Ako zariadiť spálňu podľa feng shui

Feng shui predstavuje umenie, filozofiu a vedu, ktorá sa uplatňuje pri navrhovaní harmonického prostredia v našom okolí a v prostredí, v ktorom sa pohybujeme. Je to čínske umenie založené na chápaní toho ako sú ľudia spojení a ovplyvnení prostredím, v ktorom sa pohybujú.

Spálňa podľa feng shui

Hlavným poslaním feng shui je zaviesť do nášho životného a pracovného prostredia také zmeny a úpravy, aby nás podporovali, prípadne chránili, pred negatívnymi vplyvmi. Pointa tejto filozofie spočíva v hľadaní vyváženého vzťahu medzi jin a jangom. Feng znamená vietor a shui vodu.

História feng shui siaha až do obdobia pred 4000 rokmi a krajinou vzniku je Čína. Pôvod je vidieť už pri prvých osídleniach, keď ľudia začali pestovať obilniny a chovať zvieratá. Najskôr sa feng shui využívalo na identifikáciu bezpečných obytných zón, neskôr sa ním určovali miesta vhodné na pochovanie príbuzných.

V dnešnej dobe sa feng shui využíva najmä pri zariaďovaním bytov. Cieľom je nájdenie energetického centra a správnych princípov pri usporiadaní miestností, nábytku, používania farieb a doplnkov. Feng shui sa využíva aj v obliekaní, stravovaní alebo v medziľudských vzťahoch.

Spálňa predstavuje jednu z najdôležitejších miestností v byte. Je miestom, kam sa večer ukladáme spať a čerpáme energiu na ďalší deň. Preto je z pohľadu feng shui práve spálňa veľmi dôležitá. Použitie farieb, rozloženie nábytku, doplnky a dekorácie - to sú všetko veci, ktorých kombinácia nášmu spánku pomôže alebo naopak - bude ho narúšať.

 

Základné pravidlá feng shui spálne

Každá časť bytu, ktorú zariaďujete podľa feng shui, má určité špecifické pravidlá a postupnosť. V prípade spálne je ideálne postupovať podľa týchto krokov:

  1. Vytvorte si tú správnu feng shui energiu v spálni
  2. Umiestnite posteľ podľa pravidiel feng shui
  3. Použite feng shui farby a dekorácie vhodné do spálne

Usporiadanie nábytku vo feng shui spálni

Rozloženie izby podľa feng shui spočíva v prvom rade v rozložení nábytku, ktorý tvorí základ feng shui pravidiel a pritiahne správnu energiu. V tomto bode sú pravidlá pomerne jednoduché - prívod čerstvého vzduchu, prirodzeného svetla, pravidlo žiadneho elektrického zariadenia a takisto pravidlo “žiadny zmätok a chaos”. Pravidlo žiadneho elektrického zariadenia spočíva najmä v tom, že v spálni by ste nemali mať elektroniku - počítač, mobilný telefón a už vôbec nie televízor. Je to najmä kvôli vlnám, ktoré vyžarujú a ničia pozitívnu energiu. Čo sa týka zmätku - ide najmä o udržiavanie poriadku či už v skrini alebo pod posteľou.

Jedným z najdôležitejších bodov je umiestnenie postele vo feng shui spálni. Posteľ predstavuje najväčší kus nábytku v spálni, preto by sa jej umiestneniu mala venovať najväčšia pozornosť. Smer postele v spálni závisí samozrejme aj od veľkosti bytu alebo domu a spálne v ňom. Jedným z umiestnení môže byť práve také, keď má posteľ dominantné postavenie v spálni. Posteľ je umiestnená diagonálne k dverám a za posteľou je celá a fixná stena. V takomto postavení má posteľ dobre energetické uzemnenie a je pevná. Tip: Pri tomto umiestnení postele je vhodné mať skriňu nie po bokoch, ale pri nohách postele.

Správna orientácia postele podľa feng shui pripúšťa aj existenciu vstupných dverí, ktoré však musia byť naboku a posteľ musí byť v dostatočnej vzdialenosti - aspoň jeden meter. Takisto môžu byť pri posteli nočné stolíky. Nezabudnite ale na trojuholníkové pravidlo, kedy nočné stolíky musia byť v trojuholníkovom rozložení so skriňou alebo prádelníkom, ktorý máte pri nohách.

Posteľ sa môže nachádzať aj vedľa dverí pri fixnej stene záhlavia postele. Tu takisto platí pravidlo vzdialenosti od dverí, ktoré spálňa z pohľadu feng shuimusí vždy dodržiavať.

zdroj obrázkov: www.knowfengshui.com

Rozloženie postele podľa feng shui - na čo si dať pri umiestnení postele pozor:

  • Posteľ nesmie byť medzi oknom a dverami
  • Posteľ nesmie byť pod oknom
  • Posteľ nesmie byť oproti dverám

Rozloženie ostatného nábytku

Ako sme naznačili spálňa podľa feng shui má svoje pravidlá a rozloženie nábytku sa netýka iba postele, ale každého jedného kusu. Komody, zrkadlá, kvety, ale aj farby - všetko musí byť vo vzájomnom harmonickom súlade.

