Ako vybrať tlačiareň: Laserovú, ihličkovú alebo atramentovú?

Hľadáte tlačiareň, ktorá nezaberie veľa miesta, má prijateľnú cenu a okrem tlače zvládne občas niečo prekopírovať, či oskenovať? Ujasnite si to skôr, ako do tlačiarne investujete. Ktorá technológia tlačiarní sa vám oplatí najviac a prečo?

Najlepšia laserová tlačiareň

Pomôžeme vám vybrať tlačiareň, s ktorou sa vám bude pracovať najlepšie.

Obľúbené modely tlačiarní


Dáte tlačiarni poriadne zabrať, či ju využijete len tak rekreačne?

To je otázka, na ktorú si odpovedzte naozaj pravdivo. Aby ste tlačiareň využili tak, ako potrebujete a nič vás nezaskočilo. Využijete všetko, čo tlačiareň, ktorú ste si vybrali ponúka? Nenájdete jednoduchší variant za prijateľnejšiu cenu? Na to, že vytlačíte 2 strany denne plne profesionálny stroj naozaj nepotrebujete. Tlačiareň môžete využívať:

 • v práci (vyšší počet vytlačených strán, vyššia spotreba papiera, toneru, opotrebenie tlačiarne)
 • doma (malé rozmery, jednoduchá obsluha a nízke náklady)

Vedľajšia investícia v podobe náhradných náplní môže byť finančne náročnejšia ako tlačiareň. Dopredu si overte, aká je dostupnosť a cena náhradnej kartridže alebo toneru. Cena často nepríjemne prekvapí. 

Typy tlačiarní a ich výhody

Ihličkové tlačiarne

Podľa počtu ihličiek sa rozdeľujú na 9 alebo 24 ihličkové. 7 ihličkové sa používajú iba pri pokladniciach. Čím viac ihličiek, tým vyššia rýchlosť a menšia hlučnosť. Tlačiareň funguje na princípe klasického písacieho stroja. Text a obrázky na papier dostanete vďaka farbiacej páske. Je určená na nenáročnú tlač administratívnych textov. Zamerajte sa na garanciu životnosti tlačiarne a posvieťte si aj na šírku tlače.

Ihličková tlačiareň

Pre a proti ihličkovej tlačiarne:

 • nízke náklady na tlač
 • dlhá životnosť
 • tlačí na všetky tipy papiera, aj kopírovací. To iná tlačiareň nedokáže
 • je vhodná najmä na tlač textu
 • tlačiareň je pomalšia a hlučnejšia
 • nižšiu kvalitu tlače
 • staršia technológia
 • rýchlosť tlače – od 300 znakov/minúta

Atramentové tlačiarne

Tento tip tlačiarní sa u nás používa najčastejšie a väčšinou je súčasťou multifunkčného zariadenia, s ktorým aj odfotíte, aj preskenujete. Mikroskopické kvapky atramentu sa z hlavy dostanú priamo na potlačený papier a výsledkom je vytlačený text, alebo obrázok, ktorý ste do tlačiarne poslali.

Pre a proti atramentovej tlačiarne

 • tlačiareň je cenovo dostupná
 • tlačiareň je cenovo dostupná
 • je určená na domáce použitie a firmy s menším objemom tlače
 • v porovnaní s ihličkovou tlačiarňou je oveľa tichšia
 • kvalitná a rýchla tlač
 • tlač zameraná na formát A4
 • cena náhradného atramentu (kartridž) je občas drahšia, ako tlačiareň. Overte si ceny a dostupnosť náhradných tonerov. Lepšie sú samostatné kazety s farbami, dokupujete len tú, ktorú práve potrebujete. Čierna farba nevzniká miešaním farieb, zakúpite ju v samostatnej kazete
 • rýchlosť tlače – cca 14 strán za minútu

Laserové tlačiarne

Tlačiareň na tlač využíva laserový lúč na celú stranu. Jej náhradnou náplňou nie je kartridž, ale toner.

