Najlepšia podlaha pre psa – plávajúca, vinylová podlaha, parkety, dlažba alebo korok?

Delíte sa o strechu so svojim chlpatým kamošom? Teší vás jeho prítomnosť, radujete sa, keď sa pri vás túli na gauči a milujete jeho hebkú srsť? Určite áno, ale čo na to hovoria vaše podlahy? Sú pripravené a dostatočne odolné voči náporu labiek a pazúrikov vášho štvornohého kamoša?

Vhodná podlaha pre psa?

Keďže zvieratá v domoch sa stávajú čoraz väčšou samozrejmosťou, je potrebné pri zariaďovaní interiéru brať do úvahy aj tento faktor. Poradíme vám, s ktorými podlahami bude spokojný chlpáč a aj vy, ako jeho majiteľ.

Pozor na nevhodný výber

Ak sa chystáte vymeniť podlahu za novú alebo si túžite skrášliť a oživiť život nasťahovaním si psíka do domu, potom vyberte tú najlepšiu podlahu. Nevhodná podlaha totiž ničí kĺby a spodky labiek, spôsobuje úrazy, nachladnutie a niektorá je zase slabá a už po prvom stretnutí so psom na nej vidno každý škrabanec. Je teda dôležité vyznať sa v tom, čo ponúka trh a skĺbiť potreby majiteľa a aj psíka.

Najčastejšie chyby, pri výbere podláh

Mnoho majiteľov si myslí, že ich pes bude alebo je čistotný. Áno, je to možné, no napriek tomu sa podlaha niekedy nevyhne zvracaniu alebo pomočeniu psíka. Každý má občas zažívacie problémy, hnačku a šteňatá alebo staršie psíky niekedy na toaletu nedobehnú. Alebo možno sa zdržíte v práci a váš psík to už nevydrží. Všetko je možné a preto je dobré, ak ste vopred pripravení na všetky možné scenáre. Zlá podlaha, ktorá nie je dostatočne odolná, rýchlo navlhne, zdeformuje sa, a to často rýchlejšie ako sa stihnete vrátiť z práce. Takéto poškodenie zvyčajne už nie je možné opraviť a jediné, čo môžete urobiť, je podlahu vymeniť.

Ďalším problémom podláh je to, že na nich vidno všetko. Preto by ste mali zvoliť podlahu odolnú, ale aj vo farbe, ktorá je veľmi podobná vášmu psíkovi, jedine tak nebudú chlpy viditeľné na prvý pohľad.

Kritériá pri výbere podlahy

Ak idete vyberať podlahu myslite na tieto aspekty:

 • Praktickosť – podlaha musí byť odolná voči psím a mačacím spoločníkom. Musí bez problémov zvládať vlhkosť, mala by sa dať rýchlo a bezproblémovo očistiť, mala by vám robiť viac radosti ako starosti.
 • Hygiena – podlaha musí byť odolná voči špine a znečisteniu. Chlpy by na nej nemali víriť, ale ani sa na ňu prilepovať. Mala by ich odpudzovať a pri jej čistení by mali ísť ľahko dole. Najlepším variantom je podlaha antialergická, ktorá odpudzuje chlpy, ale aj prach a peľ a nepoškodzuje zdravie zvierat aani človeka.
 • Toxicita – niektoré podlahy je nutné ošetrovať rôznymi chemickými prostriedkami, preto vyberte takú, ktorá nevyžaduje lakovanie a nátery. Aj napriek tomu, že sa predávajú rôzne prírodné a BIO prostriedky na ošetrenie, nikdy neviete, či nejaká bylinka v nich neškodí vám alebo vášmu psíkovi.
 • Pohodlnosť – to znamená, aby pri pohybe psa alebo mačky nedochádzalo k úrazom kvôli šmýkaniu sa. Podlaha by teda mala byť protišmyková. Na šmykľavom povrchu trpí celý pohybový aparát nielen zvieraťa, ale aj jeho majiteľa. S týmto aspektom súvisí aj mäkkosť podlahy.
 • Stupeň tvrdosti – podlaha by nemala byť príliš tvrdá, ale ani príliš mäkká, aby nepoškodzovala kĺby všetkých členov domácnosti. Vždy je však lepšie, rozhodnúť sa skôr pre mäkšiu podlahu, pretože tá bude aj menej „hlučná“ a klepkanie pazúrikov bude menej počuteľné.
 • Odolnosť – podlaha musí byť silná, musí zvládať nápor neustále pobehujúceho psa a nesmie podľahnúť každému poškrabaniu. Vyberajte takú, ktorá je ošetrená proti mechanickému poškodeniu.
 • Tepelná izolácia – podlaha zo studeného materiálu ako je kameň alebo keramika môže u domácich zvieratiek, ale aj u ich majiteľov spôsobovať prechladnutia. V prípade domáceho zvieraťa je pravdepodobnosť ochorenia o to väčšia, ak spáva na podlahe alebo na pelechu so slabou alebo žiadnou tepelnou izoláciou.  

