Najlepšie vstavané rúry na pečenie – recenzie, test. Bosch, Whirlpool, Gorenje, Electrolux alebo Beko?

Rúra na pečenie patrí k základným kuchynským spotrebičom, bez ktorého si mnohí nevedia domov ani predstaviť. Stále viac domácností siaha namiesto klasickej voľne stojacej rúry po vstavanej, ktorá predstavuje modernú alternatívu.

Ako vybrať rúru na pečenie

Pri kúpe vstavanej rúry je niekoľko faktorov, ktoré treba zvážiť, a základných kritérií, na ktoré netreba zabúdať. V tomto návode vám poradíme, ako si poradiť s výberom vstavanej rúry a na čo sa hlavne zamerať.

Najlepšie vstavané rúry na pečenie


Vstavaná vs. voľne stojaca rúra – ktorú si vybrať?

Ak ste ešte len na začiatku zariaďovania kuchyne alebo plánujete prerábku, možno sa rozhodujete medzi vstavanou alebo voľne stojacou rúrou, príp. ďalšími spotrebičmi. Obe alternatívy majú svoje pre a proti a líšia sa v niekoľkých bodoch:

 • Dizajn – Vstavané rúry zapadajú do celkového vzhľadu kuchyne, vkladajú sa do na mieru vyrobenej kuchynskej linky, preto je vzhľad celej miestnosti zjednotený a vyzerá moderne. Voľne stojace rúry túto možnosť nemajú, nie vždy nájdete presne taký model, ktorý by sa hodil do vašej kuchyne.
 • Sporák – Voľne stojace rúry bývajú spojené so sporákom, preto máte pri výbere menej možností ohľadom varnej dosky. Pri vstavaných si ju vyberáte osobitne a skôr si môžete nakombinovať, či chcete napr. plynový sporák, indukčný a pod.
 • Cena – Čo sa týka ceny, lepšie na tom sú voľne stojace rúry. Môžete si vybrať z rôznych cenových relácií a nemusíte myslieť na cenu inštalácie a ďalšie výdavky spojené s vstavanými rúrami, ako dokúpenie varnej dosky.
 • Umiestnenie – Pre voľne stojace rúry väčšinou jestvuje jedno vyhradené miesto v kuchyni, ktoré musí byť v blízkosti zásuvky a pri ktorom sa pri pečení budete musieť zohýnať. Pri vstavaných rúrach je výber na vás, keďže závisí od navrhnutej kuchyne, teda v akej výške chcete rúru mať, v akej blízkosti k iným spotrebičom či kuchynskej linke a pod.
 • Inštalácia – Po zakúpení voľne stojacej rúry ju stačí dať na miesto a zapojiť do sietí. Vstavané rúry si vyžadujú profesionálnu inštaláciu, takže treba počítať aj s týmto faktorom.
 • Premiestňovanie – Pokiaľ sa plánujete v budúcnosti sťahovať, je jednoduchšie premiestniť voľne stojacu rúru. Pri vstavaných je rozoberanie ťažšie a zároveň musíte myslieť na to, či a ako sa vám vojde do novej kuchyne.
 • Funkcie – Vstavané rúry často ponúkajú rôzne funkcie navyše, ktoré majú urobiť vaše pečenie ešte komfortnejším. Ide napr. o možnosť piecť aj 3 plechy naraz, bezpečné teleskopické vysúvanie, samočistenie a pod.

Ako vybrať vstavanú rúru na pečenie

Ak ste sa rozhodli pre vstavanú rúru, pravdepodobne máte radi spotrebiče na mieru, ktoré budú vyhovovať vašim potrebám. Preto by vaším prvým ktorom malo byť to, že si ujasníte, čo od rúry vyžadujete a čo je pre vás prioritou, aby sa vám nestalo, že zakúpite síce dobrý spotrebič, no nie pre podmienky a potreby vlastnej domácnosti. Zamerajte sa na otázky ako:

 • Pre koľkých členov domácnosti a ako často budete piecť? (Od toho závisí objem a veľkosť rúry.)
 • Aké máte možnosti/preferencie čo sa týka prívodu energie? (Siahnete po plynovej alebo elektrickej rúre?)
 • Akým spôsobom sa chystáte pripravovať pokrmy? (Zistíte, či vám postačia základné programy alebo hľadáte niečo navyše.)

