Malá predsieň – inšpirácie, ako oživiť chodbu (dizajn, farba, tapety)

Pri zariaďovaní domu a bytu si dávame záležať na každom detaile v kuchyni, v obývačke, dokonca aj na toalete či v kúpeľni, ktorá je často veľká 2 x 2 metre. Na čo však zabúdame, je chodba, pritom je to izba, ktoré spája všetky miestnosti, takže človek je nútený cez ňu prechádzať denno-denne niekoľkokrát.

Ako zväčšiť malú predsieň?

Predsieň alebo vstupná chodba je teda dôležitou súčasťou každého bytu i domu. Venujte jej čas a zariaďte ju tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a aby vám v nej nič nechýbalo. Spravte z nej miestnosť, ktorá vyvolá túžbu vidieť aj zvyšok vášho domu. Nato je však potrebné zabezpečiť, aby bola dostatočne veľká a vzdušná, ale čo robiť, keď vám chýba priestor?

Malá predsieň

Malá predsieň je problémom bytov, ale často aj domov. Je to izba, na ktorú si väčšina ľudí vyhradí najmenej miesta. Je to však správne? Chodba je miestom, kam patria topánky, kabáty, oblečenie. Ak máte radi minimalizmus, potom je chodba tým priestorom, kde by ste si mohli umiestniť stavanú skriňu, komodu a skrinku na topánky v jednom. Tým ušetríte priestor v izbách, kde vám postačia len 3-4 kusy nábytku. Ako riešiť malý priestor, resp. ako zväčšiť chodbu, keď múry nepustia?

Ako zväčšiť malú predsieň, i keď len na oko?

Nezväčšujte chodbu tak, že zbúrate priečky a vymurujete ich nanovo. Využite vizuálne „čáry-máry“, s ktorým priestor presvetlíte a prevzdušníte. Viete, čo na to budete potrebovať? Hlavne fantáziu a odvahu experimentovať, k tomu vhodnú kombináciu farieb, doplnky, správne rozmiestnenie nábytku a budete prekvapení, ako sa vám chodba zväčší.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie predsieňové skrine

Tipy a triky, ako zväčšiť predsieň

Vhodným riešením predsiene je použitie vhodných farieb a doplnkov, ktoré opticky priestor otvoria, výber ideálnej podlahy, ktorá ladí k ostatným prvkom v chodbe, predovšetkým k farbe stien...  Poďme však pekne po poriadku. Na efektívne vyriešenie malého priestoru v predsieni vám pomôžu nájsť odpovede na tieto otázky:

Aká farba sa hodí do chodby?

Farba je prostriedok číslo jedna, ako oživiť chodbu. Do malých miestností treba jednoznačne voliť bledé, svetlé a chladné odtiene farieb. Svieže, jemné farby priestor opticky zväčšujú, rozšíria ho. Po použití napr. jasných pastelových odtieňov zelenej, múry akoby ustúpili do úzadia. Úplne najlepšou voľbou je vsadiť na klasiku a tou je tradičná biela. Ak nemáte radi nudu, čo biela pre mnohých predstavuje, potom jednu stenu v chodbe natrite inou, pastelovou farbou, zvoľte napr. zelenú alebo tyrkysovú. Nevoľte však tmavé tóny týchto farieb, ale radšej jemnejšie, pastelové odtiene.

Aké tapety dať do predsiene?

Pri výbere tapety si treba uvedomiť, čo chcete tapetou vlastne dosiahnuť, aký účel má v predsieni spĺňať? Má ho zväčšiť na šírku, predĺžiť, rozšíriť, zúžiť a zároveň aj predlžiť alebo len rozžiariť a zatraktívniť? Ak je chodba malá, už viete, že ju otvoríte pastelovými farbami, ale problém nastáva pri vzore. Odporúčame vám zvoliť jemnejšie farby s jemným vzorom. Obľpúbená je silueta štíhlej ženy alebo napr. text. Silueta vo vhodnej farbe kráčajúca do diaľky, môže chodbu predĺžiť a zelegantniť.

Predsieň zariadená v tmavých farbách

Akú podlahu dať do predsiene?

