Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?

Výber vhodnej snowboardovej obuvi je jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše pohodlie aj bezpečnosť počas jazdenia. Dôležitá je veľkosť, správne tvarovanie, tvrdosť a spôsob viazania.

Ako vybrať snowboardovu obuv?

Hlavné je i to, aby vám vaša snowboardová obuv sadla ako uliata.

Obľúbené modely snowboardových topánok


Ako vybrať správnu veľkosť a typ topánok

Obuv na snowboard by ste si mali vždy pred kúpou vyskúšať. Rozhodujúca totiž nie je len správna veľkosť, ale i konkrétny typ, váha či vnútorné tvarovanie. Niektoré topánky sú pevnejšie v oblasti priehlavku, iné zas pri členkoch. Navyše, poznáme viacero číslovaní, napríklad európske, americké alebo britské, kde sa skutočné veľkosti môžu podstatne líšiť.

Na začiatku musíte poznať veľkosť svojho chodidla, ktorú si prevediete podľa daného číslovania. Ak náhodou netušíte, akú veľkú nohu máte, môžete si ju odmerať doma alebo použiť meracie zariadenie v predajni.

Výber snowboardovej obuvi

Ako si správne odmerať nohu:

 • Vezmite si klasický krajčírsky meter.
 • Priložte ho na koniec päty a natiahnite ku končeku palca na nohe.
 • Vždy si odmerajte obe chodidlá, pretože je viac než pravdepodobné, že jedno budete mať o 0,5 – 1,5 cm dlhšie.

Ako skúšať snowboardové topánky

 • Topánky si musíte skúšať vždy s hrubou ponožkou, ktorú budete nosiť aj pri snowboardovaní.
 • Potom, ako si ich vyskúšate v predajni, by ste si v nich mali pochodiť i doma, a to aspoň hodinku. V teple najlepšie zistíte, či vám daný model skutočne sedí. Navyše, výmena nepoužitých topánok je omnoho jednoduchšia.
 • Vždy skúšajte obe topánky, kvôli rozdielnej veľkosti chodidiel.
 • Topánka vám musí sedieť na milimeter presne. To znamená, že vás nesmie tlačiť, no ani byť voľná.
 • Problematickými časťami nohy sú členky, priehlavok a prsty. Na týchto miestach nesmiete cítiť žiadny tlak alebo bolesť. Najmä osoby s väčšou členkovou kostičkou by si mali obuv vyberať obzvlášť pozorne.
 • Keď si v topánkach kľaknete, päty musia ostať na svojom mieste – nesmú sa „odlepiť“ od spodnej časti topánky.  
 • Pri chôdzi by ste mali zdvíhať nohy bez námahy. Ak tomu tak nie je, je možné, že potrebujete o čosi ľahšie topánky.

3 stupne tvrdosti topánok na snowboard

Topánky na snowboard delíme do troch kategórií tvrdosti, a to na mäkké, stredne tvrdé a tvrdé. Pre laika nemusí byť jednoduché vybrať si ten správny typ. Ak so snowboardovaním len začínate, je dobré si nechať poradiť priamo v predajni.

Športový obchod so snowboardovou a lyžiarskou obuvou

Vo všeobecnosti by sa však dali topánky podľa tvrdosti opísať takto.

 • Mäkké topánky: Sú dobrým výberom pre začiatočníkov, ktorí jazdia na mierne strmých svahoch a upravených zjazdovkách, teda nie v hlbokom „prašane“. Poskytujú „vôľu“ v členku, preto sú vhodné aj pre tých, ktorí sa na snowboarde venujú jazde na rampe či inému druhu freestyle-u a parkovému jazdeniu.
 • Stredne tvrdé topánky: Sú pevnejšie v oblasti členka aj priehlavku, preto ich môžu používať aj ľudia, ktorí majú už čo – to odjazdené a zvládajú i jazdu na náročnejších svahoch. Ocenia ich aj tí, ktorí sa venujú skokom na snowboarde.
 • Tvrdé topánky: Sú vyslovene vhodné na jazdu mimo zjazdovky, teda v hlbokom a neupravenom snehu alebo na freeride. Nič nimi nepokazíte však ani pri jazdení na svahoch. Začiatočníci by sa im mali skôr vyhýbať, pretože omnoho viac spevňujú celú nohu. To je síce bezpečnejšie, no na druhej strane máte v takýchto topánkach menší cit.

Výber podľa spôsobu viazania

V tomto prípade nehovoríme o viazaní na snowboarde, ale o spôsobe, akým sa viažu šnúrky priamo na topánke. Na rozdiel od lyžiarok, si musíte snowboardovú obuv zatiahnuť, takpovediac, ručne – stručne. Nie sú na nich klipsne, ktoré nastavíte a iba zacvaknete. Pritom je veľmi dôležité, aby vám topánka na nohe držala dostatočne pevne, no nie tak, aby vám v nej neprúdila krv. Rozlišujeme dva typy viazania topánok na snowboard, a to klasické šnúrkyrýchloupínacie systémy.

