Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu

Hélium a detská párty? Možno by ste si skôr predstavili, že lepšia alternatíva je nafukovací hrad, kúzelník alebo klaun? Úprimne, v našich končinách sa to až tak nenosí. Hélium na párty dokáže, ale vďaka svojim vlastnostiam vyčariť úsmev na tvárach mnohých detí, ale aj dospelých.

Hélium na nafukovanie balónov na detskej párty

Lietajúce balóniky sú skutočne obľúbené, to pozná každý rodič. A rovnako tak si vaše ratolesti obľúbia i tón hlasu, ktorí po inhalácia tohto plynu môžu nadobudnúť. S héliom sa dá užiť kopec zábavy. Okrem toho, že hélium vo vzduchu udrží balóny, dokáže udržať i vysokú úroveň zábavy. Čo je hélium za plyn? Aké sú jeho vlastnosti? Hrozí pri jeho inhalovaní nebezpečenstvo? Existuje hélium v spreji?

Aké hélium na párty?

Hélium a jeho vlastnosti

Hélium, ktoré ma v periodickej tabuľke značku He a protónové číslo 2, je veľmi vzácnym plynom, ktorý sa na Zemi vyskytuje iba v malom množstve. Objavuje sa až v zemskej atmosfére, keďže vďaka jeho nízkej hmotnosti rýchlo vyprcháva. Ide o bezfarebný plyn bez chuti a zápachu. Plyn má veľmi nízku hustotu, a preto je hélium ideálne pre plnenie balónov. Takisto je súčasťou potápačských kyslíkových bômb alebo sa využíva ako pohonný plyn na plnenie vzducholodí.

Hélium sa vďaka svojej nízkej hustote hodí na plnenie balónov

Po vodíku je hélium druhým najviac zastúpeným prvkom vo vesmíre. Vyskytuje sa napríklad aj vo hviezdach. Hélium objavil francúzsky astronóm Pierre Janssen. Avšak až v roku 1895 sa britskému chemikovi Williamovi Ramsayovi podarilo izolovať klasické plynné hélium, ako ho poznáme dnes.

Na párty tieto poznatky zrejme nevyužijete, no práve jeho vlastnosti ho robia špecifickým a vhodným aj pre takýto druh osláv.

Vedeli ste?

  • Hélium funguje ako geologické hodiny. Za pomoci tohto plynu geológovia určujú vek hornín a minerálov. Vek našej Zeme vďaka héliu odhadli na približne 5 až 6 miliárd rokov.
  • Hélium našu Zem nemá rado. Je totiž tak ľahké a prchavé, že uniká do atmosféry. Naopak, Zem sa ho snaží za pomoci gravitácie udržať.
  • Keď hélium zachladíte na teplotu približne -273,15 °C zmení sa na kvapalinu. Ide o jav nazývaný aj supratekutosť. Kvapalina však nemá žiadne trenie. Preteká cez sklo a prelieva sa cez okraj nádob.
  • Hélium sa môže stať i pevným. Iba v prípade, že naň zatlačíte pri určitej teplote, tlakom 834 ton na palec štvorcový. Takýto tlak je takmer nemožné vyvinúť.
  • Celkovo sa ročne na Zemi vyprodukuje viac ako 30 000 ton hélia. A to za pomoci rozpadu rádioaktívnych prvkov zemskej kôry.
  • Hélium je zdraviu neškodné. Neexistuje žiadna známa zlúčenina hélia a iného prvku. Na jeho prítomnosť v pľúcach reagujú naše hlasivky, avšak bez toho, aby prebehla nejaká chemická reakcia. Hélium teda nie je toxické.

Nielen hélium, ale taktiež aj bohatú ponuku párty doplnkov na každú oslavu nájdete v ponuke ✅ eshopu heliumking.sk!

