Ako vyhubiť kliešte v záhrade? Postrek a rastliny odpudzujúce kliešte vám ich pomôžu zlikvidovať

Vyjsť si na malú prechádzku do parku, na detské ihrisko alebo do záhrady, je príjemné pre telo i dušu. Načerpáte nové sily, nadýchate sa čerstvého vzduchu a podporíte aj tvorbu vitamínu D. Ak si myslíte, že vo vašej záhrade vám nič také ako kliešť nehrozí, mýlite sa. Pred kliešťami nie ste v bezpečí ani vo svojej záhrade.

Ako sa zbaviť kliešťov v záhrade?

Poznáte spôsoby, ako zlikvidovať kliešte vo vašej záhrade? Čítajte.

Metódy, ktorými sa zbavíte kliešťov

Ak sa aj vo vašej záhrade objavili kliešte, nezúfajte. Existuje viacero jednoduchých spôsobov, ako kliešte zlikvidovať. Postrek, repelent, rastliny odpudzúje kliešte, ale aj obyčajné kosenie spravia z vašej záhrady bezpečné miesto. 

Pravidelne koste

Kliešte milujú vlhké a trávnaté prostredie. Čím hustejšia a dlhšia tráva, tým lepší a útulnejší domov pre kliešte. Pri pravidelnom kosení výskyt kliešťov vo vašej záhrade určite výrazne poklesne. Kliešte sa totiž na krátkej tráve nemajú ako zachytiť, je im zima, fúka na ne prievan alebo ostro páli slnko. Jednoducho, udržiavaný trávnik nemajú rady, ani ho nevyhľadávajú alebo (po kosení) ho veľmi rady opúšťajú. Preto pravidelne koste a výšku svojho trávnika udržujte čo najdlhší čas do 20 cm (ako tzv. anglický trávnik). Pozor však, ak trávnik pokosíte, pokosenú trávu nenechávajte sušiť na mieste, pohrabte ju a dajte do kompostu. Je vlhká alebo rýchlo navlhne od dažďa či rannej rosy a kliešťom sa bude dariť ešte viac.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kosačky

Namiesto trávy voľte betón

Vieme, že tráva má svoje estetické výhody, vyzerá krásne, je mäkká, môžete sa na nej opaľovať, váľať sa na nej, šantiť a pocit bosých nôh na mäkkom, trávnatom koberčeku je na nezaplatenie, ale... Kameň, štrk, skalka a záhrada s minimálnou výsadbou trávy má výhody. Štrk alebo dlažba znižuje vlhkosť prostredia v záhrade a tým pádom je aj kliešťov menej alebo, v tom lepšom prípade, nie sú žiadne. Netvrdíme však, že si teraz máte vykameňovať celú záhradu, práve naopak, urobte to rafinovane. Kameňom alebo dlažbou vyložte len priestor okolo záhrady, dokola okolo trávnatých plôch, a kliešťom tak zabránite vniknúť zvonka na váš pozemok. Myslite na to, že tento štrkový lem, by mal mať minimálnu hrúbku 1 meter.

Vhodný priestor pre deti

Pieskovisko, šmýkačku, bazénik a ďalšie hracie zóny neumiestňujte pod stromy a ani v ich tesnej blízkosti. Podobne ich nedávajte ani k vtáčím búdkam, pretože sa často priživujú na telách vtákov. Chápeme, že strom nad bazénom alebo pieskoviskom slúži ako tieň, ktorý chráni vaše deti pred silnými slnečnými lúčmi, ale keďže kliešte sa nachádzajú aj na stromoch, namiesto stromu vybavte hracie zóny pevným a dostatočne veľkým slnečníkom, podobným ako býva v kaviarni. Inak, pieskovisko, čo sa týka kliešťov, by malo byť vybavené minimálnou hrúbkou pieskovej vrstvy, 10 cm.

Bazén pod stromom v záhrade

Oplotenie záhrady

Oplotenie v tomto slova zmysle neznamená, že ak si oplotíte záhradu, tak kliešte proste nevniknú do záhrady, pretože je to súkromný pozemok alebo niečo podobné, to vôbec nie. Dostatočne vysoký a pevný plot s malými medzerami je prostriedok, ktorý zabrzdí poľnú zver pred vstupom do vašej záhradky. Poľná zver má na svojom tele mnoho kliešťov, ktoré sa môžu kedykoľvek od svojho hostiteľa odpojiť. Buďte opatrní obzvlášť pri hlodavcoch ako sú myši a ježkovia. Majú mnoho kliešťov a často ich stretať v záhradách.

