Najlepšie mikrovlnky 2019. Poradíme, ako vybrať

Chladnička, umývačka riadu alebo aj mikrovlnka sa stali spotrebičmi, ktoré sú dnes bežnou súčasťou vybavenia modernej kuchyne. A ako rýchlejšie ohriať studené jedlo, ak nie v mikrovlnnej rúre?

Voľne stojaca mikrovlnná rúra do kuchyne

Mikrovlnky dnešnej doby už nemusia slúžiť iba na ohrievanie jedla. Obsahujú množstvo inovatívnych a praktických funkcií, ktoré sa v kuchyni rozhodne zídu. Výber je naozaj široký a treba vedieť, podľa čoho mikrovlnku vyberať. Aké kritériá má mikrovlnná rúra spĺňať? Aké funkcie mikrovlnka ponúka? Je dôležitý objem mikrovlnky? Aký je ideálny výkon mikrovlnky? A k tomu všetkému aj test najlepších mikrovlniek.

Obľúbené produkty

Umiestnenie mikrovlnnej rúry

Úvaha o tom, kam chceme mikrovlnnú rúru umiestniť je tak povediac na vás. Musíte však vedieť, že máte na výber vstavanú mikrovlnnú rúru, ktorú zapracujete do priestoru vašej kuchynskej linky. Výhodou zabudovanej mikrovlnky je, že ušetrí miesto  a zároveň sa stane dizajnovým doplnkom vašej kuchyne. Treba však myslieť na to, že je potrebná prítomnosť elektrickej zásuvky v blízkosti daného miesta a takisto, aby bolo miesto dostatočne odvetrávané.

Vstavaná mikrovlnná rúra

Voľne stojaca mikrovlnka však môže byť rovnako pekným doplnkom. Samozrejme, musíme jej nájsť v priestoroch kuchyne patričné miesto, aby nezavadzala a zároveň bola na praktickom mieste. Rovnako tak by mikrovlnná rúra mala byť na vzdušnom mieste, aby nič nebránilo odvetrávaniu. Výhodou je, že voľne stojacu mikrovlnku môžete ľubovoľne premiestňovať.

Výkon a príkon mikrovlnnej rúry

Tieto dva pojmy sú pre bežného laika často úplne rovnaké. No mali by ste ich odlišovať. V prípade mikrovlnky výkon značí, ako rýchlo bude jedlo zohriate alebo pripravené. Výkon sa udáva vo wattoch a u klasických mikrovlniek je to zhruba 600 – 1200 W.  Logicky teda vyšší výkon značí, že jedlo bude pripravené, zohriate rýchlejšie.

V prípade príkonu ide o údaj, ktorý určuje spotrebu elektrickej energie. Rovnako tak sa udáva vo wattoch a pre ekonomický chod domácnosti je takisto dôležitý hlavne v prípade, že používanie mikrovlnnej rúry je počas dňa bežnou záležitosťou. Často sú hodnoty výkonu a príkonu podobné. No príkon sa pohybuje v rozmedzí od 700 až 3000 W. Túto vlastnosť ovplyvňujú aj rôzne funkcie, ktorými moderné mikrovlnné rúry disponujú (gril, rozmrazovanie). Ideálne je teda hľadať mikrovlnku, ktorá má najvyšší výkon a zároveň čo najnižší alebo rovnaký príkon.

Mikrovlnná rúra a objem

Pre niekoho je možno objem tým najdôležitejším parametrom. Možno aj preto, že súvisí priamo s rozmermi mikrovlnky. Objem mikrovlnných rúr sa pohybuje v rozmedzí od 14 – 40l. Pričom práve mikrovlnky od 14 – 20l sú považované za malé mikrovlnné rúry a v zásade do nich nič väčšie, ako tanier ani nedostanete. Nad 32l už ide o rozmernejšie mikrovlnné rúry, kde okrem taniera vložíte aj rozmernejšie podnosy, plechy či misky.

Zohrievanie jedla v mikrovlnnej rúre

Väčší objem tak automaticky značí aj väčšie rozmery navonok. S tým je spojený aj otočný tanier, ktorý má zvyčajne priemer 24 až 32cm. V prípade väčšieho zariadenia je samozrejme priemer taniera väčší. Zároveň väčšia mikrovlnka znamená aj väčšiu investíciu.

