Tichý bežecký pás do bytu musí byť odpružený. Ako vybrať motorový bežecký pás so sklonom?

Kardio cvičenie je neodmysliteľnou súčasťou každého tréningu. Či sa chystáte schudnúť do plaviek alebo potrebuje formovať svoju postavu, beh, bicykel či korčule sú tou najlepšou možnosťou, ako zlepšiť svoju výdrž a zhodiť aj nejaké to kilo. Bežecký pás je preto ideálnou možnosťou, ako sa dostať do vytúženej formy. Bežecké trenažéry patria medzi populárne cvičebné náradie v každej posilňovni. Určite však nie je na škodu zaobstarať si tohto fitness pomocníka aj domov. Bežecký pás nikoho nelimituje.

Ako vybrať bežecký pás na doma

Vzhľadom na veľký výber profesionálnych, ale aj bežeckých pásov na doma ide o vhodnú voľbu pre deti, dospelých i pre seniorov. Ak rozmýšľate nad otázkou, aký bežecký pás kúpiť, prečítajte si náš návod, v ktorom sa dozviete najdôležitejšie parametre, cenu aj najobľúbenejších výrobcov pásov na behanie.

Obľúbené bežecké pásy


Ako vybrať bežecký pás

Elektrický motorový alebo bezmotorový bežecký pás? Rozhodnúť sa pre ten správny stroj môže byť vskutku náročné. Najmä vtedy, ak neviete, čo si pri výbere všímať. Či už potrebujete zlepšiť kondíciu, schudnúť alebo hľadáte aktívny oddych, behanie vo vnútri je skvelou možnosťou, ako sa dostať do formy. Bežecké (často označované aj ako bežiace) pásy ponúkajú celoročné využitie, behať totižto môžete bez ohľadu na vonkajšie počasie a teplotu. Ide o prístroje vhodné pre úplných začiatočníkov aj pre pokročilých športovcov, či dokonca profesionálov. Ak vás zaujala alternatíva behania vo vnútri a chcete vedieť, ako vybrať bežecký pás, náš návod vám pomôže. 

Motorový alebo bezmotorový bežecký pás – aký pohon vybrať?

V prvom rade sa treba rozhodnúť, o aký typ stroja máte záujem. Na výber sú motorové a bezmotorové (magnetické) bežecké pásy. Hlavný rozdiel spočíva, samozrejme, v pohone.

 • Motorové bežecké pásy sú poháňané motorom s výkonom spravidla od 1 do 6 konských síl (HP). Čím ťažší je bežec a čím častejšie chce trénovať, tým silnejší motor by mal zvoliť. Na chodenie postačí 1 – 2 HP, na rekreačný beh stačí cca 3 HP, pravidelným bežcom do 100 kg bude stačiť motor so 4-5 HP a na náročné tréningy treba zvoliť najvyšší výkon.
 • Bezmotorové, čiže magnetické bežecké pásy sú vhodné na občasný beh a chôdzu. „Chodecký“ pás treba rozhýbať vlastnou silou, behanie na ňom je fyzicky náročnejšie a menej pohodlné.

Behanie na bežeckom páse

Najobľúbenejšie motorové pásy

Najobľúbenejšie bezmotorové pásy

Veľkosť konštrukcie a rozmery bežeckej plochy

Je rozdiel, či hľadáte tichý bežecký pás do bytu alebo stroj na behanie do telocvične v dome. Aj mini domáci bežecký trenažér zaberie miesto, preto si treba vopred určiť, kam ho umiestnite. Pôjde o stabilný model s trvalým umiestnením alebo o skladací model, ktorý po každom cvičení odložíte? Zároveň myslite na to, že okolo prístroja by mal byť aspoň meter voľného priestoru. Toto odporúčanie je dôležité s ohľadom na bezpečnosť.

Skladací pás je pre svoju priestorovú úspornosť vhodnou voľbou predovšetkým do menších bytov. Napriek jeho spratnosti nemusí byť manipulácia so strojom jednoduchá. Z toho dôvodu sa zaujímajte o hmotnosť pásu – mala by zabezpečiť ľahký prenos, ale aj stabilitu. Pokiaľ vaša voľba padla na bežecký pás so stabilným umiestnením, je vhodnejší stroj s vyššou hmotnosťou. Priľahké stroje do 40 kg sa neodporúčajú, na kondičný beh pre športovcov s nízkou hmotnosťou sú vhodné 50 – 70 kg stroje, pre ťažšie osoby sa odporúčajú bežecké pásy s hmotnosťou 80 až 100 kg. Stroje nad 100 kg sú považované za univerzálne a vhodné na športový tréning. Vo všetkých prípadoch stojí za zváženie použiť ochrannú podložkú pod bežecký pás, ktorá podlahe poskytne ochranu pred poškodením. 

