Koberec alebo plávajúca podlaha – ako sa rozhodnúť?

Nájsť odpoveď na otázku, či je lepšia plávajúca podlaha alebo koberec, je rovnako zložité, ako odpovedať, či je lepšie biele alebo červené víno, čaj alebo káva, krajšie leto alebo zima.

Riešenie neexistuje, ide o preferencie. Preto je pred konečnou voľbou vhodné poznať, čo najviac výhod aj nevýhod a rozhodnúť sa podľa vlastnej potreby.

Koberce prach netlmia

Jednou z mylných teórií je, že koberce v izbe zamedzujú prachu. Omyl. Iba tlmia jeho vírenie. Pravdou, že pri použití koberca sa vám po podlahe nebudú tvoriť prachové chuchvalce, ale treba si uvedomiť, že tkanina prach nijako neeliminuje, iba pohlcuje. To znamená, že v izbe nebude menšia porcia nečistôt, len budú upratané v koberci, ktorý ho fixuje medzi vláknami. Koberec je preto riešenie pre tých, ktorí nemajú fóbiu z toho, čo všetko sa v ňom skrýva

V detskej izbe na koberci

Pri rozhodovaní osadenia konkrétnej podlahoviny je nutné zohľadniť potreby danej izby. Prakticky v celom dome môžete použiť výlučne podlahu, no miestom kde by koberec nemal určite chýbať, je detská iba. Koberec je príjemný na dotyk, nechladí a s množstvom vzorov ašpiruje na titul domáceho detského ihriska. Kusový koberec je vhodný aj pre alergikov. Do veľkej miery zabraňuje víreniu prachu.

Navyše deti trávia mnoho času na zemi a studená a tvrdá podlaha im neprospieva. Do detskej izby sa hodia lacné koberce a detské koberce na hranie, ktoré môžete meniť s tým, ako deti budú rásť a prirodzene koberec aj ničiť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Vhodné kombinácie

Staviť na kombináciu plávajúcej podlahy s kobercom je zaujímavé v celom byte. Keď sa v obývačke použije koberce pod stolík, osvieži farebne izbu a pri sedení nemáte nohy na studenom podklade. Ďalšia skvelá kombinácia sa naskytá v spálni, kde sa malý koberec hodí pri posteľ, aby ste ráno nestúpili rovno na studenú podlahu.

Osobitou kapitolou sú koberčeky do kuchyne. Je lepšie inštalovať ich skôr do jedálenskej časti, kde budete sedieť v teplejšom prostredí. V pracovnej by sa veľmi rýchlo znečistili a poškodili. Práve kuchynské koberce tak môžu dokonca veľmi elegantne a nenásilne opticky rozdeliť jedálenskú časť od tej, kde varíte.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Pohodlie údržby

Všeobecne platí, že plávajúca podlaha sa ľahšie udržiava ako koberec, ktorý je nutné vysávať a v záujme zdravia aj čistoty raz za rok vytepovať. Pre oba materiály môže byť vhodným pomocníkom aj robotický vysávač. Ten obvykle nemá problém ani s kusovými kobercami. Výnimkou sú takzvané koberce shaggy, teda koberce s vysokým vlasom od 4 do 7 centimetrov. Tu už robotický vysávač zlyháva.

V tomto prípade ide skôr o dekoračné koberce ako praktickú podlahovinu. Naopak koberce – behúne s nízkym vlasom možno pravidelne vyprať aj v práčke, čo je extra praktické. Behúne však nikdy nezabudnite protišmykovo ukotviť na podlahe.

Domáci miláčikovia uprednostnia podlahu

Ak máte doma psíka, tak vám odporúčame staviť na plávajúcu podlahu. Nejde len o chlpy. Je tu ešte jeden aspekt. Kým sa pes naučí na venčenie, pár mláčok bude potrebné poutierať. Z koberca to ide značne horšie. Navyše aj vycvičený pes môže mať občas problém s trávením, čo prináša hnačku aj zvracanie.

Pes ležiaci na podlahe

Ak napriek tomu chcete priestory zútulniť kobercami, použite moderné koberce z materiálov ako polyamid, polypropylén, akryl, polyakryl alebo nylón. Ich benefitom okrem nízkej ceny je ľahké čistenie. Drahé perzské koberce v domácnosti so zvieraťom nenájdu docenenie. Navyše pri psovi sú práve kusové koberce ideálne kvôli lepšiemu doskakovaniu či odrazu pri hre. Na plávajúcej podlahe sa psom totiž šmýka a trpia kĺby.

Pozor na boľavé nohy

Pri laminátových podlahách sa môže veľmi rýchlo objaviť fenomén boľavých nôh. A to nielen u starších ľudí. Laminát je jednoducho tvrdý povrch a niekomu nemusí vyhovovať takéto drsné našliapavanie. Práve chodenie po mäkkom je prospešnejšie pre kĺby, chrbticu aj krvný obeh.

Teplo a chlad - kto lepšie izoluje

Plávajúcu podlahu možno po dlažbe označiť za najchladnejšiu. Teplejšie je linoleum, drevo, korok a najteplejší práve koberec. To platí v prípade klasického uloženia podláh. No aj tu existuje nádej pre tých, ktorí chcú získať výhody plávajúcej podlahy bez sálania chladu. Stačí nainštalovať izoláciu z polystyrénovej peny. Je stabilná voči tlaku a má skvelú tepelnú izoláciu.

Podklad sa hodí pod každý typ plávajúcej podlahy, je hrubý 6 mm a cenovo k dispozícii od 1,5 eura za štvorcový meter.

Prezrieť viac krásnych kobercov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

25/06/2018 18:04
Kovalickova

plavajuca vinylova je super je vhodna pre psy, deti aj narocneho uzivatela :D aspon nam tak poradili a vzali sme is thermofix dielce ceskej firmy fatra a sme mega spoko

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 15.11.2017
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sterilizované paradajky bez nálevu, zavárané vo vlastnej šťave, s cibuľou – receptySterilizované paradajky bez nálevu, zavárané vo vlastnej šťave, s cibuľou – recepty

Paradajky sú využiteľné všakovakými spôsobmi – zavárané, sušené, v omáčke, ako džús či pretlak. Stačí si vybrať.

Ako prilákať do záhrady motýle – vhodné kvety a kríky pre motýleAko prilákať do záhrady motýle – vhodné kvety a kríky pre motýle

Aj vy môžete do svojej záhrady prilákať motýle – stačí urobiť niekoľko zmien vo výsadbe rastlín aj v usporiadaní záhrady.

Kúpanie v bazéne a koronavírus – dá sa nakaziť v spoločnom bazéne?Kúpanie v bazéne a koronavírus – dá sa nakaziť v spoločnom bazéne?

Je kúpanie sa v bazéne bezpečné a dá sa koronavírusom nakaziť napríklad na kúpalisku? Poďme sa pozrieť, čo na to hovoria odborníci.