Klasické šnurovacie topánky

Tieto topánky majú v háčikoch obyčajné šnúrky, ktoré si pritiahnete podľa potreby a zaviažete. Ich hlavnou výhodou je, že pri poškodení výmena nestojí skoro nič a aj počas snowboardovania môžete mať jeden náhradný pár šnúrok v batohu. Ak by sa vám teda šnúrka na topánke roztrhla, viete si ju okamžite vymeniť a pokračovať v jazde. Nevýhodou je najmä sila, ktorú musíte pri šnurovaní vyvinúť. Zamrznuté ruky a činnosti, ktoré si vyžadujú jemnú motoriku spolu jednoducho nejdú úplne dokopy. Drobnou komplikáciou je aj to, že sa šnúrky môžu uvoľniť a rozviazať.

Snowboardová obuv s klasickým šnurovaním

Topánky s rýchloupínacím systémom

S rýchloupínacím systémom si topánky zaviažete raz – dva. Navyše existujú aj modely, ktoré majú až dva takéto systémy. Jedným si nastavujete stiahnutie spodnej časti nohy, v oblasti členka a priehlavku. Druhý slúži na utiahnutie hornej časti topánky, teda v lýtkovej časti. Vďaka tomu si viete obuv upevniť pevnejšie, no zároveň i pohodlnejšie.

Na výber máte taktiež rôzne typy systémov. Medzi najpredávanejšie a drahšie patrí značka BOA – sťahovací krúžok. Ďalšími obľúbenými systémami sú Quick fit, Fast Laces alebo TLS (Transport Layer Security). Nevýhodou tohto viazania je drahšia a náročnejšia oprava a taktiež to, že ak sa vám rýchloupínací systém pokazí uprostred zjazdovky, na mieste si ho opravíte alebo vymeníte len ťažko.

Venujte pozornosť výberu vnútornej topánke

Všetky informácie, ktoré sme si doteraz povedali, súviseli s vonkajšou – vrchnou časťou topánok. Tak ako v lyžiarkach, aj v snowboardovej obuvi sa nachádza vnútorná topánka, ktorá sa z nej dá vytiahnuť. Aj jej výberu je potrebné venovať veľkú pozornosť, pretože práve ona rozhoduje o tom, ako pohodlne alebo nepohodlne sa budete pri jazdení či pri chôdzi cítiť.

 • Vyššia snowboardová obuv má aj vyššiu vnútornú topánku. Tá môže byť vybavená rôznymi výstužami, ktoré spevňujú členok a priehlavok.
 • Dôležitý je správny výber materiálu. Väčšinou sa na výrobu vnútorných topánok používa prírodná alebo syntetická koža, takzvaný nubuck – špeciálne brúsená hovädzia koža, guma, látka alebo iné syntetické materiály. Základom je, aby sa vám noha v topánke nadmieru nepotila a mohla dýchať.
 • Vnútorná topánka musí byť vyrobená z nepremokavého a dostatočne teplého materiálu.  
 • Pre väčšie pohodlie je dobré vyberať vnútorné topánky, ktoré sa prispôsobia presnému tvaru vašej nohy. Po nahriatí si ich obujete a inteligentný materiál, z ktorého sú vyrobené, doslova obopne vaše chodidlo. Vyhnete sa teda tomu, že vás topánka bude tlačiť, alebo naopak, lietať na nohe.

Snowboardová obuv s vnútornou topánkou z kože

 • Všímajte si aj spôsob, akým sa vnútorná topánka viaže, pretože má svoj vlastný upínací systém. Na výber máte suchý zips alebo šnúrku s jednoduchým sťahovacím mechanizmom.
 • Z kvalitnej snowboardovej obuvi by sa mala vnútorná topánka vyberať jednoducho. Táto funkcia je praktická, no aj bezpečná, a to hlavne v prípade, že si zraníte nohu. Opuchnutý členok alebo lýtko, ktoré budete musieť nasilu drať z topánky, to nie je pekný scenár.  
 • Príjemným bonusom sú vnútorné topánky vyrobené z materiálu s obsahom striebra. Síce vám nezvýšia pohodlie počas jazdenia, no údržbu nepochybne áno. Ide o antibakteriálne vložky, ktoré navyše aj po niekoľkohodinovom jazdení nemajú nepríjemný zápach.

Aký typ podrážky je najlepší?

V porovnaní s lyžiarkami budete v snowboardových topánkach omnoho viac chodiť, pretože už len pri posúvaní sa v rade na vlek a aj na vleku samotnom, si vždy odopínate jednu topánku. Taktiež pri dlhších presunoch po rovinke, napríklad na vedľajšiu zjazdovku, je nepraktické na snowboarde skackať alebo ho za sebou ťahať na jednej nohe. Ďalším dôležitým parametrom je preto typ podrážky na topánkach. Mala by byť dostatočne pevná, no zároveň nie tvrdá ako kameň. To, že guma musí byť stopercentne protišmyková je samozrejmosťou.

