Najlepšie chvostové píly - recenzie a test poradí, ako vybrať

Chvostové píly sú skvelým pomocníkom pri každej stavbe či domácom "majstrovaní". V súčasnosti sú tieto zariadenia veľkým trendom a to sa odráža aj na bohatej trhovej ponuke. Sú univerzálne a dokážu rezať veľa rozličných materiálov.

Chvostová píla na pílenie dreva i kovu

V našom článku si rozoberieme na čo chvostové píly slúžia, prečo sa tešia takej obľube a zameriame sa aj na štyri konkrétne modely, ktoré sme vybrali na základe dobrých výsledkoch v testovaniach a pozitívnych užívateľských recenzií.

Obľúbené produkty

V krátkosti o chvostových pílach

Chvostové pílky sú v stavebníctve pomerne novým trendom a čoraz rýchlejšie naberajú na obľúbenosti u profesionálnych remeselníkov, ale aj u domácich majstrov. Do popredia sa dostávajú hlavne vďaka svojej univerzálnosti, keďže môžu slúžiť na rezanie rôznych materiálov - drevo, plast, ale aj kov, oceľ či hliník. Vo všeobecnosti ich rozdeľujeme do dvoch kategórií:

  • Elektrické chvostové pílky: Ako už je z názvu príznačné, tak fungujú prostredníctvom elektrického prúdu a tým pádom je prípojka na elektrinu základným predpokladom pri práci s ňou.
  • Akumulátorové chvostové pílky: Akumulátorové pílky fungujú tak povediac na baterky. Menšie modely dokážu píliť nepretržite približne polhodinu, u väčších modelov to môže byť až hodina.

Svojim tvarom pripomínajú vŕtačku, no svojou funkcionalitou nahrádzajú klasické ručné listové píly s tým, že používajú pomerne dlhšie pílové listy. Tieto pílky mávajú mnoho "vychytáviek" v podobe antivibračných systémov, nastaviteľných rukovätí či rúrkových adaptérov, ktoré umožňujú rezanie jednou rukou na menej dostupných miestach.

Akým spôsobom fungujú?

Pozrime na spôsob ich fungovania po technickej stránke. Chvostovky patria medzi priamočiare píly s tým, že ozubenie smeruje proti upínacej stopke, a preto režú len pri vratnom pohybe. Počet kmitov si môžeme a musíme regulovať hlavne podľa toho, aký materiál režeme. U väčšiny pílok nachádzame možnosť predkmitu. Čo to je?

Pílenie kovu za pomoci chvostovej píly

Predkmit môžeme opísať ako funkciu alebo režim fungovania. Po zapnutí predkmitu pílka svojim pohybom opisuje orbitálnu dráhu podobnú elipse. Rezanie predkmitom zvyšuje celkový výkon, pretože smerom dopredu sa pílkový list nadvíha v podstate nad materiál, čo spôsobuje menšie prehrievanie ako pri obvyklom rezaní.

Výkon a hmotnosť

Chvostové píly sú určené na rôzne práce ako napríklad rezanie dosiek a iných materiálov, ale napríklad aj na upravovanie stromov či väčšich kríkov. Aby sa nám s ňou ľahšie pracovalo, tak je vhodné, aby mala nižšiu hmotnosť.

Ruky sa nám neunavia tak rýchlo a je to praktickejšie aj pri jej nosení - najmä u aku pílkach. Čo sa týka výkonu/príkonu, tak tu sa nemusíte pohybovať v tak vysokých hodnotách ako pri robustných veľkých pílach, na bežné domáce práce si pokojne vystačíte aj s výkonom 500 W. Nároční užívatelia sa však, pochopiteľne, musia obzerať po vyššom výkone cca nad 800 W.

Najlepšie chvostové píly na trhu

Pripravili sme pre vás prehľad konkrétnych modelov s výbornými užívateľskými recenziami. Ak sa vám nepodarilo zorientovať sa v bohatej ponuke píl chvostoviek, potom si vyberte jeden z nasledujúcich modelov a určite budete spokojní.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 11.08.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prerábka kuchyne v byte aj paneláku – Tipy, triky, návody Prerábka kuchyne v byte aj paneláku – Tipy, triky, návody

Chystáte sa prerobiť kuchyňu v paneláku alebo v rodinnom dome? V tomto článku sa dozviete, ako postupovať pri rekonštrukcii kuchyne krok po kroku od plánovania až po vašu novú, útulnú...

Lak alebo olej na drevenú podlahu? Ako natrieť drevené parkety? Lak alebo olej na drevenú podlahu? Ako natrieť drevené parkety?

Existuje viacero možností, ako si môžete efektívne zrenovovať starú drevenú podlahu, navrátiť jej pôvodný vzhľad a to všetko svojpomocne, s troškou šikovnosti. Poradíme vám, ako si...

Latrína (kadibúdka) stavba a údržba Latrína (kadibúdka) stavba a údržba

Viete, ako postaviť latrínu a aké povolenia na stavbu potrebujete? Chcete sa o ňu správne starať tak, aby vám vydržala čo najdlhšie a bola hygienicky neškodná pre vás aj životné...