Ako vybrať bežecký pás a ktoré bežecké pásy sú najlepšie?

Kardio cvičenie je neodmysliteľnou súčasťou každého tréningu. Či sa chystáte schudnúť do plaviek alebo potrebuje formovať svoju postavu, beh, bicykel či korčule sú tou najlepšou možnosťou, ako zlepšiť svoju výdrž a zhodiť aj nejaké to kilo.

Bežecký pás na doma 

Bežecký pás je preto ideálnou možnosťou, ako sa dostať do vytúženej formy. Bežecké trenažéry patria medzi populárne cvičebné náradie v každej posilňovni. Určite však nie je na škodu zaobstarať si tohto fitness pomocníka aj domov. Bežecký pás nikoho nelimituje.

Muži, ženy, deti, starší, mladší, profesionáli či amatéri. Bežať môže takmer naozaj každý. Jeho kúpa je však niekedy veľkou vedou. Možností na trhu sú naozaj stovky ba možno aj tisíce a preto je výber komplikovaný. Čo je dôležité pri kúpe trenažéra? Aké parametre sú pri výbere rozhodujúce?

Obľúbené produkty

Bežecký trenažér je všestranný nástroj

Nemusíte byť profesionálny bežec alebo zanietený športovec, aby ste si bežecký pás mohli zaobstarať. Bežecký pás je určený pre všetkých, ktorým pohyb pomáha a nevadí im. Či ide o beh, chôdzu, rehabilitačné účely alebo chcete zapracovať na svojej kondičke, zhodiť pár kíl a vyformovať postavu, bežecký trenažér vám pomôže vo všetkom.

Pohyb je úplne prirodzenou súčasťou nášho života. Niekto ho má viac, niekto menej. Tento fakt vyplýva predovšetkým z predispozícií, zaužívaných zvykov, povahy či práce. Beh či chôdza však má priaznivý vplyv na telesnú kondíciu, spevňovanie svalstva a takisto napomáha k vyššej odolnosti a predchádza kardiovaskulárnym ochoreniam.

Behanie na bežeckom páse

Kedy je potrebné si bežecký pás zaobstarať? Pracovná vyťaženosť, nedostupnosť posilňovne v našom okolí, nevhodné počasie na beh vonku a samozrejme, hŕba našich výhovoriek. To všetko môže byť dôvodom. Behať v interiéri pokojne aj pred televíziou veru neznie zle. Je to komfortné, časom sa vám investícia vráti, no a podstatné je, že investujete do seba samého. Robíte to pre svoje zdravie, pocit a až v poslednom rade pre vašu postavu.

Typ bežeckého pásu

Rozlišujeme dva základné typy bežiacich pásov. Vo svojej podstate sa odlišujú hlavne pohonom.

  • Motorový bežecký pás – už podľa názvu možno dedukovať, že hlavným pohonom je elektromotor. Bežecký pás teda zapojíte do elektrickej siete a regulujte rýchlosť svojho behu či sklon. Výkon motorov sa pohybuje od 1.0 HP až po 6.0 HP (horse power – konské sily). Nižší výkon je samozrejme určený pre menšiu záťaž.
  • Bezmotorový bežecký pás – lacnejší variant, ktorí preferujú začiatočníci ale aj niektorí profesionáli. Pohon funguje na mechanickom princípe. Ako sa rozbehnete tak bežíte či kráčate. Nastaviť si môžete samozrejme sklon a brzdiť za pomoci magnetickej brzdy.

Najobľúbenejšie motorové pásy

Najobľúbenejšie bezmotorové pásy

Kto a ako často bude bežecký pás využívať?

Rozhodli ste sa, že bežecký pás je presne to čo potrebujete? Skvelá voľba. No, možno sa k vám pridá aj váš partner/partnerka alebo celá rodina. Je potrebné na začiatok podotknúť, že nie každý bežecký trenažér je rovnaký.

Podľa toho, kto a ako často bude pás využívať treba aj vyberať. Rozhodujúce sú teda parametre, hmotnosť osôb a takisto intenzita s akou sa bude bežecký pás využívať. Pri hmotnosti je potrebné rátať aj s minimálnou rezervou.

Behanie na domácom bežeckom páse

Výkon motora bežeckého trenažéra

Motor je srdcom motorového bežeckého pásu. Výdrž, možnosť zaťaženia, ale i cena sa zvyčajne odvíja práve od výkonu motora. Spomínané rozmedzie sa pohybuje od 1 – 6 HP. Pre domáce účely v závislosti od doby a intenzity používania vám odporúčame výkon vyšší ako 1,5 HP. Nižší výkon je určený skôr na chôdzu.

Nosnosť bežeckého pásu

Hmotnosť sme už spomínali, no dôležité je definovať, ako nosnosť uvádzajú výrobcovia. Výrobcovia udávajú maximálnu hmotnosť užívateľa. Avšak myslite na to, že pri kúpe musíte nosnosť navýšiť minimálne o 30%. Základné modely majú zvyčajne nosnosť do 100 kg. Ak teda vážite 90 kg, neznamená to, že vás pás s nosnosťou 100 kg neunesie, no jeho zaťaženie bude takmer maximálne. Ideálne je teda siahnuť po maximálnej nosnosti 110 – 120 kg.

