Ako zariadiť domácu posilňovňu lacno a prakticky

Je to tu. Teraz je deň, kedy ste sa rozhodli, že vaše telo je tým, čo chcete vylepšiť. Chcete nájsť stratenú formu, zhodiť nejaké to kilo alebo nabrať hmotu a silu. Avšak, každodenné návštevy posilňovne vás určitým spôsobom zaťažujú, prípadne nemáte ideálnu dostupnosť posilňovne vo vašom okolí?

 Zariadenie domácej posilňovne

Práve domáca posilňovňa je možno najvhodnejším riešením, ktoré vás zbaví akýchkoľvek výhovoriek. Poradíme vám, ako si svoju domácu posilňovňu vybaviť tak, aby splnila váš účel a zároveň nezruinovala váš rozpočet.

Výhody a (ne)výhody cvičenia doma

Nikto vás neobmedzuje, máte vlastné súkromie, ste sám sebe pán, časom sa vám investícia vráti a rovnako tak môžete cvičiť napríklad s partnerom/partnerkou. Zbavíte sa tak množstva elementov, ktoré by vás mohli odrádzať alebo brzdiť. Niekto by tvrdil, že cvičenie doma nemôže byť nikdy tak efektívne ako v posilňovni. Rovnaké prostredie, strata motivácie a absencia pohľadov, ktoré vás ženú vpred. Nezmysel!

Všetko je v hlave a rovnako, ako sa nakopnete v posilňovni sa dokážete nekopnúť aj pri cvičení doma. Samozrejme, nechať si poradiť od niekoho, kto sa cvičeniu rozumie je múdre, predsa len technika je základom úspechu, ak chcete nejaký výsledok docieliť. Ak by sme teda mali hľadať nejaké nevýhody, chybu môžeme hľadať len v nás.

Krok za krokom

Ak ste začiatočník, určite pre vás cvičenie predstavuje výzvu. Tento pocit však musí zotrvať neustále. Krok za krokom napredovať je receptom na úspech, respektíve dosiahnutie vlastných cieľov. S cvičením na to treba ísť postupne. Začať cvikmi s vlastnou váhou je najlepším riešením, ako nabrať silu a zistiť, či sa človek dokáže prekonať. Posilňovanie je pre každého a ak sa stane vašim koníčkom, stane sa aj súčasťou vášho života.

Cvičenie vlastnou váhou doma

Na začiatok vám odporúčame začať s kúpou:

Takéto vybavenie vás dohromady môže stáť 50 € a už máte vytvorený základ.

Kde mám domácu posilňovňu

Dispozícia, kde sa bude vaša domáca posilňovňa nachádzať je dôležitá. Od toho sa totiž odvíjajú možnosti, ktoré pri nákupe náčinia máte. Nájdite si teda vhodné miesto. Ideálny je suterén, voľná miestnosť v byte/dome alebo podkrovie. Takéto priestory vám zvyčajne poskytnú veľa možností, ako posilňovňu vybaviť.

Na druhej strane sa však nič nedeje, ak bude vaša posilňovňa v spálni, obývačke alebo na chodbe. Vyčleňte si však toľko miesta, aby ste dokázali zabezpečiť základné vybavenie ako lavička, kardio prístroj a miesto pre činku so závažiami. Ak máte miesta viac. potom myslite aj na detaily, akými je napríklad zrkadlo. Budete sa diviť, no občasný pohľad doň vás dokáže riadne nakopnúť.

Cvičenie v domácej posilňovni

Vybavenie dokupuje postupne

Ak už viete, čo je vašim cieľom a máte určené miesto, kde sa bude vaša domáca posilňovňa nachádzať, prichádza na rad investícia. Investícia do samého seba. Treba začať s vybavením, ktoré by malo byť samozrejmosťou a zároveň vám ponúkne naozaj širokú variabilitu pre realizáciu vašich tréningov. Čo teda v posilňovni nesmie chýbať?

