Návod, ako uskladniť elektrobicykel na zimu – čistenie, uloženie, starostlivosť

S príchodom chladnejšieho počasia sa začínajú objavovať otázky, ako správne zazimovať svoj elektronický bicykel mimo sezónu. Treba na to špeciálnu prípravu? Alebo ho stačí nechať špinavý od blata, pretože blato zabraňuje korózii?

Elektrobicykel v zime

Či už ide o klasický bicykel, elektrobicykel alebo kolobežku, mali by ste ich správne pripraviť na zimu a uložiť na vhodné miesto. Okrem toho, že sa počas zimných mesiacov nezničia, budú na jar hneď pripravené na používanie.

Obľúbené dámske, pánske a detské elektrobicykle


Príprava elektrobicykla na zimu

Keďže idete e-bike odložiť na viac ako pár dní, potrebujete ho vhodne uskladniť. So zimou prichádza aj extrémne počasie – dlhotrvajúce dažde či sneh a, samozrejme, mimoriadne nízke teploty. Všetky takéto faktory je dobré zohľadniť pri uskladňovaní elektrobicykla. S nízkymi teplotami najviac bojuje batéria a ďalšie elektronické časti. Funguje to podobne ako pri batérii v smartfóne – pri nízkych teplotách sa oveľa viac ničí a rýchlejšie vybíja. Ako správne bicykel uskladniť a čo by ste mali urobiť predtým, ako ho na jar vyberiete?

Očista pred uskladnením

Pred samotným uskladnením je dobré bicykel umyť. Aby nebol e-bike príliš znečistený, odporúča sa pravidelná údržba – raz do mesiaca pri pravidelnom používaní. Elektrické bicykle sú odolné proti vode, takže striekanie vody z hadice v rôznych smeroch by im nemalo ublížiť.

Elektrobicykle môžete jednoducho umyť pomocou vedra a špongie. Do vody môžete pre jednoduchšie umývanie pridať pár kvapiek saponátu. Neodporúča sa používanie stlačenej vody, ako je napríklad silný prúd vody zo záhradnej hadice alebo tlakového čističa. Na záhradnej hadici si radšej nastavte slabší a jemnejší prúd ako postrek, rovnako tak na vysokotlakovom čistič použite najmenší prúd vody.

Z elektrobicykla by ste mali umyť všetky nečistoty a potom ho poutierať suchou handričkou. Vlhkosť by mohla narobiť škody, hlavne ak sú nočné teploty pod nulou. Nezabudnite taktiež skontrolovať, či sú všetky kontakty okolo batérie čisté a suché, aby ste zabránili korózii. Odporúča sa používať po vyčistení ľahký kontaktný sprej alebo tenkú vrstvu technickej vazelíny.

Keď už bude elektrobicykel suchý, nasleduje premazanie. Reťaz premažte a taktiež nakvapkajte pár kvapiek oleja na pohyblivé časti prehadzovača. Mazať by ste mali hustejším olejom, ktorý je určený do horších, mokrých podmienok.

Uskladnenie elektrobicykla

Elektrické prístroje a kontakty sú veľmi citlivé na extrémne zmeny tepla. Najlepšie je uschovať ho niekde, kde nie je vysoká vlhkosť, ale sucho, chladno a teplota sa veľmi nemení. Ideálna je garáž, pivnica alebo záhradný domček. Teplota v miestnosti, kde sa bicykel nachádza, by nemala klesnúť pod bod mrazu.

Čistenie elektronického bicykla

Najlepšie, ak sa teplota pohybuje niekde medzi bodom mrazu a izbovou teplotou. E-bike by ste teoreticky mohli skladovať až do teploty -22 °C. No elektronické časti nemajú rady dlhodobo nízke teploty, preto sa takéto uskladnenie neodporúča. Ak nemáte doma vhodné miesto na uskladnenie, môžete využiť služby vášho cykloservisu. Viaceré takéto servisy ponúkajú službu zimného uskladnenia elektrobicyklov.

Uskladnenie baterky – prečo ju skladovať samostatne? 

Predtým, ako elektrobicykel niekde odložíte a uskladníte, vyberte z neho batériu. Tá je na správne skladovanie najnáročnejšia. Postupom času a zmenami teplôt stráca batéria svoju kvalitu a maximálnu kapacitu. Tým, že sa o ňu budete správne starať, môžete predĺžiť jej životnosť aj o niekoľko rokov (chránite kapacitu nabíjania).

