Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. V prípade, že sa nedajbože stanete účastníkom jednej z nej, určite vám príde vhod kamerový záznam ako dôveryhodné a objektívne svedectvo.

Kamera do auta na predné sklo

Poskytne vám ho palubná kamera v aute a v článku vám prezradíme, ako si vybrať tú najvhodnejšiu a aké parametre sú pri výbere podstatné.

Obľúbené kamery do auta

Ako to funguje

Bezpečnostná kamera do auta je akousi obdobou čiernej skrinky v lietadle. Je umiestnená z vnútornej strany predného skla tak, aby vám neprekážala vo výhľade. Z toho dôvodu by ste si mali vybrať kompaktný model s čo najmenšími rozmermi.

Napájanie

Autokamery sú vybavené vstavanými dobíjateľnými akumulátormi, tie však majú nízku kapacitu a slúžia len na napájanie kamery po vypnutí zapaľovania, aby bolo zabezpečené spoľahlivé uloženie videozáznamu. Pri samotnom zázname vydržia akumulátory iba cca 5 – 15 min.

To je dôvod, prečo musia byť tieto kamery napájané 12 V napätím z autozásuvky (zapaľovača), prípadne 24 V pri modeloch určených do nákladných vozidiel. Nemajte obavy, že by vám napájací kábel prekážal, môžete ho šikovne skryť pod interiérové obloženie auta. Budete tak mať istotu, že kamera počas jazdy vždy zaznamenáva obraz.

Pozorovací uhol

Pozorovací uhol objektívu udáva, aký široký priestor pred autom a okolo auta bude snímaný. Keďže obraz je často širokouhlý vo formáte 16:9 či 21:9, môže mať objektív až tri pozorovacie uhly – horizontálny, vertikálny a diagonálny.

V drvivej väčšine prípadov výrobcovia udávajú práve ten diagonálny. Absolútnym minimom, po ktorom by ste mali siahnuť je uhol 110 °, menší už nemusí zachytiť podstatné detaily na bokoch okolo vozidla.

Kvalitná kamera do auta s veľkou obrazovkou

Rozlíšenie a snímkovacia frekvencia

Rozlíšenie vyjadruje počet obrazových bodov (pixelov – skratka px), ktoré kamera zaznamenáva. Čím vyššie rozlíšenie, tým bude obraz detailnejší – čo môže byť pre dokazovanie vašej neviny pri dopravných nehodách rozhodujúcim faktorom.

Najlacnejšie palubné kamery neznámych značiek disponujú obvykle rozlíšením 1 280 × 720 (HD) alebo dokonca iba 640 × 480 (SD). Takýto obraz však neposkytuje dostatok detailov a mohli by ste v nich mať problém identifikovať poznávaciu značku vozidla alebo tvár páchateľa či svedka.

Minimálne vhodné rozlíšenie je full HD 1 920 × 1 080 s pomerom strán 16:9 – to je rozlíšenie väčšiny moderných televízorov či monitorov, takže si viete predstaviť, koľko detailov vám poskytne. Najlepšia kamera do auta by však mala mať vyššie rozlíšenie 2 304 × 1 296 (16:9) či 2 560 × 1 080 (21:9) – nazýva sa aj Super Full HD alebo Super HD a ponúkne ešte viac detailov.

Výnimkou nie sú ani kamery s rozlíšením UHD 3 840 × 2 160 alebo 4K 4 096×2 160. Tieto rozlíšenia ponúknu maximum detailov, nevýhodou takého obrazu však je, že zaberá veľmi veľa miesta na pamäťovej karte a je náročný na výpočtový výkon pri prehrávaní a spracúvaní.

Snímkovacia frekvencia udáva, koľko snímkov za sekundu kamera zaznamená. Zvykne sa označovať ako sn./s alebo anglickou skratkou fps a opäť v tomto prípade platí, že čím vyššie číslo, tým lepšie.Pre plynulý pohyb obrazu je minimom 25 fps, väčšina kamier ponúka 30 fps.

Záznam na pamäťovú kartu

Záznam obrazu prebieha vo formáte MPEG pri lacnejších modeloch, prípadne v modernom formáte H.264 pri kamerách strednej a vyššej triedy. Tieto záznamy môžete bez problémov prehrávať takmer na každom počítači, tablete či smartfóne.

Kamera do auta s wi-fi

Video je zaznamenávané na pamäťovú kartu – najčastejšie formátu SD alebo SDHC. Mali by ste si vybrať kartu s čo najväčšou kapacitou, pre istotu si však overte, akú max. kapacitu kamera podporuje. Nezabúdajte ani na fakt, že vyššie rozlíšenie obrazu znamená vyšší dátový tok, karta teda musí byť dostatočne rýchla – požadovanú rýchlosť nájdete v odporúčaniach výrobcu konkrétnej autokamery.

