Drevené vianočné ozdoby, figúrky a dekorácie na stromček sú stále in. Môžete si ich kúpiť aj vyrobiť

Drevené vianočné ozdoby rozhodne nepatria do dôb minulých. Ich prítomnosť na vianočnom stromčeku v nás môže vyvolať nostalgické spomienky na detstvo a obdobie, keď boli naše stromčeky vyzdobené možno skromnejšie a menej sa trblietali, no na čas Vianoc sme sa tešili o to úprimnejšie.

Ako vybrať drevené vianočné ozdoby?

V predajniach s vianočnými dekoráciami sú drevené ozdôbky možno v menšine, no za pomoci našich tipov si ich s ľahkosťou vyrobíte sami či za pomoci detičiek.

Obľúbené drevené vianočné ozdoby


Prečo siahnuť v dnešnej dobe po drevených ozdobách?

Drevo ako materiál je veľmi žiadaným prvkom interiérového dizajnu. Ide o prírodný obnoviteľný materiál, preto do našich domovov preplnených elektrospotrebičmi a umelými materiálmi vnáša kúsok prírody. Drevo prirodzene vyžaruje teplo, pocit bezpečia a domova, z chladného interiéru dokáže vyčarovať príjemné prostredie, v ktorom zavládne rodinná atmosféra. A presne takýto efekt má aj na vianočnom stromčeku.

Jedle a smreky sme nahradili umelohmotnými napodobneninami z trhoviska, ktoré sa strácajú v množstve plastových gúľ a ozdôb. Pohľad na vysvietený a ligotajúci stromček v nás možno evokuje Vianoce, no vnáša do našich domovov pokoj? Drevo, na druhú stranu, túto vlastnosť má. Veď, čo vám napadne ako prvé, keď sa povie stromček ozdobený drevenými ozdôbkami? Mne typické slovenské ornamenty, stromčeky našich starých rodičov, ktorí zdobili tým, čo našli v prírode a doma si vyrobili.

A komu sa drevené ozdoby na vianočnom stromčeku vlastne hodia? Pravdou je, že sú vhodné takmer do každého interiéru. Ak máte domov zariadený v rustikálnom štýle alebo trávite Vianoce na chate, siahnite po tradičných slovenských vzoroch. V modernejších interiéroch zase vyniknú minimalistické nordické ozdoby, ktoré si jednoducho vytvoríte aj doma. A v domácnostiach s malými deťmi zas najkrajšie vyniknú ich vlastné výtvory, na ktoré budú počas celých Vianoc právom hrdí.

Odkiaľ si drevené ozdoby zadovážiť?

Máte chuť vymeniť bežné ozdoby za drevené už tieto Vianoce? Môžete si ich zakúpiť, ale aj sami vytvoriť. Drevené ozdôbky na stromček sa dajú jednoducho vyrobiť za pomoci niekoľkých pomôcok, ktoré každý šikovný milovník DIY projektov už doma pravdepodobne má. Ak máte detičky, zapojte ich do procesu výroby. Určite ich nič nepoteší viac, ako keď si ich výtvory hrdo zavesíte na vianočný stromček. Neradi tvoríte? Nevadí, vianočné ozdoby z dreva nájdete v každej predajni s vianočnými dekoráciami. Ak však chcete zájsť o krok ďalej a niekoho pred Vianocami potešiť, zakúpte si drevené ozdoby od lokálnych slovenských handmade tvorcov, ktorí ich tvoria s láskou a nadšením. Takto podporíte malých miestnych podnikateľov a na stromčeku vám pribudnú originálne ozdoby, ktoré len tak každý nemá.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vianočné dekorácie

Ako si vyrobiť drevené ozdoby doma?

Je niekoľko spôsobov, ako si drevené ozdoby vytvoriť doma. V prvom rade potrebujete základný materiál – drevo. Na výrobu ozdôb sa najčastejšie používajú drevené kolieska, teda narezané pláty dreva z tenších i hrubších konárov stromu. Tie si môžete vytvoriť aj sami, avšak je potrebné drevo pomaly vysušiť, aby vám nepopukalo. Najjednoduchšie je preto drevené kolieska zakúpiť, buď lokálne od stolára, alebo ich dnes už bežne nájdete v predajniach s kreatívnymi potrebami. Práve tam si to môžete namieriť aj po ďalšie drevené kúsky, napríklad predpripravené drevené ozdoby v tvare stromčeka, snehuliaka, hviezdy, saní a ďalších vianočných motívov, ktoré sú špeciálnou pílkou vyrezané z tenkého plátu dreva a je už na vás, aby ste si ich vyzdobili.

