Bežecký pás na chudnutie a 4 ďalšie dôvody, prečo cvičiť na bežeckom páse

Chcete zapracovať na svojej postave alebo kondícii? Beh je výborným spôsobom na to, ako sa dostať do formy. Bohužiaľ, počasie môže behanie dosť skomplikovať, no bežecký pás poslúži ako skvelá náhrada a vy môžete cvičiť v pohodlí domova.

Beh na bežeckom páse

Prečo využívať bežecký pás a ako na ňom cvičiť sa dozviete v našom článku.

Obľúbené modely bežeckých pásov


Prečo cvičiť na bežeckom páse?

Beh ako taký má mnoho fanúšikov a aj keď ide o šport, ktorý niekoho môže nudiť, tak jeho pozitívne účinky na telo i psychiku nemožno poprieť. Tu je zoznam, ktorý by vás o cvičení mal presvedčiť:

  • Beh je výborný cvik na chudnutie, keďže pomáha spaľovať tuky.
  • Nielen chudnutie, ale taktiež posilňovanie a formovanie stehenných svalov, lýtok či sedacích svalov. Beh má dobrý vplyv aj na motoriku celého tela a stabilizačné svaly.
  • Zlepšujete si ním váš srdcovo-cievny systém - krvný tlak a krvný obeh.
  • Zvyšuje sa vitálna kapacita vašich pľúc a spolu s tým aj vaša fyzická kondícia.
  • Beh má aj relaxačné účinky na vašu psychiku, keďže môžete pri ňom úplne "vypnúť" a sústrediť len na vaše tempo a výkon.

Tréningy na bežeckom páse

Nehovoríme, že bežecký pás dokáže stopercentne nahradiť beh, no ide o celkom šikovné zariadenie, ktoré dokáže verne simulovať viacero typov behov. Práve z tohto hľadiska môžete vykonávať hneď niekoľko druhov tréningov.

Tempový beh

Tempový beh je úplne najzákladnejší typ tréningu a taktiež najjednoduchší. V podstate iba zvolíte tempo, ktoré je mierne vyššie ako tréningové, resp. ako klus a bežíte. Čas a vzdialenosť je čisto na vás, no nemali by ste ani zrýchľovať, ani spomaľovať.

Radosť z behu na bežeckom páse

Po cca 10 minútach behu si môžete v závere zvýšiť tempo vášho behu približne na 80 % - teda nie úplný šprint, ale "slušné" tempo, po ktorom rozhodne budete cítiť svoje nohy. Hľadanie tempa je v tomto prípade najzložitejšou činnosťou, no po pár tréningoch to už odhadnete veľmi ľahko.

Intervalový tréning

Intervalový tréning je vo všeobecnosti považovaný za veľmi efektívny, časovo úsporný, no na druhej strane aj dosť náročný. Jeho podstata spočíva v striedaní intenzívnych behov s pomalšími fázami. Vďaka tejto metóde si budujete kondíciu, no aby ste boli schopní "vládať s dýchom", tak by ste mali trénovať aspoň 6-8 týždňov, kým sa presuniete k intervalovému tréningu.

Fartlek

Fartlek je svojím princípom dosť podobný práve s intervalovým tréningom. Tu však nestriedate len 2 tempá - rýchle a mierne, ale viaceré tempá v nepravidelných časových intervaloch. Týmto sa vaše telo pripraví na náhle zmeny tempa, vybudujete si aeróbny základ a budete môcť behať väčšie vzdialenosti.

Sklon bežeckého pásu počas cvičenia

Tempo môžete striedať po 15 sekundách, ale aj 2-3 minútach. Opäť záleží na vašich bežeckých schopnostiach. Tento tréning odporúčame vykonávať minimálne pokročilým športovcom.

Beh do kopca

Indoorové podmienky nie sú úplne ideálne na simulovanie podmienok pri klasickom behu do kopca, no vďaka možnosti nastavenia sklonu sa môžete k tomu aspoň priblížiť. Zvýšením sklonu aspoň o 6 % budú vaše svaly na nohách viac zaťažené a tým si budujete aj kondíciu. Beh do kopca odporúčame aspoň mierne pokročilým bežcom.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bežecká obuv

Ako cvičiť na bežeckom páse?

