Vstavaná alebo voľne stojaca mikrovlnka Samsung, Whirlpool, Gorenje, Sencor či Electrolux

Chladnička, umývačka riadu alebo aj mikrovlnka sa stali spotrebičmi, ktoré sú dnes bežnou súčasťou vybavenia modernej kuchyne. A ako rýchlejšie ohriať studené jedlo, ak nie v mikrovlnnej rúre?

Voľne stojaca mikrovlnná rúra do kuchyne

Mikrovlnky dnešnej doby už nemusia slúžiť iba na ohrievanie jedla. Obsahujú množstvo inovatívnych a praktických funkcií, ktoré sa v kuchyni rozhodne zídu. Výber je naozaj široký a treba vedieť, podľa čoho mikrovlnku vyberať. Aké kritériá má mikrovlnná rúra spĺňať? Aké funkcie mikrovlnka ponúka? Je dôležitý objem mikrovlnky? Aký je ideálny výkon mikrovlnky? A k tomu všetkému aj test najlepších mikrovlniek.

Obľúbené mikrovlnné rúry


Umiestnenie mikrovlnky v kuchyni: vstavaná alebo voľne stojaca?

Úvaha o tom, kam chcete mikrovlnnú rúru umiestniť, je na vás. Musíte však vedieť, že máte na výber vstavanú mikrovlnnú rúru, ktorú zapracujete do priestoru vašej kuchynskej linky. Výhodou zabudovanej mikrovlnky je, že ušetrí miesto  a zároveň sa stane dizajnovým doplnkom vašej kuchyne. Treba však myslieť na to, že je potrebná prítomnosť elektrickej zásuvky v blízkosti daného miesta a takisto, aby bolo miesto dostatočne odvetrávané.

Voľne stojaca mikrovlnka však môže byť rovnako pekným doplnkom. Samozrejme, musíme jej nájsť v priestoroch kuchyne patričné miesto, aby nezavadzala a zároveň bola na praktickom mieste. Rovnako tak by mikrovlnná rúra mala byť na vzdušnom mieste, aby nič nebránilo odvetrávaniu. Výhodou je, že voľne stojacu mikrovlnku môžete ľubovoľne premiestňovať.

Vstavaná mikrovlnná rúra

Najlepšie voľne stojace mikrovlnky podľa testov

Výkon a príkon mikrovlnnej rúry

Tieto dva pojmy sú pre bežného laika často úplne rovnaké. No mali by ste ich odlišovať. V prípade mikrovlnky výkon značí, ako rýchlo bude jedlo zohriate alebo pripravené. Výkon sa udáva vo wattoch a u klasických mikrovlniek je to zhruba 600 – 1 200 W.  Logicky teda vyšší výkon značí, že jedlo bude pripravené, zohriate rýchlejšie.

V prípade príkonu ide o údaj, ktorý určuje spotrebu elektrickej energie. Rovnako tak sa udáva vo wattoch a pre ekonomický chod domácnosti je takisto dôležitý hlavne v prípade, že používanie mikrovlnnej rúry je počas dňa bežnou záležitosťou. Často sú hodnoty výkonu a príkonu podobné. No príkon sa pohybuje v rozmedzí od 700 až 3 000 W. Túto vlastnosť ovplyvňujú aj rôzne funkcie, ktorými moderné mikrovlnné rúry disponujú (gril, rozmrazovanie). Ideálne je teda hľadať mikrovlnku, ktorá má najvyšší výkon a zároveň čo najnižší alebo rovnaký príkon.

Energetická trieda

Ide o údaj, ktorý hovorí o spotrebe elektrickej energie daného spotrebiča. Označuje sa písmenami A, B, C, D. Pričom kategória A je najšetrnejšou. Európske nariadenia prišli v zmysle zlepšiť ekonomické a ekologické výhľady s detailnejším označovaním A+, A++ a A+++. Výrobok s označením A+++ ušetrí teda oproti kategórii D až o 50 % elektrickej energie viac. Odporúčame voliť spotrebič z A kategórie, pretože mikrovlnka sa radí k najväčším požieračom energie. Pri každodennom používaní (2 porcie denne) môže byť jej spotreba vyššia ako keby ste použili sporák.