Dôležitý je v takom prípade aj parameter odpruženia. To je dôležité pre tlmenie nárazov počas behu. Nie je to pravidlom, no čím drahší bežecký pás tým je komfort i výdrž zvyčajne vyššia.

Regulácia sklonu bežeckej plochy

Na čo vlastne regulácia sklonu slúži? No, predovšetkým pri behu vonku nie vždy bežíte po rovinke. Pokiaľ teda nebeháte po bežeckej dráhe. Regulácia sklonu umožňuje simuláciu behu v teréne. Aby ste to teda nemali tak jednoduché, sklon môžete nastaviť.

Regulácia sklonu bežeckej plochy

Hodnota sklonu sa udáva v percentách. Sklon sa zvyčajne pohybuje od 0 – 30%. Klasické bežecké pásy majú možnosť nastavenia zvyčajne do 10%. Buď tento sklon nastavujete mechanicky alebo je bežecký pás vybavený elektronickým nastavením sklonu. V tom prípade vám stačí stláčať gombíky.

Rozmery bežeckej plochy

Musíme upozorniť, že tento parameter je veľmi dôležitý. Možno najdôležitejší z hľadiska komfortu pri behu. Často je tento parameter podceňovaný a následne si užívatelia domácich bežeckých pásov sťažujú na málo priestoru. Všetci sme odlišní. V tomto prípade ide o výšku ale aj šírku danej osoby. Fyzické parametre sú teda rozhodujúce.

Vyšší užívatelia zvyčajne vykonávajú dlhšie kroky a logicky nášľapná plocha by mala byť väčšia. Takisto máme odlišný štýl pohybu a tým sa odlišuje aj šírka nášľapnej plochy. Dĺžka bežeckej plochy sa pohybuje v rozmedzí od 120 – 170 cm. Šírka je zvyčajne 40 až 60 cm. Na domáci tréning odporúčame šírku bežeckej plochy aspoň 45 – 50 cm. Dĺžku nášľapnej plochy je potrebné prispôsobiť výške postavy a ideálne je prístroj si vyskúšať.

Funkcie bežeckého pásu

Dnešné bežecké trenažéry sú vybavené množstvom funkcií. Samozrejme, programové vybavenie je odlišné v závislosti od ceny a typu bežeckého pásu. Množstvo z nich je vybavených LCD displejom, ktoré zobrazujú špecifické hodnoty.

Dôležité funkcie:

  • dosiahnutá rýchlosť
  • zabehnutý čas
  • zabehnutá vzdialenosť
  • sklon bežeckej plochy
  • meranie tepovej frekvencie
  • možnosť pripojenie MP3, iPod...

Funkcie bežeckého pásu

Voliteľné programy

Táto funkcia je pomerne špecifickou a naozaj vítanou. Preddefinované programy vám umožňujú nastavenie profilu trate a teda nastavenie náročnosti a hlavne ušetria čas. Takéto programy nemusíte nastavovať ručne. Jednoducho spustíte program a ten počas behu určuje tempo behu i samotný sklon terénu. V zásade je teda na vás, aký program budete využívať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie domáce bežecké pásy

Skladnosť bežecké pásu

Tým, že bežecký pás nie je práve najmenším typom cvičebného náčinia je vítané, ak je možné nejakým spôsobom bežecký pás zložiť. Nie, bežecký pás nebudete opätovne rozoberať a následne skladať. To by bolo nelogické a nepraktické. Dnešné bežecké pásy sú väčšinou sklopné. Môžete ho tak zložiť do vertikálnej polohy a odsunúť k stene alebo do rohu miestnosti. Niektoré sú vybavené aj malými kolieskami.

Skladnosť bežeckého pásu

Servis, záruka a montáž

Tu ide predovšetkým o možnosti, ktoré vám poskytuje predajca daného zariadenia. Pri kúpe teda myslite aj na to, či montáž samotného zariadenia zvládnete. Ak máte pocit, že montáž nie je vaša silná stránka, určite možnosť montáže privítate.

Rovnako tak bežiaci pás je takisto len stroj ako každý iný a pokojne sa môže stať, že sa niečo pokazí. V takom prípade je určite vítaná možnosť servisu či v prípade fatálnej poruchy v rámci záručných noriem aj možnosť reklamácie a teda záruka na tovar (24 mesiacov). Dlhšia doba napríklad 5 mesiacov sa zvyčajne vzťahuje na určité kompomenty samotného zariadenia (motor, rám). Myslite teda na detaily, ktoré sa vám neskôr môžu vyplatiť. Nakupujte u predajcov, ktorí vám ponúknu doručenie kuriérom, asistenciu pri manipulácii a aj všetky vyššie uvedené služby.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 28.03.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo YasakaAkú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Chcete so stolným tenisom začať, prípadne ste už aktívny hráč? Pomôžeme vám s výberom pingpongovej rakety. Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú?

Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a DeuterNajlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklo batohy budú vďaka svojej konštrukcii a užitočným vlastnostiam vašimi dobrými spoločníkmi nielen pri bicyklovaní, ale tiež pri iných športových činnostiach. Aký batoh na bicykel si...

Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkom pri rysovaní svalstva je tzv. vibromasážny stroj, s ktorým dosiahnete vďaka reflexívnemu sťahovaniu svalov lepšie výsledky. Prečítajte si o ňom všetko podstatné.