  • Polohovateľná lavička – nie je finančne nákladná, schopný kúsok vás vyjde na približne 50 – 80 €. Ideálne je, ak je lavička polohovateľná. Umožňuje vám to väčšiu variabilitu cvikov, ktoré môžete vykonávať. Lacné posilňovacie lavice nájdete v ponuke eshopu najlacnejsisport.sk
  • Set s činkami – ideálne ak ide o veľkú činku a dve jednoručné činky s rýchloupínaním. V závislosti od toho, koľko chcete investovať máte na výber viac variantov. Buď to sa zameriate na betónové kotúče, ktoré potešia svojou cenou, no možno odradia svojou mohutnosťou, alebo investujete do kovových závaží, ktoré vás vyjdú predsa len o niečo drahšie. Veľká tyč by mala zvládnuť nosnosť aspoň 50 kg. Pri jednoručných činkách postačí nosnosť do 15 kg. Menšie i väčšie činkové sety nájdete v eshope insportline.sk
  • Kardio prístroj – záleží od toho, čo preferujete. Ak je vonku pekne, beh či bicykel by mal byť jasnou voľbou. Ak chcete mať kardio prístroj doma, určite investujte do cyklotrenežéru, stacionárneho bicykla (rotoped) alebo steppera. Ak máte miesto a dostatočný rozpočet ani bežecký pás nie je zlá investícia. Značkové ale i lacnejšie trenažéry nájdete v eshope fitness-store.sk

Polohovateľná lavička a činky do domácej posilňovne

V prípade, že máte predsa len viac miesta a chcete svoj tréning skvalitniť a povýšiť na vyššiu úroveň, môžete pridať ďalšie vybavenie. Nakupovať vybavenie postupne sa určite vyplatí viac ako utrácať peniaze za permanentky v posilňovniach.

  • Lavička na predkopávanie/zakopávanie – vďaka tejto lavičke skvalitníte predovšetkým tréning stehien a harmstringov. Všeobecne teda doprajete kvalitný tréning pre vaše nohy. Aby ste ho skompletizovali, zakúpiť si môžete aj lýtkový stroj.
  • Viac závaží – cvičenie s voľnou váhou je pre rozvoj svalstva najideálnejšie. Samozrejme, posilňovacia veže takisto nie je zlá voľba, no vedzte, že správnou technikou viac odcvičíte, ak sa naučíte pracovať s činkami. A ďalšia vec, ušetríte určite viac.

Koľko ma zariadenie domácej posilňovne bude stáť?

Pochopiteľne, náčinie, stroje a všeobecne vybavenie má takisto svoje kvalitatívne parametre. Výrobcovia sa odlišujú ako kvalitou tak i cenou. Pre domáce účely však rozhodne nevrážajte do vybavenia tisícky eur, naozaj to nie je nutné.

A v akej hodnote si teda dokážem zaradiť vlastnú domácu posilňovňu? Vybrali sme pre vás kvalitné základné vybavenie za rozumnú cenu a s praktickým využitím, s ktorým budete nadmieru spokojní:

Ceny výrobkov sú platné v čase zverejnenia článku (04/2018).

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 16.04.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Tepelné čerpadlá na vykurovanie domu - cena, príncíp, diskusia Tepelné čerpadlá na vykurovanie domu - cena, príncíp, diskusia

Aby ste vedeli, či sa vám skutočne investícia do nich vyplatí, mali by ste vedieť, ako fungujú, aké druhy čerpadiel sú dostupné a aké sú ich nevýhody. V našom podrobnom článku vám všetko...

Znalecký posudok bytu a domu. Aká je cena a kde ho vybaviť Znalecký posudok bytu a domu. Aká je cena a kde ho vybaviť

Aká je reálna a objektívna trhová cena nehnuteľnosti? Tú dokáže najpresnejšie určiť súdny znalec vypracovaním tzv. znaleckého posudku. Kedy ho potrebujeme a koľko stojí?

Ako sa zbaviť ďatľa, ktorý zobe diery do fasády domu Ako sa zbaviť ďatľa, ktorý zobe diery do fasády domu

Tento problém je dnes stále viac rozšírený a jeho riešením sa zaoberajú ornitológovia aj ekológovia. Ako sa teda môžete zbaviť nevítaného ďatľa? Čo pomôže? Poradíme vám!


Pridať komentár