Najlepšia odsávačka mlieka je elektrická. Recenzie chvália Avent

Mnohé mamičky dobre vedia, že s dojčením sa spája i také zariadenie, akým je odsávačka mlieka. Už na začiatku pripomíname, že odsávačka mlieka nie je nutnou súčasťou povinnej výbavy pre budúce mamičky.

Elektrická odsávačka materského mlieka

Ak však po pôrode zistíte, že odsávačku mlieka potrebujete a nechcete mlieko odstrekovať ručne, stane sa pre vás odsávačka pomocníkom na nezaplatenie. Ako si vybrať tú správnu? Sú lepšie ručné či elektrické?

Obľúbené ručné a elektrické odsávačky mlieka

Je odsávačka mlieka nevyhnutnosťou?

Ako sme spomenuli už v úvode. Odsávačka mlieka nie je nutnosťou. Mnoho mamičiek sa pýta, či si má toto zariadenie obstarať už popredu. Odpoveď je jednoduchá. Odsávačku mlieka kupujte až vtedy, keď ju budete potrebovať. V opačnom prípade zbytočne vyhodíte peniaze a necháte ju zapadnúť prachom. Preto kupovať tohto praktického pomocníka ešte pred pôrodom rozhodne nie je potreba.

Kedy odsávačku budem potrebovať?

Veľké percento budúcich mamičiek sa mylne domnieva, že odsávačka mlieka je nutná iba vtedy, ak chceme, aby dieťatko malo materské mliečko k dispozícii aj počas ich neprítomnosti. Áno, je to jedna z možností, no prioritná je úplne iná.

Odsávačka mlieka je zariadením, ktoré mamička využije možno už pár dní po pôrode. Mlieko sa môže totiž v prsiach nahromadiť a spôsobovať bolesti. Ide o individuálnu záležitosť. Je však bežné, že žena po pôrode potrebuje mlieko odsať. Predíde tak nepríjemným bolestiam či možným zápalom. Až potom je tu možnosť kŕmenia dieťatka iným členom rodiny. Mamičke určite prospeje, ak sa v noci zobudí otecko, zohreje mliečko a pri kŕmení nahradí práve mamičku. Vďaka odsatému mliečku to je možné.

Ručná či elektrická odsávačka?

Mamičky majú na výber dva varianty. Tou najzákladnejšou je ručná odsávačka mlieka, resp. manuálna. Druhá možnosť padá na odsávačku mlieka elektrickú, resp. na batérie. Každá z nich má svoje výhody i nevýhody.

Dôležité je odhadnúť potreby mamičky. Ak plánujete mlieko odsávať pravidelne, či už ide o zdravotné alebo praktické dôvody, určite vám odporúčame elektrickú odsávačku mlieka. Ak naopak plánujete odsávať mlieko raz denne a v menšom množstve, postačí vám i ručná odsávačka.

Všetky odsávačky fungujú na podobnom princípe. V oblasti bradaviek vytvoria vákuum, čím vzniká simulácia sania a následne sa uvoľňuje z prsníka mlieko.

Vyberáme z nášho katalógu

Manuálna odsávačka mlieka

V tejto kategórii existujú dve základné variácie odsávačiek. Balónikové alebo pákové odsávačky. Ako je spomenuté vyššie, manuálne slúžia predovšetkým pre odsávanie zvyšného materského mlieka. Odsávanie trvá dlhšie a je aj o niečo „fyzicky“ náročnejšie. Stláčaním balónika mlieko pumpujete do zbernej fľaštičky, v ktorej ho môžete rovno aj uskladniť.

Výhody balónikovej odsávačky

 • Nízka cena
 • Jednoduchá dostupnosť

Nevýhody balónikovej odsávačky

 • Dlhšia doba odsávania
 • Náročnejšia manipulácia
 • Príliš veľké namáhanie prsníkov (popraskanie bradaviek)
 • Neodsajete všetko
 • Problematická sterilizácia balónika

Pohodlnejší je variant pákovej odsávačky. Stláčaním páky stimulujte (masírujete) prsník a to je omnoho podobnejšie klasickému kŕmeniu z prsníka. Mlieko odsajete omnoho rýchlejšie a pritom sa narobíte menej.