Priemerné rozmery sú cca 210 cm na dĺžku a 90 cm na šírku. Pri rozmeroch je dôležitá ešte šírka a dĺžka bežeckej plochy. V tomto prípade je rozhodujúci účel používania, pretože na výber máte z viacerých možností. Na chôdzu vám postačí model so šírkou cca 35 cm. Na kondičný beh je postačujúca bežecká plocha so šírkou 40 až 45 cm a profesionálne trenažéry ponúknu šírku viac ako 45 cm. Umožňujú tak pohyb bez väčších obmedzení a maximálny komfort pri cvičení. Ak hľadáte stroj na behanie, minimálna dĺžka plochy na behanie by mala byť 150 cm, na chôdzu vám, samozrejme, postačí kratší pás.

Skladací bežecký pás

Nosnosť bežeckého pásu

Budete na páse behať len vy, alebo pôjde o stroj pre celú rodinu? Nosnosť je dôležitý parameter z hľadiska životnosti bežeckého pásu a aj efektívnosti tréningu. Keďže nosnosť trenažéra by mala byť približne o 20 až 30 % vyššia ako hmotnosť najťažšieho bežca, obľúbenou voľbou je bežecký pás s nosnosťou 150 kg. Na výber sú aj pásy s nižšou nosnosťou (zvyčajne 120 kg) a nemusí ísť o zlú možnosť, ak však máte dostatočný rozpočet a vyberáte medzi pásmi s nižšou a vyššou nosnosťou, odporúčame zvoliť druhú možnosť. Základné modely majú zvyčajne nosnosť do 100 kg. Ak teda vážite 90 kg, neznamená to, že vás pás s nosnosťou 100 kg neunesie, no jeho zaťaženie bude takmer maximálne. Ideálne je teda siahnuť po maximálnej nosnosti 110 – 120 kg.

Výkon motora a rýchlosť behu

Motor je srdcom motorového bežeckého pásu. Výdrž, možnosť zaťaženia, ale i cena sa zvyčajne odvíja práve od výkonu motora. Spomínané rozmedzie sa pohybuje od 1 do 6 HP. Na domáce účely v závislosti od doby a intenzity používania vám odporúčame výkon vyšší ako 2 HP. Nižší výkon je určený skôr na chôdzu. Na profesionálny tréning je, samozrejme, najlepšie zvoliť stroj s vysokým výkonom. Na pravidelné domáce cvičenie odporúčame motor so 4-5 HP. S výkonom sa často spája hlučnosť stroja, decibely však nie sú pri produktoch uvádzané. Tu sa treba spoľahnúť na skúsenosti spotrebiteľov, prípadne vychádzať z toho, že stroj vyrobený z kvalitných komponentov bude aj napriek vyššiemu výkonu primerane hlučný. Vyslovené tiché sú skôr pásy na chodenie.

S výkonom motora bezprostredne súvisí maximálna rýchlosť behu. Stroje s nižším výkonom vám umožnia bežať rýchlosťou do 12 km/h, tie najvýkonnejšie ponúkajú rýchlosť 25 km/h. Dôležité je, aby sa rýchlosť dala nastaviť a na výber bolo viacero možností. Štandardom je možnosť nastavenia rýchlosti v rozmedzí od 0 do 16 km/h. Pri priemernej rýchlosti chôdze 4,5 km/h by sa mala dať rýchlosť nastaviť minimálne na 10 km/h. Budete tak môcť v prípade záujmu „len“ kráčať a v prípade záujmu behať požadovanou rýchlosťou.

Bežecký pás s odpružením

Odpružený bežecký pás zaručí komfort pri cvičení

Beh je nepochybne pre naše zdravie prínosom, avšak netreba zabúdať, že zaťažuje kĺbové ústrojenstvo, čo spôsobuje bolesti kĺbov i celej chrbtice. Pri výbere je preto podstatné zvoliť kvalitné odpruženie. To opäť súvisí s tým, ako často budete stroj využívať.