Ak túžite zväčšiť priestor, mala by byť tmavšia ako farba stien. O niečo tmavšia podlaha bude svetlo zo stien odrážať do priestoru, čím ho bude prirodzene zväčšovať. Čo sa týka materiálu, je len na vás, či použijete parkety, laminát alebo keramiku. Modernou a veľmi vernou náhradou dreva je laminát. Takáto podlaha je pevná, nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť, dobre prepúšťa podlahové kúrenie a je odolná voči rozličným nečistotám, vyrába sa v rôznych farebných a vzorovaných prevedeniach.

Pozor na dvere

Ak ste už dosiahli farebnú rozmanitosť a sviežosť v predsieni, nezabudnite na dvere. V chodbe je ich najviac, keďže predeľujú izby. Najideálnejšie by bolo, keby ste dvere nahradili oblými klenbami alebo hranatými, so zárubňami v rovnakej farbe ako podlaha. Priestor by to jednak zväčšilo a jednak presvetlilo. Ak však chcete dvere, potom voľte bledé a so skleneným prvkom. Nič nepokazíte, ak zvolíte dvere vo svetlejšom dekóre. Zaujímavým a moderným riešením sú dvere, ktoré obsahujú viacero jemných vodorovných sklených častí.

Zmysluplné riešenie úložného priestoru

Chodba musí disponovať úložným priestorom. Musí sa do nej zmestiť minimálne vešiak na kabáty, skriňa na papuče a topánky a niečo na uskladnenie mokrých dáždnikov. Najlepším riešením je vybaviť chodbu vstavanou skriňou. Ak máte málo priestoru, nemusí to byť skriňa, ktorá pokryje celú stranu chodby. Zvoľte takú, ktorá siaha až po strop. Pásy, ktoré vytvára dekór skrine, smerujúce kolmo na podlahu, opticky zväčšujú priestor dohora a predsieň zúžia. Rovnobežnépásy priestor rozšíria a akoby znížia strop. Aj lesklé a svetlé odtiene dokážu odrážať svetlo tak, aby sa dostalo všade, aj na tie najtemnejšie miesta v chodbe.

Predsieň s vešiakom na bundy,skrinkou na topánky a kreslom

Čím menej viditeľných vecí sa nachádza na chodbe, tým bude chodba budiť dojem prevzdušnenia a zväčšenia. Umiestnite čo najviac vecí do skrine a na chodbe sa vám naskytne príležitosť experimentovať.

Osvetlenie

Či sa vo vašej chodbe nachádza alebo nenachádza okno, je potrebné zabezpečiť dobré svetlo, s dobrým nasmerovaním a so správnou farbou. Žlté svetlo priestor zútulňuje a zmäkčuje, pričom modré studené svetlo priestor zväčšuje a rozjasňuje. Modernou a veľmi praktickou možnosťou je nainštalovať na chodbu bodové svetlá. Tie nikdy nevyjdú z módy, keďže sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, ľahko sa rozmiestňujú, sú nenápadné, možno ich nastaviť do rôznych uhlov tak, aby sa svetlo dostalo do všetkých kútov.

Odporúčame vám zakúpiť si jedno bodové svetlo navyše. Nikdy neviete, kedy budete musieť jedno kompletne vymeniť alebo pridať.

Použite vhodné doplnky

Optické zväčšenie sa dá docieliť pomocou zrkadla. Čím väčšie, tým lepšie. Zrkadlo by malo zaujať nielen veľkosťou, ale aj dizajnom. Preto vyberte zrkadlo, ktoré má jemný, avšak zaujímavý rám, iný ako farba steny, aby nesplýval. Za jemné zrkadlá sa všeobecne pokladajú tie, ktoré majú oblé zakrivenie. Buďte však pri zrkadle opatrní. Nevoľte zrkadlá, ktoré rozširujú alebo nejako inak deformujú postavu. Vyberajte také, ktoré vám vždy vyčarí úsmev na perách.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrkadlá do predsiene

