Pletené gabiony – aká je cena za kameň do gabionov?

Moderná doba so sebou prináša aj modernú architektúru. Môžeme to sledovať pri obyčajnej ceste do práce v novo postavených rodinných domoch. Ich súčasťou sa stávajú zaujímavé prvky, ktoré okrem estetickej stránky, spĺňajú aj tú užitočnú, šetria čas a peniaze.

Gabiónový plot pri rodinnom dome

Takýmito prvkami sú hlavne tie, ktoré pochádzajú z prírody, kombinujú sa z inými, priemyselne vyrobenými. Spolu vzbudzujú zaujímavý moderný dojem, ktorý zároveň šetrí prírodu. Jedným takýmto moderných dizajnovým prvkom sú aj Gabióny.

Čo sú to Gabióny?

Gabiónom sa označuje kontajner/kôš, s mriežkovitou kostrou, z kovovej sieťoviny, do ktorej sa umiestní masa nejakého prírodného materiálu, najčastejšie kameňa. Samotná konštrukcia je skrútená do mriežky, vyrába sa z drôtu vysokej kvality a pripomína klietku. Tieto klietky sa vyrábajú v menších častiach, ktoré sa ukladajú, čím sa z nich buduje napr. plot. Klietky majú oddelené priehradky, ktoré okrem spevňujúcej funkcii, spĺňajú aj esteticku. Umožňujú majiteľovi sa trochu umelecky vyhrať a umiestniť do každej priehradky iný materiál. Tak môže vzniknúť zaujímavá mozaika. Súčasťou každej klietky je aj kryt z rovnakej mriežky.

Druhy

Gabióny môžeme deliť podľa druhu do rozličných kategórii, napr. podľa materiálu, z ktorého je vyrobená konštrukcia na:

 • Pletené sa využívajú ako oporné múry a úprave brehov a riek. Sú ohybnejšie a preto sa lepšie prispôsobia terénu. Pre ich ohybnosť sa neodporúčajú pri stavbe plotov.
 • Zvárané gabióny majú konštrukciu zhotovenú z hrubších drôtov aby boli zvary čo najpevnejšie. Drôt je povrchovo upravený proti korózii. Takéto zvárané gabióny sú vhodné na výrobu plotov, oporných múrov a rozličných prvkov atypických konštrukcií.

Rozdiel medzi zváraným a pleteným gabiónom je aj ten, že pri zváranej konštrukcii sa klietka zhotovuje v jednom celku a pri pletenom z jednotlivých častí, ktoré si musíte postaviť.

Ďalšie druhy

Gabióny môžeme deliť aj na druhy podľa tvaru (kváder, ktorý je typickým a najčastejšie využitým, na oblúk, valec, kocku a ďalšie typické a atypické tvary). Podľa veľkosti očiek na konštrukcii, podľa výplne, čo do gabiónov umiestnime, ( napr. na kamenné, drevené, tehlové...). Kamenné potom môžeme deliť podľa druhu použitého kameňa, a tak ďalej.

Ako a kde ich využiť v domácnosti?

Na prvý pohľad sa mnohým môže vynárať otázka, kam a ako ich umiestniť u vás doma, okrem plotov. Ak už niečo o gabiónoch viete, určite viete, že je ich možné kadečím naplniť a rôzne ich využiť.

Vonkajšie gabiónové sedenie (lavičky)

Najčastejšie sa používajú v úprave exteriéru, v teréne, ale bude výborné, keď ich použijete aj v interiéri na:

 • vytvorenie oblasti na domáce posedenie predelením a izolovaním priestoru, napr. pod strechu altánka, ohraničenie priestoru na grilovanie a pod.
 • tvorbu zaujímavého nábytku = stolíky, stoličky, lavice, lehátka, kvetináče,
 • obyčajný plot alebo plot na záhon, zeleninu, ovocie, (pekne vyzerajú s rozličným materiálom a s muškátmi, či jahodami),
 • dekoračnú stenu - na ktorú môžete uložiť rôzne predmety, napr. jesennú výzdobu,
 • posilnenie pôdy v blízkosti vodných tokov, ako bariéra proti povodni,
 • na stavbu schodov, stĺpov, mostov, obkladov,
 • úložný priestor,
 • bunker a ďalšie detské radovánky.

Aké kamene sú najlepšie?

