Najlepšia kamera do auta: predná a zadná (duálna), cúvacia s monitorom a nočným videním?

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. V prípade, že sa nedajbože stanete účastníkom jednej z nej, určite vám príde vhod kamerový záznam ako dôveryhodné a objektívne svedectvo.

Kamera do auta na predné sklo

Poskytne vám ho palubná kamera v aute a v článku vám prezradíme, ako si vybrať tú najvhodnejšiu a aké parametre sú pri výbere podstatné.

Obľúbené kamery do auta


Ako vybrať kameru do auta

Bezpečnostná kamera do auta je akousi obdobou čiernej skrinky v lietadle. Je umiestnená z vnútornej strany predného skla tak, aby vám neprekážala vo výhľade. Z toho dôvodu by ste si mali vybrať kompaktný model s čo najmenšími rozmermi. Ako postupovať pri výbere?

Typy autokamier – predná a zadná kamera do auta

Autokameru vyberajte v prvom rade podľa toho, akú oblasť chcete snímať. Teda, či chcete snímať predok alebo zadok auta a kde chcete mať autokameru umiestnenú.

 • Vpredu je upevnenie možné pomocou prísaviek, obojstrannej lepiacej pásky alebo ide o model, ktorý sa umiestňuje na/za spätné zrkadlo. Autokamery v spätnom zrkadle sú koncipované s dôrazom na bezpečnosť pri ich ovládaní. Takéto kamery vyzerajú ako klasické zrkadlo, preto nelákajú prípadných zlodejov.
 • Duálne autokamery snímajú priestor pred, ale aj v a za automobilom. Zadná kamera môže byť pevne zabudovaná a snímať priestor v kabíne, prípadne ju môžete umiestniť za zadné sklo alebo nad ŠPZ a využiť ju v spojení so zabudovaným displejom ako parkovaciu kameru. Displej sa automaticky prepne na zadnú autokameru (cúvaciu kameru) v prípade, že ju napojíte priamo na cúvacie svetlo.
 • Mini kamera bez displeja je nenápadná malá kamera, hoci nemá displej, kvalita záznamu môže byť dostatočná. Väčšinou sa takýto model ovláda cez aplikáciu v smartfóne, ku kamere sa pripája cez WiFI.
 • GPS navigácia s autokamerou je zariadenie 2 v 1. Autokmaera je v tomto prípade zabudovaná do GPS navigácie. Odporúčame vybrať dva prístroje zvlášť, aby bolo ich fungovanie dokonalé.

TOP autokamery

Napájanie

Autokamery sú vybavené vstavanými dobíjateľnými akumulátormi, tie však majú nízku kapacitu (cca 200 až 300 mAh) a slúžia len na napájanie kamery po vypnutí zapaľovania, aby bolo zabezpečené spoľahlivé uloženie videozáznamu, prípadne vytvorenie fotodokumentácie. Pri samotnom zázname vydržia akumulátory iba cca 5 – 15 min.

To je dôvod, prečo musia byť tieto kamery napájané 12 V napätím z autozásuvky (zapaľovača), prípadne 24 V pri modeloch určených do nákladných vozidiel. Nemajte obavy, že by vám napájací kábel prekážal, môžete ho šikovne skryť pod interiérové obloženie auta. Budete tak mať istotu, že kamera počas jazdy vždy zaznamenáva obraz.

Pozorovací uhol

Pozorovací uhol kamery udáva, aký široký priestor pred autom a okolo auta bude snímaný. Keďže obraz je často širokouhlý vo formáte 16 : 9 či 21 : 9, môže mať objektív až tri pozorovacie uhly – horizontálny, vertikálny a diagonálny.

V drvivej väčšine prípadov výrobcovia udávajú práve ten diagonálny. Absolútnym minimom, po ktorom by ste mali siahnuť je uhol 110 °, menší už nemusí zachytiť podstatné detaily na bokoch okolo vozidla. Ideál je horizontálny uhol 150 °, tak zaznamenáte aj značky a semafory, ktoré sú takmer na úrovni vášho auta. Väčší uhol nie je potrebný, pretože na takej malej ploche má tendenciu vytvárať tzv. efekt rybieho oka, čiže sa zvlní a bude horšie čitateľný.

Kvalitná kamera do auta s veľkou obrazovkou

Snímač autokamery

V kamerách nájdete dva typy snímačov: CCD a CMOS snímače. CCD sú väčšíe, avšak zaisťujú vyššiu kvalitu záznamu, CMOS sú kompaktenjšie, ale záznam je menej kvalitný. Pri výbere sú dôležité dva parametre snímačov, a to veľkosť a rozlíšenie. Veľkosť sa udáva v palcoch a čím je snímač väčší, tým kvalitnejšie bude video aj v prípade zhoršených svetelných podmienok. Štandardnom je veľkosť snímača ¼ palca.