Vianočný stromček ozdobený drevenými dekoráciami

Na výrobu ozdôb sa dajú zužitkovať aj drevené paličky od nanukov, ktoré si buď začnete zbierať už od leta, alebo si ich skrátka zakúpite v kreatívnom obchode. Paličky od nanukov sa zvyknú predávať vo väčšom množstve, zvyčajne v 100 ks balení, čo by vám na výrobu ozdôb mali bohato stačiť. Alternatívou sú konáriky listnatých stromov, ktoré môžete s deťmi nazbierať počas prechádzky v prírode a doma už len kliešťami nastrihať na požadovanú dĺžku. Na výrobu nordických ozdôb zužitkujete drevené korále rôznych veľkostí, ktoré taktiež možno dostať v kreatívnych predajniach.

Okrem drevených materiálov sa vám zíde vŕtačka na navŕtanie dierok, tavná pištoľ, motúziky na zavesenie a nožnice, vypaľovačka do dreva (nie je nutná), akrylové farby a štetce a rôzne materiály, ktorými možno ozdoby dotvoriť. Mnohé si môžete nazbierať z prírody alebo využiť to, čo doma máte – farebné papiere, dekoratívne servítky, baliaci papier s vianočným dekorom, gombíky, kúsky látky a podobne. Kreativite sa medze nekladú.

Tavné pištole na výrobu vianočných ozdôb

Vianočné ozdoby z drevených koliesok

Asi najčastejšie využívaným materiálom na tvorbu drevených ozdôb sú drevené kolieska, ktoré sa dajú vyzdobiť niekoľkými spôsobmi. Ak ste si kolieska vyrezávali sami, nezabudnite povrch zahladiť brusným papierom. Ak ste si ich kúpili, taktiež môžete skontrolovať stav povrchu. Ak vám prišli kolieska aj s kôrou, je len na vás, či ju tam ponecháte alebo olúpete. Ak drží pevne, je vhodné ju ponechať, keďže tvorí súčasť prírodného dizajnu. Kolieska budú potrebovať na zavesenie vyvŕtať dieru v hornej časti, na čo použite vŕtačku s úzkym priemerom. Po vyvŕtaní diery sa presvedčte, že cez ňu bez problémov možno prevliecť motúzik na zavesenie, no motúzik ešte neviažte – najprv je potrebné postarať sa o dizajn.

Maľované drevené kolieska

Veľmi jednoduchým a efektívnym spôsobom zdobenia drevených koliesok je maľovanie akrylovými farbami. Tieto farby sú trvácne, teda po zaschnutí ich nezmyjete vodou, preto na ozdobách dlho vydržia. Z rovnakého dôvodu si dajte pri maľovaní pozor na oblečenie a nábytok, aby ste nič nepofarbili. Plochu kolieska môžete celú zakryť základnou farbou, ktorá sa môže na kolieskach opakovať, napríklad bielou, alebo môžete priamo na drevený povrch maľovať svoj motív, vďaka čomu bude drevená časť viditeľná.

Prvú vrstvu farby možno budete musieť zopakovať, keďže akrylová farba nie je úplne krycia, alebo môžete použiť akrylovú gouache farbu, s ktorou tento problém vyriešite. Pri maľovaní nerieďte farbu príliš veľkým množstvom vody, pretože krycí efekt nedosiahnete. Predtým, než sa do maľovania pustíte, si skúste to, čo budete maľovať, najprv nakresliť na papier.

Častými motívmi pri maľovaní sú jednoduché vianočné ornamenty ako snehová vločka, hviezdička, soby, Santa, anjelik, vetvička či sane v jednoduchých obrysoch bielou či inou farbou. Rovnako jednoducho zvládnete namaľovať aj rôzne slovenské folklórne vzory a škandinávske vzory na drevenom, červenom alebo modrom podklade. Efektívne sú aj ľadové krajiny, ktoré vytvoríte bielym alebo tmavomodrým (nočným) pozadím, na ktoré domaľujete zasneženú krajinu, stromček alebo domy zasypané bielym snehom.

Výroba drevených vianočných dekorácií

Na jednofarebnom podklade vyniknú aj motívy ako vetvička ozdobená vianočnými guľami, hviezdička, anjel alebo siahnite po modernejších motívoch. Tieto jednoduché motívy vyzerajú efektívne, ak k ním pripíšete aj vianočné priania, napr. „Veselé Vianoce“ či „Pokojné sviatky“, alebo slová spojené s Vianocami či to, čo by ste svojim blízkym cez Vianoce zapriali. Po dokončení nechajte kolieska vyschnúť, čo netrvá dlho, len niekoľko minút, a previažte cez dierky motúziky na zavesenie. Okrem drevených koliesok môžete zakúpiť aj predpripravené ozdoby vyrezávané v tvaroch vianočných motívov a podobným spôsobom ich dozdobiť akrylovou farbou.