Prívod energie – plynová vs. elektrická rúra

Plynové a elektrické rúry sa od seba líšia nielen nákupnou cenou. Každá má určité výhody aj nevýhody a je len na vás, ktorá sa viac hodí vašim potrebám. Z finančného hľadiska vyhrávajú plynové rúry, ktoré majú nižšiu nákupnú aj prevádzkovú cenu, avšak väčší výber modelov vám poskytnú práve elektrické rúry. Tie sa často považujú za komfortnejšie na používanie, niekedy sú spojené aj s mikrovlnou rúrou, ľahšie si viete nastaviť presnú teplotu alebo vybrať program, distribúcia tepla je rovnomerná a celkové používanie je veľmi intuitívne. Plynové rúry patria k retro klasikám s číselníkmi, ktorých nastavenie teploty nie je úplne presné. No plynové rúry sa vyhrejú omnoho rýchlejšie a ich teplo nebýva také suché, čiže pokrmy pri pečení veľmi nevysušujú, na rozdiel od elektrických. Preto bývajú aj častejšou voľbou profesionálnych kuchárov.

Objem vstavanej rúry na pečenie

Objem a rozmery

Aj keď tieto parametre so sebou nutne súvisia, vždy ich sledujte osobitne. Stane sa totiž aj to, že rúra s väčšími rozmermi môže mať rovnaký objem ako kompaktnejší model. Súvisí to s celkovým dizajnom a rozložením jednotlivých súčastí rúry. Veľká rúra totiž môže mať veľký ovládací panel, ktorý uberá miesto objemu. Pri kúpe sa stretnete predovšetkým s objemom okolo 70 l, čo predstavuje štandardný objem pre 4-člennú rodinu. Menšie rúry ponúknu od 45 l, sú vhodné skôr pre páry alebo jednotlivcov. Ak pečiete viac a pre viacerých ľudí, siahnite po rúre od 70 l.

Čo sa týka rozmerov, štandardné sú rúry 60 × 60 cm, ktoré sú vhodné do každej domácnosti s bežnou frekvenciou pečenia. Ak pečiete viac alebo pre väčšie množstvo ľudí, môžete zvážiť rúru s rozmermi 60 × 70 alebo 60 × 90 cm. Tie bývajú členitejšie s viacerými možnosťami pri pečení. Napokon je tu kompaktná možnosť – 60 × 45 cm, ktorá sa hodí do menších domácností, v ktorých sa pečie menej a pre menšie množstvo ľudí. Dajte si pozor na rôzne neštandardné rozmery vstavaných rúr na mieru, pretože na pečenie budete potrebovať aj plechy, ktoré sa v takom prípade budú kupovať ťažšie.

Výkon a energetická trieda

Vstavané rúry spotrebovávajú viac energie než voľne stojace. Stretnete sa hlavne s rúrami s výkonom od 3 000 W, pri menších rúrach aj 2 500 W. Vyšší výkon znamená, že rúra dokáže hriať na vyššom stupni, dokáže sa rýchlo zahriať a je silnejšia. Zároveň vysoký výkon znamená väčšiu spotrebu energie a väčšie finančné náklady. Okrem výkonu nezabudnite ani na energetickú triedu, ktorá vám napovie to, koľko vás bude používanie rúry stáť energií. Siahajte po spotrebičoch označených A, prípadne A+ či A++. Čím vyššia trieda úspory, tým lepšie pre vašu peňaženku. Údaje o energetickej triede vám prezradia aj to, koľko energie sa spotrebuje pri bežnom výkone alebo maximálnom výkone.

Samočistenie, parné pečenie či 3D pečenie

Samozrejmosťou programového vybavenia takmer každej rúry je horný ohrev, dolný ohrev, ich kombinácia, ventilátor či grilovanie. V mnohých prípadoch vstavané rúry ponúkajú oveľa viac. Toto sú programy, ktoré sa oplatí pri kúpe rúry zvážiť.

