Hniezdo do postieľky a ochranný mantinel: Kupovať či vyrobiť doma?

Hniezdo do postieľky je dnes neodmysliteľnou súčasťou výbavičky, mamičky ho chystajú už pred narodením svojho dieťaťa. Jeho používanie je medzi mamičkami, ktoré chcú pre svoje dieťa to najlepšie, veľmi obľúbené. Bezpečnosť ich potomkov je na prvom mieste.

Najlepší mantinel do postieľky

Odborníci majú na jeho používanie iný názor. Ako to s tým hniezdom vlastne je?

Oblúbené hniezda a mantinely


Hniezdo pre bábätko – áno alebo nie?

Ochranné hniezdo do postieľky u nás naberá na popularite. Bezpečnosť dieťaťa rozhoduje, ale dôležitý je aj materiál, z ktorého si hniezdo vyberiete. Kvalitná pevná látka vás zláka rôznymi motívmi a farbami, hniezdo je príjemne mäkkučké. Ak ho má každá mamička, prečo vy nie?

Výhody hniezda pre bábätko podľa mamičiek

 • Dieťa je v ňom v bezpečí, pretože zabraňuje prevaľovaniu a možným pádom,
 • pri tých najmenších poslúži aj ako cestovná postieľka a prebaľovacia podložka,
 • ideálne pre dieťa do 6 mesiacov,
 • jednoduchá manipulácia.
 • bezpečný spánok novorodenca v posteli pri rodičoch.

Prečo hniezdo do postieľky odborníci nechcú?

Odborníci, ktorí sa na výhody/nevýhody hniezda zamerali, majú na jeho používanie iný názor. Zhodli sa na tom, že jeho používanie je pre dieťa nebezpečné. Vzniklo niekoľko štúdií, ktoré potvrdili, že v hniezde je vysoké riziko úmrtia novorodencov udusením. Dieťa sa dostane medzi hniezdo a vankúš alebo mantinel, ktorý je tiež obľúbenou súčasťou postieľky. Zakliesni sa tam a nemôže sa nadýchnuť. Skutočne hniezdo potrebujete?

Hniezdo do detskej postieľky

Kde sa hniezdo vzalo? 

Vznikli preto, aby sa hlavička dieťaťa nedostala medzi drevené tyče postieľky a neublížilo si. Dnes je vzdialenosť tyčí upravená tak, aby sa medzi ne hlavička dieťaťa v žiadnom prípade nedostala. Postieľka má ostať prázdna. Dieťa sa v nej potrebuje dobre vyspať, nepotrebuje rušivé elementy, ktoré mu v tom majú zabrániť. Môžete argumentovať tým, že dieťa sa v postieľke prevracia a úder mu môže ublížiť. Zranenia v postieľke nie sú časté a nepredstavujú žiadne riziko, ktoré by mohlo dieťa ohroziť na živote.

Mantinel vs hniezdo do postieľky

Mantinel do postieľky je látka vyplnená mäkkou výplňou. Umiestňuje sa po obvode postieľky, aby chránil bábätko pred zakliesnením ruky či nohy medzi priečky a pred prievanom. Vďaka nemu dieťaťu z postele nevypadne hračka na spanie a ani cumlík.

Hniezdo je určené najmenším bábätkám približne do 6 mesiacov. Dieťaťu poskytuje ochranu počas spánku, bábätko v ňom spí v polohe na chrbte bez možnosti prevrátenia. Hniezdo sa dá použiť na spánok aj mimo postieľky, môže preto slúžiť namiesto cestovnej postieľky.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako vybrať mantinel do postieľky

V ponuke predajcov nájdete množstvo pestrofarebných mantinelov s detskými motívmi i jedno- či dvojfarbené s malými detailami (bodky, hviezdy a pod.). Dizajn nie je všetko, dôležitý je i typ mantinelu, materiál a spôsob pripevnenia o postieľku.

Polovičný alebo celý mantinel

Na výber sú ochranné mantinely do celej postieľky a také, ktoré zakryjú len časť postieľky. Celý mantinel pokryje tyčky po celom obvode postieľky, preto je bezpečnejšou voľbou. Polovičný sa zvykne umiestňovať na časť, kde ma dieťa hlavu, avšak bábätká sa často po postieľke pohybujú, preto im takáto ochrana nemusí stačiť. Celopostieľkové mantinely môžu obsahovať dno zo sieťkoviny (na ňu sa uloží matrac), vďaka čomu nedochádza k neželanému posunu mantinela.