Najlepšia laserová tlačiareň

Pre a proti laserovej tlačiarne

 • veľký objem tlače s dobrou kvalitou
 • nízke náklady čiernobielej tlače
 • tichá prevádzka
 • pri farebných tlačiarňach je cena vyššia
 • vyššia rýchlosť tlače a vyššia kapacita toneru znižuje cenu jednej strany
 • vyššia cena náhradného toneru
 • autorizovaný servis + vyššie náklady
 • obojstranná tlač
 • rýchlosť tlače – od 14 strán za minútu

Veľkoformátové tlačiarne

Ide o tlačiarne, ktoré tlačia aj väčší formát ako A4. Od veľkosti A3 až po veľkosť A0. Vyskytujú sa najmä v grafických štúdiách a firmách, v ktorých vyžadujú veľkoformátovú tlač.

Veľkoformátová tlačiareň

 • tlačenie plagátov
 • vysoká kvalita tlače
 • cenovo náročnejšia
 • drahšie náhradné náplne
 • zbytočne nekupovať tlačiareň formátu, ktorý nevyužijete často

Maximálne rozlíšenie tlačiarne

Rozlíšenie sa udáva v jednotkách DPI – počet pixelov vytlačených na jednej ploche. Čím vyššia je hodnota DPI, tým jemnejší a detailnejší obraz vznikne. Rozlíšenie tlačiarní je rôzne. Pri domácej tlačiarni si môžete dovoliť aj nižšie DPI, ako pri tlačiarni, ktorú plánujete využiť vo firme a pokryť všetko, čo pre jej bezproblémový chod potrebujete dostať do papierovej podoby. 

Výber papiera nepodceňujte. Utrpí kvalita tlače

Nekupujete len tlačiareň a toner alebo kartridž. Zistite si, aký papier je pre vašu tlačiareň ten najlepší. Vytlačí len formát papiera A4, či zvládne aj ten väčší? Nekupujte najlacnejší papier.

Kvalitná tlačiareň

Odzrkadlí sa to na kvalite tlače a môže sa krčiť. Čím vyššiu gramáž paier má, tým kvalitnejší papier máte v ruke. Štandardná gramáž papiera predstavuje 80 g/m2. Kvalitné papiere sa pohybujú okolo 250 – 300 g/m2.

Funkcie, ktorými sa od seba tlačiarne líšia

 • AirPrint – pripojenie k počítaču alebo telefónu cez Wi-Fi alebo bluetooth. Poradíte si bez kábla a rýchlosť a kvalitu tlače to nijako neovplyvní
 • Refill tank systém – dopĺňanie atramentu priamo do tlačiarne. Dokupovanie kaziet je v tomto prípade minulosťou
 • Bezokrajová tlač – potlačí celý povrch papiera, bez okrajov
 • Obojstranná tlač – tlačiareň dokáže tlačiť na obidve strany papiera
 • Kopírovanie a skenovanie – multifunkčná tlačiareň, ktorá okrem tlače umožňuje aj kopírovanie a skenovanie. Dnes patria multifunkčné tlačiarne medzi najpoužívanejšie
 • Fax – tlačiarne s touto funkciou posielajú dokumenty faxom
 • Čítačka pamäťových kariet a USB – možnosť tlačiť priamo z USB alebo pamäťových kariet bez toho, oby ste dokumenty museli najskôr stiahnuť do počítača
 • Automatický podávač papiera (ADF – Automatic Document Feeder) – toto zariadenie veľmi uľahčuje prácu s tlačiarňou. Papier si tlačiareň berie sama. Nemusíte ich do nej vkladať, vyberať, obracať. Pri obojstrannej tlači vám prácu uľahčí ešte viac. Tieto tlačiarne sú už tak prepracované, že zvládnu vytlačiť aj 200 papierov za minútu.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

