Ako vypestovať paradajky na balkóne

Paradajky pochádzajú z oblasti strednej a južnej Ameriky. Dnes už sú bežnou súčasťou nášho jedálnička a len málokto tuší, že sa k nám dostali vďaka Krištofovi Kolumbovi. Na vašom balkóne však budú len a len kvôli vám, tak poďme na to.

Pestovanie rajčín na balkóne

V našom článku sa dozviete všetky potrebné informácie, vďaka ktorým si vypestujete vlastné BIO rajčinky. Ak si potrpíte na kvalitnej zelenine z vlastnej produkcie, potom je tento článok pre vás ako stvorený.

Hnojivo na paradajky


Aké odrody paradajok na balkón?

Pokiaľ chcete na balkóne tie správne paradajky, určite si zvoľte odrody s menším vzrastom. Sú to napr. obľúbené cherry rajčinky či varianty strapcových odrôd. Saďte kríčkové paradajky, ktoré ukončujú rast hlavného výhonku (do výšky) v štádiu kvetenstva. 

Obľúbené odrody balkónových paradajok:

 • kríčková Vilma
 • kríčková Dalimil
 • kríčková Patio
 • kríčková Balkonzauber

Umiestenie a podmienky pre rast

Ideálne stanovište je dostatočne osvetlené prirodzeným slnečným žiarením. Teplo je totiž činiteľ, ktorý výrazne ovplyvňuje celú našu úrodu. Teplota pre priaznivý rast je od 21 – 30°C, treba ju však priebežne kontrolovať, pretože pri teplote, ktorá je vyššia ako 32 °C dochádza k redukcii plodov.

Ideálna orientácia balkóna je na juh, pretože naň cez deň dopadá najviac slnečného svetla. Určite nezúfajte ani v prípade, ak máte balkón orientovaný na inú svetovú stranu. Rajčiny vypestujete aj na ňom.

Domáce rajčiny si pohodlne vypestujete aj na balkóne!

Nádoby na pestovanie by mali byť dostatočne veľké. Rastlina potrebuje veľa živín, ktoré čerpá práve z pôdy. Vyžaduje hlinito-piesočnaté, prekyprené pôdy s bohatou zásobou humusu a živín. Najvhodnejšie je využiť terakotové nádoby, z ktorých odteká voda.

Vysádzanie

Rajčiny dostanete kúpiť ako priesadky v záhradkárstve alebo na trhovisku. Skúsenejší záhradkári si ich môžu vypestovať aj doma. Stačí ak necháte napučať semienka a tie potom zasadíte do kvetináčov, jogurtových téglikov či plechoviek.

Pestovanie balkónových rajčín nie je extra náročné.

Domáce priesady paradajok

Pestovanie priesad si vyžaduje dostatok svetla a vlahy, preto je vhodné, ak nádoby so semiačkami umiestnime na parapetnú dosku. Priesadky vysádzame v období jari. Sadia sa hlbšie do pôdy a šikmo. Rastlina vám bude rodiť od júna do októbra, pokým neudrú prvé mrazy.

Zalievanie a hnojenie

Dôležitý je čas zalievania. Môžete tak urobiť skoro ráno alebo neskoro večer, ideálne až po zapadnutí slnka. Mohlo by sa totiž stať, že by sme rajčinu obarili, ak by sme ju poliali vodou v inom čase.

Kedy polievať rajčiny na balkóne?

Obľúbenou odrodou, ktorej sa mimoriadne dobre darí aj na balkóne, sú cherry rajčinky.

Niektorí záhradkári dávajú prednosť prihnojovaniu pôdy pred výsadbou, ale s hnojením to vôbec netreba preháňať. Pokiaľ sa rajčina ujala, tento proces môžeme pokojne odložiť.