Tenká podrážka môže byť nepohodlná preto, že budete cítiť každý kus ľadu, na ktorý stúpite. Preto je lepšie vyberať obuv s aspoň 3 – 4 cm hrubou podrážkou. Ak by ste po čase zistili, že vám topánky v tomto smere nevyhovujú, môžete si do nich dokúpiť vložky. Tie majú navyše aj tlmiacu funkciu proti nárazom a sú tvarované, takže vás po dlhšom jazdení nebudú bolieť nohy.

Ako vyberať detské topánky na snowboard

Detské snowboardové topánky sú špecifické najmä tým, že ich budete musieť vymieňať raz za jeden alebo dva roky. Ak teda na svah chodíte len jedenkrát za zimu, je dobré sa zamyslieť aj nad možnosťou vypožičania topánok v požičovni.

Detské topánky na snowboard

Riešením je taktiež nákup zachovalých a kvalitných kúskov v bazároch. V takomto prípade si však dajte skutočne pozor na to, aby ste nekupovali nadmieru opotrebované topánky. Čo by ste robiť určite nemali, je kúpa novej, no lacnej a nekvalitnej obuvi. Snowboardovanie je predsa len mierne rizikovým športom, takže bezpečnosť musí byť na prvom mieste, čo pri deťoch platí niekoľkonásobne.

Detská snowboardová obuv sa vyrába aj so zapínaním na suchý zips. Takéto topánky však nemusia najlepšie držať na nohe. Výhodou však je, že si ich bez problémov zapnú sami aj tí najmenší drobci. Vyhnúť by ste sa mali určite klasickým šnurovacím topánkam, ktoré budete musieť počas jazdenia stokrát zaväzovať vy.

Snowboardové topánky verzus lyžiarky

Každý, kto mal možnosť vyskúšať lyže a snowboard, bezpochyby potvrdí, že snowboardové topánky sú tisícnásobne pohodlnejšie. Sú mäkké, nestláčajú nohu a hlavne prsty, preto je v nich aj podstatne teplejšie. Taktiež chôdza v snowboardových topánkach nepripomína kozmonauta na mesiaci, pretože majú väčšiu „vôľu“. Môžete v nich, v podstate, chodiť takmer normálne. Ak patríte k milovníkom lyžovania, no práve odmrznuté prsty v lyžiarkach vám spôsobujú na horách problémy, mali by ste sa zamyslieť, či nevymeníte tieto dva športy.

Dá sa na snowboarde jazdiť s lyžiarkami?

V minulosti, keď u nás ešte nebol snowboarding taký rozšírený, bolo pomerne bežné na snowboard pripevňovať viazanie z lyží a jazdiť v lyžiarkach. Dnes môžeme takéto „kombinácie“ občasne vidieť tiež. Snowboard s lyžiarskym viazaním sa však používa predovšetkým na raceové jazdenie, teda napríklad medzi bránkami, alebo na takzvaný carving. Pri tomto štýle nerobíte klasické veľké oblúčiky – neprechádzate z prednej hrany na zadnú. Jazdíte, laicky povedané, šusom a na celej ploche snowboardu, pričom len mierne prenášate váhu zľava doprava. Ide o rýchle jazdenie na strmších zjazdovkách.

Ak teda lyžujete aj snowboardujete a chcete ušetriť, môžete teoreticky využívať lyžiarky v oboch prípadoch. Problémom však je, že klasické „oblúčiky“ s lyžiarkami na snowboarde neurobíte a takáto jazda je nepochybne i o čosi nepohodlnejšia.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

12/03/2020 14:37
Leuška

Snowboardovanie mi pripadá zábavnejšie ako lyžovanie, je to však asi len vec vkusu. Článok v pohode, pri výbere bot sa treba poradiť aj v obchode, väčšinou sa tam nájde človek, tkorý dokáže poradiť. Mne poradili a som spokojná. Dá sa, samozrejme, postupovať aj podľa tohto návodu. Kto už má nejakú tú skúsenosť s nakupovaním športových potrieb, by s tým nemal mať problém ani v tomto prípade.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 03.03.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšieAko vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšie

Prilba nie je len na to, aby ochránila hlavu v prípade pádu. Ochráni proti vetru, snehu, chladu či nečakanému nárazu. Ako vybrať najkvalitnejšiu?

Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?

Na trhu nájdete desiatky až stovky lyžiarskych okuliarov. Viete, aké parametre si treba všímať pri ich výbere? Poradíme vám, ako si vybrať správne lyžiarske okuliare.

Ako vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzieAko vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzie

Máte lyže, môžete sa ísť lyžovať. Zrejme budete prekvapení, no také jednoduché to nie je. K lyžiam nepochybne patria lyžiarky. V našom článku vám poradíme, ako si ich vybrať.