Chemický prípravok na kliešte

Tak, ako existujú postreky na rôznych škodcov, tak existujú aj postreky proti kliešťom. Nie je to stopercentná zbraň proti nim, ale za vyskúšanie to určite stojí. Striekať by ste mali začať približne v apríli, kedy sa začína otepľovať. Väčšina prípravkov na kliešte má približne 3-mesačnú trvanlivosť. Poslednú striekaciu 3-mesačnú etapu môžete vykonať ešte v septembri. Podobne ako proti kliešťom v záhrade sa striekajú aj terasy a záhrady proti komárom. Mimochodom, niekedy insekticíd proti kliešťom, účinkuje aj proti komárom, napr. Protect Home, ktorý stojí len okolo 4 €.

Vhodné miesto na záhradné posedenie

Záhradné posedenie, lehátko a altánok je lepšie umiestňovať ďalej od plota a od kríkov či stromov, podobne ako pri detských ihriskách. Okrem toho by ste priestor pod altánkom, lehátkom a aj terasu, mali vybaviť dlažbou alebo drevenou štiepkou, ktoré zamedzia kliešťom prístup. Potom sa môžete opaľovať a užívať si pokojné, nič nerušiace leto bez strachu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradné zostavy

Údržba porastov

Nielen kosenie trávy, ale aj pravidelná údržba kríkov, krov je neodmysliteľnou súčasťou prevencie proti kliešťom. Myslite nato, že čím redšie kríky a stromy, tým je riziko premnoženia kliešťov nižšie. Navyše, kríky a stromy, by sa mali ošetrovať pravidelnými rezmi, bez ohľadu na kliešte, je to bezpodmienečné ošetrenie, prostredníctvom ktorého môžu stromy a kry plodiť zdravé plody.

Začnite chovať mravce

Mravce kliešťov neznášajú, snažia sa ich zbaviť. Preto, ak máte v záhrade mravce, nesnažte sa ich zbaviť aplikáciou soli, radšej si ich hýčkajte a udržujte, pretože vďaka nim vám nič od kliešťov nehrozí. Prirodzeným nepriateľom kliešťa je aj jašterica, ktorá sa kliešťami živí, dokonca je pre ňu kliešť hotovou maškrtou.

Rastliny odpudzujúce kliešte

Rastlinky, ktoré vám pomôžu „odohnať“ kliešte, sú bežne dostupné na našom území, sú nenáročné na pestovanie a z niektorých si môžete okrem účinnej zbrane proti kliešťom urobiť aj sušené korenie, pomazánku alebo liečivý čaj.

Rozmarín proti kliešťom v záhrade

Rozmarín

Pre rozmarín je absolútne typická jeho prenikavá aromatická vôňa, ktorá sa využíva aj pri výrobe esenciálnych olejov. Práve vôňa rozmarínu je to, čo kliešte neznášajú. Preto, ak ho povysádzate do svojej záhrady a jeho vetvičkami budete posypávať aj priestor okolo nich, v záhrade nebudete mať kliešte, roztoče, muchy a ani vošky, ktoré často zničia celú úrodu.

Palina

Artemisia alebo palina je síce vysoko účinnou rastlinou proti kliešťom, pretože podobne ako rozmarín silnú vôňu, ale je jedovatá aj pre človeka. Považuje sa za silný alergén, spôsobuje výsev, nepríjemné svrbivé vyrážky. Buďte preto opatrní a vždy používajte ochranné rukavice a odev, ktorý vás pred ňou ochráni. Je to však rastlina, ktorá vyzerá pekne, jej tvar a listnaté rozloženie, pri pohľade zhora pripomína snehovú vločku.

Cesnak proti kliešťom

Cesnak má špecifickú výraznú vôňu (spôsobuje ju alicín), ktorá je kliešťom nepríjemná. To, že ho pestujete v záhrade, kliešte z vašej záhrady „nevysťahuje“. Je nutné, aby ste strúčiky porozhadzovali po záhrade, najmä tam, kde je tráva, pod stromy a tam, kde sú kríky. Ešte účinnejšie je cesnak pretlačiť a tak ho porozhadzovať po okolí.

Ďalšie rastlinky, ktoré kliešte nemajú rady

Medzi ďalšie šikovné bylinky, ktoré vám pomôžu ochrániť seba a aj svoju záhradu pred kliešťom, sú mäta, levanduľa, nechtík lekársky. Väčšinou sú to tie, ktoré majú výraznú vôňu. Pri záhradnom posedení si môžete pripraviť aj domáce repelenty proti kliešťom. Na ich výrobu použite vyššie uvedené bylinky alebo:

 • Do ľanového oleja roztlačte cesnak a rozmarín, poriadne premiešajte, nechajte 3 dni odstáť a následne naplňte tekutinou mištičku, ktorú si položíte niekde v blízkosti záhradného sedenia alebo sa tekutinou potrite.
 • Podobne fungujú aj citrusy. Ak pomaranč, mandarínku, grapefruit alebo citrón nakrájate a potom krátko povaríte na silnom ohni, kliešte a aj komáre vám dajú pokoj.

