Oplotenie pozemku – možnosti, typy, povolenia

Oplotenie pozemku je prirodzenou formou vymedzenia vášho pozemku od okolia (susedný dom, ulica). Na jeho stavbu môžete použiť rôzne druhy materiálov, avšak sú aj isté okolnosti, na ktoré by ste si mali dať pozor.

Oplotenie domu

V nasledujúcom texte sa dočítate, na čo myslieť pri stavbe plotu tak, aby bol bezpečný, pevný a v súlade s legislatívnymi predpismi.

Výška plotu a stavebné povolenie

Oplotenie okolo budov je podľa §139 Stavebného zákona považované za drobnú stavbu v prípade, že spĺňa doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe. Na jeho realizáciu teda nepotrebujete stavebné povolenie – podlieha však ohlasovacej povinnosti, t. j. stavbu plota musíte miestnemu príslušnému stavebnému úradu vopred ohlásiť.

Ak sa na pozemku, ktorý chcete oplotiť nenachádza hlavná stavba, plot nie je považovaný za drobnú stavbu a na jeho realizáciu budete potrebovať stavebné povolenie.

V praxi však stavebné úrady posudzujú doplnkovú funkciu oplotenia individuálne, takže sa môže stať, že na jednom úrade by ste potrebovali stav. povolenie a na druhom by stačilo ohlásenie drobnej stavby.

Pred stavbou oplotenia vám teda odporúčame, aby ste si na obecnom, mestskom, resp. miestnom úrade zistili podmienky stavby oplotenia.

Výšku ani materiál oplotenia neupravuje stavebný zákon, môže ich však upravovať všeobecne záväzné nariadenie, územný plán či urbanistická štúdia v konkrétnom meste alebo obci.  Povolená výška môže byť rozdielna pre plot na hranici pozemku a ulice, resp. na hraniciach medzi pozemkami s rodinnými domami. Bližšie informácie k miestnym predpisom vám opäť poskytnú na miestnom stavebnom úrade.

Pre ohlásenie drobnej stavby aj pre žiadosť o stavebné povolenie platí, že stavať môžete začať až po vydaní súhlasného stanoviska od miestneho stavebného úradu. V opačnom prípade vám hrozia zo strany úradu sankcie.

Materiál, z ktorého je plot zhotovený

Pri jeho voľbe sa taktiež presvedčte, čo povoľujú miestne VZN. Rovnako, ako môže byť prostredníctvom miestneho VZN obmedzená výška oplotenia okolo rodinných domov, môžu v ňom byť uvedené aj materiály, z ktorých je povolené plot stavať.

Živý plot – Je ideálnou zábranou proti neželaným pohľadom, pričom pôsobí prirodzene. Oproti iným riešeniam ide o pomerne lacné oplotenie. Ako výsadba pre živý plot sa najčastejšie používajú tuje, pretože sú nenáročné a pomerne rýchlo rastú. Počítajte však s tým, že rastliny nevyrastú zo dňa na deň a pokým dosiahnu požadovanú výšku, nejaký ten rok si počkáte. Po tom, ako plot vyrastie do potrebnej výšky, je potrebné udržiavať jeho tvar pravidelným strihaním. Samostatný živý plot síce zakryje váš pozemok pred pohľadmi susedov, ľahko však cezeň na váš pozemok prebehnú domáce zvieratá alebo aj malé deti, preto sa najčastejšie kombinuje s iným druhom oplotenia.

Živý plot neopadavý

Plot z pletiva – Oplotenie pozemku pletivom nepôsobí príliš esteticky, preto sa najčastejšie používa v kombinácii s vyššie spomenutým živým plotom. Plot z pletiva preto pôsobí ako pevná fyzická zábrana. Základom sú oceľové stĺpiky, na ktorých je natiahnuté pletivo z oceľového drôtu. Stĺpiky je nutné do zeme pevne ukotviť, najčastejšie s pomocou betónových pätiek. Tento variant je relatívne finančne nenáročný a nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť, ak nepočítame obnovu ochraného náteru oceľových stĺpikov proti hrdzi raz za uhorský rok.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie nožnice na živý plot

Drevený plot – Drevo ako materiál pôsobí prirodzene a teplo. Je však pomerne náročné na starostlivosť, jeho ochranný náter je nutné pravidelne obnovovať, aby nezačalo hniť a nebolo napádané drevokaznými hubami či hmyzom. Vysoké, čisto drevené ploty sú skôr raritou – príliš mnoho dreva plot predražuje a vysoké ploty potrebujú veľmi pevné ukotvenie do zeme. Častejšia je kombinácia murovanej základne a drevených latiek ako optickej bariéry.