Rozmýšľate, aký kameň dať do gabiónov? V podstate môžete použiť akýkoľvek, rozličnej veľkosti, rozličných druhov a farieb, jednoducho zvoľte ten, ktorý sa vám páči. Uvažujte však dopredu, aby zvolený kameň neprechádzal cez otvory sieťky, aby nebol príliš malý alebo veľký. Pri dekoračných prvkoch, ale aj pri plotoch sa používa vzhľadový lomový kameň.

Gabióny sú vhodné do záhrady i na dvor

Najideálnejším kameňom je žula portyf, ktorý nemá zloženú stavbu a teda nedochádza k poškodeniu počas poveternostných podmienkach. Vhodný je aj čadič, gneis, kremeň, mramor, andezit.

Výhody a nevýhody gabiónov

Gabióny sa stali populárnymi už v 19. storočí nielen vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu, ale aj kvôli výhodám a pozitívam, ktoré poskytujú.

Medzi pozitívne aspekty patrí:

 • Pevnosť a spoľahlivosť - dobrá konštrukcia základne, zabezpečí stabilnosť celej klietke aj v prípade naplnenia.
 • Trvácnosť - na výrobu rámu klietky sa používa nehrdzavejúca pozinkovaná látka. V prípade dodržiavania technických zásad, vydrží aj neuveriteľných 100 rokov a počas prevádzky bude stále dizajnovo príťažlivá. Jediné čo budete pravdepodobne meniť je výplň, a aj to len pri opotrebovanom materiály ako je drevo, ktoré môžete časom nahradiť kameňmi.
 • Nepriepustnosť vody, hluku a vetra - dobre naukladaný materiál, zabraňuje alebo sťažuje prienik vody, slúži ako protihluková bariéra a chráni vás pred nepríjemným vetrom.
 • Kreatívnosť - pri gabiónoch sa fantázii medze nekladú. Môžete si vyhotoviť alebo zakúpiť kontajner rôznych veľkostí a naplniť ich čím len chcete.
 • Všestranné využitie - zaujímave na týchto kontajneroch je, že sú vysoko praktické a môžte ich použiť naozaj na čokoľvek. Využívajú sa na výrobu plotu, posedenia, črepníkov, lehátok, a dokonca ich môžete využiť aj v interiéry ako predeľovací prvok izby. gabióny sa používajú aj ako úložný priestor na fľaše vín, v skladoch na uloženie potravín alebo z nich urobte bunker pre vašu ratolesť.
 • Jednoduchá inštalácia - klietky sa podľa inštrukcií veľmi ľahko a rýchlo skladajú, zvládne to aj jedna osoba, i keď sa trošku natrápi.
 • Žiadna špeciálna starostlivosť - o samotné gabióny sa nemusíte vôbec starať, horšie je to skôr z materiálu, ktorým ich naplníte. Ak si zvolíte drevo do interiéru vydrží podstatne dlho, ale vonku časom navlhne, ušpiní sa a usadia sa v ňom roztoče. V prípade kameňov ich môžete vonku hravo ošpliechať vodou.
 • Ekologickosť - šetrí životné prostredie.

Negatívne aspekty:

 • Vlhkosť - hoci Gabióny udržujú vodu, môžu nasiaknúť vlhkosťou, ktorá sa v materiály uloženého v gabióne, drží príliš dlho, čo znehodnocuje výplň (napr. drevo).
 • Cena - pre niekoho môže byť prijateľná a pre niekoho nie. Je jasné, že čím väčšia klietka tým vyššia cena.
 • Postavenie - svojpomocná stavanie konštrukcie musí byť precízna, pretože ak nie je, môže sa stať, že životnosť gabiónu bude podstatne kratšia.

Ako si vybrať ten správny gabión?

Pri výbere alebo pri zhotovení klietky, by ste mali voliť vždy tie so 6 mm hrubým drôtom, kvôli tlaku, ktorý budú kamene vyvíjať na mriežky. Zvoľte pozinkovaný drôt potiahnutý PVC, aby ste zabránili vzniku korózie, čím podstatne predĺžite životnosť gabiónov. Vopred, ešte pred samotnou kúpou si ujasnite, aký materiál budete do gabiónov umiestnovať, aby sa nestalo, že oká na klietke nebudú vyhovujúce, a samozrejme, vsaďte na overeného výrobcu.

Koľko stojí gabiónový plot?

