ponúka skutočne rôzne možnosti – od skríň pre tých najmenších až po tínedžerov, od decentného dekoru až po bohaté zdobenie s detskými motívmi. Poďme sa preto pozrieť na kritériá, ktoré sú pri výbere kľúčové.

Bezpečnosť

Bezpečnosť je u deti prvoradá, preto na to nezabúdajte ani pri výbere nábytku. Skrine by nemali mať ostré hrany, pretože práve tie sú častým dôvodom úrazu. Ak skriňa ostré hrany má, dajú sa dokúpiť bezpečnostné penové pomôcky, ktoré v prípade buchnutia náraz stlmia. Skriňa by mala mať pevnú konštrukciu s podoťahovanými skrutkami a bez labilných častíc. Materiál by mal byť odolný, aby zvládol aj šantenie detí a odolal prípadným škrabancom a buchnutiam.

Šatníková skriňa do detskej izby

Vždy si zistite aj chemické zloženie, aké farby a laky sú na skrini použité. Skriňa pre deti by v žiadnom prípade nemala obsahovať akékoľvek toxické nátery. Skriňa by nemala obsahovať žiadne malé, odnímateľné časti, ktoré by mohli byť dôvodom úrazu. Nevhodné sú sklenené výplne, dvierka a aj zrkadlá. V prípade nárazu by mohlo dôjsť o rozbitiu a nepríjemným poraneniam. Dôležitý je aj taktiež spôsob zatvárania – mnohé skrine pre deti majú zatváranie s pomalým dojazdom, ktoré predchádza nehodám a privretým prštekom.

Dvierka skrine by nemali fungovať na zámok a kľúč. Kľúč sa totižto v detských rukách rýchlo stratí, no zároveň ide nielen o zbytočne komplikovaný spôsob zatvárania, ale potenciálne nebezpečný. Deti sa rady hrajú, sú dobrodružné, preto sa môže stať, že pri hre skončí jedno dieťa uzamknuté vo vnútri skrine. Zámky a kľúče nie sú bežnou súčasťou moderných detských skríň, no dajte si na ne pozor vtedy, ak sa rozhodnete renovovať či upcyklovať starší kus nábytku. Vdýchnuť starej skrini nový život je skvelé z ekologického aj ekonomického a kreatívneho hľadiska, no pri starších skriniach si radšej dvakrát overte, či je ich náter, rozloženie a celková funkčnosť skrine vhodná pre deti.

Materiál

Výber kvalitného materiálu pre detskú skriňu sa odrazí nielen na jej životnosti, ale aj na tom, aká bezpečná bude pre vaše deti. Niektoré materiály sú pevnejšie než iné, ďalšie zas viac odolajú aj neopatrnému zaobchádzaniu.

 • Drevo – Známou klasikou je drevo, ktoré poskytuje pre nábytok skutočne pevnú konštrukciu. Je ťažšie ako laminát, vďaka čomu bude skriňa stáť stabilne na mieste. Drevo pri správnej údržbe vydrží roky, no skutočne si treba nájsť čas na starostlivosť oň. U menších detí, ktoré rady šantia a hrajú sa, môže dôjsť k rôznym ryhám a škrabancom na nábytku. Drevo sa dá celkom dobre opraviť a zrenovovať. Z dizajnového hľadiska je drevo vzhľadný materiál, ktorý sa hodí do minimalisticky zariadenej domácnosti, no dá sa nájsť aj v rôznych farebných odtieňoch a s rôznymi motívmi.
 • Laminát – Druhým najčastejšie používaným materiálom je práve laminát. Môžeme ho považovať za lacnejšiu alternatívu dreva. Je ľahší, dostupnejší, no stále je dostatočne trvácny a odolný. Pri hrách sa teda menej stáva, žeby sa takýto nábytok poškriabal, no ak k tomu už dôjde, opravy sú omnoho náročnejšie. Výhodou je, že tento materiál nájdete v mnohých farebných prevedeniach, dobre sa udržiava a umýva aj vtedy, ak si ho dieťa vyberie ako maliarske plátno.
 • Plast – Plast patrí k menej používaným materiálom, ktoré sa používajú skôr ako kombinácia s inými materiálmi. Plast je lacný materiál, no z hľadiska trvácnosti nemajte vysoké očakávania. Preto môže ísť o vhodnú voľbu vtedy, ak hľadáte skriňu na kratšie časové obdobie. Plast je zároveň ľahko udržateľný a umývateľný, no už menej ekologický materiál.
 • Kov – Kovová konštrukcia skrine predstavuje pevný a stabilný kus nábytku. Tento materiál je však tvrdý a pôsobí chladne, preto nie je vhodný pre najmenšie deti – mohlo by ľahko dôjsť k úrazu. Kov je zaujímavým materiálom pre väčšie deti, ktoré sú už samostatnejšie. U mladých školákov a tínedžerov je obľúbený aj preto, že pripomína šatňové skrinky na školách z amerických filmov. Ľahko sa udržiava aj umýva a ide o trvácny materiál.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie detské skrine