Ako hnojiť paradajky na balkóne

V prvom rade si dajte pozor na množstvo hnojiva. To sa nemá ako z kvetináčov vyplaviť, preto je veľmi jednoduché paradajky pestované týmto spôsobom prehnojiť. Pri aplikovaní hnojiva sa držte uvedeného dávkovania. Pokiaľ by ste na obale nenašli údaje pre kvetináče, urobte to doslova „od oka“. Keď sa paradajke darí, zvolili ste správne množstvo, ak začne rásť ako divá, zjavne ste to prehnali, preto s ďalším hnojením počkajte a najbližšie použite menšiu dávku. To isté platí aj o „Hand Made“ hnojivách.

Najlepšie je pôdu vyhnojiť pred vysadením paradajok, ideálne dusíkatým hnojivom, a ďalšie dávky rastlinám dopriať cca každých 20 dní. Ak sa im bude dariť aj bez hnojenia, nemusíte do ich rastu nijako zasahovať.

Čím hnojiť paradajky na balkóne

Paradajky pre správny rast potrebujú vápnik, fosfor, dusík, draslík a horčík. Požiadavky na množstvá týchto minerálov sú však rozdielne v jednotlivých fázach rastu.

 • Fosfor potrebujú paradajky v začiatkoch rastu, teda po zasadení do kvetináča.
 • Vyššie dávky dusíka rastlinám doprajte v čase nasádzania kvetov.
 • Draslík je potrebný pri dozrievaní plodov (v tomto čase je potrebné znížiť dávky dusíka).
 • Horčík paradajky potrebujú tiež vo fáze tvorby a dozrievania plodov. Jeho nedostatok sa odzrkadlí na žltnúcich listoch a slabo oranžovej farbe plodov.

Hnojenie paradajok pestovaných na balkóne

Medzi hnojivá, ktoré sú vhodné na použitie v kvetináči patria napr. sušené granulované slepačince. Do jedného väčšieho kvetináča stačí raz za čas prihodiť pol hrste až hrsť. Nič nepokazíte ani zákvasom zo žihľavy alebo kostihoja. Ak s pestovaním len začínate a nedokážete odhadnúť, aký pomer živín paradajkám dopriať v jednotlivú dobu, kúpte si už hotové organické hnojiváS priemyselnými hnojivami buďte v kvetináčoch skutočne opatrní, kulminujú sa na jednom mieste, takže vaše paradajky môžu byť nakoniec niekoľkokrát nezdravšie ako tie zo supermarketu.

Hnojivo na paradajky


Čo robiť, aby paradajky rodili aj na balkóne

Mnohí pestovatelia „balkónových“ paradajok majú problém s ich rodením. Ak sa vám na balkóne nedarí dopestovať dostatočne množstvo plodov, problémy môžu byť na rôznych miestach.

 • Hlavne začínajúci pestovatelia bojujú s tým, že paradajky na balkóne nekvitnú. Najčastejším problémom je neskorá doba výsadby. Ak malú paradajku posadíte až koncom júna, nemusí stihnúť dorásť do dostatočnej veľkosti a zakvitnúť v pravý čas.
 • Ak rastlina nekvitne a je dostatočne veľká, môže mať nedostatok slnka. Skúste ju jednoducho presunúť na slnečnejšie miesto. To isté platí aj o rastlinách, ktoré kvitnú, no neplodia.
 • Ak paradajka kvitne, no aj napriek tomu nemá dostatok plodov, môže ísť o nedostatočné opelenie kvetov. Predsa len, v mestách máme opeľovačov stále menej. Rastliny na balkónoch sú navyše chránené pred vetrom, takže ani ten nemôže plnohodnotne zastúpiť prácu opeľovačov. Preto túto úlohu vezmite do svojich rúk a kvety opeľte pomocou jemného štetca.
 • Problémom môže byť tiež prebytok živín. V čase kvitnutia rastliny potrebujú zvýšené dávky dusíka, no v momente, keď sa na nich objavia plody, sa jeho potreba znižuje. Ak budete aj naďalej používať dusíkaté hnojivá, môžu zapríčiniť rýchly rast rastliny, ktorá nebude stíhať vyživovať plody.
 • Ak má rastlina slabý koreňový systém, úroda paradajok bude veľmi slabá. Aj počas rastu ju môžete presadiť do väčšieho kvetináča. Po presadení nemusí vyzerať najlepšie, dodaním malého množstva hnojiva a kvalitným zaliatím sa však za niekoľko dní spamätá.
 • Rasť koreňového systému podporíte aj použitím mykorhíznych húb v čase výsadby do kvetináčov.

