Bežecký pás na chudnutie a 4 ďalšie dôvody, prečo cvičiť na bežeckom páse

Chcete zapracovať na svojej postave alebo kondícii? Beh je výborným spôsobom na to, ako sa dostať do formy. Bohužiaľ, počasie môže behanie dosť skomplikovať, no bežecký pás poslúži ako skvelá náhrada a vy môžete cvičiť v pohodlí domova.

Beh na bežeckom páse

Prečo využívať bežecký pás a ako na ňom cvičiť sa dozviete v našom článku.

Obľúbené modely bežeckých pásov

Prečo cvičiť na bežeckom páse?

Beh ako taký má mnoho fanúšikov a aj keď ide o šport, ktorý niekoho môže nudiť, tak jeho pozitívne účinky na telo i psychiku nemožno poprieť. Tu je zoznam, ktorý by vás o cvičení mal presvedčiť:

  • Beh je výborný cvik na chudnutie, keďže pomáha spaľovať tuky.
  • Nielen chudnutie, ale taktiež posilňovanie a formovanie stehenných svalov, lýtok či sedacích svalov. Beh má dobrý vplyv aj na motoriku celého tela a stabilizačné svaly.
  • Zlepšujete si ním váš srdcovo-cievny systém - krvný tlak a krvný obeh.
  • Zvyšuje sa vitálna kapacita vašich pľúc a spolu s tým aj vaša fyzická kondícia.
  • Beh má aj relaxačné účinky na vašu psychiku, keďže môžete pri ňom úplne "vypnúť" a sústrediť len na vaše tempo a výkon.

Tréningy na bežeckom páse

Nehovoríme, že bežecký pás dokáže stopercentne nahradiť beh, no ide o celkom šikovné zariadenie, ktoré dokáže verne simulovať viacero typov behov. Práve z tohto hľadiska môžete vykonávať hneď niekoľko druhov tréningov.

Tempový beh

Tempový beh je úplne najzákladnejší typ tréningu a taktiež najjednoduchší. V podstate iba zvolíte tempo, ktoré je mierne vyššie ako tréningové, resp. ako klus a bežíte. Čas a vzdialenosť je čisto na vás, no nemali by ste ani zrýchľovať, ani spomaľovať.

Radosť z behu na bežeckom páse

Po cca 10 minútach behu si môžete v závere zvýšiť tempo vášho behu približne na 80 % - teda nie úplný šprint, ale "slušné" tempo, po ktorom rozhodne budete cítiť svoje nohy. Hľadanie tempa je v tomto prípade najzložitejšou činnosťou, no po pár tréningoch to už odhadnete veľmi ľahko.

Intervalový tréning

Intervalový tréning je vo všeobecnosti považovaný za veľmi efektívny, časovo úsporný, no na druhej strane aj dosť náročný. Jeho podstata spočíva v striedaní intenzívnych behov s pomalšími fázami. Vďaka tejto metóde si budujete kondíciu, no aby ste boli schopní "vládať s dýchom", tak by ste mali trénovať aspoň 6-8 týždňov, kým sa presuniete k intervalovému tréningu.

Fartlek

Fartlek je svojím princípom dosť podobný práve s intervalovým tréningom. Tu však nestriedate len 2 tempá - rýchle a mierne, ale viaceré tempá v nepravidelných časových intervaloch. Týmto sa vaše telo pripraví na náhle zmeny tempa, vybudujete si aeróbny základ a budete môcť behať väčšie vzdialenosti.

Sklon bežeckého pásu počas cvičenia

Tempo môžete striedať po 15 sekundách, ale aj 2-3 minútach. Opäť záleží na vašich bežeckých schopnostiach. Tento tréning odporúčame vykonávať minimálne pokročilým športovcom.

Beh do kopca

Indoorové podmienky nie sú úplne ideálne na simulovanie podmienok pri klasickom behu do kopca, no vďaka možnosti nastavenia sklonu sa môžete k tomu aspoň priblížiť. Zvýšením sklonu aspoň o 6 % budú vaše svaly na nohách viac zaťažené a tým si budujete aj kondíciu. Beh do kopca odporúčame aspoň mierne pokročilým bežcom.

Ako cvičiť na bežeckom páse?

Úplne najzákladnejším elementom je dobre nastavený a plne funkčný bežecký pás. Nastavenie si zvoľte podľa toho, aký typ tréningu idete vykonávať. Neodporúča sa behať bosý, je potrebná dobrá obuv. Než začnete cvičiť, tak si svaly zahrejte strečingom a na úvod si nastavte menšiu záťaž. ktorú môžete postupne zvyšovať. Po docvičení sa vydýchajte a vykonajte cviky na uvoľnenie svalov.

Technika behu na bežeckom páse

Nie je beh ako beh - obzvlášť, keď je reč o bežeckom páse. Je nutné si uvedomiť, že na páse sa neposúvate dopredu, ale vaše nohy dopadajú na pás a ten ich posúva dozadu.

Pre čo najpohodlnejší beh odporúčame, aby ste nebežali blízko monitora a taktiež nenaťahujte krok. Nenakláňajte sa dozadu ani dopredu, telo držte v stabilnej polohe a došľapujte prednou alebo strednou časťou chodidla. V tomto smere vám môže pomôcť, ak si nastavíte sklon 1 %.

Obľúbené modely bežeckých pásov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 01.04.2019
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Chcete so stolným tenisom začať, prípadne ste už aktívny hráč? Pomôžeme vám s výberom pingpongovej rakety. Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú?

Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklo batohy budú vďaka svojej konštrukcii a užitočným vlastnostiam vašimi dobrými spoločníkmi nielen pri bicyklovaní, ale tiež pri iných športových činnostiach. Aký batoh na bicykel si...

Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3 Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkom pri rysovaní svalstva je tzv. vibromasážny stroj, s ktorým dosiahnete vďaka reflexívnemu sťahovaniu svalov lepšie výsledky. Prečítajte si o ňom všetko podstatné.