Aký koberec do kúpeľne – veľký protišmykový penový, plastový či kamenný koberec?

V kúpeľni sa vždy nachádza dlažba a keramický obklad. Je to z praktických dôvodov, najmä kvôli vysokej povrchovej odolnosti. Dlažba nie je drahá, je odolná voči vlhkosti, nezdeformuje sa vplyvom vody a vyžaduje minimálnu údržbu.

Koberec do kúpeľne – áno, či nie?

Problémom pri dlažbe v kúpeľni je, že je chladná a šmykľavá. Pri vychádzaní z vane alebo zo sprchového kúta sa ľahko môžete pošmyknúť a aj nachladnúť. Preto porozmýšľajte, či si do kúpeľne nedáte aj koberec.

Predložky do kúpeľne rôznych farieb nájdete v ✅ e-shope bonami.sk.

Je koberec naozaj pohlcovač prachu a baktérií?

Zástancovia zdravého domáceho prostredia tvrdia, že koberec do kúpeľne nie je najvhodnejší. Druhá skupina ľudí si bez koberca nevie svoju kúpeľňu ani predstaviť. K čomu sa teda prikloniť? Mať alebo nemať koberec? To, že je koberec lapač prachu a nečistôt, je síce pravda, ale to je aj, dá sa povedať, matrac v posteli alebo pohovka, na ktorej denne sedíte. Ak sa na to pozriete takto, matrac zďaleka nečistíte tak často, ako by to bolo v prípade koberca a napokon, koberce už dávno nie sú to, čo bývali kedysi. Nájdete rôzne špeciálne koberce s užitočnými vlastnosťami a dokonca aj také, ktoré neškodia alergikom.

Skvelé vlastnosti kobercov

Koberec už nie je len dizajnovou záležitosťou, to platí obzvlášť pri kúpeľniach. Áno, je to prvok, ktorý zútulňuje miestnosť, dokáže ju opticky predĺžiť, skrášliť a koberec z dobrého materiálu nahradí aj masážne prístroje a pohovky, napr. taký koberec z ovčieho rúna, po ktorom sa úžasne chodí, ale ešte lepšie leží. Sú prostriedkom, s ktorým si človek zvyšuje pohodlie a aj bezpečnosť. V kúpeľni je práve tým bezpečnostným prvkom, ktorý zaručí vyliezanie zo sprchy a z vane bez pošmyknutia a úrazu. To oceníte hlavne vtedy, ak máte malé deti, pre ktoré predstavuje kúpeľňa hotový aquapark. Chráni aj zdravie, najmä ženám a ľudom náchylným na prechladnutie.

Ružový huňatý koberec v kúpeľni

Ako kúpiť ten správny koberec?

Nie je koberec ako koberec. Koberec, ktorý je primárne určený do obývačky, pravdepodobne nebude zvládať nápor v kúpeľni alebo na toalete. Koberec musí spĺňať základné požiadavky, aby ste ho mohli umiestniť do kúpeľni. Viete, ktoré to sú?

 • Protišmyková úprava je gro koberca. Koberec, ktorý budete pokladať do kúpeľne, musí mať spodnú stranu protišmykovú, pretože inak sa pri stupení naň môžete pošmyknúť.
 • Materiál, z ktorého je vyhotovený, musí byť dostatočne odolný voči vlhkosti, ale aj zápachu. Tento aspekt je pri výbere koberca mimoriadne dôležitý, najmä ak umiestňujete koberec okolo toalety. Hocikedy sa môže stať, že kvapka moču pristane na koberci a koberec, ktorý na takéto znečistenie nie je dostatočne pripravený, rýchlo napáchne a aj zreteľne ožltne.
 • Údržba a veľkosť sú ďalšie dôležité kritériá. Vyberajte koberec, ktorý sa dá prať v práčke, ale aj taký, ktorý sa vám do pračky zmestí, pretože ak je možné koberec prať, ale do bubna vašej práčky sa nezmestí, nič iné, ako ručné pranie, vám nezostane.