 • Bežecké pásy bez odpruženia – ide o najlacnejšie modely, ktoré sú vhodné predovšetkým na chôdzu. Na beh sa neodporúčajú.
 • Bežecké pásy so základným odpružením – jednoduché odpruženie pomocou gumových vložiek je typické pre strednú cenovú kategóriu. Takéto pásy sú vhodné pre aktívnych chodcov a občasných bežcov.
 • Bežecké pásy s odpruženou doskou a rámom – drahšie modely ponúkajú väčšie odpruženie, s použitím gumových blokov sú tlmené doska i rám.
 • Bežecké pásy so špeciálnym zdravotným odpružením – ide o záležitosť profesionálnych strojov. Komplexné odpruženie umožňuje nastaviť tvrdosť došľapu, jeho hlavnou úlohou je eliminácia opotrebovania kĺbov.

Regulácia sklonu bežeckej plochy

Pri behu vonku nie vždy bežíte po rovinke. Pokiaľ teda nebeháte po bežeckej dráhe. Regulácia sklonu umožňuje simuláciu behu v teréne. Aby ste to teda nemali také jednoduché, sklon môžete nastaviť. Posilníte si tak lýtka, spevníte chrbtové svalstvo a aj rýchlejšie schudnete, keďže sa zrýchli spaľovanie kalórií.

Hodnota sklonu sa udáva v percentách. Sklon sa zvyčajne pohybuje od 0 do 30 %, výnimočne narazíte aj na sklon 40 %. Klasické bežecké pásy majú možnosť nastavenia zvyčajne do 10 %. Platí, že čím väčší sklon, tým náročnejší tréning. Niektoré, predovšetkým drahšie stroje, ponúkajú možnosť klesania. V tomto prípade viac zapájate pri tréningu nohy, členky, bedrové svaly, avšak viac zaťažujete kolená.

Buď tento sklon nastavujete mechanicky, alebo je bežecký pás vybavený elektronickým nastavením sklonu. V prvom prípade je nutné prerušiť beh, zísť zo stroja a nastaviť požadovaný sklon, v druhom prípade je možné nastavenie sklonu počas pohybovej aktivity pomocou tlačidiel na displeji.

Bežecký pás so sklonom

Ovládanie by malo byť nenáročné

Bežnou súčasťou bežeckých pásov je integrovaný tréningový počítač s displejom (LCD alebo LED), ktorý slúži na nastavenie rýchlosti behu či programu, ale aj na sledovanie údajov o výkone, napr. spálené kalórie, zabehnuté kilometre, srdcová frekvencia. Ovládanie je možné buď cez tlačidlá, alebo cez dotykovú obrazovku. Najbežnejšou možnosťou je ovládanie cez tlačidlá plus a mínus, ktorými podľa potreby nastavujete rýchlosť.

Modernejšie prístroje ponúkajú rôzne tréningové programy (aj lacnejšie ich ponúkajú bežne min. 12), spomedzi ktorých je obľúbený napr. HRC program. Potrebný je k nemu hrudný pás, ktorý nezriedka býva súčasťou balenia. Program reguluje tempo podľa tepovej frekvencie bežca, ktorá sa musí držať v nastavenej frekvenčnej hladine. Preddefinované programy vám umožňujú nastavenie profilu trate, a teda nastavenie náročnosti a hlavne ušetria čas. Takéto programy nemusíte nastavovať ručne. Jednoducho spustíte program a ten počas behu určuje tempo behu i samotný sklon terénu.

Bežecký pás ovládanie

Ventilátor, audiosystém, hrudný pás a ďalšie zaujímavé funkcie

Beh na bežeckom páse mnohí považujú za nudný. Áno, neponúka toľko podnetov ako beh vonku, avšak poskytuje komfort a vďaka rôznym funkciám cvičenie spríjemní a ozvláštni. Funkcie a doplnky navyše zaistia bezpečnú prevádzku a uľahčia tréning.