 • Samočistiaci program – Je niekoľko rôznych možností samočistiacich programov. Niektoré čistia pomocou vysokej teploty (pyrolýza a katalytické čistenie), iné pomocou pary. Vysoká teplota spôsobuje, že plechy dokážu zaschnutú mastnotu vstrebať a ďalšie ťažko umývateľné nečistoty sa jednoducho vypália a po skončení cyklu sa už iba zotrú. Pri parnom cykle sa pridá voda a ocot, čím sa uvoľňujú pripáleniny a zaschnuté mastnoty, ktoré sa inak dajú odstrániť len chemickými prípravkami. Vďaka týmto programom bude čistenie omnoho jednoduchšie a rúra bude stále vyzerať ako nová.
 • Parné pečenie – Program parného pečenia znamená, že rúra má vo vnútri zásobník na vodu, ktorá sa pri zahriatí na určitú teplotu začne vyparovať. Para zvlhčuje vzduch pri pečení, čo sa dá využiť pri naparovaní zeleniny, zdravšej príprave rýb a mäsa, ale aj pri pečení chleba, pečiva a niektorých koláčov.
 • Zohrievanie – Tento program udrží jedlo teplé aj po dopečení alebo vám ohreje zvyšky z chladničky. Hodí sa napr. vtedy, ak hostíte viac ľudí alebo čakáte návštevu, v prípade podnikov na udržanie teploty pokrmov počas servírovania.
 • Rozmrazovanie – Rozmrazovanie je praktická funkcia, ktorú ocení každý, kto nemá čas na zdĺhavé čakanie na prirodzené rozmrazenie potravín. Konštantnou a primeranou teplotou rúra zahrieva potravinu natoľko, aby došlo k rozmrazeniu, nie však k vareniu.
 • Sušenie – Program s nižšími teplotami je určený na sušenie húb, bylín alebo ovocia, príp. prípravu niektorých pokrmov.
 • 3D/4D pečenie – Ide o možnosť pečenia na viacerých úrovniach naraz. Počas jedného pečenia tak pripravíte pokrmy aj na 3 plechoch naraz tak, že rúra distribuuje teplo rovnomerne, takže nedôjde k tomu, že bude jeden plech pripálený a druhý nedopečený. Zároveň nedochádza k premiešaniu chutí a vôni, takže teoreticky tak môžete pripraviť celý obed – od hlavného jedla až po zákusok.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie rúry na pečenie

Materiály a údržba

Materiály a jednoduchá údržba sú prioritou každého kvalitného spotrebiča. Aj keď najčastejšie sa používa plech a nehrdzavejúca oceľ v kombinácii so sklom v priezore, dnes sa už používajú rôzne moderné prevedenia a vylepšené materiály, ktoré sú odolnejšie, jednoduchšie na čistenie a s dlhšou životnosťou. Údržba býva uľahčená dômyselným dizajnom, napr. možnosť jednoducho vybrať niektoré prvky, dokonca aj sklo v priezore, čím sa pri čistení dostanete takmer všade. Ale údržbu uľahčujú aj samočistiace programy a materiály, ktoré možno jednoducho čistiť bez potreby drhnutia a použitia agresívnych prípravkov.

Osvetlenie

Osvetlenie je síce súčasťou každej rúry, ale dôležité je hlavne to, aké osvetlenie. Halogénové žiarovky sú oproti bežným výraznejšie, teda poskytujú viac jasu. Pri pečení totiž netreba rúru zbytočne otvárať, čomu sa nevyhnete, ak bude žiarovka svietiť slabo a nebudete mať prehľad o tom, čo sa deje vo vnútri. Dôležitá je tiež životnosť žiarovky, ako dlho vám vydrží a kedy ju budete musieť vymeniť. A keď sme už pri výmene, nezabudnite na to, že žiarovka by sa mala dať vymeniť jednoducho, bez komplikovaného prístupu a bez problémov so zháňaním náhradnej žiarovky.