Rozloženie

V rámci skríň pre deti jestvujú alternatívy s väčším aj menším množstvom úložných priestorov, skrine s jednoduchým rozložením i také s množstvom poličiek, dvierok a zásuviek. To, či si vyberiete skriňu s 1, 2 alebo 3 dvierkami, by malo záležať na tom, koľko oblečenia a vecí potrebuje dieťa uskladniť i na tom, či má dieťa izbu samo pre seba alebo ju zdieľa aj so súrodencom. Tu možno zvážiť, či zvolíte jednu väčšiu skriňu pre oboch alebo dve menšie až stredné pre každého zvlášť. Ak hľadáte nábytok, ktorý vám nejaký ten čas vydrží, myslite dopredu na to, že keď z detí budú tínedžeri, možno nebudú tak nadšenie zdieľať 1 skriňu a je lepšie zakúpiť 2 samostatné jednotky.

Okrem množstva dvierok sa zamyslite aj nad tým, či uprednostníte poličky alebo závesnú tyč na vešiaky, prípadne kombináciu oboch. Pri najmenších deťoch zvyknú užívatelia voliť skôr uskladnenie oblečenia na poličkách, no neskôr dievčatká preferujú kombináciu so závesnou tyčou, na ktorú môžu zavesiť šaty a blúzky, no u chlapcov jednoznačne vyhráva uskladnenie oblečenia na poličkách. Pre obe pohlavia a všetky vekové kategórie sú však vhodné skrine so zásuvkami, v ktorých môžu uskladniť spodnú bielizeň, ponožky, opasky, traky či iné menšie kusy oblečenia.

Rozloženie skríň býva rôznorodé a nájdu sa aj také, ktoré sú kombinované s otvorenými poličkami. Tie deti rady využívajú na uloženie hračiek, kníh či ako výstavku svojich výtvorov. Skrine môžu byť podobne kombinované aj s ďalšími typmi úložných priestorov. Ak si predstavujete konkrétne a špecifické rozloženie šatníkovej skrine, ktoré v obchodoch neviete nájsť, popremýšľajte nad výrobou skrine na mieru.

Rozmery

Koľko skríň, toľko aj rozmerov – v obchodoch nájdete aj vysoké a úzke, aj nízke a široké. Čo je pri výbere rozmerov dôležité? V prvom rade by malo ísť o výšku dieťaťa, aby si pri výbere oblečenia či skladovaní vecí vedelo poradiť aj samo. Množstvo skríň bežne meria 180 i viac cm, pričom je jasné, že takáto výška dieťaťu vyhovovať nebude. Tu si v prvom rade treba ujasniť, či zamýšľate skriňu kúpiť na 2 – 3 roky alebo na dlhšie. V prvom prípade sa skutočne oplatí investovať do nižšej skrine, prípadne komody s dostatkom úložného priestoru, kde bude mať dieťa všetko po ruke.

Drevená šatníková skriňa do detskej izby

Ak chcete skriňu na niekoľko rokov, teda aj na dobu, keď dieťa podrastie, môžete siahnuť po vyššej skrini, no ubezpečte sa, že v dosahu dieťaťa je dostatok poličiek a zásuviek a že vešiaky sa nachádzajú vo výške, na ktorú dočiahne, resp. sa dá výška závesnej tyče upraviť. Ide o to, aby si dieťa samo vedelo pomôcť s výberom oblečenia z nižších políc, pričom na vyššie police uložíte oblečenie, ktoré nepotrebuje tak často a môžete mu s ním pomôcť.