Batérie by sa mali skladovať na suchom a chladnom mieste, kde nezasiahne mráz, napríklad na poličke v garáži, v technickej miestnosti alebo sklade. Batérie sa najlepšie skladujú pri izbovej teplote, no vedia ustáť naozaj široký rozsah teplôt, nie však dlhodobo. Držia len dovtedy, kým teplota nezačne narúšať ich chemické zloženie.

V súčasnosti sa stretnete s rôznymi typmi batérií. Najviac používanou je v prípade elektrobicyklov lítium–iónová batéria. Takáto batéria by sa nikdy nemala skladovať úplne vybitá, pretože by ju to mohlo poškodiť. Pri skladovaní by mala byť dostatočne nabitá a vypnutá. Batériu je najlepšie uskladniť, keď je nabitá aspoň na 60 % svojej kapacity.

Jarná údržba pred prvou jazdou

Na začiatku cyklistickej sezóny je dôležité, aby sa každý elektrický bicykel dobre skontroloval a pripravil na prvú jazdu. Najlepším spôsobom je zaviesť bicykel do najbližšej predajne bicyklov, poprípade do špecializovaného servisu. Tam skontrolujú brzdy a riadenie, brzdové obloženie, odmerajú opotrebovanie reťaze, nastavia radenie rýchlostí a ďalšie funkcie bicykla, aby váš návrat do sedla bol čo najbezpečnejší. Aj keď sa vám to môže zdať zbytočné, počas zimy sa mohlo na bicykli čokoľvek uvoľniť a nebude fungovať správne.

Elektrobicykel údržba

Po nastavení bicykel si spravte malú skúšobnú jazdu, aby ste sa presvedčili, či všetko správne funguje a či je všetko dobre nastavené. Skontrolujte si brzdy, prehadzovanie rýchlostí a iné detaily tak, aby vám to maximálne vyhovovalo. Neplánujte si hneď na prvý raz dlhšiu trasu. Ak zistíte, že niečo nesprávne funguje, vráťte sa späť do obchodu/servisu, kde by vám to mali bezplatne znova nastaviť.

Vyberáme z nášho katalógu

Nízke teploty, sneh a špina bicyklu škodia

Zima má svoje špecifiká, ktoré ovplyvňujú aj možnosti športovania na bicykli. Je to hlavne chlad, vlhkosť a taktiež nečistoty. Na väčšinu ciest sa v zime používajú agresívne posypy, ktoré škodia akémukoľvek dopravnému prostriedku. Rám, batéria, elektronické súčasti aj pohon s týmito podmienkami súperia, aby boli čo najdlhšie funkčné. Poďme sa teda pozrieť bližšie na tieto vonkajšie podmienky a ako konkrétne ovplyvňujú jednotlivé časti elektrického bicykla.

Dajte si pozor na nízke teploty

Bicykel pri prechode z bytu von dostane teplotný šok, pretože teplotný rozdiel môže byť niekedy až 40 °C. Pri chladnejšom počasí klesá výkonnosť batérie, takže je na mieste zvážiť, ako veľmi chcete batériu bicykla zaťažovať. Určite neodporúčame dlhšie jazdy na veľké vzdialenosti.

Aj napriek tomu nikde nie je napísané, že by sa v nízkych teplotách nemohlo jazdiť, no je dobré si uvedomiť následky takéhoto zaťažovania batérie. Ak si chcete chrániť batériu pred náhlou zmenou teploty, môžete si vytvoriť obal z termoizolačného materiálu (vrstva alobalu spolu s látkovým obalom). Keď sa vrátite z veľkej zimy domov do tepla, batériu nenabíjajte hneď, mohli by ste ju pokaziť. Nechajte ju pomaly zohriať bez používania fénu alebo ohrievača a až potom ju dajte dobiť.

V prípade, že v zime jazdíte na bicykli len zriedkavo alebo skoro vôbec a nevybíjate až tak batériu, vždy po jazde ju radšej preventívne dobite. Budete tak mať elektrický bicykel vždy pripravený a predídete rôznym komplikáciám.

