Najlepšia farba na plast: Vyskúšajte klasiku alebo pohodlne v spreji

Viete o tom, že aj umelohmotným predmetom môžete dať druhú šancu? Existujú farby, ktoré na plastoch pekne držia, neolupujú sa a starým umelohmotným veciam vracajú ich zašlú slávu.

Najlepšia farba na plast

Chcete o nej vedieť viac? Všetky podsatné informácie vám dnes prinášame v tomto článku.

Obľúbené farby na plasty

Kde môžete farbu na plast použiť?

Farbou na plast zrenovujete doplnky v interiéry, spotrebiče, ktoré vám uľahčujú prácu v domácnosti, ale aj okenné rámy. Staré veci budú vyzerať skvele a priatelia a známi budú obdivovať vaše nové zariadenie. Neprezraďte im, že modernejší look získali len vďaka novej farbe.

Nanášanie farby na plast

Práca s farbou na plast je jednoduchá

Starej dizajnovej vázy po babičke, ku ktorej máte citový vzťah sa nemusíte vzdať. Venujte jej trochu svojho času a farbu na plast, a dizajnová váza sa rýchlo stane v obývačke originálnym trendy kúskom. 

Ako postupovať?

  • starú vázu rozobrať na drobné kúsky nemusíte, ale keď ste si na renováciu vybrali predmet, ktorý sa skladá z viacerých častí, rozoberte ju najviac, ako sa dá. Aby ste farbu dostali naozaj všade.
  • umelohmotnú vec nestačí pred renováciou len umyť. Na nános novej farby ju treba lepšie pripraviť. Všetky povlaky a nečistoty nie len z povrchu predmetu, ale aj z jeho útrob odstránite pomocou silného saponátového prostriedku.
  • saponát si poradí s mastnotou, ale k dokonale odmastenému povrchu sa dopracujete len s technickým liehom. Nebojte sa, umelohmotným povrchom neublíži.
  • na super hladký povrch sa farba zle nanáša. Nie len tá na plast. Hladký povrch treba trochu zdrsniť, aby sa naň farba prichytila lepšie. Ak nechcete, aby na ňom ostali šmuhy, použite ten najjemnejší brusný papier na mokré brúsenie (zrnitosť P400 či P800).
  • na začiatok prebrúste a natrite len malú, menej viditeľnú časť predmetu, aby ste videli, ako sa farba s plastom skamaráti a či naň dostatočne priľne. Môže sa stať, že na jemné prebrúsenie farba nezareaguje a budete potrebovať väčšiu zrnitosť. Treba skúšať. Každý plast na farbu reaguje inak.
  • vyskúšajte aj brúsne hubky so zrnitosťou P180 a P220. Sú drsnejšie a pracuje sa s nimi lepšie. Prebrúsenie je rovnomerné a vzniká na ňom jemná štruktúra.

Akú farbu na plast si vybrať?

Na trhu sa stretnete s farbou na plast v spreji alebo v klasickej plechovke. Nanášanie farby v spreji je jednoduchšie a rýchlejšie, nanášanie farby z plechovky má nezameniteľné čaro. S renovovaným predmetom sa viac pohráte.

Farba na plast v spreji

Farba na plast v spreji

Existuje transparentná syntetická základná farba v spreji, ktorá rýchlo schne a poradí si s každým umelohmotným povrchom. Dokonale priľne aj na veľmi hladké povrchy. Predtým, ako sprej použijete, poriadne v ňom farbu premiešajte. Predmet striekajte zo vzdialenosti 20 – 30 centimetrov a doprajte mu aspoň 2 - 3 vrstvy. Sprej vytvorí súvislú vrstvu bez šmúh a váš staro-nový predmet bude pôsobiť profesionálne.

Farba Balakryl PLASTY

Vodou riediteľnou farbou Balakryl PLASTY môžete natrieť vonkajšie a vnútorné plastové plochy, napr. plastové okná, elektrikárske lišty, záhradný, či detský nábytok. Farba spĺňa aj európsku normu pre povrchovú úpravu hračiek EN 71, jej používanie je bezpečné. Nemusíte sa báť.

Aplikácia farby pištoľou

Farba Balakryl PLASTY má výbornú priľnavosť a je vysoko odolná voči poveternostným vplyvom a mechanickému namáhaniu. Farba rýchlo schne, takže predmet, ktorý ste sa ráno rozhodli zrenovovať môžete večer použiť. Náter má vysoký lesk, nešpiní sa a ľahko ho umyjete. Jeho údržba nemôže byť jednosuchšia. 

Farbu nanášajte štetcom, penovým valčekom alebo striekacou pištoľou. Na predmet naneste viac vrstiev, aby vyzeral naozaj ako nový. Nechajte to poriadne zaschnúť a nakonie sa pochváľte, aké máte šikovné ručičky. Jedna kilogramová plechovka farby vám pokryje 7-9 m2 na jednu vrstvu.

Obľúbené farby na plasty

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 12.11.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Druhy farieb do interiéru aj exteriéru  - aká farba je aká Druhy farieb do interiéru aj exteriéru - aká farba je aká

To, čo bežne nazývame farbou, je v skutočnosti náterová hmota. Aké náterové hmoty poznáme a na čo všetko ich vieme použiť?

Fosforeskujúca maľovka: Farby svietiace v tme si zamilujete! Fosforeskujúca maľovka: Farby svietiace v tme si zamilujete!

Túžite po svietiacich hviezdach, aj keď ich zakrývajú tmavé mraky? Presťahujte hviezdnu oblohu do svojej izby. Ako je to možné a čo všetko potrebujete?

Popisovateľná tabuľová farba na stenu nielen do detskej izby Popisovateľná tabuľová farba na stenu nielen do detskej izby

Vytvorenie steny, na ktorú sa dá písať je veľmi jednoduché. Tabuľovú farbu nanesiete na ktorúkoľvek voľnú stenu doma alebo v práci. Naozaj je to také jednoduché. Ukážeme vám, ako na to.