Materiál

Zvyčajne sa "obal" vyrába zo 100-percentnej alebo organickej bavlny a výplň z molitanu alebo mikrovlákna. Bavlna je vhodná pre citlivú pokožku bábätka, dá sa prať aj žehliť, je priedušná a dobre saje pot. Molitan je mäkký, avšak jeho priedušnosť je menšia. Mikrovlákno alebo duté vlákno je priedušnejšie a dostatočne mäkké. Má antialergické vlastnosti, je možné ho prať.

Spôsob pripevnenia o postieľku

Mantinel o postieľku pripevníte pomocou šňúrok, dôležitý je ich počet. Nachádzať by sa mali v hornej aj spodnej časti, aby bolo pripevnenie pevné. Počet šnúrok je dôležitý z rovnakého dôvodu – menší počet nezabezpečí dostatočné priľnutie k postieľke.

Mantinel môže mať tvar vrkoča, ale môže ísť aj o pás vyplnenej látky s detskými motívmi alebo vankúšikový mantinel. V prípade vrkoča (pletený mantinel) nie je nutné spôsob upevnenia o postieľku riešiť, pretože tvarom zapadne na miesto a priľne k postieľke.

Mantinel do detskej postieľky

Ako hniezdo správne vybrať?

Oboznámili ste sa so všetkými výhodami hniezda a varovanie odborníkov vás od jeho používania neodradilo? Vyberte hniezdo vyrobené z kvalitnej a pevnej látky, aby dobre držalo.

Odpustite si ozdôbky rôzneho druhu. Dieťa ich nepotrebuje a ich vdýchnutie môže dieťaťu aj vám narobiť zbytočné problémy. Hniezdo je najčastejšie vyplnené molitanom alebo polyesterovou náplňou. Návlek môžete kedykoľvek stiahnuť, vyprať alebo vymeniť. Používať ho možete v postieľke, hlbokom kočíku aj ako provizórnu cestovnú postieľku.

Materiál

Hniezda bývajú najčastejšie ušité z bavlny a výplň je z molitanu, polyesteru alebo dutého silikónového vlákna, ktoré je antialergické. Bavlna aj duté vlákno sa dajú prať (na 40 °C) a oba materiály sú priedušné. Pokožka dieťaťa prichádza do kontaktu iba s bavlnou, tá je k pokožke dieťaťa jemná.

Rozmery

Hniezda sú odporúčané cca do 6 mesiacov (ak si ho vaše dieťa obľúbi, niektoré modely sú vhodne dokonca do 18 mesiacov), preto sa môžu rozmery jednotlivých modelov líšiť. Pre novorodencov do 3 mesiacov postačí rozmer do 60 x 30 cm. Hovoríme o vnútornom rozmere, ktorý by ste mali nájsť pri popise každého výrobku. Pre väčšie deti vyberajte, samozrejme, hniezdo s väčšími rozmermi. Hniezda majú zvyčajne obdĺžnikový tvar, pre menšie deti sa môžete stretnúť aj s okrúhlymi, resp. oválnymi hniezdami.

Dizajn

Hľadáte hniezdo do postieľky pre chlapca alebo pre dievčatko? Rozhodovať bude nielen farba, ale aj motívy. Zvyčajne sa ružová spája s dievčatami a modrá s chlapcami, ale voliť môžete aj inú hlavnú farbu. Pre svoju univerzálnosť je obľúbenou voľbou sivá a biela. Z motívov si mamičky najčastejšie vyberajú hviezdy a bodky, ale vyhľadávané sú aj hniezda s motívom zvieratiek (sovy či ovečky).

Hniezdo do postieľky

Hniezdo do postieľky a jeho cena

Cena hniezda je rôzna. Záleží od toho, kde a z akého materiálu ho kúpite. Dostanete ho samostatne, ale aj ako hniezdo do postieľky s baldachýnom, či hniezdočko s perinkou. Cena sa začína na 30 eurách. Ak vám nerobia problém ručné práce, ušijete si ho aj sami a my vám prezradíme, ako na to. 

Vyberte si látku, ktorá sa vám páči, stavte na kvalitu, aby hniezdo niečo vydržalo. Umiestnite do neho svoje dieťa, tak nech sa v ňom cíti dobre.  