Základom je dobrý materiál

To, ako dlho vám koberec v kúpeľni vydrží bez zápachu a čo najdlhšie nepoškodený, závisí najmä od materiálu, z ktorého je vyrobený. Horúcim hitom sú momentálne prírodné materiály, ale to, či je to len trend a vec dizajnu, alebo je to aj praktická záležitosť ťažko povedať.

Akryl a mikrovlákno

Najlepším materiálom do kúpeľne je akryl a mikrovlákno. Vyznačujú sa mimoriadnou odolnosťou voči vode, čo vedie aj k nižšej miere hromadenia sa baktérií a plesní na koberci. No aj napriek tomu, že odolávajú vode, je lepšie, ak ich po veľkom návale vody dáte presušiť. Sú prateľné v práčke, sú mäkké a jemné k pokožke. Ich spodná strana je vybavená protišmykovým, silikónovým podkladom, ktorý priľne k podlahe a s ktorým vám nehrozí úraz.

PVC alebo umelá hmota

Vhodným materiálom je tradičná umelina, resp. guma, ktorá sa vyrába z PVC (polyvinylchlorid). Gumené koberce sú teplé a je to relatívne poddajný materiál, vodeodolný voči vode. Výhodou takýchto kobercov je aj to, že povrch je často vybavený aj rôznymi masážnymi prvkami. Čo sa týka údržby, je takmer bez údržbová. Je prateľná, vodu odpudzuje, nevsakuje ju do svojho vnútra a z jej povrchu je možné ju ľahko zotrieť. Niektoré gumové koberce majú aj špeciálnu protiplesňovú ochranu.

Kúpeľňová WC predložka z PVC

Predáva sa v rôznych farebných prevedeniach a v rôznych tvaroch a aj v rôznych veľkostiach, pričom sa nemusíte báť, či sa zmestí alebo nezmestí do vašej práčky. Koberec stačí len osprchovať vo vani alebo na dvore pomocou wapky a premyť antialergickým prostriedkom.

Polyester

Koberce z neho sa vyrábajú aj so syntetickými vláknami, resp. vlasmi, ktorých dĺžka je variabilná, takže koberec je mäkký a teplý. Môže sa prať v práčke a hoci nie je úplne odolný voči vlhkosti, dokáže rýchlo uschnúť, čo je mimoriadne dôležité. Práve rýchlosť schnutia zohráva pri tvorbe plesní jednu z hlavných úloh. Plesne sa totiž netvoria okamžite, po navlhčení, ale len v prípade zvyšujúceho sa vlhka a dlhšom usádzaní sa vlhkosti na mokrom podklade, čo sa pri polyesterových kobercoch len málokedy stáva.

Bambus

Trend bambusového dreva sa dostal až sem, do sortimentu kúpeľňových kobercov, ako bambusové rohože alebo bambusové predložky. Je to naozajstný luxus, ktorému sa potešia najmä vaše oči. Pri ich kúpe je však dôležité sa uistiť sa, či sú určite vhodné do kúpeľne. Zistite, či je bambusové vlákno vhodne ošetrené, vodotesné alebo je ho možné moriť, s cieľom zvýšiť jeho odolnosť proti vlhkosti. Bambusový koberec si však, na rozdiel od iných, vyššie spomenutých kobercov, vyžaduje aj obozretnejšie zaobchádzanie. Neodporúča sa rohožku alebo predložku nechávať príliš dlho vystavenú vode, pretože napriek ošetreniu bambus pri dlhom vystavovaní vode tak či tak navlhne.

Nevhodné materiály

Materiály, ktorým by ste sa mali vyhnúť, je bavlna a ľan. Nie sú vyslovene zakázané, len budú vyžadovať zvýšenú starostlivosť, najmä ak ich umiestnite do chladnej a malej kúpeľne, kde chýba odsávanie vlhkosti a vetranie. Na úkor kvality sa podpisuje aj nízka cena. Priemerná veľkosť ľanového koberca stojí do 10 €.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie predložky

Farebné prevedenie

Aj na farebnosti koberca záleží. Môžete mať akýkoľvek moderný koberec, ultra odolný voči vode a vlhkosti, ak sa nebude hodiť do vašej kúpeľne, tento priestor si nikdy nezamilujete. Najrozumnejšou voľbou je zvoliť koberec, ktorý farebne ladí so zvyškom kúpeľnového sortimentu a doplnkami.