Domáci repelent proti kliešťom

Vyrobte si domáci postrek proti kliešťom

 • Budete potrebovať: 500 ml destilovanej vody, 10 g rozmarínových listov, 1-dnu lyžicu vínneho octu.

Postup je jednoduchý, destilovanú vodu priveďte k varu, následne ju odstavte a nasypte rozmarín. Až do vychladnutia nechajte rozmarín lúhovať a potom z nálevu odstráňte pomocou sitka listy. Pridajte vínny ocot a poriadne premiešajte. Takto vyhotovený repelent si nalejte do fľaštičky s rozprašovačom a použite vždy, keď sa chystáte do prírody. Uchovávajte v chladničke a pred každým použitím poriadne pretrepte.

Levanduľový repelent

 • Budete potrebovať: 3 lyžice jedlého oleja, 5 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja, 5 kvapiek, buď surového citróna, alebo citrónového esenciálneho oleja.

Postup je absolútne jednoduchý, všetko pekne spolu zmiešajte do fľaštičky s rozprašovačom a poriadne pretrepte.

Eukalyptusový repelent

Pripravíte ho tak, že 100 ml jedlého oleja zmiešate s 10 kvapkami esenciálneho eukalyptusového oleja, poriadne premiešajte a nalejte do rozprašovača. Namiesto eukalyptu môžete použiť esenciálny olej z citronely, alebo trochu zaexperimentujte a zmiešajte eukalyptus s citronelou.

Repelent z lastovičníka aj pre domácich miláčikov

No a keď už vyrábate repelenty, nezabudnite sa postarať a ochrániť nielen seba, ale aj svojich domácich miláčikov, napr. obojkom pre psov a mačky alebo ešte lepšie, vyrobte si špeciálny domáci prostriedok. Vedeli ste, že lastovičník je účinný proti kliešťom? Spoľahlivo ochráni človeka a aj vášho 4-nohého parťáka.

Na jeho prípravu budete potrebovať: nazbieraný lastovičník (obdobie zberu je máj-jún), sklenený zaváraninový pohár so skrutkovacím viečkom a obyčajný jedlý olej.

Postup je jednoduchý, natrhaný lastovičník v celosti naskladajte do pohára, zalejte olejom, uzavrite a umiestnite na parapetnú dosku, kde svieti slniečko a nechajte 2 týždne odstáť. Potom sceďte, vyžmýkajte olej aj z lastovičníka a tekutinu uskladnite na tmavom mieste. Olejom natrite seba a svojho chlpáča vždy pred každou návštevou prírody. Pre jednoduchšiu aplikáciu použite gázu alebo tampón na odličovanie, nakvapkajte olej a potrite sa všade, kde vám len napadne, najmä v oblasti členkov.

Ďalšie babské rady, ktoré pomôžu proti kliešťom

 • Zachyteného kliešťa na oblečení zlikvidujete dôkladným žehlením. Zamerajte sa najmä na oblasť švíkov, kde sa kliešte rady ukrývajú.
 • Odpudiť kliešťa môžete aj tak, že si ošúpaný strúčik cesnaku hodíte do vrecka na nohaviciach alebo na bunde. Ak máte viac vreciek, odporúčame hodiť do každého jeden. Super kombináciou je aj dať si jeden strúčik do vačku a druhý na pleť. Nehanbite sa a pokojne sa cesnakom aj ponatierajte.
 • Nie každá krv kliešťom „vonia“. Ak užívate vitamíny z radu B-komplex, je vyššia pravdepodobnosť, že vám kliešte dajú pokoj.
 • Hovorí sa, že kliešte nemajú rady ani pivo.
 • Kliešte neznášajú priame slnko, preto sa v prírode snažte pohybovať čo najviac po slnečných chodníkoch.
 • Ak uvidíte liezť kliešťa po svojom tele alebo na oblečení, nikdy ho nezabíjajte holými prstami. Môže byť infikovaný a aj týmto spôsobom sa vystavujete riziku nakazenia sa, krv z jeho tela sa vám ľahko môže dostať pod nechty. Preto vždy, keď uvidíte kliešťa, odstráňte ho kúskom lepiacej pásky.
 • Neexistuje špeciálny odev proti kliešťom. Pre bežného človeka, ktorý chodí na turistiku, je najvhodnejšou voľbou biele oblečenie, na ktorom hneď uvidíte lezúceho kliešťa, a samozrejme, dlhé oblečenie, ktoré kliešťom sťažuje prístup k pokožke.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

14/08/2020 14:54
Alica

Pravidelné kosenie trávnika je podľa mňa najúčinnejšie. Keď necháte trávu príliš narásť, je prirodzené, že sa v nej zdržujú kliešte.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 27.07.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.