Energetická trieda

Ide o údaj, ktorý hovorí o spotrebe elektrickej energie daného spotrebiča. Označuje sa písmenami A, B, C, D. Pričom kategória A je najšetrnejšou. Európske nariadenia prišli v zmysle zlepšiť ekonomické a ekologické výhľady s detailnejším označovaním A+, A++ a A+++. Výrobok s označením A+++ ušetrí teda oproti kategórii D až o 50% elektrickej energie viac.

Klasická alebo multifunkčná?

Dnešné mikrovlnné rúry už nie sú iba zariadením, ktoré dokážu jedlo zohriať, ale aj pripraviť. Klasické mikrovlnky samozrejme slúžia predovšetkým na tento účel. Dnešné multifunkčné mikrovlnky však dokážu omnoho viac akoby ste čakali.

Dokáže mikrovlnka nahradiť rúru na pečenie? Pred desiatimi rokmi by sme povedali, že určite nie. Avšak, okrem menšieho objemu dokáže mikrovlnná rúra upiecť mäso či koláč rovnako kvalitne, ako elektrická rúra. Výhodou je dokonca rýchlejšie pečenie, keďže je objem menší a koncentrácia horúceho vzduchu vo vnútri je omnoho účinnejšia vďaka mikrovlnám.

Mikrovlnná rúra so základnými funkciami

Rozmrazovanie je rovnako samozrejmou funkciou aj u klasických mikrovlnných rúr. Takisto sú samozrejmou súčasťou aj multifunkčných mikrovlniek. Jednou zo špecifických funkcií spojenou s rozmrazovaním je funkcia Jet Defrost, kedy sú potraviny rozmrazené až 7x rýchlejšie, ako pri bežnom rozmrazovaní. U multifunkčných modelov samozrejme nechýba ani možnosť grilovania či varenia

Špecifickou funkciou je Crisp (ang. chrumkavý). To znamená, že multifunkčná mikrovlnná rúra využíva grilovanie, zapekanie a varenie naraz. Jedlo je tak skutočne chrumkavé a dokonale pripravené. K príprave takéhoto pokrmu je vhodné vlastniť špeciálnu panvicu (misku) na Crisp. Praktická je aj funkcia teplo - vzduch, kedy je teplo rovnomerne rozvádzané po celom objeme mikrovlnnej rúry a vďaka ohrevu je možné pripraviť pokrm rýchlo a chutne.

Varenie v pare, alebo tzv. Steam funkcia sa zasa postará o spôsob prípravy na pare. S prispením mikrovĺn sa mikrovlnka postupne stará o zmäknutie potravín a ich naparenie. Nejde síce o originálny naparovací systém, no pokrm chutí rovnako dobre. Samočistenie nie je úplnou samozrejmosťou, no program na čistenie mikrovlnky je v niektorých modeloch skutočným luxusom.

Farba a dizajn

Už neplatí, že biela technika je vždy biela. Dnešná rozmanitosť vo svete tvarov, farieb a materiálov je takmer neobmedzená. Mikrovlnné rúry majú svoje dizajnové prvky takisto. Nerezové materiály, displeje, špecifické tlačidlá a kurzory. Rovnako tak farebná rozmanitosť vám umožní vybrať si to pravé, čo vaša kuchyňa žiada.

Červená mikrovlnná rúra

TIP: Čo do mikrovlnnej rúry nepatrí?

Zoznam by bol určite rozsiahly. Pri bežnom používaní by ste sa však mali rázne vyvarovať:

  • Riadu z plastovej peny, dreva či kovu
  • Alobalu či pokovovanému riadu (pozlátený, postriebrený...)
  • Uzavretým nádobám
  • Klasickému papieru alebo papierovým nálepkám
  • Riadu z tenkostenného skla (poháre na víno, šampanské)

Najlepšie voľne stojace mikrovlnky podľa testov

Najlepšie vstavané mikrovlnky podľa testov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 29.09.2017
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...

Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140 Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. Kamerový záznam z palubnej kamery v aute vám možno raz príde vhod ako objektívne svedectvo....