Všetko v rovnakej farbe však môže byť pre niekoho nudné. Tí, ktorí radi riskujú, môžu voliť kontrastné farby alebo farebné kombinácie. Veľmi zaujímavou a modernou kombináciou je sivá s horčicovou žltou, zelená so sivou či pastelová modrá s pastelovou ružovou. Ak máte deti, potešte ich kobercom s farebným detským motívom.

Veľkosť a tvar koberca

Zmenili ste názor a túžite si zaobstarať koberec? Potom sa zamyslite aj nad tým, akú veľkosť by koberec mal mať. Niektoré koberce je vhodnejšie poklásť celoplošne, teda kompletne ako jeden celok do celej miestnosti. Niektoré koberce môžu spoľahlivo nahradiť aj samotnú dlažbu, napr. taký kamenný koberec, ktorý vo svojej podstate je viac dlažbou ako kobercom. No môžete sa vybrať aj zlatou strednou cestou a zaobstarať si koberec, ktorému z jedného dňa na druhý môžete vymeniť miesto. Koniec koncov, kusový alebo celoplošný koberec nemusíte mať len v kúpeľni, ale aj v obývačke i na schodisku.

Malý červený shaggy koberec do kúpeľne

Výrobcovia kúpeľňového a kobercového sortimentu ponúkajú aj koberce, ktoré sú prispôsobené tvaru záchodovej misy, tvaru sprchovacieho kúta a aj vane. No a ak by vaša sanita mala špeciálny rozmer, nie je problém dať si koberec vyrezať presne podľa vášho zadania.

Horúce kobercové tipy do kúpeľne

Chcete mať v kúpeľni luxus, pohodlie a zároveň sa v nej túžite cítiť bezpečne? Ak áno, pripravili sme si pre vás jedinečné koberce, s ktorými si kúpeľňu a toaletu, doslova zamilujete.

Kamienkový/kamenný koberec

Je to špeciálny koberec, ktorý možno umiestniť do interiéru, ale aj do exteriéru a to vďaka jeho zaujímavým vlastnostiam:

 • Má povrch, na ktorom sa nenachádzajú žiadne nezrovnalosti (ako napr. špáry a priehlbinky), kde by sa mohli množiť baktérie a tvoriť plesne.
 • Zaujímavá štruktúra kamienkov, usporiadaných jeden vedľa druhého, vytvára príjemný a neopísateľný zážitok pri chôdzi.
 • Materiál, ktorý sú kamenky pospájané a zaliate, je neškodný, ide totiž o živicové spojivo.
 • Vodoodolný povrch kamienkovej podlahy zabezpečuje uzavretá štruktúra, cez ktorú nemá kam voda unikať, kam a ako vsiakať. Táto odolnosť je taká vysoká, že sa môže aplikovať aj do murovaného sprchového kúta namiesto dlažby a aj na terasy, ktoré sú počas daždivých dní, neustále zaliate masou vody.
 • Masážny povrch kamienkovej dlažby ušetrí vaše peniaze za masáž. Štruktúra kamienkov pôsobí na spodky chodidiel ako jemná masáž a stimuluje senzorické body.
 • Je vám kamienková dlažba studená? Nestáva sa to síce často, ale ak túžite po podlahovom kúrení, žiadny problém. Kamienky sú dobrým tepelným vodičom, kúrenie popod nimi bude ešte lepšie ako s podlahovým kúrením pod dlažbou.
 • Mať kamienky vo vnútri je vrchol luxusu. Sú súčasťou prírody a momentálne je všetko prírodné maximálne trendy.
 • Tento koberec sa môže aplikovať aj na stenu, napr. ako obklad nad vaňu.