Cena gabiónov je rôzna. Závisí od veľkosti koša a aj od výrobcu. Orientačne sa cena gabiónov za m3 pohybuje okolo 200 až 300 €.

Cena gabiónového plotu

Nižšie uvádzame aj ceny jednotlivých typov gabiónov. Ceny sú bez výplne a bez inštalácie.

 • Cena gabiónového plotu, rozmer: výška 100 cm, šírka 30 cm =1872 €,
 • Cena zváranej steny/múru s rozmermi: výška 83 cm, šírka 250 cm = 87 €,
 • Cena siete, rozmer: šírka 100 cm a výška 30 cm = 2,70 €,
 • Cena zváraných košov, rozmer: šírka 100 cm, hĺbka 50 cm a výška 50 cm = 17,50 €.

Upozornenie: web topbyvanie.sk nie je predajcom ani distribútorom gabiónových plotov. Uvádzame ceny, ktoré sú verejne dostupné v rámci cenníkov rôznych firiem, ktoré sa zaoberajú dodávkou týchto výrobkov. Ceny sú platné v čase zverejnenia článku (10/2019) a môžu sa meniť.

Gabiónove kvetináče - využitie a ich cena

Vzhľadom k tomu, že gabióny môžeme naplniť naozaj rozličným materiálom, otvárajú dizajnérske možnosti. Veľmi modernou a vkusnou možnosťou sú gabiónové kvetináče. Sú veľmi obľúbené, pretože sa určite hodia do každej záhrady, ktorú oživia zaujímavým spôsobom.

To, že sa hodia všade značí široká škála tvarov, napr. oválne kvetináče, kvetináče v tvare kocky, kvádra, dokonca kvetináče oblých a komplikovaných tvarov. Rovnako je to aj s výplňou, ktorú sa do kvetináča rozhodnete dať. Takéto kvetináče majú rozličné využitie. Môžete do nich zasadiť len jeden kvet alebo v nich môžete pestovať viacero kvetov a urobiť si z nich hotové vyvýšené mini záhradky, ktoré zabránia domácim miláčik znehodnotiť vašu úrodu.

Náš tip: kvetináče možno pripevniť aj na klasický plot z gabiónov.

Na gabiónový plot sa dajú pripevniť aj kvetináče s ťahavými muškátmi

Koľko stojí gabiónový kvetináč?

Cena kvetináča sa pohybuje zhruba od 30 € vyššie. Závisí to od veľkosti a tvaru. Je jasné, že veľké kvetináče budú drahšie. Drahšie budú aj tie, ktoré majú mimoriadne tvary. Samozrejme, vždy hovoríme o gabióne bez výplne.

Pre lepšiu orientáciu vám ponúkame pár druhov kvetináčov s orientačnými cenami a bez výplne.

 • kvetináč kváder s rozmermi 39 cm šírka a výška 32 cm = 43 €,
 • kvetináč ovál/valec s priemerom 39 cm a výškou 32 cm = 37 €,
 • kvetináč vypuklý valec s priemerom spodnej podstavy 49 cm a s výškou 32 = 49 €,
 • kvetináč vázovitého tvaru s podstavou v priemere 47 cm a s výškou 38 cm = 53 €.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 20.10.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Záhradná sprcha – solárna prenosná alebo murovaná? Montáž, cena, skúsenostiZáhradná sprcha – solárna prenosná alebo murovaná? Montáž, cena, skúsenosti

Premýšľate nad kúpou záhradnej sprchy? Takéto „zaradenie“ skutočne nie je na škodu. Poslúži ako náhrada, ale i doplnok k bazénu, ušetrí financie a v niektorých prípadoch i upratovanie.

Inšpirujte sa zaujímavými tapetamiInšpirujte sa zaujímavými tapetami

Ak uvažujete o zmene vo vašej domácnosti nebojte sa nových nápadov, ktoré prinesú k vám domov niečo nové, a skúste siahnuť po zaujímavej tapete s abstraktným motívom.

Originálne darčeky na Deň matiek. Môžete ich vyrobiť alebo zvoliť darčekový poukazOriginálne darčeky na Deň matiek. Môžete ich vyrobiť alebo zvoliť darčekový poukaz

Už od vzniku Dňa matiek je tradíciou svoju maminu obdarovať alebo ju aspoň potešiť milým slovom. Pozrite si niekoľko originálnych a milých tipov na vhodné darčeky pre naše milované...