Zohrievanie jedla v mikrovlnnej rúre

Rozmery a objem

Pre niekoho je možno objem tým najdôležitejším parametrom. Možno aj preto, že súvisí priamo s rozmermi mikrovlnky. Objem mikrovlnných rúr sa pohybuje v rozmedzí od 14 do 40 l. Pričom práve mikrovlnky od 14 do 20 l sú považované za malé mikrovlnné rúry a v zásade do nich nič väčšie, ako tanier ani nedostanete. Nad 32 l už ide o rozmernejšie mikrovlnné rúry, kde okrem taniera vložíte aj rozmernejšie podnosy, plechy či misky.

Väčší objem tak automaticky značí aj väčšie rozmery navonok. S tým je spojený aj otočný tanier, ktorý má zvyčajne priemer 24 až 32 cm. V prípade väčšieho zariadenia je samozrejme priemer taniera väčší. Zároveň väčšia mikrovlnka znamená aj väčšiu investíciu.

Pri voľne stojacich mikrovlnkách sá rozmery pohybujú okolo 26 – 35 cm na výšku, 44 až 55 cm na šírku a 30 až 37 cm na hĺbku. Vstavané mikrovlnky sú zväčša o pár centimetrov väčšie. Rozmery sa odvíjajú od veľkosti otočného taniera. Čím väčší tanier, tým budú rozmery mikrovlnky väčšie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie mikrovlnky

Ovládanie a otváranie mikrovlnnej rúry

Na výber sú tri typy ovládania – mechanické ovládanie (kolieska na výber programu a nastavenie času, často kombinované s tlačidlami), tlačidlové alebo elektronické ovládanie (dotykový displej). Dvierka sa otvárajú buď rukoväťou, alebo tlačidlom. Možné je otváranie do strany (mikrovlnná rúra s pravým alebo s ľavým otváraním) alebo sa dvierka môžu vyklápať smerom dole.

Mikrovlnka s manuálnym ovládaním

Klasická alebo multifunkčná? Funkcie mikrovlnky

Dnešné mikrovlnné rúry už nie sú iba zariadením, ktoré dokážu jedlo zohriať, ale aj pripraviť. Klasické mikrovlnky samozrejme slúžia predovšetkým na tento účel. Dnešné multifunkčné mikrovlnky však dokážu omnoho viac akoby ste čakali.

Dokáže mikrovlnka nahradiť rúru na pečenie? Pred desiatimi rokmi by sme povedali, že určite nie. Avšak, okrem menšieho objemu dokáže mikrovlnná rúra upiecť mäso či koláč rovnako kvalitne, ako elektrická rúra. Výhodou je dokonca rýchlejšie pečenie, keďže je objem menší a koncentrácia horúceho vzduchu vo vnútri je omnoho účinnejšia vďaka mikrovlnám.

Rozmrazovanie je rovnako samozrejmou funkciou aj u klasických mikrovlnných rúr. Takisto sú samozrejmou súčasťou aj multifunkčných mikrovlniek. Jednou zo špecifických funkcií spojenou s rozmrazovaním je funkcia Jet Defrost, kedy sú potraviny rozmrazené až 7x rýchlejšie, ako pri bežnom rozmrazovaní. U multifunkčných modelov samozrejme nechýba ani možnosť grilovania či varenia

Špecifickou funkciou je Crisp (ang. chrumkavý). To znamená, že multifunkčná mikrovlnná rúra využíva grilovanie, zapekanie a varenie naraz. Jedlo je tak skutočne chrumkavé a dokonale pripravené. K príprave takéhoto pokrmu je vhodné vlastniť špeciálnu panvicu (misku) na Crisp. Praktická je aj funkcia teplo – vzduch, kedy je teplo rovnomerne rozvádzané po celom objeme mikrovlnnej rúry a vďaka ohrevu je možné pripraviť pokrm rýchlo a chutne.