Drevené kolieska so servítkovou technikou

Ak nie ste nadšencom maľovania, kolieska môžete ozdobiť servítkami s vianočným vzorom pomocou servítkovej techniky. Na ňu budete potrebovať hlavne lepidlo na dekupáž a po zaschnutí bezfarebný lak na zatretie. Z vybranej servítky vystrihnite ostrými nožnicami motív, ktorý chcete na koliesko preniesť, a oddeľte vrchnú časť servítky so vzorom od zvyšných spodných častí. Dostanete tenučkú vrstvu servítky s obrázkom, ktorú môžete umiestniť priamo na drevo alebo na plochu natretú akrylovou farbou.

Servítku teda priložte na koliesko a opatrne natrite lepidlom na dekupáž. Lepidlo býva biele, pričom po zaschnutí sa stáva priesvitným. Podľa inštrukcií na vašom konkrétnom lepidle tak s časovým odstupom naneste bezfarebný lak, ktorý vytvorí ochrannú vrstvu. Niektoré lepidlá obsahujú 2 v 1 – lepidlo aj lak, preto tento krok nie je potrebný, no je potrebné zahriatie v rúre na niekoľko minút.

Drevené kolieska s fotografiami

Obdobným spôsobom sa na kolieska dá preniesť aj fotografia, ktorá ale musí byť vytlačená na laserovej tlačiarni. Okrem fotografie budete potrebovať lepidlo na prenos fotografie, špongiu a lak na zatretie na záver. Fotografiu obstrihnite na presne taký rozmer, aby sa vám zmestila na drevené koliesko a následne natrite lepidlo priamo na vrchnú časť fotografie. Natretú fotografiu prilepte k drevenému koliesku, pričom sa zbavte akýchkoľvek vzduchových bublín.

Následne si oddýchnite, pretože postup bude pokračovať až po úplnom zaschnutí lepidla, teda o 24 hodín. Skontrolujte, či je lepidlo poriadne zaschnuté a ak áno, je čas na ďalší krok. Špongiu namočte do vody a vlhkou špongiou jemnými pohybmi postupne zotierajte prilepený papier. Na dreve vám zostane vytlačený obrázok, ktorý už stačí len zalakovať.

Tip: Obrázok sa otlačí zrkadlovo, preto ak chcete preniesť napríklad nápis, už v počítači si pred tlačením obrázok zrkadlovo prevráťte.

Kolieska s vypaľovaním

Maľovať nemusíte len farbami, ale ide to aj vypaľovaním, ak vlastníte vypaľovačku na drevo. Postup je úplne jednoduchý – na drevo si najprv predkreslite želaný motív ceruzkou a následne tieto čiary „obtiahnite“ vypaľovačkou. Vznikne vám krásny efekt páleného dreva. Ak vám na konci ešte stále vidieť čiary z ceruzy, jednoducho ich vygumujte obyčajnou gumou. Ak máte chuť, vypálený ornament môžete dotvoriť akrylovými farbami a originálna ozdoba je na svete.

Snehuliaci z menších koliesok

Z malinkých drevených koliesok si za pomoci tavnej pištole môžete vytvoriť jednoduchých snehuliakov. Tri malé kolieska jednoducho pospájajte od najmenšieho po najväčšie s tavnou pištoľou a na vrchu prevŕtajte vŕtačkou dierku na prevlečenie motúza. Ak máte radi minimalistický dizajn, snehuliakov môžete nechať aj v takomto stave. No ak máte detičky, určite ich rady dotvoria buď za pomoci farieb, alebo nalepením gombíkov ako uhlíkov a kúsku hrubšej látky ako mrkvy na nos. Kúsok látky môžete tiež prevliecť ako šál a po bokoch dolepiť menšie konáriky na ruky.

Vianočné ozdoby z konárikov

Na vianočné ozdoby z konárikov si najprv nazbierajte konáriky listnatých stromov rôznych veľkostí, ktoré následne budete kliešťami strihať do požadovanej dĺžky, aby vytvorili žiadaný dizajn. Jednoduchou ozdobou je vianočný stromček, ktorý vytvoríte nastrihaním niekoľkých krátkych konárikov, ktoré uložíte za sebou, pričom na spodku budú najdlhšie konáriky a smerom nahor sa budú zmenšovať, čím vytvoria vrcholec vianočného stromčeka. Nebojte sa, že niektoré konáriky budú dlhšie a iné kratšie, ide predsa o ručnú, nie pásovú výrobu.