Hlasivky a hélium – zaručená zábava

Tento vzácny plyn nie je určený iba na detské párty a oslavy. Hromadu zábavy si s ním dokážu užiť aj dospelí. Predstavte si takú súťaž v spievaní karaoke na rodinnej oslave alebo na firemnej akcii po dávke hélia. Nepochybne sa zabaví každý jeden hosť. A to všetko vďaka tomu, ako pôsobí hélium na hlasivky. Hélium na vdychovanie kúpite v každom dobrom párty obchode.

Hélium je na párty vždy zdrojom dobrej zábavy

A prečo hélium mení náš hlas? Potrebné je pochopiť, ako fungujú naše hlasivky. Pri rozprávaní sa hlasivky chvejú a ovplyvňuje ich prúdenie vzduchu. Pri rozprávaní ide vzduch z pľúc von a vtedy vzniká zvukový prejav. Vzduch má svoju hustotu a taktiež sa skladá z rôznych plynov (kyslík, dusík, argón, oxid uhličitý). Farba hlasu u každého z nás je iná a ovplyvnená dutinou ústnou, hrdlom, zubami a spôsobom reči.

Hélium má však nízku hustotu a hmotnosť. Aj preto veľmi rýchlo prchá a nedokáže prúdiť ani reagovať s inými plynmi. Touto nízkou hustotou zapôsobí na naše hlasivky tak, že zvýši tón nášho hlasu a vznikne piskľavý hlas. Hélium totiž cez hlasivky pretlačí oveľa menej svojich molekúl a uniká rýchlejšie.

Existuje i fluorid sírový, tzv. antihélium, ktoré pre zmenu na hlasivky pôsobí opačne. Fluorid je hustý a ťažký plyn, ktorý pri inhalácia vytvárajú hlasivky veľmi hrubý hlas.

Môže byť hélium zdraviu škodlivé?

Samotné hélium je netoxický plyn. Pri inhalácii v primeranom množstve neohrozuje vaše zdravie. Ľudské telo má dostatočnú zásobu kyslíka na to, aby dokázalo pri inhalácii hélia naďalej fungovať. Nadmerná inhalácia plynu, rovnako tak i v tomto prípade, môže spôsobiť problémy s dýchaním. Pochopiteľne, ku kritickému štádiu prichádza len v prípade skutočne vysokého množstva inhalovaného plynu. Ak by ste vdýchli 8 héliových balónov, môžete dokonca stratiť vedomie.

Balóny naplnené héliom sú vždy zdrojom dobrej zábavy

Hélium do balónov

V dobrých párty obchodoch, kde narazíte na množstvo doplnkov, kostýmov a hračiek, určite natrafíte i na balóny a héliové fľaše alebo hélium v spreji. Oba varianty vám na párty poslúžia rovnako. Samozrejme, ak si chcete s héliom užiť viac zábavy. Hélium do balónov vo fľaši je lepšou alternatívou.

Cena héliovej fľaše s objemom približne 430 – 450 litrov vás vyjde na približne 60 eur. Siahnuť však môžete i po väčšom alebo menšom objeme fľaše. Toto množstvo vám vystačí na približne 60 balónov.

Nielen hélium, ale taktiež aj bohatú ponuku párty doplnkov na každú oslavu nájdete v ponuke ✅ eshopu heliumking.sk!

Ak chcete hélium iba na krátku zábavku, siahnite po héliu v spreji. Naplníte ním síce o poznanie menej balónikov, no inhaláciou si užijete rovnaké množstvo zábavy. Po nafúknutí balónov héliom, dokážu balóny vydržať vo vzduchu priemerne 6 až 12 hodín. Hélium totiž prchá i cez latex. Existujú aj fóliové balóny, ktoré hélium izolujú až 7 dní.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

30/10/2019 13:23
Peto

milujem heliove balony a hlavne tu sradnu, ked si s kamosmi "cucneme" z helia :D

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 06.07.2019
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...

Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Čo všetko si pri kúpe treba...

Drevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastovéDrevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastové

Detská kuchynka nie je hračka určená výlučne dievčatám. Aj chlapci v nej radi skúšajú svoje kulinárske schopnosti a vedia v nej stráviť veľa času. Prečo do tejto interaktívnej hračky...