Funkcia grilu je prítomná v takmer každej mikrovlnke. Pomocou sálavého tepla sa jedlo pečie a zapeká, pričom sa na ňom tvorí zlatistá kôrka. V prípade grilu by sa v balení mikrovlnky mal nachádzať otočný rošt a mriežka vhodná na zapekanie potravín.

Varenie v pare, alebo tzv. Steam funkcia sa zasa postará o spôsob prípravy na pare. S prispením mikrovĺn sa mikrovlnka postupne stará o zmäknutie potravín a ich naparenie. Nejde síce o originálny naparovací systém, no pokrm chutí rovnako dobre. Samočistenie nie je úplnou samozrejmosťou, no program na čistenie mikrovlnky je v niektorých modeloch skutočným luxusom.

Mikrovlnná rúra so základnými funkciami

Farba a dizajn

Už neplatí, že biela technika je vždy biela. Dnešná rozmanitosť vo svete tvarov, farieb (čierna, červená, béžová i modrá) a materiálov je takmer neobmedzená. Mikrovlnné rúry majú svoje dizajnové prvky takisto. Nerezové (antikorové) materiály, displeje, špecifické tlačidlá a kurzory. Rovnako tak farebná rozmanitosť vám umožní vybrať si to pravé, čo vaša kuchyňa žiada.

Červená mikrovlnná rúra

Voľne stojace mikrovlnky sú lacnejšie

Najlacnejšie mikrovlnky sú dostupné do 70 eur. Zväčša ide o základné modely voľne stojacich mikrovlnných rúr. V cenovej kategórii 70 až 100 eur sa nachádzajú mikrovlnky s výkonom max. 1 000 W a menším objemom. V strednej cenovej kategórii 100 až 200 eur už nájdete nielen voľne stojace, ale aj vstavané modely s dobrým výkonom a výberom funkcií. Náročnejší zákazníci si prídu na svoje v cenovej hladine nad 200 eur. Väčší vnútorný objem aj priemer taniera, vyšší výkon a množstvo funkcií sú samozrejmosťou.

Samsung, Whirlpool, Electrolux, Gorenje, Sencor, Beko – ktorá je najlepšia?

Medzi spotrebiteľmi sú najpopulárnejšie mikrovlnky Samsung, Whirpool, Gorenje, Electrolux a Beko. Obľube sa tešia taktiež mikrovlnné rúry Bosch, LG, Mora či ETA. Základ ponúkajú značky Silvercrest (Lidl) alebo Siguro, ktoré sú dostupné za pomerne nízku cenu. Na svoje si prídu aj milovníci značky Klarstein. V jej ponuke sú voľne stojace aj vstavané modely. Drahšie mikrovlnky má vo svojom portfóliu značka AEG.

TIP: Čo do mikrovlnnej rúry nepatrí?

Zoznam by bol určite rozsiahly. Pri bežnom používaní by ste sa však mali rázne vyvarovať:

  • Riadu z plastovej peny, dreva či kovu
  • Alobalu či pokovovanému riadu (pozlátený, postriebrený...)
  • Uzavretým nádobám
  • Klasickému papieru alebo papierovým nálepkám
  • Riadu z tenkostenného skla (poháre na víno, šampanské)

Najčastejšie otázky – FAQ

Výber mikrovlnky nie je náročný, pokiaľ viete, čo hľadáte. Či už vaša voľba padla na malú mikrovlnku, retro model alebo klasickú voľne stojacu mikrovlnnú rúru, určite vás budú zaujímať informácie o jej použití. Ak máte ohľadom tohto spotrebiča ďalšie otázky, napíšte nám do komentára, čo vás zaujíma. Odpovieme čo najskôr.