Rýchle tipy, ako ešte zväčšiť predsieň

 • Nízky nábytok predĺži chodbu do výšky.
 • Skriňa s posuvnými dverami je v malom priestore oveľa praktickejšia ako tá, ktorá sa otvára do priestoru.
 • S podlahou sa môžete pohrať a vybrať zaujímavý vzor. Opticky zväčší priestor diagonálne pokladaná podlaha alebo diagonálny vzor, napr. kosoštvorce. Ak máte biele steny, s mozaikovou podlahou, ktorá farebne ladí s doplnkami, bude dojem z chodby perfektný.
 • Položte drevené parkety v smere šírky predsiene a chodbu roztiahnete do strán.
 • Ak potrebujete chodbu predĺžiť, parkety alebo plávačku umiestnite kolmo na vchodové dvere.
 • Svetlo by malo byť rozptýlené všade, preto zvoľte radšej viacero menších svetiel, ktoré rozmiestnite po celom plafóne, najlepším riešením sú bodové svetlá.
 • Opticky predĺžite chodbu použitím bledého koberca, po celej dĺžke chodby. Koberec musí na podlahe vynikať svojou svetlou farbou a zároveň ladiť s farbou stien.
 • Ak umiestnite zrkadlo na koniec chodby, chodbu to opticky predĺži. Ak by to znamenalo, že zrkadlo musíte umiestniť oproti vchodovým dverám, nerobte to. Podľa Feng šuej to vzbudzuje strach, pretože pri nočnom vrátení sa domov vidíte ako prvé v zrkadle tmavú siluetu človeka.

Využite maximum priestoru

Ak na zemi nemáte žiadny priestor, kde by ste si mohli dať stolík s krabičkou na kľúče, potom využite priestor na stene. Umiestnite na stenu policu alebo rovno dekoračnú krabičku, do ktorej si môžete dať kľúče. Zaveste si milý obraz alebo kus prírody v podobe drevenej dekorácie. Zapojte fantáziu a vytvorte originálnu foto stenu. Priestor môžete zatraktívniť aj použitím úzkej skrinky na topánky, ktorú nainštalujete na stenu a s ktorou zvýrazníte moderný dizajn predsiene. Pozor, to, že ste opticky zväčšili chodbu, neznamená, že je treba ju znova zapratať. Použite radšej menej doplnkov, ktoré na chodbe spĺňajú nejaký účel.

To je nápad

 • Poličku si môžete vyhotoviť aj zo starých kníh.
 • Vešiak vyrobíte z drevenej latky a zo silných, kovových štipcov, s ktorými sa spájajú hrubé štósy papierov.
 • Nahradiť okno v chodbe môžete aj zavesením starého, vintage okna, na ktoré dáte jemnú záclonku, po bokoch zopnutú. Takéto okno môžete využiť aj ako poličku.
 • Natrite niektorú časť v chodbe kriedovou farbou. Vytvoríte tak priestor na zanechávanie odkazov.
 • Dajte na chodbu taburet, ktorý disponuje úložným priestorom. Pomôže vám pri obúvaní sa a ukryjete doň aj papuče.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie botníky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

01/06/2022 14:38
Solinka

moju predsien oživila nastenná tapeta a koberec z jutex. je to svieže a čiste, s výsledkom som spokojna

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 12.10.2020
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Americkú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú poštovú schránku? Každá má svoje výhodyAmerickú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú poštovú schránku? Každá má svoje výhody

Okrem materiálu je tiež dôležitý typ, veľkosť a umiestnenie. Tiež treba rozlišovať poštové schránky v prípade domu a bytovky. Podľa čoho si vyberať schránku?

Dekoratívne vinylové, svietiace, 3D samolepky na stenu do kuchyne, obývačky, detskej izbyDekoratívne vinylové, svietiace, 3D samolepky na stenu do kuchyne, obývačky, detskej izby

Hľadáte rýchly a jednoduchý spôsob, ako ozvláštniť obývačku, spálňu či detskú izbu? Odpoveďou sú samolepky na stenu.

Veľkonočné dekorácie z roliek toaletného papiera – zvieratká (zajac, motýľ, kuriatka), kvety i košíčkyVeľkonočné dekorácie z roliek toaletného papiera – zvieratká (zajac, motýľ, kuriatka), kvety i košíčky

Postačí vám niekoľko roliek z toaletného papiera, farby a kreativita. Na tvorenie sa vždy najviac tešia deti, a preto ide o ideálnu aktivitu v predsviatočnom období.