Ako vypestovať paradajky na balkóne

Paradajky pochádzajú z oblasti strednej a južnej Ameriky. Dnes už sú bežnou súčasťou nášho jedálnička a len málokto tuší, že sa k nám dostali vďaka Krištofovi Kolumbovi. Na vašom balkóne však budú len a len kvôli vám, tak poďme na to.

Domáce rajčiny si pohodlne vypestujete aj na balkóne!

Pokiaľ chcete na balkóne tie správne paradajky, určite si zvoľte odrody s menším vzrastom. Sú to napr. obľúbené cherry rajčinky či varianty strapcových odrôd. Saďte kríčkové paradajky, ktoré ukončujú rast hlavného výhonku (do výšky) v štádiu kvetenstva. Veľmi vhodné je, aby bol balkón, pokiaľ sa dá, obrátený na juh a cez deň tam dopadalo čo najviac slnečného svetla.

Umiestenie a podmienky pre rast

Musíte vybrať miesto, ktoré je dostatočne osvetlené a tam umiestniť paradajky. Teplo je výrazný činiteľ, ktorý ovplyvňuje úrodu. Nádoby na pestovanie by mali byť dostatočne veľké, rastlina potrebuje veľa živín, ktoré čerpá práve z pôdy. Vyžaduje hlinito-piesočnaté, prekyprené pôdy s bohatou zásobou humusu a živín. Najvhodnejšie je využiť terakotové nádoby, z ktorých odteká voda.

Obľúbenou odrodou, ktorej sa mimoriadne dobre darí aj na balkóne, sú cherry rajčinky.

Teplota pre priaznivý rast je od 21 – 30°C, treba ju však sledovať pretože pri teplote, ktorá je vyššia ako 32 °C dochádza k redukcii plodov.

Vysádzanie

Rajčiny dostanete kúpiť ako priesadky v záhradkárstve, a tiež si ich môžete sami vypestovať. Stačí ak necháte napučať semienka a tie potom zasadíte do malých nádob, ako sú jogurtové tégliky, plechovky či kvetináče.

Pestovanie balkónových rajčín nie je extra náročné.

Potrebujú dostatok svetla a vlahy, preto je vhodné, ak ich necháme umiestnené na okne. Priesadky vysádzame v období jari. Sadia sa hlbšie do pôdy a šikmo. Rastlina vám bude rodiť od júna do októbra, pokým neudrú prvé mrazy.

Zalievanie a hnojenie

Dôležitý je čas zalievania. Môžete tak urobiť skoro ráno alebo neskoro večer, po zapadnutí slnka. Mohlo by sa totiž stať, že by sme rajčinu obarili, ak by sme ju poliali vodou v inom čase. Niektorí záhradkári dávajú prednosť prihnojovaniu pôdy pred výsadbou, ale s hnojením to všeobecne netreba preháňať. Pokiaľ sa rajčina ujala, tento proces môžeme kľudne odložiť.

 

Výpredaj až 60%

Dobrá rada: Odporúčame nákup v obchode AndreaShop.sk. Dnes obrovské výpredaje, s doručením až pred dvere a s možnosťou vrátenia tovaru do 14 dní. Pozrite si širokú ponuku za bezkonkurenčné ceny .

Choroby

Najčastejšie choroby, ktoré sa vyskytujú pri pestovaní paradajok sú škodce. Najtypickejšie sú roztoče, molice a vošky. Je dôležité zasiahnuť včas a priebežne kontrolovať rastlinu, inak by sa mohlo stať, že bude príliš neskoro a všetka úroda a práca s tým spojená vyjde navnivoč. Použite na to prípravky, ktoré dostať v záhradkárstve, ako Primor či Biool.

Rajčiny na balkóne musia odolávať hneď niekoľkým škodcom a chorobám. Medzi najčastejšie patrí aj hniloba plodov.

Pokiaľ sa vám prihodí, že nájdete na rajčine veľký hnedý, akoby uschnutý fľak jedná sa o tzv. slnečný úpal. Vyskytuje sa pri náhlych zmenách počasia a prudkom slnečnom žiarení. V tom prípade sa odporúča priebežne zbavovať zálistkových výhonkov či použiť prípravok Controlphyt. 

Dôvodom praskania plodov je nadmerná závlaha, ktorá prišla po dlhšom období sucha. Riešením je polievanie na pravidelnej báze. Pomerne často sa vyskytuje aj hniloba plodov, ktorá je zapríčinená najmä nedostatočnou vlahou v období rastu, ale aj nedostatočným prísunom vápnika. V tomto prípade pomôže postrek Florasin Calcium Plus.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 28.05.2017
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať Amarylis Ako pestovať Amarylis

U nás sa amarylka najčastejšie pestuje ako izbová rastlina, ale kľudne ju môžete pestovať i v záhone. Ako sa o ňu správne starať? Ako ju presádzať a rozmnožovať? Dozviete sa v našom...

Pestovanie chryzantémy. Ako rozmnožovať, polievať a presádzať Pestovanie chryzantémy. Ako rozmnožovať, polievať a presádzať

Symbol jesenného obdobia a sviatku Všetkých Svätých. Ak chcete, aby vyzeral kvet dobre, treba sa oň príkladne starať. My vám dnes poradíme aj to, ako ho rozmnožovať a presádzať!

Tučnolist - pestovanie, rozmnožovanie a presádzanie Tučnolist - pestovanie, rozmnožovanie a presádzanie

Tučnolist, slovenský názov z latinského Crassula Ovata, je rastlina, ktorá sa vám bude páčiť hneď na prvý pohľad. Vďaka jej bielym kvetom a menším zeleným lístkom patrí medzi veľmi...


Komentáre

31/05/2017 12:13
Jana H

Ja som si skúšala dopestovať paradajky minulý rok na balkóne. Všetko vyzeralo v poho, krásna rastlinka, veľké listy, mala aj kvety, ale rajčiny skoro žiadne. Bolo pár maličkých ale aj tie boli také plané

Pridať komentár