Je alobal vhodný do mikrovlnky?

Určite nie. Alobal sa rovnako ako riad so zlatým či strieborným motívom do mikrovlnky nehodí. Jeho zahrievaním totiž dochádza k elektrickým výbojom, čo by mohlo skončiť požiarom.

Môžem zabudovať mikrovlnnú rúru do hornej skrinky kuchynskej linky?

Áno, vstavanú mikrovlnku môžete pokojne zabudovať do hornej i dolnej skrinky kuchynskej linky. Najčastejšie sa mikrovlnka umiestňuje do výšky hrude, aby bola manipulácia s ňou jednoduchá.

Existuje mikrovlnná rúra bez otočného taniera?

Áno, dostupné sú aj mikrovlnky bez otočného taniera. Namiesto neho majú zvyčajne keramickú základňu a mikrovlnný reflektor, aby bolo ohrievanie rovnomerné.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

31/08/2021 21:49
Zitka

Do domácnosti sme si kúpili mikrovlnku Samsung F300G MS23F301TAS, pretože nás zaujala svojim elegantným dizajnom, ktorý pôsobí moderne. Mikrovlnná rúra bola navyše za veľmi dobrú cenu, preto nebol dôvod váhať nad kúpou. Plne vyhovuje našim požiadavkám, výkon je dostatočný a páči sa nám, že sa dá vypnúť na minimálnu spotrebu a vnútorný priestor je dostatočne veľký aj pre vloženie väčšieho taniera alebo misky. Ovládanie je vyriešené šikovne a je veľmi jednoduché. Údržba je tiež v pohode a nezaberie mi veľa času. Aj predtým sme mali Samsung a boli sme spokojní. Plus dávame za tichý chod a že naozaj zohrieva aj jedlo a nielen tanier, ako je to pri niektorých nevydarených mikrovlnkách. :-) Otváranie je praktické a je tu na výber niekoľko režimov ohrievania. Čiže okrem ohrievania už hotového jedla si tu môžeme pripravovať aj rôzne polotovary. Spomenúť si zaslúži aj možnosť vypnutia zvukov, čo nie je samozrejmosť pri každej mikrovlnke, či možnosť nastavenia času po 5 sekundách. Dá sa vypnúť aj displej, respektíve hodiny. Plus dávame za automatické vypínanie vnútorného osvetlenia, ak zostanú otvorené dvierka a tiež za keramické vnútro. Odporúčam každému, kto hľadá štýlový spotrebič, ktorý skvele zapadne do moderného interiéru. Neľutujem, že som si priplatila, pretože v ponuke boli aj lacnejšie mikrovlnky s podobnými parametrami.

01/09/2021 13:57
Ľubica

Mám voľne stojacu mikrovlnku Sharp R 722STWE S, ktorá má aj gril a funkciu rozmrazovania. Príkon je 1450 W, čo je postačujúce pre kvalitný ohrev akéhokoľvek pokrmu. Na výber je päť úrovní ohrevu a páči sa mi, že výrobca nezabudol ani na automatické programy, časovač či detskú poistku. Zmestí sa sem tanier s veľkosťou do 31,5 cm, preto som spokojná. Ohrev je rýchly a kvalitný. Páči sa mi aj krásny nerezový dizajn a cenová dostupnosť. Displej je prehľadný a zobrazuje tiež hodinky, takže v kuchyni ani nemusím mať klasické nástenné hodiny, lebo tieto mi ich nahradia. S mikrovlnnou rúrou som spokojná a používam ju denne, respektíve niekoľkokrát za deň.

04/12/2021 14:01
Katy

pre mna je top zabudovana, nerezova a s dotykovym displejom z okay elektro

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...Publikované dňa: 29.09.2017
Posledná aktualizácia: 08.03.2023
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.