Dizajn

Dizajn skrine sa väčšinou vyberá tak, aby ladil s komodou, posteľoupísacím stolom či iným nábytkom v detskej izbe. Pri výbere motívu sa neriaďte len svojim vkusom, ale aj vkusom dieťaťa. Pamätajte však na to, že čím neutrálnejší je dizajn, tým dlhšiu dobu vám skriňa vydrží. Ak zakúpite skriňu s obrovským obrázkom Spidermana alebo poníka z My Little Pony, je veľká pravdepodobnosť, že tieto preferencie sa po roku či dvoch, príp. už niekoľkých mesiacoch zmenia. Namiesto kúpy skrine v tvare autíčka či s obrovskou potlačou kreslenej postavičky je skvelým kompromisom kúpa skrine v neutrálnej farbe a zakúpenie nálepiek na nábytok, ktorými si dieťa bude môcť dvierka dekorovať, no ak ho omrzia, budú tieto nálepky odstrániteľné.

Ak vaše dieťa predsa veľmi túži po skrini, ktorá je tvarovaná pre deti, vybrať si môžete z obľúbených tvarov ako domček, rozprávkový zámok, autíčko, loď, resp. skrine s týmito tematickými prvkami. Čo sa týka farebnosti, u dievčat prevláda záujem o ružovú, u chlapcov zase o modrú, no nie každé dieťa má tieto stereotypné preferencie, preto je najlepšie rozhovorom zistiť, akú farbu by si v detskej izbe prialo. Najvhodnejšie sú jemné, pastelové farby, biela, pastelová modrá, svetlosivá a pod., ktoré pôsobia neutrálne a môžete ich dotvoriť za pomoci tapiet či nálepiek. Zaujímavým doplnkom sú aj farebné kľučky, ktoré môžete zakúpiť v pestrých farbách a vymeniť za ne tie pôvodné. Z motívov prevláda záujem o víly, princezné, rozprávkové postavičky, zvieratká, autíčka, lode, podmorský svet, hviezdy či komiksových hrdinov.

Šatníkova skriňa už od 100 eur

Rozhodujúcim faktorom je rozhodne aj cena. Závisí len na vás, aký rozpočet ste pripravené minúť na tento kus nábytku. Okrem kritérií ako materiál, značka či dizajn je v tomto prípade rozhodujúce aj to, či si zvolíte bežnú šatníkovú skriňu z obchodu, vstavanú skriňu alebo sa rozhodnete zakúpiť rovno celú zostavu do detskej izby.

Najlacnejšie vás rozhodne vyjde šatníková skriňa z obchodu, za ktorú zaplatíte v priemere 100 – 300 eur, podľa toho, aký rozmer si zvolíte. Tieto skrine sú vhodné do bežných priestorov, ak nemáte žiadne náročné priestorové požiadavky. Nájdete ich v rôznych farbách a štýloch, preto si určite budete mať z čoho vyberať.

Detské oblečenie v šatníkovej skrini

Drahšie už budú vstavané skrine, do ktorých sa oplatí investovať vtedy, ak je detská izba maličká a potrebujete ušetriť čo najviac priestoru, resp. ak je miestnosť vystavaná atypicky. Cena takejto skrine sa môže výrazne líšiť – je totiž na vás, aký materiál si vyberiete, aké rozmery potrebujete, či bude rozloženie komplikované a ako dlho bude trvať samotná príprava skrine. Ceny za skrine na mieru sa môžu vyšplhať od niekoľko sto až po tisíc a viac eur. Najlepšie je preto vyžiadať si cenovú ponuku v konkrétnej firme.

Zostavy do detskej izby sú vhodné najmä pre mladých školákov, pretože okrem skrine obsahujú aj písací stôl, posteľ, komody a ďalšie úložné priestory, ktoré deti využijú. Ceny sú preto, samozrejme, vyššie a závisia od toho, aká veľká je zostava a z čoho je vyrobená. Počítať môžete s cenami okolo 400 – 500 eur. Vyššia cena však znamená, že jedinou kúpou zariadite celú detskú izbu a nábytok pritom bude pekne ladiť.