Všetko, čo na výrobu hniezda potrebujete je:

  • bavlnená látka dvakrát 100 x 72 cm
  • vatelín/termolín
  • 3 metre šnúrky
  • polyesterová výplň alebo molitánová výplň cca 750 g

Postup

  • Látku uložte lícom k sebe.
  • Jednu stranu vystrihnutých obdlžníkov zaoblite.
  • V strede spodnej strany obdlžníkov vystrihnite otvor v rozmere 20 x 32 x 20 cm.
  • Látku obšite dookola tak, aby vám neobšité ostali dva otvory s veľkosťou 20 cm na spodnej strane obdlžníkov.
  • Hniezdo prevráťte na pravú stranu a látku na spodných okrajoch dvakrát prehnite a obšite, aby vám vznikol pekný rovný okraj.
  • Nezabudnite, že potrebujete tunel na šnúrku. Prešite hniezdo po obvode 1,5 cm od okraja a tunel na šnúrku je hotový.
  • Vystrihnite si vatelínovú časť, ktorá bude 60 cm dlhá a 35 cm široká.
  • Všetky tri vrstvy položte na seba a prešite ich po celom obvode asi 2 cm od kraja.
  • Poznačte si, kde vložíte vatelínovú vložku tak, aby sa nachádzala v strede hniezda.
  • Prešite spolu vatelínovú vložku a hniezdo, aby sa vložka nehýbala.
  • Šnúrku navlečte do vnútra ešte predtým, ako hniezdo po stranách vyplníte. Ide to ľahšie.
  • Hniezdo vyplňte molitanom alebo polyesterovou výplňou. Vyberte si to, čo vám je sympatickejšie (výplň nedávajte úplne na kraj, aby sa vám hniezdo podarilo zašiť).
  • Na šnúrku dajte posuvnú sponu a hniezdo stiahnite.

Najčastejšie otázky – FAQ

Aký má hniezdo do postieľky účel?

Novorodenci sa cítia v menšom priestore pohodlne a útulne. Hniezdo zabraňuje prevaľovaniu a môže poslúžiť ako cestovná postieľka alebo prebaľovacia podložka. Dieťa v ňom môže taktiež relaxovať.

Ako dlho môže dieťa spávať v hniezde?

Odporúčané je použitie do 6 mesiacov.

Je lepšie hniezdo do postieľky alebo ochranný mantinel?

Obidve sú dobrou voľbou, avšak hniezdo môžete využiť len do 6 mesiacov. Je multifunkčnejšie, slúži nielen na spánok, ale aj ako prebaľovacia a hracia podložka. Ochranný mantinel využijete len v postieľke, dieťa ochráni pred zakliesnením ruky či nohy medzi priečky a pred prievanom.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

31/05/2022 09:59
Alena

mne sa to veľmi páči, hlavne keď je to všetko zladené - hniezdočko, mantinel aj zavinovačka...ale určite to plánujem kúpiť, nie som taká šikovná, že by som si to vyrobila :))

08/06/2022 11:40
LuciaS

teraz je to také moderné, mať vyzdobené detské postieľky - mantinel je super vec a hniezdočko človek využije aj na gauči , prípadne kdekoľvek mimo postieľku a dieťa je v tom chránené pred prípadným pádom

20/06/2022 16:08
Klara

veru tak, je to teraz povinná výbava medzi mamičkami :) ja som kúpila krásny 4-dielny set na e-kočíky. A to hniezdo je na nezaplatenie, nad ránom si malú vždy preložíme z postieľky do hniezda a dáme medzi seba

25/06/2022 14:38
Lenka

ten set vyzerá super ;) a používate pod ním aj monitor dychu?

28/06/2022 13:57
Klara

to hniezdo máme v postieľke a monitor dychu je až pod matracou

28/06/2022 16:42
Laura

zavinovačka je super vynález, naša malá najradšej spí zavinutá - vtedy prespí skoro celú noc

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 10.10.2018
Posledná aktualizácia: 23.03.2023
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Návod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj ChiccoNávod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj Chicco

ké majú koše na plienky iné výhody a nevýhody, ako sa zorientovať v ponuke a podľa akých kritérií sa rozhodovať pri kúpe? V našom článku vám to prezradíme.

Detský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybraťDetský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybrať

Detský kolotoč na postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa hračkami, melódiu alebo svetelnou projekciou. Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? 

Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätkoDetská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. V čom najradšej kúpete vaše dieťa vy?