Bezpečnostné prvky rúry

Bezpečnosť by mala byť vždy prioritou, a preto si vždy pozrite aj bezpečnostné prvky rúry. K bezpečnosti prispejú už spomínané teleskopické lišty, ktoré zabezpečia stabilitu a predídu prevrhnutiu plechu a prípadnému popáleniu. Popáleniu môžete predchádzať aj vďaka dvierkam s tepelnou ochranou, ktorá zaručí, že tie sa nerozhorúčia tak, ako vnútro rúry. Ak sa tak dieťa náhodne dotkne rúry, nedôjde k popáleniu. Mnohé majú aj detskú poistku, ktorá sa v rodinách s najmenšími deťmi určite zíde. Výhodné je i pomalé a tiché zatváranie dvierok, ktoré je tiež nápomocné pri kontrolovanej manipulácii s vyhriatou rúrou.

Pečenie v ó vstavanej rúre na pečenie

Časovač, tepelná sonda aj rýchle nahriatie potešia

 • Teleskopické výsuvné lišty – Výsuvné systémy sú u vstavaných rúr veľmi vítané, keďže poskytujú väčší komfort pri manipulácii s plechmi a zaručujú stabilitu, takže sa vám plech pri kontrole len tak neprevráti. Pečenie je tak príjemnejšie, jednoduchšie a bez nečakaných nehôd.
 • Digitálne ovládanie – Digitálne displeje s dotykovým ovládaním často ponúkajú viac možnosti ako klasické gombíky a otočné tlačidlá. Dá sa nimi nastaviť presnejšie teplota, príp. si viete vybrať z prednastavených programov.
 • Rýchle nahriatie – Táto funkcia je ako stvorená pre nedočkavcov, ktorí chcú mať rúru vyhriatu takmer okamžite, alebo zábudlivcov, ktorí si počas prípravy pokrmu zabudnú včas predhriať rúru.
 • Časovač – Aj keď nejde o žiadnu novinku, časovač je pri pečení žiadanou funkciou. Je dobré môcť sa spoľahnúť na rúru, že po uplynutí vami nastavenej časomiery sa vypne a vám sa tak nič nepripáli, hlavne ak si potrebujete niekam narýchlo odbehnúť.
 • Smart funkcie – Najnovšie modely vstavaných rúr už ponúkajú rôzne smart možnosti. Dajú sa pripojiť cez Bluetooth alebo WiFi k aplikácii v smartfóne, cez ktorú môžete rúru ovládať na diaľku, napr. aj mimo domova. Bez potreby fyzickej blízkosti si tak môžete rúru zapnúť/vypnúť, zmeniť teplotu, skontrolovať zostávajúci čas alebo stav pokrmu, ak má rúra zabudovanú kameru.
 • Tepelná sonda – Je výbornou pomôckou pri pečení mäsa, hlavne väčších kúskov alebo celého kurčaťa, kačice a pod. Sonda sa vpichne do mäsa, kde zistí vnútornú teplotu. Tým si overíte, či mäso dosiahlo minimálnu požadovanú teplotu, teda či je vo vnútri upečené a bezpečné na konzumáciu.

Najlacnejšie rúry na pečenie nie sú tie najlepšie

Najlacnejšie rúry začínajú približne od 200 eur, pričom ak máte obmedzený rozpočet, voľte radšej rúru so základnými funkciami, ktorá bude mať pri nižšej cene lepší výkon a spoľahlivejšie pečenie než modely s bohatšou výbavou. V každom prípade sa oplatí pozrieť si užívateľské recenzie, ktoré vám môžu s výberom pomôcť a predísť kúpe nekvalitného výrobku. Strednú cenovú reláciu predstavujú rúry od 300 do 450 eur. V tejto hodnote nájdete naozaj kvalitné modely overených značiek. Samozrejmosťou sú viaceré programy, teleskopické lišty i možnosť pečenia na viacerých úrovniach.

Vstavané rúry drahšie než 450 eur bývajú vybavené viacerými možnosťami, často aj smart funkciami, samočistením a inými vlastnosťami zvyšujúcimi komfort pri užívaní. Vstavané rúry na pečenie je možné zakúpiť predovšetkým v predajniach elektroniky ako Nay, Datart, Mall alebo na portáloch ako Heureka. Medzi obľúbené značky patria Bosch, Whirlpool, Gorenje, Electrolux, Mora, Klarstein, Beco či Amica.

Top vstavané rúry na pečenie

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 28.01.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.