Ako vypestovať paradajky na balkóne

Paradajky pochádzajú z oblasti strednej a južnej Ameriky. Dnes už sú bežnou súčasťou nášho jedálnička a len málokto tuší, že sa k nám dostali vďaka Krištofovi Kolumbovi. Na vašom balkóne však budú len a len kvôli vám, tak poďme na to.

Pestovanie rajčín na balkóne

V našom článku sa dozviete všetky potrebné informácie, vďaka ktorým si vypestujete vlastné BIO rajčinky. Ak si potrpíte na kvalitnej zelenine z vlastnej produkcie, potom je tento článok pre vás ako stvorený. 

Aké odrody paradajok na balkón?

Pokiaľ chcete na balkóne tie správne paradajky, určite si zvoľte odrody s menším vzrastom. Sú to napr. obľúbené cherry rajčinky či varianty strapcových odrôd. Saďte kríčkové paradajky, ktoré ukončujú rast hlavného výhonku (do výšky) v štádiu kvetenstva. 

Obľúbené odrody balkónových paradajok:

  • kríčková Vilma
  • kríčková Dalimil
  • kríčková Patio
  • kríčková Balkonzauber

Umiestenie a podmienky pre rast

Ideálne stanovište je dostatočne osvetlené prirodzeným slnečným žiarením. Teplo je totiž činiteľ, ktorý výrazne ovplyvňuje celú našu úrodu. Teplota pre priaznivý rast je od 21 – 30°C, treba ju však priebežne kontrolovať, pretože pri teplote, ktorá je vyššia ako 32 °C dochádza k redukcii plodov.

Ideálna orientácia balkóna je na juh, pretože naň cez deň dopadá najviac slnečného svetla. Určite nezúfajte ani v prípade, ak máte balkón orientovaný na inú svetovú stranu. Rajčiny vypestujete aj na ňom.

Domáce rajčiny si pohodlne vypestujete aj na balkóne!

Nádoby na pestovanie by mali byť dostatočne veľké. Rastlina potrebuje veľa živín, ktoré čerpá práve z pôdy. Vyžaduje hlinito-piesočnaté, prekyprené pôdy s bohatou zásobou humusu a živín. Najvhodnejšie je využiť terakotové nádoby, z ktorých odteká voda.

Vysádzanie

Rajčiny dostanete kúpiť ako priesadky v záhradkárstve alebo na trhovisku. Skúsenejší záhradkári si ich môžu vypestovať aj doma. Stačí ak necháte napučať semienka a tie potom zasadíte do kvetináčov, jogurtových téglikov či plechoviek.

Pestovanie balkónových rajčín nie je extra náročné.

Domáce priesady paradajok

Pestovanie priesad si vyžaduje dostatok svetla a vlahy, preto je vhodné, ak nádoby so semiačkami umiestnime na parapetnú dosku. Priesadky vysádzame v období jari. Sadia sa hlbšie do pôdy a šikmo. Rastlina vám bude rodiť od júna do októbra, pokým neudrú prvé mrazy.

Zalievanie a hnojenie

Dôležitý je čas zalievania. Môžete tak urobiť skoro ráno alebo neskoro večer, ideálne až po zapadnutí Slnka. Mohlo by sa totiž stať, že by sme rajčinu obarili, ak by sme ju poliali vodou v inom čase.

Kedy polievať rajčiny na balkóne?

Obľúbenou odrodou, ktorej sa mimoriadne dobre darí aj na balkóne, sú cherry rajčinky.

Niektorí záhradkári dávajú prednosť prihnojovaniu pôdy pred výsadbou, ale s hnojením to vôbec netreba preháňať. Pokiaľ sa rajčina ujala, tento proces môžeme kľudne odložiť.

Choroby balkónových paradajok

Pri pestovaní paradajok sa často stretneme s rôznymi škodcami. Najtypickejšie sú roztoče, molice a vošky. Je dôležité zasiahnuť včas a priebežne kontrolovať rastlinu, inak by sa mohlo stať, že bude príliš neskoro a všetka úroda a práca s tým spojená vyjde navnivoč. Použite na to prípravky, ktoré dostať v záhradkárstve, ako Primor či Biool.

Rajčiny na balkóne musia odolávať hneď niekoľkým škodcom a chorobám. Medzi najčastejšie patrí aj hniloba plodov.

Suché zhorené listy paradajky

Pokiaľ sa vám prihodí, že nájdete na rajčine veľký hnedý, akoby uschnutý fľak jedná sa o tzv. slnečný úpal. Vyskytuje sa pri náhlych zmenách počasia a prudkom slnečnom žiarení. V tom prípade sa odporúča priebežne zbavovať zálistkových výhonkov či použiť prípravok Controlphyt. 

Dôvodom praskania plodov je nadmerná závlaha, ktorá prišla po dlhšom období sucha. Riešením je polievanie na pravidelnej báze.

Hniloba zelených paradajok

Pomerne často sa vyskytuje aj hniloba plodov, ktorá je zapríčinená najmä nedostatočnou vlahou v období rastu, ale aj nedostatočným prísunom vápnika. V tomto prípade pomôže postrek Florasin Calcium Plus.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

31/05/2017 12:13
Jana H

Ja som si skúšala dopestovať paradajky minulý rok na balkóne. Všetko vyzeralo v poho, krásna rastlinka, veľké listy, mala aj kvety, ale rajčiny skoro žiadne. Bolo pár maličkých ale aj tie boli také plané

20/09/2018 19:06
Iveta

Chcela by som teraz skúsiť dopestovať malé paradajky v zimnej záhrade, tak aby boli plody počas zimy a skoro na jar. Vedel by mi niekto poradiť vhodný druh? Tento rok sa mi v záhrade nedarilo-choroby,plody boli ako z vody a ostatné nemali chuť.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 28.05.2017
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu

"Lienka, lienka, ukáž, že mi aké bude počasie!" je slovná hračka, ktorú pozná asi každý človek zo svojich detských čias. Tento milý červený chrobáčik s čiernymi bodkami je však "vďaka"...

Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú

Objavili ste v zemiakoch biele larvy? Môžu znamenať prítomnosť háďatka v záhrade. Háďatká patria medzi škodcov, ktorí parazitujú nielen na zemiakoch, ale aj inej zelenine. Ako sa zbaviť...

Ako doma pestovať mäsozravé rastliny? Ako doma pestovať mäsozravé rastliny?

Láka vás pestovanie mäsožravých rastlín? Na svete existujú stovky druhov mäsožravých rastlín, a preto vám prinášame súhrnný návod na to, ako si ich vypestovať aj v tunajších končinách.