 • Počas vášho behu si môžete merať pomocou počítača rôzne parametre a kontrolovať si tak svoje výsledky. Samozrejmosťou by malo byť meranie tepu, vzdialenosti, času behu a spálených kalórií. Smart bežecké pásy sa dajú prepojiť s mobilom alebo tabletom, čo umožňuje použitie bežeckých aplikácií, Google maps (pás napr. nastaví sklon trate) alebo virtuálneho trénera.
 • Niektoré pásy umožňujú pripojenie hrudného pásu (HRC program) a meranie tepovej frekvencie cvičiacej osoby.
 • Snímače tepu sa často nachádzajú aj na držadlách. Ide o bezpečnostný prvok, ktorý vám môže v niektorých prípadoch beh trochu uľahčiť.
 • Ďalším bezpečnostným prvkom je bezpečnostný kľúč, ktorý by mal byť pri cvičení pripevnený k vášmu telu a zároveň k pásu. V prípade zakopnutia alebo nechceného pohybu, teda v prípade, že sa vzdialite od pásu, sa kľúč vytrhne a bežecký pás sa zastaví.
 • Ventilátor zabudovaný v paneli prístroja nájdete v drahších modeloch. Ide o pomôcku, ktorá vám výrazne spríjemni behanie počas vyšších teplôt. Nezriedka sa môžete stretnúť aj s vetrákom na chladenie motora.
 • Audiosystém, resp. integrované reproduktory poslúžia na prehrávanie obľúbenej hudby, prípadne podcastov počas tréningu.
 • Kolieska výrazne uľahčujú manipuláciu so strojom. Pomáhajú pri presune pása, ktorý nemá stabilné miesto. 
 • Systém na vyrovnanie nerovností poslúži v prípade, že nemáte v byte či dome rovnú podlahu. Pás môžete vďaka nemu bezpečne umiestniť na akékoľvek miesto s nerovným povrchom.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bežecké pásy

Lacný bežecký pás? Cena odráža kvalitu

Bežecký pás je investícia na niekoľko rokov, preto si zvyčajne vyžaduje, aby človek siahol hlbšie do vrecka. K dispozícii sú už modely od 150 eur, avšak ide skôr o bezmotorové pásy vhodné na príležitostné cvičenie, prípadne na chôdzu. Veľmi žiadané sú pásy zo strednej cenovej kategórie. Od 400 do cca 800 eur sú v ponuke kvalitné i menej kvalitné stroje, preto si treba všímať výkon, max. rýchlosť, ale aj pevnosť konštrukcie a ponuku programov. Zvyčajne narazíte na modely s výkonom okolo 3 HP a rýchlosťou do 20 km/h.

Pri pásoch nad 1 000 eur sa už nemusíte obávať kvality materiálov a ponuky funkcií a programov. Samozrejmosťou je odpružená bežecká plocha, nastavenie sklonu, vysoký výkon i audiosystém a možnosť pripojenia smartfónu.

Vyhľadávané sú značky inSPORTline, Duvlan, Capital Sports, ale aj Domyos a Brother

Nielen cena, výkon či funkcie pri výbere bežeckého pásu zavážia. Dôležitú úlohu zohráva aj výrobca. Overený producent je zvyčajne zárukou kvality a dlhej životnosti. Medzi spotrebiteľmi sú žiadané lacnejšie i drahšie modely, najväčšej obľube sa tešia výrobcovia inSPORTline, Duvlan či Acra. Lacnejšie modely ponúka Capital Sports (Pacemaker), Master, HRS, Duvlan i Domyos (Decathlon), drahšie, avšak stále cenovo dostupné stroje má v ponuke Acra, Lifefit, Brother aj inSPORTline. Posledný spomínaný producent vyrába taktiež profesionálne modely, rovnako ako NordicTrack. Zaujímavou voľbou môže byť bežecký pás Xiaomi, čínsky výrobca má vo svojom portfóliu rôzne motorové, predovšetkým lacnejšie modely. Dobrou pomôckou pri výbere jednotlivých modelov, resp. značiek sú recenzie spotrebiteľov, napr. na portáloch Heureka či Alza nájdete pri množstve produktov skúsenosti používateľov, ktoré vás informujú o plusoch a mínusoch prístrojov. 

Servis, záruka a montáž

Tu ide predovšetkým o možnosti, ktoré vám poskytuje predajca daného zariadenia. Pri kúpe teda myslite aj na to, či montáž samotného zariadenia zvládnete. Ak máte pocit, že montáž nie je vaša silná stránka, určite možnosť montáže privítate.

