Ako zariadiť obývačku podľa feng shui

Obývačka je miestom stretávania sa. Po celom dni sa tu stretne rodina, organizujú sa v nej posedenia s rodinou alebo známymi. Obývacia izba je vždy živá a k tomu je potrebné, aby bola harmonická. Obývačka podľa feng šuej súvisí s osobným bohatstvom, zdravím a šťastím celej rodiny.

Feng Shui zariadenie obývačky

Feng šuej je čínske umenie, feng znamená vietor a šuej vodu. Pointa učenia spočíva v tom ako narábame so svojím životom, ako sa správame k druhým a vo vzdelaní samotnom. Táto filozofia napomáha k harmonickému a vyrovnanému životu, ktorý sa dá dosiahnuť myslením, ale aj usporiadaním priestoru, v ktorom sa pohybujeme. Najčastejšie sa prejavuje v usporiadaní bytu alebo domu, zariadením bytu podľa feng šuej, farbami a umiestnením nábytku.

Zásady feng šuej sa týkajú vonkajšieho, ale aj vnútorného priestoru. Pokiaľ sa rozhodnete zariadiť si priestor podľa feng šuej, nemusíte nutne prerobiť celé prostredie. Byt alebo dom môžete meniť postupne, napríklad po izbách. Obývacia izba je jedno z najdôležitejších miest v celom príbytku človeka, preto jej treba venovať náležitú pozornosť aj podľa feng šuej.

 

Výpredaj až 60%

Dobrá rada: Odporúčame nákup v obchode AndreaShop.sk. Dnes obrovské výpredaje, s doručením až pred dvere a s možnosťou vrátenia tovaru do 14 dní. Pozrite si širokú ponuku za bezkonkurenčné ceny .

Umiestnenie obývačky podľa feng šuej

Podľa feng šuej musí mať obývacia izba aspoň dve steny, aby mohla čchi energia (je to prírodná sila, ktorá nás obklopuje) vstúpiť do miestnosti bez toho, aby spomalila alebo bola brzdená inými miestnosťami. Neodporúča sa umiestnenie obývačky medzi izby, dovnútra bytu, ani za spálňu alebo kuchyňu. Feng šuej kuchyňa alebo spálňa majú svoje špecifiká, ktoré sú v rozpore s obývačkou, preto ideálne umiestnenie je stred bytu alebo domu. Tvar obývačky by mal byť štvorcový alebo obdĺžnikový. Takéto umiestnenie obývačky zabezpečuje, že energia je vždy čerstvá na aktiváciu všetkých prvkov obývacej izby.

Nábytok v obývačke

Obývacia izba by nemala byť malá - ak je to čo len trošku možné. Mala by to byť najväčšia miestnosť, kde sa pohodlne zmestí celá rodina a prípadní hostia. Umiestnenie  nábytku v obývačke má takisto veľký vplyv na prúdenie energie. Nábytok nemôže byť umiestnený tak, aby bol v ceste a tým pádom zavadzal.

Najdôležitejším nábytkom v izbe je pohovka. Mala by byť určite opretá o stenu - ideálne o hlavnú. V poslednej dobe je síce moderné umiestnenie do priestoru (plávajúce), no podľa feng šuej sa to neodporúča. Takéto umiestnenie by mohlo spôsobiť nestabilitu v rodine, v práci alebo ovplyvniť vaše vzťahy a zdravie.

Tip: Vyskúšajte si to. Sadnite si na gauč, keď je pri stene. Potom ho umiestnite do stredu miestnosti. Necítite sa bezpečnejšie pri stene?

Pohovka by nemala mať za sebou na stene zrkadlo, pretože ak si sadnete na pohovku, tak odkryjete hlavu iným, čo je nepríjemné. Ak máte zrkadlo vedľa pohovky, tak je to v poriadku. Oproti alebo vedľa pohovky by mali byť umiestnené kreslá. Medzi nimi by mal byť konferenčný stolík, ideálne v obdĺžnikovom alebo štvorcovom tvare.

Pohovku neumiestňujte ani tak, aby zabránila výhľadu z okna. Toto tiež bráni pozitívnemu toku energie. Oproti oknu umiestnite napríklad zrkadlo, aby sa všetky krásy vonkajšieho prostredia odrážali vo vašej obývačke.

Umiestnenie sedačky podľa feng shui

Nábytok v obývacej izbe by nemal byť umiestnený do tvaru L. Toto umiestnenie vytvára veľkú šípku “jedu”. Ak nemáte na výber, tak na konci “šípky” umiestnite nejaký nábytok, čím túto šípku prekazíte a narušíte jej vplyv.

Dvere: Ľudia sú inštinktívne nervózni, pokiaľ nevidia na dvere. Usporiadajte obývačku tak, aby všetci hostia sediaci v obývačke mali výhľad na dvere. Ľudia potrebujú mať pocit, že včas odhalia prípadného narušiteľa alebo v prípade potreby majú kam uniknúť.