Výroba vianočných dekorácií z konárikov

Tieto konáriky si pekne rozložte na stôl a skontrolujte si, či vám daný tvar vyhovuje a prípade nejaký konár skráťte alebo vymeňte poradie. Konáre následne zlepte bočnou stranou k sebe tavnou pištoľou. Predtým, než prilepíte vrchný konárik, prevlečte cezeň motúz, aby sa dal stromček zavesiť. Ach chcete, dozdobte stromček prilepením korálikov či gombíkov, prípadne použite prírodné materiály, ako badián – korenie v tvare hviezdy, ktoré sa perfektne hodí na vrch stromčeka.

Obdobne môžete vytvoriť aj ďalšie jednoduché geometrické tvary. Hviezdičku vytvoríte zlepením konárikov do dvoch trojuholníkov, ktoré následne prekryjete a zlepíte k sebe. Vločku vytvoríte zlepením dvoch konárikov do kríža, ku ktorým pridáte ďalší pár zlepený do kríža tak, aby špice konárov vypĺňali pravidelne medzery. K hrotom konárov už len prilepíte 2 mini konáriky smerujúce do strán tak, aby vytvárali vločku.

Tip: Ak nemáte tavnú pištoľ, všetky tieto ozdoby môžete vytvoriť zviazaním konárikov prírodným motúzom a dotvoriť malými vetvičkami ihličnatých stromov, čím získajú zaujímavý rustikálny vzhľad.

Paličkové vianočné ozdoby

Podobné ozdoby možno vytvoriť z drevených paličiek od nanukov, čo určite poteší deti. Tie sa dajú veľmi jednoducho lepiť tavnou pištoľou a ukladať do rôznych tvarov – vytvoriť si môžete stromčeky, hviezdičky a vločky, sobíkov, anjelikov a v podstate čokoľvek vám napadne. Paličky si najprv poskladajte do požadovaného tvaru – v prípade stromčeka postupujte podobne ako s konárikmi – ukladajte ich za sebou od najväčšej po najmenšiu. Zlepiť ich môžete položením paličky krížom cez stred, ktorá bude zároveň vytvárať kmeň stromu. Po zaschnutí lepidla je možné dozdobiť ich farbami, gombíkmi a kamienkami. Nezabudnite zvrchu prilepiť špagát na zavesenie.

Nordické ozdoby z drevených korálok

Nordické ozdoby sú charakteristické úplným minimalizmom, preto vám ich výroba zaberie minimum času. Potrebovať budete hlavne špagát a drevené korálky, ktoré si zakúpte v rôznych veľkostiach, ale spravidla siahajte skôr po tých väčších, aby sa na stromčeku vynímali. Drevené korálky možno zakúpiť v rôznych odtieňoch, no odporúčame použiť svetlý odtieň dreva bez zafarbenia. Zísť sa vám môže aj akrylová farba či malé očká so závitom. Ich výroba je jednoduchá a upokojujúca.

Na výrobu snehuliaka budete potrebovať 3 korálky rôznych veľkostí, ktoré prevlečiete špagátikom od najmenšej po najväčšiu. Na spodnej strane (najväčšia korálka) urobíte  uzol, na vrchnej strane zas slučku, ktorá bude slúžiť na zavesenie. A to je všetko. Minimalistický snehuliak je hotový. Podobným spôsobom sa tvorí ozdoba v tvare venčeka. Na špagát, prípadne drôtik, navlečiete zo 10 väčších korálikov a kruh uzatvoríte. Takéto kruhy, venčeky, sa následne priamo napichnú na vetvičku – nie je potrebný špagát na zavesenie.

Z veľkých korálikov bez dierky sa tvoria vianočné gule. Stačí do nich navŕtať očká so závitom. Aby to šlo ľahšie, môžete do nich najprv vpichnúť špendlík a do takej dierky už závit pôjde ľahšie. Gule môžete dotvoriť akrylovou alebo metalickou farbou. Jednoduchý minimalistický dizajn vytvoríte namáčaním polovice gule do zriedenej farby. Nechajte vyschnúť a vešajte. Ak tvoríte s deťmi, môžete korálky dozdobiť do podoby tváre zvieratka – fixkou nakreslite oči a ňufák a z filcu vystrihnite uši napríklad pre mačku, psíka, medvedíka, či parohy pre soba. Ako vidíte, nordické ozdoby sú skutočne minimalistické a jednoduché, pôsobia upokojujúco a v zhone Vianoc a nákupov poskytnú oddych pre oči i myseľ.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 18.11.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?