Tipy pri zariaďovaní detskej izby

Napokon vám ponúkame niekoľko tipov, na čo je vhodné pri kúpe skrine a zariaďovaní detskej izby myslieť:

 • Nekupujte zbytočne veľkú skriňu – Väčšia skriňa síce znamená aj viac úložného priestoru, no je zbytočné nakupovať obrovské skrine a zostavy, ktoré dieťa poriadne ani nevyužije. Pre dieťa je dôležité mať v izbe aj dostatok priestoru na pohyb a hry.
 • Počítajte so zmenou vkusu dieťaťa – Pri kúpe skrine je vhodné opýtať sa dieťaťa na jeho vkus a to, čo sa mu páči. Avšak myslite na to, že vkus sa môže s novými trendmi meniť, čo by znamenalo aj nátlak na kúpu novej skrine. Preto si dobre premyslite, či podľahnete požiadavkám dieťaťa, alebo pôjdete cestou kompromisu.
 • Myslite dopredu – Skriňa by mala vydržať dlhšie než len 2 – 3 roky. Hľadajte preto riešenia, ktoré budú nadčasové a použiteľné na dlhšie časové obdobie. Vhodné je použitie dekoračných prvkov, ktoré po čase možno odstrániť a vymeniť za nové.
 • Pozrite si aj chemické zloženie skrine a nábytku, ktorý kupujete – Niektoré skrine z drevotriesky obsahujú VOC (volatile organic compounds), ktoré sa pri izbovej teplote vyparujú do vzduchu a môžu spôsobovať zdravotné problémy hlavne malým deťom, ľuďom s alergiami, astmou či tehotným ženám.
 • Uistite sa, že skriňa stojí pevne – Pri lacnejšom nábytku sa môže stať, že skriňa sa bude na nôžkach mierne kolísať, resp. dôvodom môže byť aj krivá podlaha. Uistite sa, že nôžky podložíte a skriňa bude stáť na zemi pevne.
 • Plastové pojazdy vymeňte za kovové – Pri deťoch sa niekedy bojíme použiť tvrdý a chladný materiál ako kov. V prípade pojazdov zásuviek je to však najlepšia voľba. Aj pri menej opatrnej manipulácii pôjdu hladko, vydržia dlhšie a je menej pravdepodobné, že ich niekto vylomí.
 • Berte do úvahy aj to, ak jednu izbu zdieľajú súrodenci – Pri zariaďovaní detskej izby môže byť problém v rozdielnom vkuse súrodencov. Vtedy je vhodné voliť skriňu aj zvyšok nábytku v čo najneutrálnejších farbách a univerzálnom štýle.
 • Pred kúpou si skriňu dôkladne prezrite – Predtým, než za skriňu zaplatíte, prezrite si dobre všetky detaily. Nelúpe sa na nej farba alebo povrchová úprava? Nekolíše sa? Skúste, či stojí pevne, či je konštrukcia dostatočne silná a vydrží aj šantenie detí.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

27/02/2022 10:48
Mira

deti maju bielu obyčajnu velku skrinu, aby sa tam zmestilo všetko oblečenie a doplnky. Takže prakticka a v praktickej farbe. Dokonale riešenie

28/05/2022 17:51
Inga

my sme dcéram vybrali šatníkovú skriňu Klups z e-kočíkov - bielu, aby sa im hodila farebne a dostatočne veľkú, aby sa im tam všetko zmestilo. Taká skriňa by im mala pár rokov vydržať

31/05/2022 09:38
Lenočka

ja sa teraz teším zo zariaďovania izbičky pre bábätko :) zatiaľ mám komodu a postieľku

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 14.02.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?

Posteľ s baldachýnom vyniká svojou unikátnosťou, romantickým vzhľadom, výraznou konštrukciou aj pocitom pohodlia a pokoja. Zvažujete kúpu baldachýnovej postele? V tomto článku sa...

Výmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú doskuVýmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú dosku

Celý proces odstránenia starej a inštalácie novej pracovnej dosky v kuchyni je nenáročný. Aký je postup pri výmene kuchynskej pracovnej dosky?

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.