Najlepšia farba na plast: Vyskúšajte klasiku alebo pohodlne v spreji

Viete o tom, že aj umelohmotným predmetom môžete dať druhú šancu? Existujú farby, ktoré na plastoch pekne držia, neolupujú sa a starým umelohmotným veciam vracajú ich zašlú slávu.

Najlepšia farba na plast

Chcete o nej vedieť viac? Všetky podsatné informácie vám dnes prinášame v tomto článku.

Obľúbené farby na plasty

Kde môžete farbu na plast použiť?

Farbou na plast zrenovujete doplnky v interiéry, spotrebiče, ktoré vám uľahčujú prácu v domácnosti, ale aj okenné rámy. Staré veci budú vyzerať skvele a priatelia a známi budú obdivovať vaše nové zariadenie. Neprezraďte im, že modernejší look získali len vďaka novej farbe.

Nanášanie farby na plast

Práca s farbou na plast je jednoduchá

Starej dizajnovej vázy po babičke, ku ktorej máte citový vzťah sa nemusíte vzdať. Venujte jej trochu svojho času a farbu na plast, a dizajnová váza sa rýchlo stane v obývačke originálnym trendy kúskom. 

Ako postupovať?

  • starú vázu rozobrať na drobné kúsky nemusíte, ale keď ste si na renováciu vybrali predmet, ktorý sa skladá z viacerých častí, rozoberte ju najviac, ako sa dá. Aby ste farbu dostali naozaj všade.
  • umelohmotnú vec nestačí pred renováciou len umyť. Na nános novej farby ju treba lepšie pripraviť. Všetky povlaky a nečistoty nie len z povrchu predmetu, ale aj z jeho útrob odstránite pomocou silného saponátového prostriedku.
  • saponát si poradí s mastnotou, ale k dokonale odmastenému povrchu sa dopracujete len s technickým liehom. Nebojte sa, umelohmotným povrchom neublíži.
  • na super hladký povrch sa farba zle nanáša. Nie len tá na plast. Hladký povrch treba trochu zdrsniť, aby sa naň farba prichytila lepšie. Ak nechcete, aby na ňom ostali šmuhy, použite ten najjemnejší brusný papier na mokré brúsenie (zrnitosť P400 či P800).
  • na začiatok prebrúste a natrite len malú, menej viditeľnú časť predmetu, aby ste videli, ako sa farba s plastom skamaráti a či naň dostatočne priľne. Môže sa stať, že na jemné prebrúsenie farba nezareaguje a budete potrebovať väčšiu zrnitosť. Treba skúšať. Každý plast na farbu reaguje inak.
  • vyskúšajte aj brúsne hubky so zrnitosťou P180 a P220. Sú drsnejšie a pracuje sa s nimi lepšie. Prebrúsenie je rovnomerné a vzniká na ňom jemná štruktúra.

Akú farbu na plast si vybrať?

Na trhu sa stretnete s farbou na plast v spreji alebo v klasickej plechovke. Nanášanie farby v spreji je jednoduchšie a rýchlejšie, nanášanie farby z plechovky má nezameniteľné čaro. S renovovaným predmetom sa viac pohráte.

Farba na plast v spreji

Farba na plast v spreji

Existuje transparentná syntetická základná farba v spreji, ktorá rýchlo schne a poradí si s každým umelohmotným povrchom. Dokonale priľne aj na veľmi hladké povrchy. Predtým, ako sprej použijete, poriadne v ňom farbu premiešajte. Predmet striekajte zo vzdialenosti 20 – 30 centimetrov a doprajte mu aspoň 2 - 3 vrstvy. Sprej vytvorí súvislú vrstvu bez šmúh a váš staro-nový predmet bude pôsobiť profesionálne.

Farba Balakryl PLASTY

Vodou riediteľnou farbou Balakryl PLASTY môžete natrieť vonkajšie a vnútorné plastové plochy, napr. plastové okná, elektrikárske lišty, záhradný, či detský nábytok. Farba spĺňa aj európsku normu pre povrchovú úpravu hračiek EN 71, jej používanie je bezpečné. Nemusíte sa báť.

Aplikácia farby pištoľou

Farba Balakryl PLASTY má výbornú priľnavosť a je vysoko odolná voči poveternostným vplyvom a mechanickému namáhaniu. Farba rýchlo schne, takže predmet, ktorý ste sa ráno rozhodli zrenovovať môžete večer použiť. Náter má vysoký lesk, nešpiní sa a ľahko ho umyjete. Jeho údržba nemôže byť jednosuchšia. 

Farbu nanášajte štetcom, penovým valčekom alebo striekacou pištoľou. Na predmet naneste viac vrstiev, aby vyzeral naozaj ako nový. Nechajte to poriadne zaschnúť a nakonie sa pochváľte, aké máte šikovné ručičky. Jedna kilogramová plechovka farby vám pokryje 7-9 m2 na jednu vrstvu.

Obľúbené farby na plasty

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 12.11.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačnáDruhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná

Vnútorné omietky síce nemusia čeliť poveternostným podmienkam ako tie vonkajšie, no i napriek tomu by ste si ich výber mali dobre premyslieť. Pripravili sme si pre vás kompletného...

Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?

Zinkovanie, resp. galvanické zinkovanie je jedným z procesov, ktoré sa využíva na zvýšenie ochrany kovov. Samotný proces zinkovania ponorom, plátovaním či žiarovým zinkovaním je pomerne...

Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľnéMatné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné

Chystáte maľovať vašu domácnosť? Výber farby je vždy hotová veda. Do rozhodovacieho procesu vstupuje viacero faktorov. V našom článku vám poradíme, ako si vybrať vhodný lesk. Sú lepšie...