18/08/2021 19:12
Dodis

Zatiaľ len krátku dobu používam tlačiareň HP Laser 107w 4ZB78A, ale som s ňou spokojný. Je malá, ľahká a skladná, na môj pracovný stolík sa akurát zmestila, mám menší stolík. :-) Kvalita čiernobielej tlače je veľmi dobrá a pre domáce použitie, prípadne pre menšie kancelárie, je úplne postačujúca. Nechýba tu možnosť pripojenia cez WiFi, pričom nastavenie sa mi podarilo na prvýkrát, avšak nie podľa priloženého návodu, ale podľa videa, ktoré som našiel na YouTube. Vďaka WiFi dokážem bezdrôtovo tlačiť aj z mobilu alebo tabletu. K produktu boli dodané všetky potrebné káble vrátane káblov do elektrickej zásuvky aj USB. Túto tlačiareň som si zvolil z dôvodu dobrého pomeru ceny a výkonu. Troška mi vadí, že obojstranná tlač je len manuálna a nie automatická, ako to ponúkajú niektoré drahšie alebo konkurenčné modely. Tlačiareň nemá zásobník na papier, ale to mi neprekáža, vedel som to pred kúpou, čiže ako nevýhodu to nepovažujem. Tlačenie je celkom rýchle a v cene bol tiež toner na 500 strán. Páči sa mi režim šetrenia energie a prívetivý dizajn. Predtým som mal atramentovú tlačiareň a mal som neustále problémy s náplňou, vtedy som si povedal, že atrament už nikdy viac a prešiel som na laser. Ešte dodám, že tlačiareň podporuje viacero formátov vrátane obálok. Za tie peniaze je akurát.

19/08/2021 07:22
Matej

Mám atramentovú multifunkčnú tlačiareň Canon PIXMA TS5150, ktorá pracuje výborne a s kvalitou tlače som spokojný. Môžem si tu nastaviť tichý režim a v ňom pracuje naozaj ticho, nikoho tlačením nebudete rušiť. Je tu aj skener, ktorý funguje taktiež spoľahlivo. Spojenie počítača cez WiFi bolo bezproblémové a funguje spoľahlivo, ale pre spustenie tlačiarne je nutné, aby bol predný panel vo výklopnej polohe. Cez WiFi si viem prepojiť aj mobilný telefón a tablet. Prvotné uvedenie tlačiarne do prevádzky a jej úvodné nastavenia boli jednoduché, zvládol som to podľa priloženého návodu. Kvalitatívne sa tlačiareň rovná jej cene, preto nečakajte žiadne zázraky a skôr je vhodná na domáce používanie, respektíve občasné tlačenie. Veľmi chatrne vyzerá podávač papiera, tak mám trocha obavu o jeho životnosť. Plus dávam za slušnú tlač fotografií, dotykový displej či za oddelené náplne. Tlačiareň je kompaktná, mám ju položenú na malom stolčeku vedľa pracovného stolíka. Rýchlosť tlače je dobrá a prístroj podporuje aj obojstrannú tlač. Tlačiareň podporuje všetky operačné systémy, spojíte ju tak s hocijakým počítačom, notebookom, tabletom alebo mobilom. Za tú cenu som s ňou spokojný.

02/01/2022 19:09
Lenka

neviem aku mame, vyberal ju manžel spolu s novym notebookom a bezdrotovou myškou

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 20.10.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Malý kuchynský sporák na tuhé palivo s výmenníkom – výhody, účinnosť, cena, príslušenstvoMalý kuchynský sporák na tuhé palivo s výmenníkom – výhody, účinnosť, cena, príslušenstvo

Zaujíma vás, prečo sa oplatí investovať do sporáka na tuhé palivo a čo zvážiť pri výbere? V nasledujúcom článku sa to dozviete.

Ako funguje parná rúra, výhody, recenzie, skúsenosti, test. Najlepšie sú Electrolux, AEG, Bosch a MieleAko funguje parná rúra, výhody, recenzie, skúsenosti, test. Najlepšie sú Electrolux, AEG, Bosch a Miele

Parné rúry sľubujú zdravšiu a rýchlejšiu prípravu s chutnejším a šťavnatejším výsledkom. Pozreli sme sa na to, čo sú to parné rúry, aké majú výhody a ako si poradiť s výberom.

Najlepšie inteligentné zásuvky majú časovač a dokážu merať spotrebu. Ako WiFi zásuvku vybrať?Najlepšie inteligentné zásuvky majú časovač a dokážu merať spotrebu. Ako WiFi zásuvku vybrať?

Inteligentné zásuvky vám pomocou WiFi a aplikácie umožňujú vypínať a zapínať spotrebiče na diaľku. Ako si WiFi zásuvku vybrať?