1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako vybrať snowboard? Recenzie užívateľov a test vám poradia

Láka vás adrenalín a čerstvý sneh na zjazdovkách, ale lyžovanie vám akosi nepasuje? Ak uvažujete o kúpe snowboardu či už pre vás alebo vaše dieťa, prečítajte si nasledujúcich pár riadkov.

Najkvalitnejší snowboard

Pomôžu vám zorientovať sa v sortimente snowboardov, ktoré trh onúka.

Obľúbené typy snowboardov

Typy snowboardov podľa štýlu jazdy

  • All mountain – Univerzálna doska, ktorá sa teší obľube medzi väčšinou amatérskych jazdcov. Hovorí sa jej tiež all round a funguje na viacerých druhoch povrchov, dobre sa ovláda na prašane i na zjazdovke. Napriek tomu, že má jednosmerný (directional) tvar, niektoré modely umožňujú aj jazdu opačným smerom.
  • Freestyle – Snowboardy určené predovšetkým na predvádzanie rôznych trikov ako skoky, otočky či dokonca saltá. Nemajú dobrú stabilitu na hranách a nehodia sa preto na carvingový štýl jazdy. Freestyle snowboary sú mäkšie a pružnejšie ako iné dosky a majú symetrický obojstranný dizajn (twin) a umožňujú jazdu oboma smermi.
  • Freeride – Dosky určené na jazdu v prírodnom neupravenom teréne, kde sa počíta aj s častými skokmi a ostrými manévrami kvôli uhýbaniu pred prírodnými prekážkami. Freeride snowboard preto musí mať najmä skvelú ovládateľnosť aj vo vysokých rýchlostiach.
  • Alpine a race – Snowboard určený na zjazdové preteky a slalom. Je užší a mimoriadne tvrdý, keďže sa od neho požaduje čo najvyššia rýchlosť a zároveň skvelá ovládateľnosť pri slalome.

Snowboard pre ženu, muža alebo dieťa

Dámske snowboardy zohľadňujú stavbu tela ženy. Zvyčajne sú užšíe, mäkšie (keďže ženy majú pri rovnakej výške ako muži nižšiu hmotnosť) a viazanie majú posunuté o kúsok bližšie k stredu. Detské snowboardy sú taktiež užšie a mäkšie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie snowboardy

Dĺžka snowboardu

Najjednoduchším pravidlom je, že snowboard by mal od zeme dosahovať cca medzi bradu a nos (merajte od jeho špičky po pätku). Kratšie dosky sú ľahšie ovládateľné, no napr. na prašane neposkytujú vždy dostatočnú stabilitu.

Snowboard a lyže

Dôležitým kritériom pre správny výber dĺžky dosky je aj hmotnosť jazdca, plocha dosky totiž určuje jej prítlak k povrchu. Ľahkému jazdcovi sa potom môže stať, že príliš dlhá doska sa mu bude zle ovládať, a naopak, príliš krátky snowboard nemusí dobre niesť ťažšieho jazdca, čo môže viesť až deformácii dosky.

Tvrdosť a jadro snowboardu

Tvrdosť a teda aj flexibilita dosky sa označuje číslom od 1 do 10, pričom 10 znamená najtvrdší snowboard. Mäkké snowboardy sú určené predovšetkým začiatočníkom a obľubujú ich aj freestyle jazdci v snowparkoch – sú skvele ovládateľné a pružné, preto umožnia predvádzať rôzne triky. Tvrdšie snowboardy sú oproti tomu vhodné pre skúsenejších jazdcov, majú totiž lepšiu stabilitu na hrane aj pri vyšších rýchlostiach. 

Snowboardová výbava

Jadro kvalitného snowboardu mu musí zaistiť pevnosť, pružnosť, no zároveň aj tvrdosť a potrebnú stabilitu. Môže byť vyrobené z dreva (najčastejšie topoľ), zo sklolaminátu, alebo z veľmi pevných, no drahých materiálov ako kevlar či uhlíkové vlákna. V hypermarketoch často nájdete lacné snowboardy s jadrom z PU peny, tie sú však veľmi mäkké a vydržia tak jednu-dve sezóny. Investícia do nich sa príliš nevyplatí.

Sklznica a šírka

Typ sklznice určuje, aké je jej trenie a aká bude rýchlosť snowboardu a jeho mechanická odolnosť. Extrudovaná sklznica sa používa pri lacnejších doskách, je však zároveň pomalšia – dá sa ale jednoduchšie opraviť. Sintrovaná sklznica je odolnejšia a lepšie vstrebáva vosk,  jej oprava je ale náročnejšia. Sklznice sa označujú číslami – čím vyššie číslo, tým viac vosku sklznica vstrebe a tým je rýchlejšia, vyžaduje však častejšie voskovanie. Na najdrahších modeloch sa objavujú aj grafitové sklznice, ktoré majú najlepšie parametre.

Najlepší snowboard pre deti

Šírka dosky je väčšinou odvodená od jej dĺžky. Ak máte ale väčšie chodidlá (veľkosť cca. 11 a viac), zvoľte širší variant – býva označený ako wide, prípade písmenom W za označením dĺžky (napr. 161W). Pri snowboarde štandardnej šírky by vám totiž mohla špička presahovať cez dosku, čo je nežiadúce najmä pri rezaní oblúkov.

Tvar a profil prehnutia snowboardu

Pri snowboardoch rozlišujeme dva typy pozdĺžnych „tvarov" – je to jednosmerný tvar (označovaný ako directional) a dvojitý obojsmerný (označovaný ako twin). Directional dosky sú prispôsobené na lepšiu stabilitu a rýchlosť v jednom smere jazdy, zatiaľ čo na doskách twin môžete jazdiť oboma smermi, čo ocenia najmä freestyle jazdci v snowparkoch a na U-rampách.

Snowboardy môžu mať rôzne profily, ktoré ovplyvňujú ich ovládateľnosť a stabilitu v rôznych situáciách. Najpoužívanejšie sú profily camber (resp. traditional camber), flat rocker.

Snowboard pre ženu – TOP 3

Snowboard pre muža – TOP 3

Snowboard pre deti – TOP 3

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 02.10.2018
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...

Detské sánky s fusakom a operadlom alebo boby s volantom a brzdou? Detské sánky s fusakom a operadlom alebo boby s volantom a brzdou?

Aká by to bola zima bez sánkovania? Poradíme vám, ktoré parametre sú dôležité a prezradíme podľa čoho sane či boby vybrať, aby bolo dieťa spokojné a zároveň v bezpečí. Čítajte ďalej.

Ako sa obliecť na bežky? Aké nohavice, komplety či kombinézy Ako sa obliecť na bežky? Aké nohavice, komplety či kombinézy

Ak bežky raz vyskúšate, zistíte, že tento druh športu je nielen ľahší ale neohrozuje ani vaše zdravie. Dnes vám prezradíme, ako sa na ne obliecť.