Zrkadlo v spálni podľa feng shui nemá byť umiestnené oproti posteli. Je tomu tak preto, lebo môže odčerpávať energiu a prinášať prítomnosť “tretej strany”. Podľa  starého učenia naša duša v noci opúšťa telo. Pokiaľ sa uvidí v zrkadle, tak môže zmiznúť. Podľa tohto sa zrkadlo odporúča umiestniť vedľa postele. Takisto by zrkadlo nemalo byť veľké.

Tip: Pokiaľ máte veľkú šatníkovú skriňu so zrkadlom oproti posteli - namontujte na ňu jemné závesy a v noci ich zastrite.

Skriňa vo feng shui spálni

Ďalšie pravidlá feng shui v spálni sa týkajú najmä farieb. Pri spálni je dôležité, aby ste sa s danými farbami cítili dobre. Tak či tak existujú niektoré farby, ktoré sa odporúčajú viac ako iné. Medzi najlepšie feng shui farby v spálni patria:

  • Ružová

Vo filozofii feng shui symbolizuje táto farba lásku. Používajte najmä svetlé odtiene ružovej a nepoužívajte kombináciu ružovo - červenej.

  • Biela

Biela je neutrálna farba, ktorá je vhodná pokiaľ chcete mať spálňu v dvoch farbách. Táto farba predstavuje pokoj a dôveru. Pre dokonalú harmóniu ju kombinujte so striebornou alebo zlatou.

  • Modrá

Modrá farba podporuje meditáciu a relaxáciu. Je vhodná pre osoby, ktoré majú spálňu ako duchovné útočisko. Nie je vhodná pre ľudí, ktorí sú náchylní na depresiu alebo pre páry, ktoré majú problém s dôvernou komunikáciou.

  • Fialová

Táto farba je najviac prepojená s duchovným vedomím. Svetlé odtiene fialovej môžu podporovať duchovný rast. Fialová farba by nemala prechádzať do fialovej - narúša to harmóniu a pokoj.

Fialová farba vo feng shui spálni

Tipov ako vymaľovať spálňu podľa feng shui je naozaj niekoľko. Veľmi obľúbenými a harmonickými farbami sú aj krémová alebo zelená. Názory odborníkov sa líšia na čiernu farbu, ale podľa pravidiel je ju možné použiť.

Ostatné doplnky do spálne podľa feng shui

Veľmi veľký vplyv na psychiku človeka, aj keď si to neuvedomuje, majú obrazy. Pri ich výbere by sa malo postupovať - v prípade spálne obzvlášť - starostlivo. Do spálne rozhodne nepatria fotky vašej rodiny. Spálňa je miesto, kde trávite chvíle so svojím partnerom a fotky tu podľa feng shui nemajú miesto. Pokiaľ ste sám, tak sa odporúča portrét páru, ale takisto nie rodinné fotografie. Obraz do spálne podľa feng shui by rozhodne nemal znázornovať násilie a zobrazovať veľké zvieratá.

Aké sú názory na umiestnenie kvetov do spálne podľa feng shui? Rôzne.. Kvety sú jednak dobré, pretože dodávajú potrebný kyslík. Na druhej strane produkujú energiu, ktorá môže narúšať náš spánok. A keďže cieľ spálne je najmä kvalitný spánok, vyhráva väčšina názorov, ktoré sú proti kvetom v spálni.

Osvetlenie v spálni by malo byť jemné a nedráždivé. Do spálne sa hodia prírodné éterické oleje alebo sviečky. Veľmi účinným je levanduľový olej, ktorý má upokojujúce účinky. Do spálne určite nedávajte fontány ani akvária, ktoré majú rušivé účinky. Spálňa je miesto, kde nachádzame pokoj a načerpávame energiu na ďalšie dni. Správne rozloženie nábytku podľa feng shui tomu síce napomáha, ale najdôležitejšie je zariadiť si spálňu tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a tešili ste, keď si ľahnete do postele.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

01/01/2019 19:26
Zuzana

Dobry den, mozete prosim odporucit literaturu, ktora pravidla zariadenia bytu vysvetluje a popisuje (kde su napr take vizualizacie ako pouzivate v clanku - rozne moznosti umiestnenia postele, atd.) a podla ktorej by som si vedela byt zariadit podla feng shui svojpomocne? Dakujem ????

29/01/2022 22:00
Henrietka

velmi pekne, kde by som kupila taku postel?

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...Publikované dňa: 28.08.2017
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitieČo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitie

Okrem nižšej nákupnej ceny ponúka futón aj množstvo ďalších výhod – od zdravšieho spánku až po zmiernenie bolesti chrbtice.

Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?

Šatník, vstavaná skriňa alebo rovno zostava? Viete, čo sa najviac hodí do izby vášho dieťaťa a aké ďalšie otázky si treba položiť?

Antidekubitný matrac s kompresorom nielen na predpis – cena, recenzie, použitieAntidekubitný matrac s kompresorom nielen na predpis – cena, recenzie, použitie

Výber matracov je vždy beh na dlhé trate. Platí to aj pre antidekubitný matrac. Poradíme vám, ako si poradiť s výberom.