Čo pestovať s paradajkou v kvetináči

Jeden väčší kvetináč dokáže poskytnúť miesto paradajke a ešte jednej rastline, s ktorou si navzájom nebudú prekážať. Asi najlepšou voľbou je bazalka, ktorá má plytké korene, takže vôbec nezasahuje do rastu väčšej paradajky. Jej prenikavá vôňa odpudzuje škodcov a navyše zintenzívňuje arómu plodov paradajky. Vhodná je aj pažítka a petržlenová vňať (nie koreň, s tým by sa v kvetináči nemuseli spolu pomestiť). Medzi rastliny, ktoré paradajkám dokážu tiež výrazne pomôcť, predovšetkým ich ochrániť pred škodcami, je aksamietnica, kapucínka a nechtík.

Pestovanie paradajok v kvetináči

Výber kvetináča a správna výsadba priesad

Čím bohatší koreňový systém bude mať paradajka, tým bohatšiu úrodu budete mať vy. Preto jej doprajte dostatok miesta. Do jedného kvetináča saďte vždy iba jednu rastlinu.

 • Cherry paradajkám stačí nádoba s priemerom okolo 25 cm a hĺbkou 20 cm.
 • Všetky odrody väčších rozmerov ocenia kvetináč s priemerom min. 35 cm a hĺbkou od 40 cm.

Paradajky nikdy nesadíme „rovno“. V kvetináči si najprv vytvorte brázdu, ktorá sa začne na jeho spodnej časti a povedie smerom hore k protiľahlej hornej časti. Zo stonky odstráňte niekoľko dolných listov a rastlinu do brázdy položte šikmo, nemajte strach, bude sa ťahať za slnkom a už o pár dní sa jej nadzemná časť úplne vyrovná. Paradajky „pustia“ korienky aj zo stonky, takýmto zasadením im teda pomôžete v rozvíjaní koreňového systému.

Časté chyby pri pestovaní paradajok na balkóne

 • Paradajky neznášajú „udusenú“ pôdu, preto ju aj v kvetináči pravidelne kyprite. Najlepšie je použiť obyčajnú vidličku, s ktorou sa vám bude na takto malej ploche pracovať najlepšie.
 • Aj paradajky pestované v kvetináčoch potrebuj pravidelné vyštikávanie takzvaných „pazúch“. Postup je rovnaký ako pri paradajkách pestovaných v záhone.
 • Paradajky sú extrémne citlivé na látky obsiahnuté v tabaku. Keď si zvyknete na balkóne dopriať rannú kávičku s cigaretkou, snažte sa dym aspoň nevyfukovať priamo na rastliny.
 • Zálievka musí byť pravidelná, no primeraná. Paradajky neznášajú premokrenú ani suchú pôdu. Ďalšiu dávku vody im preto doprajte vždy, keď bude zemina na vrchu kvetináča dostatočne preschnutá, no nie vyschnutá na kameň. Vhodnou je aj drenážna vrstva na dne kvetináča.
 • Paradajky potrebujú oporu, niekedy dokonca aj cherry a kríčkové odrody. K rastlinám ju upevnite rovno pri výsadbe, neskôr im môžete poškodiť koreňový systém.

Choroby balkónových paradajok

Pri pestovaní paradajok sa často stretneme s rôznymi škodcami. Najtypickejšie sú roztoče, molice a vošky. Je dôležité zasiahnuť včas a priebežne kontrolovať rastlinu, inak by sa mohlo stať, že bude príliš neskoro a všetka úroda a práca s tým spojená vyjde navnivoč. Použite na to prípravky, ktoré dostať v záhradkárstve, ako Primor či Biool.