Rozlíšenie rozhoduje o kvalite záznamu

Rozlíšenie vyjadruje počet obrazových bodov (pixelov – skratka px), ktoré kamera zaznamenáva. Čím vyššie rozlíšenie, tým bude obraz detailnejší – čo môže byť pre dokazovanie vašej neviny pri dopravných nehodách rozhodujúcim faktorom.

Najlacnejšie palubné kamery disponujú obvykle rozlíšením 1 280 × 720 (HD) alebo dokonca iba 640 × 480 (SD). Takýto obraz však neposkytuje dostatok detailov a mohli by ste v nich mať problém identifikovať poznávaciu značku vozidla alebo tvár páchateľa či svedka.

Minimálne vhodné rozlíšenie je Full HD 1 920 × 1 080 s pomerom strán 16 : 9 – to je rozlíšenie väčšiny moderných televízorov či monitorov, takže si viete predstaviť, koľko detailov vám poskytne. Najlepšia kamera do auta by však mala mať vyššie rozlíšenie 2 304 × 1 296 (16 : 9) či 2 560 × 1 080 (21 : 9) – nazýva sa aj Super Full HD alebo Super HD a ponúkne ešte viac detailov.

Výnimkou nie sú ani kamery s rozlíšením UHD 3 840 × 2 160 alebo 4K 4 096 × 2 160. Tieto rozlíšenia ponúknu maximum detailov, nevýhodou takého obrazu však je, že zaberá veľmi veľa miesta na pamäťovej karte a je náročný na výpočtový výkon pri prehrávaní a spracúvaní.

Snímkovacia frekvencia

Snímkovacia frekvencia udáva, koľko snímkov za sekundu kamera zaznamená. Zvykne sa označovať ako sn./s alebo anglickou skratkou fps a opäť v tomto prípade platí, že čím vyššie číslo, tým lepšie. Pre plynulý pohyb obrazu je minimom 25 fps, väčšina kamier ponúka 30 fps. Najlepšie si vedú kamery so 60 fps. Záznam s takouto snímkovacou frekvenciou je nielen kvalitný, ale dobre sa s ním pracuje a dá sa spomaliť s tým, že je zachovaná plynulosť. Avšak, keďže by takýto záznam bol náročný na pamäť, s vysokou snímkovacou frekvenciou sa stretnete najmä v prípade kamier s Full HD rozlíšením. Niektoré kamery dokonca v zhoršených podmienkach automaticky znižujú snímkovaciu frekvenciu, aby zachovali kvalitu záznamu.

Zadná kamera s monitorom, parkovací asistent

Záznam na pamäťovú kartu

Záznam obrazu prebieha vo formáte MPEG pri lacnejších modeloch, prípadne v modernom formáte H.264 pri kamerách strednej a vyššej triedy. Tieto záznamy môžete bez problémov prehrávať takmer na každom počítači, tablete či smartfóne.

Video je zaznamenávané na pamäťovú kartu – najčastejšie formátu SD (microSD) alebo SDHC. Mali by ste si vybrať kartu s čo najväčšou kapacitou, pre istotu si však overte, akú max. kapacitu kamera podporuje. Nezabúdajte ani na fakt, že vyššie rozlíšenie obrazu znamená vyšší dátový tok, karta teda musí byť dostatočne rýchla – požadovanú rýchlosť nájdete v odporúčaniach výrobcu konkrétnej autokamery.

Záznam videa na autokamerách prebieha v slučkách, t. j. po zaplnení karty sa ďalšie dáta ukladajú od začiatku záznamov na karte, pričom tie pôvodné sa vymažú, aby im uvoľnili priestor. Pamäťovú kartu teda nemusíte po jej zaplnení vymeniť za prázdnu.

Na 16 GB pamäťovú kartu sa zmestí približne 3,5 hod. Full HD záznamu a na 256 GB až 56 hod. záznamu vo Full HD kvalite.

Kamera do auta s wi-fi

Obľúbené kamery do auta


Displej

Ak vaša voľba nepadne na mini autokameru bez displeja, najčastejšie sa stretnete s modelmi s ovládacím LCD displejom. Displej má zvyčajne uhlopriečku 1,5 až 2,5 palca. Slúži predovšetkým na ovládanie, na prehrávanie videí je primalý. Množstvo autokamier umožňuje displej vypnúť, čím sa šetrí energia, neoslňuje vás svetlo (najmä v noci) z displeja, ale záznam sa nahráva. Samozrejme, k dispozícii sú aj kamery s väčším displejom, treba však rátať s tým, že vám zaberú na skle viac miesta, a teda môžu prekážať vo výhľade.