Bežiaci pás je stroj ako každý iný a pokojne sa môže stať, že sa niečo pokazí. V takom prípade je určite vítaná možnosť servisu či v prípade fatálnej poruchy v rámci záručných noriem aj možnosť reklamácie a teda záruka na tovar (24 mesiacov). Dlhšia doba napríklad 5 mesiacov sa zvyčajne vzťahuje na určité kompomenty samotného zariadenia (motor, rám). Myslite teda na detaily, ktoré sa vám neskôr môžu vyplatiť. Nakupujte u predajcov, ktorí vám ponúknu doručenie kuriérom, asistenciu pri manipulácii a aj všetky vyššie uvedené služby.

Najčastejšie otázky – FAQ

Snažili sme sa pre vás pripraviť podrobný návod, ako vybrať bežecký pás, avšak môže sa stať, že ste v ňon nenašli odpovede na všetky svoje otázky. Ak je to tak, napíšte nám do komentárov, čo vás ohľadom bežeckých pásov zaujíma a my vám v čo najkratšom čase odpovieme.

V čom spočíva údržba bežeckého pásu?

Bežecký pás nie je náročný na údržbu. Raz za čas sa odporúča povysávať prach z motora a pomocou špeciálneho oleja na bežecký pás premazať pohyblivú plochu pod pásom.

Chcem pri behaní čo najrýchlejšie schudnúť. Pri akej tepovej frekvencii mám vykonávať cvičenie?

V aeróbnom pásme, keď je telo dostatočne zásobené kyslíkom, dochádza k spaľovaniu tukov. Malo by ísť o 65 až 75 % max. tepovej frekvencie. Na výpočet max. tepovej frekvencie sa používa jednoduchý vzorec – 220 (u žien 230) mínus vek. Presnejšie hodnoty získate, ak použijete vzorec 214 – (0,8 × vek) /muži/, resp. 209 – (0,9 × vek) /ženy/.

Je potrebná rozvička pred a strečing po behaní na bežeckom páse?

Na rozcvičku by ste nemali zabúdať pred akýmkoľvek cvičením. Vďaka nej nielenže predídete zraneniam svalov, ale svaly aj zahrejete a pripravíte telo na lepší výkon. Po cvičení je strečing potrebný, aby ste predišli natiahnutiu svalov, pretiahnutím svalstva zároveň napomôžete regenerácii. Obľúbenou voľbou je bežecká abeceda – na rozohriatie sa odporúča nízky, stredný a vysoký skipping, predkopávanie a zakopávanie. Po tréningu je vhodné naťahovať svaly pomaly a ťahom. Rozcvička aj strečing by vám mali zabrať cca 5 až 10 minút.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

07/08/2021 10:10
Koloman K.

Kúpil som do domácnosti bežecký pás inSPORTline Mendoz 4v1, pretože bol práve v akcii, keď som hľadal takýto prístroj. Cena bola výhodná, a tak som dlho nepremýšľal. Pás je kvalitne spracovaný a veľmi dobre sa mi na ňom cvičí. Môže ho používať celá rodina, pretože sú tu rôzne nastavenia a každý si ho vie prispôsobiť vlastným potrebám. Páči sa mi jednoduchá obsluha, viac variantov cvičenia, množstvo programov či pekný a robustne pôsobiaci dizajn. Dodané príslušenstvo vie krásne zefektívniť cvičenie, vďaka čomu môžu na stroji cvičiť aj dve osoby súčasne a striedať sa. Vďaka príslušenstvu je cvičenie viac rozmanité, čiže nudiť sa rozhodne nebudete. Pás splnil moje očakávanie, pretože mi poskytuje všetko, čo potrebujem pre domáci beh alebo rýchlu chôdzu. Manželke sa veľmi páči vibračný pás, ktorý využíva na aktívnu relaxáciu a odbúravanie prebytočného tuku či svalového napätia. Nechýba tu prepracovaný počítač s podstatnými informáciami (napr. rýchlosť, čas, vzdialenosť, tepová frekvencia, počet spálených kalórií atď.). Sklon bežeckého pásu je nastaviteľný a plocha pre behanie je dostatočne veľká, čiže beh je veľmi komfortný a pohodový. V balení bola aj súprava činiek, preto si tento pás zaslúži len samé plusy.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 28.03.2018
Posledná aktualizácia: 10.02.2023
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...