Rajčiny na balkóne musia odolávať hneď niekoľkým škodcom a chorobám. Medzi najčastejšie patrí aj hniloba plodov.

Suché zhorené listy paradajky

Pokiaľ sa vám prihodí, že nájdete na rajčine veľký hnedý, akoby uschnutý fľak jedná sa o tzv. slnečný úpal. Vyskytuje sa pri náhlych zmenách počasia a prudkom slnečnom žiarení. V tom prípade sa odporúča priebežne zbavovať zálistkových výhonkov či použiť prípravok Controlphyt. 

Dôvodom praskania plodov je nadmerná závlaha, ktorá prišla po dlhšom období sucha. Riešením je polievanie na pravidelnej báze.

Hniloba zelených paradajok

Pomerne často sa vyskytuje aj hniloba plodov, ktorá je zapríčinená najmä nedostatočnou vlahou v období rastu, ale aj nedostatočným prísunom vápnika. V tomto prípade pomôže postrek Florasin Calcium Plus.

Pleseň zemiaková na balkóne  

Asi najznámejšou a zároveň najnebezpečnejšou z chorôb paradajok je pleseň zemiaková, ktorá dokáže vyhladiť celú úrodu. Balkóny sú na jednej strane dostatočne izolované, takže ak si pleseň domov neprinesiete spolu so zeminou alebo kúpenými sadenicami, existuje len malá pravdepodobnosť, že sa ňou nakazia. Na druhej strane, ak paradajky pestuje aj váš sused, ktorý im napríklad polieva listy, v dôsledku čoho sa plesňou nakazia, budete mať veľký problém ochrániť tie svoje.

 • Najdôležitejšia je prevencia. Pomôžu vám najmä listové hnojivá (organické aj priemyselné), ktoré je potrebné aplikovať ešte pred vypuknutím ochorenia.
 • Vyskúšať môžete aj trik starých mám, a to medený drôtik zapichnutý v stonke (tento trik nie je overený).
 • Chcete pustiť aj do experimentálneho pestovania zemiakov na balkóneNie je to dobrý nápad, na takto malej ploche môžete prísť o zemiaky aj o paradajky.
 • Kvetináče s paradajkami nikdy netlačte blízko vedľa seba. Ideálna vzdialenosť medzi nimi je cca 80 cm.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

31/05/2017 12:13
Jana H

Ja som si skúšala dopestovať paradajky minulý rok na balkóne. Všetko vyzeralo v poho, krásna rastlinka, veľké listy, mala aj kvety, ale rajčiny skoro žiadne. Bolo pár maličkých ale aj tie boli také plané

20/09/2018 19:06
Iveta

Chcela by som teraz skúsiť dopestovať malé paradajky v zimnej záhrade, tak aby boli plody počas zimy a skoro na jar. Vedel by mi niekto poradiť vhodný druh? Tento rok sa mi v záhrade nedarilo-choroby,plody boli ako z vody a ostatné nemali chuť.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 28.05.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?

Popol prirodzene obsahuje stopy draslíka a iných látok, ktoré možno využiť pri pestovaní rastlín. Hnojenie je však len jedným z mnohých využití popola.

Zemolez kamčatský (Honey Bee, Aurora, Duet): pestovanie, sadenie, rozmnožovanie, strihanieZemolez kamčatský (Honey Bee, Aurora, Duet): pestovanie, sadenie, rozmnožovanie, strihanie

Na prvý pohľad by sa dal zemolez pomýliť s čučoriedkou, jeho sýtomodré plody sú však o čosi viac predĺžené. V článku sa dozviete viac o tejto rastlinke aj o tom, ako na pestovanie...

Domáce hnojivo z droždia, kávy, mlieka, zemiakov, popola alebo škrupín z vajíčok – ako ho pripraviť?Domáce hnojivo z droždia, kávy, mlieka, zemiakov, popola alebo škrupín z vajíčok – ako ho pripraviť?

Hnojivo si môžete pripraviť doma z množstva ingrediencií, ktoré už v kuchyni máte, ale aj burín, ktoré nájdete na záhrade. Ako na to?