Sneh a voda vedia narobiť problémy

Ďalšou zmenou s príchodom zimy je aj zvyšujúca sa vlhkosť. Ideálny čas na používanie elektrobicykla je suchá zima. Ak aj poprší a napadne sneh, v nízkych teplotách trvá dlhšie, kým sa odparí alebo vsiakne do pôdy. Voda dopomáha korózii, preto by ste mali vedieť, kde vám môže uškodiť a ako sa toho vyvarovať. Väčšinou je každá batéria, displej alebo motor dostatočne odizolovaný, aby do nich nemohla vniknúť vlhkosť. Spoliehať sa len na to však nie je veľmi dobrý nápad.

Jazdenie na elektrobicykli v zime

Ak to nie je nutné, nejazdite po veľkých mlákach a vysokom snehu. Pri umývaní je tiež vhodné osušiť vlhké časti. Po „umývaní“ je odporúčané premazať pohon a ostatné klzné a otáčajúce sa časti. Predovšetkým také, ktoré sú najviac vystavované vonkajšiemu prostrediu – napríklad reťaz, vnútorné nohy vidlice alebo ložiská.

Mláky a špina sú stálym nepriateľom

Zmes na posyp chodníkov a ciest ohrozuje váš elektrický bicykel. Soľ, ktorá sa vo veľkej miere používa v takýchto posypoch, slúži na rýchlejšie topenie ľadu a snehu, ale má taktiež erózne vlastnosti. Poškodzuje hlavne rám, komponenty a samotný motor. Po každej jazde v zime preto nezabudnite bicykel poriadne umyť, usušiť a znova namazať.

Najúčinnejšou ochranou sú blatníky, najmä tie s predĺženou časťou. Ako doplnkovú ochranu môžete zvoliť ochranné nálepky na rám, alebo môžete použiť špecifický vosk, ktorý napomáha pri udržiavaní stálosti farieb na bicykli.

Tipy na jazdu bicyklom v zime

V zimných mesiacoch a po snehu jazdia naozaj len tí vytrvalí a odhodlaní cyklisti, ktorí sa neboja vlhkosti ani zašpinenia. Na čo by nemali zabúdať v rámci ochrany svojho zdravia?

Noste vhodné oblečenie

Počasie spoza okna môže klamať a na predpovede počasia sa vždy nespoliehajte. Vždy si radšej vezmite niečo teplé a nepremokavé navyše. Odporúčame oblečenie radšej vrstviť, ako zvoliť len jednu hrubú vrstvu. Najideálnejšie je použitie termoprádla ako najspodnejšej vrstvy a vetruodolnej bundy a nohavíc s možnosťou odvetrania ako najvrchnejšej vrstvy. Keď sa vám telo zahreje, môžete ich postupne zhadzovať.

Ak je to možné, noste nepremokavú športovú obuv. Keď je teplota pod nulou, nezabudnite ani na termoponožky, čiapku a rukavice. Vhodné oblečenie vám nielen spríjemní jazdu, ale zaručí aj zážitok, ktorý očakávate.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie cyklistické oblečenie

Použitie správnych pneumatík

Odporúča sa používať kvalitné pneumatiky odolné proti prepichnutiu a so správnymi dezénmi. Vhodné sú širšie plášte – zvýšite tak kontakt s povrchom a elektrobicykel bude mať lepšie brzdné vlastnosti, a to aj na horšom teréne. Zvýši sa trakcia snehu a nebudete sa prepadávať. Myslite na konštrukčné možnosti bicykla a to, aké široké plášte dovoľuje použiť.

Keď sú cesty mokré a blatisté, snažte sa používať v pneumatikách nižší tlak, pretože ten vám poskytne väčšiu pružnosť na nerovnom povrchu. Ak sa však chystáte na miesto s vysokými závejmi, je lepší vyšší tlak. Možnosťou sú aj pneumatiky s hrotmi.

Radšej spomaľte

Ak ste aj zvyknutí počas teplejších mesiacov jazdiť na elektrobicykli rýchlo, v zime by ste mali prispôsobiť štýl svojej jazdy chladnejšiemu počasiu. Nikdy neviete, čo je na ceste rozliate či zamrznuté. V náročnejšom teréne nie je jednoduché vidieť možné nerovnosti skryté pod vrstvou snehu.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

28/12/2022 20:57
Vendulka

nerobim to. Posledne roky je sucha zima, takže som si kupila z cyklospecialit novy bicykel a jazdim na nom aj v zime

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 07.11.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...