Oplotenie pozemku – možnosti, typy, povolenia

Oplotenie pozemku je prirodzenou formou vymedzenia vášho pozemku od okolia (susedný dom, ulica). Na jeho stavbu môžete použiť rôzne druhy materiálov, avšak sú aj isté okolnosti, na ktoré by ste si mali dať pozor.

Oplotenie domu

V nasledujúcom texte sa dočítate, na čo myslieť pri stavbe plotu tak, aby bol bezpečný, pevný a v súlade s legislatívnymi predpismi.

Výška plotu a stavebné povolenie

Oplotenie okolo budov je podľa §139 Stavebného zákona považované za drobnú stavbu v prípade, že spĺňa doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe. Na jeho realizáciu teda nepotrebujete stavebné povolenie – podlieha však ohlasovacej povinnosti, t. j. stavbu plota musíte miestnemu príslušnému stavebnému úradu vopred ohlásiť.

Ak sa na pozemku, ktorý chcete oplotiť nenachádza hlavná stavba, plot nie je považovaný za drobnú stavbu a na jeho realizáciu budete potrebovať stavebné povolenie.

V praxi však stavebné úrady posudzujú doplnkovú funkciu oplotenia individuálne, takže sa môže stať, že na jednom úrade by ste potrebovali stav. povolenie a na druhom by stačilo ohlásenie drobnej stavby.

Pred stavbou oplotenia vám teda odporúčame, aby ste si na obecnom, mestskom, resp. miestnom úrade zistili podmienky stavby oplotenia.

Výšku ani materiál oplotenia neupravuje stavebný zákon, môže ich však upravovať všeobecne záväzné nariadenie, územný plán či urbanistická štúdia v konkrétnom meste alebo obci.  Povolená výška môže byť rozdielna pre plot na hranici pozemku a ulice, resp. na hraniciach medzi pozemkami s rodinnými domami. Bližšie informácie k miestnym predpisom vám opäť poskytnú na miestnom stavebnom úrade.

Pre ohlásenie drobnej stavby aj pre žiadosť o stavebné povolenie platí, že stavať môžete začať až po vydaní súhlasného stanoviska od miestneho stavebného úradu. V opačnom prípade vám hrozia zo strany úradu sankcie.

Materiál, z ktorého je plot zhotovený

Pri jeho voľbe sa taktiež presvedčte, čo povoľujú miestne VZN. Rovnako, ako môže byť prostredníctvom miestneho VZN obmedzená výška oplotenia okolo rodinných domov, môžu v ňom byť uvedené aj materiály, z ktorých je povolené plot stavať.

Živý plot – Je ideálnou zábranou proti neželaným pohľadom, pričom pôsobí prirodzene. Oproti iným riešeniam ide o pomerne lacné oplotenie. Ako výsadba pre živý plot sa najčastejšie používajú tuje, pretože sú nenáročné a pomerne rýchlo rastú. Počítajte však s tým, že rastliny nevyrastú zo dňa na deň a pokým dosiahnu požadovanú výšku, nejaký ten rok si počkáte. Po tom, ako plot vyrastie do potrebnej výšky, je potrebné udržiavať jeho tvar pravidelným strihaním. Samostatný živý plot síce zakryje váš pozemok pred pohľadmi susedov, ľahko však cezeň na váš pozemok prebehnú domáce zvieratá alebo aj malé deti, preto sa najčastejšie kombinuje s iným druhom oplotenia.

Živý plot neopadavý

Plot z pletiva – Oplotenie pozemku pletivom nepôsobí príliš esteticky, preto sa najčastejšie používa v kombinácii s vyššie spomenutým živým plotom. Plot z pletiva preto pôsobí ako pevná fyzická zábrana. Základom sú oceľové stĺpiky, na ktorých je natiahnuté pletivo z oceľového drôtu. Stĺpiky je nutné do zeme pevne ukotviť, najčastejšie s pomocou betónových pätiek. Tento variant je relatívne finančne nenáročný a nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť, ak nepočítame obnovu ochraného náteru oceľových stĺpikov proti hrdzi raz za uhorský rok.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie nožnice na živý plot

Drevený plot – Drevo ako materiál pôsobí prirodzene a teplo. Je však pomerne náročné na starostlivosť, jeho ochranný náter je nutné pravidelne obnovovať, aby nezačalo hniť a nebolo napádané drevokaznými hubami či hmyzom. Vysoké, čisto drevené ploty sú skôr raritou – príliš mnoho dreva plot predražuje a vysoké ploty potrebujú veľmi pevné ukotvenie do zeme. Častejšia je kombinácia murovanej základne a drevených latiek ako optickej bariéry.