GPS a asistenčné funkcie

Väčšina autokamier je vybavená GPS prijímačom, ktorý zaznamenáva vašu aktuálnu polohu a zobrazuje ju vo videozázname. Toto je obzvlášť dôležité pre presnú lokalizáciu pri prípadnej nehode.

Vďaka sledovaniu polohy ponúkajú autokamery aj asistenčné funkcie ako záznam aktuálnej rýchlosti či jej zobrazene na vstavanom displeji a zvukové či optické upozornenie na jej prekročenie.

Modely vyšších tried obsahujú aj databázu pevných radarov na meranie rýchlosti v mnohých štátoch Európy a včas vás upozornia, kedy by ste mali spomaliť.

Najlepšie modely autokamier sú vybavené dokonca funkciami videoasistencie, ktoré vás dokážu upozorniť na opustenie jazdného pruhu, nedodržanie bezpečnej vzdialenosti, prudké brzdenie vozidla pred vami alebo na zelenú na semaforoch. Dokážu tak čiastočne nahradiť asistenčné systémy v moderných vozidlách, avšak na rozdiel od nich vám nemôžu aktívne zasiahnuť do riadenia.

Ďalšie funkcie a parametre autokamier

 • Záznam zvuku – Mnohé autokamery sú vybavené aj mikrofónom, ktorý zaznamenáva zvuk v kabíne vozidla. To sa hodí napr. pri cestných kontrolách zo strany polície. Ak zvuk nechcete nahrávať, môžete túto funkciu deaktivovať.
 • Video výstup – Môže byť analógový (RCA kompozitné video) alebo digitálny HDMI. Využijete ho pri prehrávaní záznamu z kamery na veľkej obrazovke televízora, prípadne môžete vďaka nemu kameru prepojiť s displejom na multimediálnom autorádiu.
 • Detekcia pohybu – Kamery s touto funkciou rozpoznajú pohyb pred autom a automaticky spustia záznam. Táto funkcia vám príde vhod napr. pri odhaľovaní páchateľov vandalizmu.
 • G-senzor – Rozpozná nebezpečnú situáciu pri náraze alebo prudkom brzdení a uzamkne príslušnú časť záznamu proti prepísaniu.
 • Nočný režim – Zvýši citlivosť kamery a tým aj jasnosť obrazu v tme, zároveň sa tým však zvýši šum v obraze (typická zrnitosť).
 • Infračervené osvetlenie – Vstavané infračervené LED (IR LED) pomáhajú v noci osvetľovať objekty pred autom tak, aby boli rozpoznateľné v tmavom obraze. Ich výkon však ledva postačuje na osvetlenie chodcov tesne pred vozidlom, preto ide skôr o marketingový trik výrobcov.
 • Digitálny zoom – Ide o priblíženie objektov v obraze formou zväčšenia jeho výrezu. Takýto obraz však bude rozostrený, preto je táto funkcia často bezvýznamná.
 • Fotografovanie – Kamery s touto funkciou umožňujú záznam statických snímkov, ich kvalita je však často veľmi nízka, takže táto funkcia nemá praktické využitie.
 • USB rozhranie – Umožňuje prepojiť kameru s počítačom a prenášať tak videozáznamy bez manipuláciue s pamäťovou kartou.

Nastavovanie kamery do auta

Vyššia cena, viac funkcií

Najlacnejšie kamery do auta sú k dispozícii od cca 15 eur. Pri takýchto lacných autokamerách musíte počítať s nižšou kvalitou prevedenia aj záznamu. Nezriedka sa však aj pri nich stretnete s detekciou vozidiel, detekciou pohybu, záznamom zvuku či nočným režimom. V cenovej kategórii od 50 do 100 eur čakajte okrem štandardných funkcií kvalitnejšiu snímaciu optiku, väčší uhol záberu či napr. G-senzor. Autokamery nad 100 eur ponúkajú kvalitný Full HD záznam, digitálnu stabilizáciu a nezriedka i GPS. Nad 200 eur už sa zvyšuje rozlíšenie (QHD či UHD), zorné pole a k dispozícii sú nadštandardné funkcie, ako detekcia jazdných pruhov.

Mio, Xiaomi, Lamax, TrueCam – ktorá je najlepšia kamera do auta?