Záznam videa na autokamerách prebieha v slučkách, t. j. po zaplnení karty sa ďalšie dáta ukladajú od začiatku záznamov na karte, pričom tie pôvodné sa vymažú, aby im uvoľnili priestor. Pamäťovú kartu teda nemusíte po jej zaplnení vymeniť za prázdnu.

Obľúbené kamery do auta

GPS a asistenčné funkcie

Väčšina autokamier je vybavená GPS prijímačom, ktorý zaznamenáva vašu aktuálnu polohu a zobrazuje ju vo videozázname. Toto je obzvlášť dôležité pre presnú lokalizáciu pri prípadnej nehode.

Vďaka sledovaniu polohy ponúkajú autokamery aj asistenčné funkcie ako záznam aktuálnej rýchlosti či jej zobrazene na vstavanom displeji a zvukové či optické upozornenie na jej prekročenie.

Modely vyšších tried obsahujú aj databázu pevných radarov na meranie rýchlosti v mnohých štátoch Európy a včas vás upozornia, kedy by ste mali spomaliť.

Najlepšie modely autokamier sú vybavené dokonca funkciami videoasistencie, ktoré vás dokážu upozorniť na opustenie jazdného pruhu, nedodržanie bezpečnej vzdialenosti, prudké brzdenie vozidla pred vami alebo na zelenú na semaforoch. Dokážu tak čiastočne nahradiť asistenčné systémy v moderných vozidlách, avšak na rozdiel od nich vám nemôžu aktívne zasiahnuť do riadenia.

Ďalšie funkcie a parametre autokamier

  • Záznam zvuku – Mnohé autokamery sú vybavené aj mikrofónom, ktorý zaznamenáva zvuk v kabíne vozidla. To sa hodí napr. pri cestných kontrolách zo strany polície. Ak zvuk nechcete nahrávať, môžete túto funkciu deaktivovať.
  • Video výstup – Môže byť analógový (RCA kompozitné video) alebo digitálny HDMI. Využijete ho pri prehrávaní záznamu z kamery na veľkej obrazovke televízora, prípadne môžete vďaka nemu kameru prepojiť s displejom na multimediálnom autorádiu.
  • Detekcia pohybu – Kamery s touto funkciou rozpoznajú pohyb pred autom a automaticky spustia záznam. Táto funkcia vám príde vhod napr. pri odhaľovaní páchateľov vandalizmu.
  • G-senzor – Rozpozná nebezpečnú situáciu pri náraze alebo prudkom brzdení a uzamkne príslušnú časť záznamu proti prepísaniu.

Nastavovanie kamery do auty

  • Nočný režim – Zvýši citlivosť kamery a tým aj jasnosť obrazu v tme, zároveň sa tým však zvýši šum v obraze (typická zrnitosť).
  • Infračervené osvetlenie – Vstavané infračervené LED (IR LED) pomáhajú v noci osvetľovať objekty pred autom tak, aby boli rozpoznateľné v tmavom obraze. Ich výkon však ledva postačuje na osvetlenie chodcov tesne pred vozidlom, preto ide skôr o marketingový trik výrobcov.
  • Digitálny zoom – Ide o priblíženie objektov v obraze formou zväčšenia jeho výrezu. Takýto obraz však bude rozostrený, preto je táto funkcia často bezvýznamná.
  • Fotografovanie – Kamery s touto funkciou umožňujú záznam statických snímkov, ich kvalita je však často veľmi nízka, takže táto funkcia nemá praktické využitie.
  • USB rozhranie – Umožňuje prepojiť kameru s počítačom a prenášať tak videozáznamy bez manipuláciue s pamäťovou kartou.
  • Duálna kamera do auta – Predná a zadná kamera do auta môže byť jednoducho nahradená tzv. duálnou kamerou. Tá druhá môže byť pevne zabudovaná a snímať priestor v kabíne, prípadne ju môžete umiestniť za zadné sklo alebo nad ŠPZ a využiť ju v spojení so zabudovaným displejom ako parkovaciu kameru.

TOP 3 najobľúbenejšie autokamery

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 14.05.2019
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...

Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita

Priemyselné vysávače nachádzajú využitie nielen na stavbe či v profesionálnych dielňach, ale tiež v garážach či hobby dielňach domácich majstrov. Čo si treba pri ich výbere všímať?