Murovaný plot – Môže byť zhotovený z tehál, betónových alebo debniacich tvárnic. Tehlové ploty majú príjemný vzhľad, zatiaľ čo sivé betónové tvárnice pôsobia skôr sterilne a industriálne. Murované ploty poskytujú pevnú fyzickú i optickú bariéru a dokážu pozemok dokonale odizolovať od okolia. Majú veľmi dlhú životnosť a sú bezúdržbové. Ich stavba je však finančne náročnejšia a na jej realizáciu je nutné prizvať si odborníka – murára, prípadne stavebnú firmu a nechať si postaviť oplotenie pozemku na kľúč. Nechcete predsa, aby nestabilný plot na niekoho spadol.

Susedské vzťahy a vytýčenie presnej hranice pozemku

Ak majú susedia dobré vzťahy, môžu sa dohodnúť na umiestnení plota tak, aby bol spolovice postavený na jednom a spolovice na druhom pozemku. Taktiež sa môžu dohodnúť na rozdelení nákladov na stavbu na polovicu. Ak však dobré vzťahy nemáte, môžete postaviť plot jednoducho na svojom a v prípade, že dodržíte všetky ustanovenia Stavebného zákona i miestnych VZN, nemôže sused podávať voči stavbe plota žiadne zákonné námietky.

Kovové oplotenie domu

Aby ste si boli istí, že staviate skutočne na svojom a nezasahujete do susedných pozemkov, je vhodné si pred stavbou nechať vytýčiť presnú hranicu medzi vaším a susedovým, prípadne medzi vaším a obecným pozemkom. Predídete tak možným dohadom a sporom o to, či plot nezasahuje do cudzieho pozemku. Tie môžu vyvrcholiť až príkazom na zbúranie plotu zo strany príslušných orgánov. Vytýčenie hranice pozemku príde vhod najmä pri stavbe betónového oplotenia s pevnými základmi, ktorá je pomerne nákladná a navyše, plot nie je možné rozobrať a jednoducho posunúť. Geodet dokáže takúto službu vykonať s presnosťou na centimetre za cenu okolo 100 eur za 100 m. To sú, v porovnaní s nákladmi na betónový plot, skutočne len drobné.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

12/02/2020 07:35
Michal

Odvolavate sa na paragraf 138 stavebneho zakona s tym, ze oplotenie vysky nad 2m uz vraj nie je drobna stavba - kde konkretne je tato hranica v zakone definovana? Nic take tam nevidim.

12/02/2020 15:29
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
ďakujeme za upozornenie na mylnú informáciu v článku. Pozrieme sa na to.

28/08/2020 12:31
Ingrid Duban

Dobrý deň. Rada by som požiadala o radu. Som vlastníkom bytu s terasou, ktorá je oddelená železnou konštrukciou oplotenia so susediacim bytom, ktoré bolo odovzdané v tomto stave po kolaudácii. V rámci bezpečnosti a súkromia sme si na našu stranu oplotenia natiahli zakrývaciu plachtu. Sused to označil ako zásah do konštrukcie a vyhráža sa vlastným odstránením na naše náklady. Je prekrytie spoločného plota z našej strany pozemku považované za neprípustné z právneho hľadiska? Má na to sused právo?
Ďakujem za odpoveď. Duban

15/10/2020 20:01
mato

asi ste to uz vyrieslil,ale sused je blb, pokial ste teda to tam neuchytili nejakym takym sposobom, ze ste fyzicky zasahovali do konstrukcie(prizvarovali daco ci vrtali otvor atd...) tak moze namietat aleto je tak vsetko...kazdopadne urcite by som sa opytal najprv spravcu bytovku co on nato

11/10/2020 19:06
Monika

Dobrý deň chcem sa spýtať keby som chcela aby sused navýšil plod aby mi nepozeral do záhrady je povinný to spraviť vopred ďakujem.

15/10/2020 19:55
mato

to je vtip? tak VY chcete aby vam nepozeral do zahrady a preto ON musi navysit plot?:DDD NIe, absolutne NIE JE povinny nic take spravit, ked sa bojite ze vam bude cumakovat do zahrady tak ten ploty vybudovat/zvysit musite VY...pane boze ludia spamatajte sa..

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 05.02.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako nalepiť vliesovú, vinylovú či papierovú tapetu na stenu? Ako nalepiť vliesovú, vinylovú či papierovú tapetu na stenu?

Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?

Dnes je ručná elektrická vŕtačka základom každej domácnosti a využíva ju snáď každý technik a opravár. Dnes už jestvuje množstvo druhov vŕtačiek. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie.

Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?

Ak preferujete bezkáblové náradie, pravdepodobne oceníte jeho praktickosť a slobodu pri práci. Akumulátorové náradie dnes ponúka rovnakú kvalitu ako klasické elektrické varianty, pričom...