Svetlo: Osvetlenie je veľmi dôležité. Okrem prirodzeného svetla je potrebné aj umelé osvetlenie ako stolové lampy alebo osvetlenie nad hlavou. Prirodzené svetlo majte v obývačke v takej miere, aby nebola príliš presvetlená (dvoje dvere alebo veľa okien), toto potom vytvára chaotické prúdenie chi energie.

Farby do feng shui obývačky

FarbyFarby do obývačky sú dôležitá súčasť. Každá farba typická pre feng šuej je vyjadrením jedného z piatich prvkov: oheň, zem, kov, voda, drevo. Každý z týchto piatich elementov by mal riadiť konkrétnu oblasť domova. Pri plánovaní vhodných farieb do obývačky si môžete pomôcť nasledovným:

  • Oheň - červená a jej odtiene - prináša do domova, teplo, uznanie a sexuálnu energiu.
  • Zem - zemité farby sú svetlé a hnedé, vytvárajú stabilitu, výživu a pokojnú ochranu pre vzťahy. Tieto farby udržujú zdravie a vnútornú rovnováhu.
  • Kov - metalové farby - znamenajú ostrosť a presnosť. Prítomnosť kovu prináša pokojnú energiu , jasnosť a eliminuje rozptýlenie.
  • Voda - prináša osviežujúcu energiu pokoja, ľahkosti, čistoty a sviežosti. Je to starodávny prvok hojnosti, a preto vo feng šuej symbolizuje bohatstvo.
  • Drevo - drevený prvok prináša do feng šuej energiu zdravia, vitality a rastu.

Dekorácie v obývačke podľa feng šuej

Na dotvorenie celkovej feng šuej atmosféry v obývačke slúžia rôzne dekorácie a tipy.

Na stenu zaveste fotografie

Aby ste dosiahli ozaj pozitívnu energiu, zaveste na stenu fotografie. Fotografie alebo obrazy krajiny, prípadne usmiatych ľudí - ideálne členov vašej rodiny. Tak ako sa podľa feng šuej fotografie do spálne nehodia, tak práve obývačka je ideálne miesto na ich umiestnenie. Do izby však nedávajte smutné a ponuré obrazy alebo ľudí s utrápenými tvárami!

Miska s mincami

Na konferenčný stolík umiestnite misku s mincami. Kryštály, drahokamy a mince sú podľa feng šuej symbolom bohatstva. Takáto miska sa nazýva “bohatá miska” a zbiera bohatstvo do vášho príbytku. Tento symbol umiestnený na stole priťahuje energiu prosperity.

Dekorácie v feng shui obývačke

Televízor zakrývajte

Čo sa týka televízora, tak je potrebné byť opatrný. Feng šuej hovorí o zrkadlách a o tom ako majú byť umiestnené. Zrkadlá majú odrážať iba príjemné prostredie alebo obrazy. Ľahko môžete prehliadnuť skutočnosť, že keď je televízor vypnutý, tak jeho obrazovka tiež pôsobí ako zrkadlo. Ak teda vypnete televízor, tak ho zakryte. Alebo ho strategicky umiestnite tak, aby odrážal príjemný obraz.

Žiadne ostré predmety

Nože, meče, zbrane alebo vypchaté zvieratá nepatria do feng šuej obývačky. Keď tieto predmety zavesíte na stenu, tak produkujú Yin energiu, ktorá môže viesť k hádke alebo násiliu.

Starožitné veci alebo nábytok

Do obývačky nedávajte veľa starožitností, ktoré môžu blokovať zdravie rodiny, pretože starými vecami sa blokuje pozitívna čchi energia.

Feng šuej obývačka má za hlavný cieľ to, aby sa jej obyvatelia cítili dobre a harmonicky. Aby bola miestom relaxu, pokoja a odpočinku. Podľa tejto filozofie má obývačka čisté línie a vzdušný priestor. Môžete si zariadiť obývačku presne podľa feng šuej alebo použiť len niektoré prvky, ktoré sa vám páčia. Alebo možno ich v obývačke aj máte a ani ste o tom nevedeli?

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 20.10.2017
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Veľká noc v záhrade: veselé kvetináče, štýlové osvetlenie, zaujímavé aktivity s deťmiVeľká noc v záhrade: veselé kvetináče, štýlové osvetlenie, zaujímavé aktivity s deťmi

Tak, ako si kraslicami a veľkonočnými dekoráciami zdobíme interiér, si môžeme vyzdobiť aj terasu, altánok či záhradu. Stačia šikovné ruky a zopár kreatívnych nápadov.

Hrniec na cestoviny Tescoma, Orion alebo Tefal? Poradíme, ako vybrať nepriľnavý hrniec na špagetyHrniec na cestoviny Tescoma, Orion alebo Tefal? Poradíme, ako vybrať nepriľnavý hrniec na špagety

Hrniec na cestoviny je praktickou pomôckou, ktorú možno využiť na prípravu rôznych pokrmov a uľahčiť si tak varenie. O čo vlastne ide a oplatí sa do tejto pomôcky investovať?

Zabudnite na záclony a vnútorné žalúzie, oveľa obľúbenejšie je „neviditeľné” tienenieZabudnite na záclony a vnútorné žalúzie, oveľa obľúbenejšie je „neviditeľné” tienenie