Odolný kamienkový koberec

Shaggy koberec

Koberce shaggy sú najpredávanejšími kobercami, a to do kúpeľní aj do iných interiérových miestností. Príťažlivé sú najmä kvôli svojmu dizajnu, kvôli pohodliu a materiálovej variabilite. Vlákna koberca shaggy sa vyrábajú z polyesteru, akrylu, viskózy, polypropylénu atď. Majú rôzne dĺžky vlasu, sú mäkké, vybavené protišmykovou stranou a vyžadujú minimálnu údržbu, ktorá pozostáva zo suchého vysávania. Rozjasnia a zútulnia každý priestor.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako sa starať o koberec v kúpeľni?

Vhodná starostlivosť o koberec vedie k jeho neustálej farebnosti, kráse a mäkkosti. Ak viete, ako sa starať správne o koberec, vydrží vám podstatne dlhšie ako len jeden rok. Keďže sa každý koberec údržbou trochu líši, najlepšie urobíte, ak sa budete o ne starať podľa piktogramov na štítkoch. Na nich nájdete všetky dôležité informácie, ktoré sú na zachovanie kvality a dizajnu koberca potrebné. Absolútnym základom je dodržiavať pár krokov:

 1. Koberec po navlhnutí nechávajte poriadne vyschnúť z jednej aj z druhej strany. Najlepšie sa prevzdušní a aj vyschne vonku.
 2. Ak to materiálové spracovanie koberca dovoľuje, potom by sa na koberci mala pravidelne vykonávať aj dôkladnejšia očista, a to praním v práčke. Ak sa materiál neodporúča prať vôbec, potom len koberec namočte do octovej vody, čo zabezpečí jeho dezinfekciu. Pri akomkoľvek praní sa radšej vyhnite aviváži, mohla by poškodiť protišmykovú časť.
 3. Sušenie v sušičke môžete realizovať tiež, avšak najlepšou voľbou je sušenie na čerstvom, suchom a teplom vzduchu. Vieme, žesušenie v sušičke je rýchlejšie a praktickejšie. Znovu dávajte pozor, na akom programe môžete sušiť koberec a či ho vôbec môžete vysušiť v sušičke. Ak v pokynoch na lístočku nie je uvedené sušenie, radšej koberec do sušičky nedávajte alebo zvoľte krátky vlnený program, ktorý je najšetrnejší.
 4. Koberec nemusíte čistiť praním každý týždeň, dokonca sa to ani neodporúča, aby ste ho častým praním nepoškodili. Čo však môžete urobiť je, že vždy po sprchovaní alebo kúpaní ho dajte na pár minút preschnúť. Takto sa aspoň vyhnete plesni na koberci a zatuchnutému zápachu.  

Záverečné slovo

Koberec do kúpeľne určite patrí. Bez neho by bola kúpeľňa chladná a holá a nie je nič lepšie ako z teplého kúpeľa vhupnúť do teplého, huňatého, ale hlavne mäkkého koberca. Keď ste sa už teda rozhodli pre ktorýkoľvek koberec, zvoľte minimálne taký, ktorý sa vám do kúpeľne hodí a ktorý je protišmykový.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 18.01.2021
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Komoda do kuchyne, kúpeľne, do obývačky – žiadaná je biela s košíkmi a s dvierkamiKomoda do kuchyne, kúpeľne, do obývačky – žiadaná je biela s košíkmi a s dvierkami

Komoda sa hodí takmer kamkoľvek a je to praktický kúsok, do ktorého sa toho zmestí skutočne veľa. Ponúkame vám zopár tipov, čo všetko musíte zvážiť pred kúpou novej komody.

Aký skladací matrac na spanie pre hostí? Obľúbené sú Dormeo i lacné skladacie matraceAký skladací matrac na spanie pre hostí? Obľúbené sú Dormeo i lacné skladacie matrace

Skladacie matrace vedia byť nielen pekným doplnkom, ale aj veľmi dobrým pomocníkom pri príležitostných prespávačkách u vás doma. Ako si skladací matrac vybrať?

Kľakačka, nastaviteľná zdravotná stolička k PC – recenzie, skúsenostiKľakačka, nastaviteľná zdravotná stolička k PC – recenzie, skúsenosti

Viete, čo je to kľakačka? Skúšali ste už na nej sedieť? V dnešnom článku si definujeme, čo to tá kľakačka vlastne je a na čo je dobrá.