Úplne najzákladnejším elementom je dobre nastavený a plne funkčný bežecký pás. Nastavenie si zvoľte podľa toho, aký typ tréningu idete vykonávať. Neodporúča sa behať bosý, je potrebná dobrá obuv. Než začnete cvičiť, tak si svaly zahrejte strečingom a na úvod si nastavte menšiu záťaž. ktorú môžete postupne zvyšovať. Po docvičení sa vydýchajte a vykonajte cviky na uvoľnenie svalov.

Technika behu na bežeckom páse

Nie je beh ako beh - obzvlášť, keď je reč o bežeckom páse. Je nutné si uvedomiť, že na páse sa neposúvate dopredu, ale vaše nohy dopadajú na pás a ten ich posúva dozadu.

Pre čo najpohodlnejší beh odporúčame, aby ste nebežali blízko monitora a taktiež nenaťahujte krok. Nenakláňajte sa dozadu ani dopredu, telo držte v stabilnej polohe a došľapujte prednou alebo strednou časťou chodidla. V tomto smere vám môže pomôcť, ak si nastavíte sklon 1 %.

Obľúbené modely bežeckých pásov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

05/08/2021 08:24
Táňa G.

Bežiaci pás som si kúpila počas lockdownu, keďže von sa veľmi nedalo chodiť a do fitness centra už vôbec nie, no zároveň som nechcela prísť o kondičku, tak toto bol vhodný nástroj. Nakoľko bývam v byte, hľadala som niečo tiché, čo nebude rušiť susedov. Tieto požiadavky splnil bežecký pás inSPORTline Gilavar, ktorý má robustnú konštrukciu, no počas chodu je extrémne tichý. Nič nevŕzga a všetko pekne šliape tak, ako má. Oceňujem, že pás je dostatočne široký aj dlhý pre pohodlný beh. Necítim žiaden deficit oproti profesionálnym pásom, ktoré sú vo fitku. Okrem behu pás využívam aj na intervalovú rýchlu chôdzu do kopca, preto sa mi páči ovládanie sklonu a rýchlosť na rukovätiach. Odpruženie pásu je na veľmi dobrej úrovni a je ho cítiť. Vyzdvihujem tiež držiak na tablet, čo je v danej cenovej kategórii vzácnosť. Inštalácia pásu bola jednoduchá a bezpečnostné prvky účinne zabraňujú nechcenému úrazu. Pás má vysokú nosnosť, ponúka rýchlosť až do 22 km/h a meria aj tep. Nemám nič, čo by som mu chcela vytknúť.

05/08/2021 14:29
Kali

Skvelý bežecký pás pre malú domácnosť je Klarfit Pacemaker X3, ktorý má ľahké ovládanie a nízku hlučnosť, čo je v bytovkách žiaduce. Prístroj sa dá veľmi ľahko poskladať a odložiť, keď sa práve nepoužíva. Páči sa mi možnosť voľby programu a veľmi dobre vyriešený pás, ktorý je porovnateľný s tými, ktoré som používal vo fitness centre. Pomer ceny a kvality je úžasný, pretože produkt funguje spoľahlivo a presne podľa popisu. Bežecký pás je vhodný nielen na beh, ale aj na rýchlu chôdzu. Oplatí sa, keď si chcete udržiavať kondíciu, no tiež má využitie ako rehabilitačná pomôcka, len sa treba pred použitím poradiť s lekárom. Nie sú tu žiadne zbytočné funkcie, ktoré by prístroj predražili o desiatky či stovky eur. Škoda, že výrobca nemyslel na jednu vec, a to na možnosť sklopenia rúčok, ak by tak urobil, prístroj by sa dal bez problémov odložiť pod posteľ. Som plne spokojný s tréningom v domácom prostredí.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 01.04.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...