Manuálna odsávačka materského mlieka

Výhody pákovej odsávačky

 • Jednoduchá manipulácia
 • Rýchlejšie odsávanie a menej námahy
 • Jednoduchá a praktická sterilizácia
 • Veľmi skladná
 • Mlieko odsávate priamo do fľašky, z ktorej možno okamžite kŕmiť
 • Cenovo dostupná

Nevýhody pákovej odsávačky

 • Náchylnejšia na poškodenie pákového mechanizmu

Elektrická odsávačka mlieka

Označíme ju okamžite za najmodernejšiu, najpraktickejšiu a najpohodlnejšiu možnosť. Fungujú na rovnakom princípe vytvárania podtlaku (vákua) ako manuálne. Pre fungovanie však potrebujú zdroj energie. Zvyčajne ide o nabíjateľné batérie, nabíjaciu stanicu alebo priamo elektrickú sieť.

Elektrické odsávačky mlieka fungujú na dvojfázovom princípe odsávania materského mlieka. Dvojfázová odsávačka zabezpečí, že odsávanie prebieha, čo najreálnejšie. Prvá fáza je masáž prsníka a aktivácia laktácie. Druhá fáza je samotné sanie. Modernejšie zariadenia dokonca umožňujú nastaviť intenzitu sacieho výkonu či interval satia. Ich používanie je jednoduché a efektívne. Existujú elektrické odsávačky mlieka, ktoré vám umožňujú odsávať mlieko z jedného alebo z oboch prsníkov naraz.

Elektronická odsávačka mlieka pre mamičky

V prípade elektrickej odsávačky mlieka natrafíte aj na tzv. hands free odsávačku. Tá je vybavená špeciálnym korzetom, ktorý dáva vašim rukám voľnosť. Určite sa oplatí, ak máte vysokú produkciu mlieka (laktáciu). Pochopiteľne, ide o najdrahšiu alternatívu.

Výhody elektrickej odsávačky

 • Vysoký komfort
 • Rýchle odsávanie mlieka bez námahy
 • Jednoduché čistenie a sterilizácia
 • Možnosť nastavenia sacieho výkonu

Nevýhody elektrickej odsávačky

 • Príliš vysoká cena
 • Potrebný je zdroj energie
 • Vyššia hlučnosť

Zásady správneho výberu

Tak si to teda zhrnieme. Prvé, čo rozhodne zvážte, je frekvencia používania odsávačky. Budete ju používať denne? Siahnite po elektrickej. Budete ju používať príležitostne? Siahnite po manuálnej pákovej odsávačke. Napríklad odsávačka mlieka Avent. Premyslite si však, či odsávačku budete skutočne potrebovať.

Ak siahnete po eleketrickej, určite sa zamerajte na dvojfázové odsávačky, ktoré simulujú reálne satie dieťaťa. Pri elektrickej určite hľadajte tie, ktorých zdrojom sú batérie, resp. sú vybavené akumulátorom a dobíjajú sa na dokovacej stanici.

Prsné kryty by mali byť vyrábané zo silikónu, určite nie z plastu. Takisto si všímajte veľkosť prsných krytov (vložiek) tak, aby vyhovovali veľkosti vašich prsníkov. Rozhodne preferujte odsávačky, ktorými odsávate mlieko priamo do fľaštičky s cumlíkom a dieťa môžete po odsatí rovno nakŕmiť.

Nikdy nekupujte odsávačku mlieka z bazáru. Odsávačkou z druhej ruky možno ušetríte, no nemáte istotu, že funguje správne a hlavne či bola správne čistená a sterilizovaná.

Najlepšie hodnotené odsávačky mlieka

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 19.11.2018
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzie a test kočíkov poradia, ako vybrať najlepší v roku 2020Recenzie a test kočíkov poradia, ako vybrať najlepší v roku 2020

Dieťatko na ceste a vy potrebujete mať celú výbavičku pokope. Okrem oblečenia, hračiek, postieľky, cumlíkov sa rad dostane aj na kočík, ktorého kúpa by mala patriť medzi tie prvé...

Ako vybrať detský fusak do kočíka či autosedačky? Najlepšie sú z ovčej vlny a s kožušinkouAko vybrať detský fusak do kočíka či autosedačky? Najlepšie sú z ovčej vlny a s kožušinkou

Chodítko pre deti: Vyberte si z tých najlepších podľa recenziíChodítko pre deti: Vyberte si z tých najlepších podľa recenzií

V mnohých rodinách patria chodítka k povinnej výbave pre dieťa v prvom roku života. Na druhej strane je však mnoho rodičov rieši, či je vhodné.