Na trhu je viacero výrobcov kamier do auta, ktorí sa zákazníkov snažia nalákať na dostupnú cenu v kombinácii s rôznymi technológiami. K najobľúbenejším medzi spotrebiteľmi patria kamery do auta Lamax. Veľmi dobrým hodnoteniam sa tečia modely značky Mio MiVue, ktoré ponúkajú kvalitu za primeranú cenu. Ku kvalitným môžeme radiť aj autokamery Xiaomi/70mai, Navitel, Niceboy či kamery do auta TrueCam. Drahšou, avšak vskutku veľmi dobrou voľbou sú autokamery DOD.

Najčastejšie otázky – FAQ

Ešte nemáte kameru do auta a chcete si ju zaobstarať? V našom návode sa dozviete všetko podstatné o jej výbere. Ak stále máte otázky o jej fungovaní či parametroch, napíšte nám do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Ako môžem uložiť záznamy z kamery do auta?

Záznam sa ukladá na SD kartu v kamere, z nej môžete záznamy preniesť do počítača. Keďže sa po naplnení karty záznamy od najstaršieho premazávajú, v prípade, že si ich chcete uchovať, vám odporúčame ich ukladanie na pravidelnej báze.

Nahráva kamera do auta aj v noci?

Mnoho nových modelov disponuje citlivým senzorom s vysokou svetelnosťou optiky, preto dokážu kvalitne nahrávať aj za zhoršenej viditeľnosti, za šera alebo v noci pri pouličnom osvetlení. Kvalitné zábery v noci aj mimo obce poskytnú kamery s clonou f/1.4, prípadne f/1.6.

Čo je to ADAS?

Ide o systém, ktorý pomáha pri vedení vozidla. V súvislosti s Advanced Driver Assistance Systems sú pri kamerách do auta dôležité funkcie LDWS (Lane Departure Warning System) a FCWS (Forward Collision Warning System). LDWS je detekcia opustenia jazdného pruhu a FCWS detekcia hroziacej čelnej kolízie.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

25/06/2021 07:59
Zuzana B.

Hľadala som lacné riešenie do auta a kamarátka mi odporučila kameru Navitel AR250 NV. Je malá, má mnoho funkcií, jednoducho sa s ňou manipuluje a nočné zábery sú super. Podľa môjho subjektívneho názoru sú zábery v noci lepšie než ponúkajú niektoré drahšie konkurenčné kamery. Oceňujem, že kamera mi nezavadzia vo výhľade, má slovenské menu a SD karta sa zasúva zospodu, a teda je ľahko prístupná. Za tú cenu je to super kamerka, ktorá spĺňa všetko, čo sa od nej očakáva.

28/06/2021 16:45
Milan V.

Mám kamerku Mio MiVue 798 Dual, ktorá je malá a šikovná. Má prehľadné ovládanie, parkovací režim a dostatočne dlhé káble aj pre kombi. Páči sa mi práca so svetlom, respektíve prechod zo svetla do tmy a späť, napríklad počas jazdy cez tunel. Nočný režim je tiež veľmi dobrý. Rozlíšenie kamery je postačujúce, preto ide za mňa o veľmi vydarený výrobok. Našlo by sa tiež zopár mínusov, ale tie nie sú až tak podstatné, pretože kamera spĺňa to, čo má vykonávať.

07/08/2021 11:10
Noro C.

Nedávno som si kúpil kameru Nextbase 522GW, pretože som mal nehodu, ktorú som nespôsobil ja a druhý vodič utiekol z miesta činu. Ja som tak nemal dôkazový materiál. Ľutujem, že som po kamere nesiahol skôr. Táto autokamera je na slušnej úrovni. Myslím si, že značka Nextbase je v tomto segmente ako doma, súdim to podľa recenzií iných používateľov. Kamera má veľmi dobrý záznam, čiže svoju funkciu plní na jednotku. V balení bol prísavný aj nalepovací držiak, každý si ju preto môže umiestniť tak, ako mu to najviac vyhovuje. Uchytenie je možné aj cez magnetický držiak. Celkové spracovanie kamery je kvalitné a na úrovni. Je tu tiež parkovací režim a obraz je pekný. Stačí jemné ťuknutie auta a kamera začne automaticky nahrávať. Poskytuje tiež záznam v noci a ovládanie je veľmi jednoduché cez dotykový displej. Táto kamera má všetko, čo potrebujete vrátane možnosti pripojenia ďalšej kamery. Som spokojný s výberom a neľutujem, že som vsadil práve na tento model.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 14.05.2019
Posledná aktualizácia: 03.04.2023
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.