Murovaný plot – Môže byť zhotovený z tehál, betónových alebo debniacich tvárnic. Tehlové ploty majú príjemný vzhľad, zatiaľ čo sivé betónové tvárnice pôsobia skôr sterilne a industriálne. Murované ploty poskytujú pevnú fyzickú i optickú bariéru a dokážu pozemok dokonale odizolovať od okolia. Majú veľmi dlhú životnosť a sú bezúdržbové. Ich stavba je však finančne náročnejšia a na jej realizáciu je nutné prizvať si odborníka – murára, prípadne stavebnú firmu a nechať si postaviť oplotenie pozemku na kľúč. Nechcete predsa, aby nestabilný plot na niekoho spadol.

Susedské vzťahy a vytýčenie presnej hranice pozemku

Ak majú susedia dobré vzťahy, môžu sa dohodnúť na umiestnení plota tak, aby bol spolovice postavený na jednom a spolovice na druhom pozemku. Taktiež sa môžu dohodnúť na rozdelení nákladov na stavbu na polovicu. Ak však dobré vzťahy nemáte, môžete postaviť plot jednoducho na svojom a v prípade, že dodržíte všetky ustanovenia Stavebného zákona i miestnych VZN, nemôže sused podávať voči stavbe plota žiadne zákonné námietky.

Kovové oplotenie domu

Aby ste si boli istí, že staviate skutočne na svojom a nezasahujete do susedných pozemkov, je vhodné si pred stavbou nechať vytýčiť presnú hranicu medzi vaším a susedovým, prípadne medzi vaším a obecným pozemkom. Predídete tak možným dohadom a sporom o to, či plot nezasahuje do cudzieho pozemku. Tie môžu vyvrcholiť až príkazom na zbúranie plotu zo strany príslušných orgánov. Vytýčenie hranice pozemku príde vhod najmä pri stavbe betónového oplotenia s pevnými základmi, ktorá je pomerne nákladná a navyše, plot nie je možné rozobrať a jednoducho posunúť. Geodet dokáže takúto službu vykonať s presnosťou na centimetre za cenu okolo 100 eur za 100 m. To sú, v porovnaní s nákladmi na betónový plot, skutočne len drobné.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

12/02/2020 07:35
Michal

Odvolavate sa na paragraf 138 stavebneho zakona s tym, ze oplotenie vysky nad 2m uz vraj nie je drobna stavba - kde konkretne je tato hranica v zakone definovana? Nic take tam nevidim.

12/02/2020 15:29
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
ďakujeme za upozornenie na mylnú informáciu v článku. Pozrieme sa na to.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 05.02.2019
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Slnečné plachty do záhrady či na terasu – montáž zvládnete aj samiSlnečné plachty do záhrady či na terasu – montáž zvládnete aj sami

Poznáte tento spôsob tienenia? Slnečné plachty sú vhodné na záhradu, na terasu a aj na panelákové balkóny. Všetky bližšie informácie a aj tipy, kde si ich zaobstarať, nájdete v článku.

Drevený, či murovaný altánok? V lete vám poskytne tieňDrevený, či murovaný altánok? V lete vám poskytne tieň

Drevený či murovaný altánok slúži ako dokonalé miesto na oddych v teplých mesiacoch. Chcete sa toto leto pustiť do jeho realizácie? Pozrite sa, čím začať a ako altánok postaviť čo...

Ohlásenie prerábky bytového jadra – postup, vzorOhlásenie prerábky bytového jadra – postup, vzor

Pripravili sme pre vás postup, ako čo najrýchlejšie a najlepšie vybaviť všetky povolenia, ktoré na prestavbu bytového jadra potrebujete.