Korok

Korková podlaha je naozajstným luxusom, je pomerne teplá aj bez podlahového kúrenia, má antibakteriálne a antialergické vlastnosti. Je pevná, tlmí klopkajúce pazúriky a ďalšie zvuky. Správne ošetrená korková podlaha je dokonca odolná aj voči vode. Je však nutné ju ošetrovať a starať sa o ňu, pretože ak sa niekde poškodí a vy ju včas neopravíte, váš pes ju pravdepodobne „načne“. Na druhej strane je to pevná, hygienická a teplá podlaha, na ktorej, ak si vyberiete rovnaký farebný odtieň ako je srsť vášho chlpáča, nebude vidieť ani povaľujúce sa chlpy.

Spokojný pes na plávajúcej podlahe

Pozdáva sa vám korková podlaha ako najlepšia pre vás a pre vášho psíka? V tom prípade si určite zakúpte korkovú podlahu s povrchovou úpravou. Bude síce o niečo drahšia, ale vydrží vám podstatne dlhšie.

Dlažba

Ďalším veľmi rozumným riešením v prípade domáceho miláčika je dlažba. Dlaždice sú odolné voči pazúrom, nevsakuje do nich tekutina. Nezapáchajú po vymočení sa psíka, nezostávajú na nich škvrny a ľahko sa očistia. Nevýhodou dlažby je, že je studená, čo sa však dá vyriešiť inštalovaním podlahového kúrenia. Ďalej je to šmykľavosťtvrdosť, čo znemožňuje pohyb a derie kĺby. Negatívum dlažby je aj jej hlučnosť. To, že váš psík behá po podlahe, budete vedieť vždy, pretože jeho pazúriky budú po podlahe zakaždým cengať. Ak je však dlažba dobre zaizolovaná, aj klopkajúci zvuk bude minimálny.

Pri kúpe dlaždičiek vyberajte také, ktoré majú protišmykovú úpravu. Tou najideálnejšou sú tie, ktoré majú označenie R11 a R12.

Vinyl

Vinylová podlaha je jednou z najlepších variant pre chovateľov psíkov. Obsahuje málo toxických látok, ľahko sa udržuje čistá, stačí ju pretierať čistou vodou s pridaním malého množstva prostriedku na podlahy. Je pevná, odolná voči tekutinám. Vyznačuje sa nízkou hlučnosťou a je ju možné dostať v rôznych prevedeniach, s rôznymi vzormi. Spoľahlivo imituje aj drevo a ďalšie materiály (kameň, korok). Čo jej ešte pridáva na hodnote je, že sa nešmýka predáva sa za výborné ceny. Vinyl je perfektným riešením aj v prípade psa, ktorý škriabe podlahu.

Drevo

Milovníkom zvierat a prírody bude určite najviac imponovať drevo – jeho vôňa, pružnosť, pevnosť a jedinečná, neopakovateľná štruktúra. To, že je drevo krásne, voňavé a odolné, neznamená, že drevené parkety a pes idú dokopy. Hlavným dôvodom chemická úprava a neustále ošetrovanie lakom, olejom a ďalšími prostriedkami, ktoré sú nutné na pravidelnú impregnáciu. Maznáčikovi môže drevo zavoňať a aj zachutiť, čo ho v konečnom dôsledku môže priotráviť. Navyše, vysoko odolné drevo voči vlhkosti je drahé a aj tak po tekutine zostanú škvrny, i keď len malé a nejasné, ale zostanú. Na dreve je rýchlo vidieť ryhy po pazúrikoch.

Pes a drevená podlaha

Takže, hoci ide o luxusný kúsok, v prípade spolunažívania so zvieratkom to nebude najšťastnejší výber. Ak však predsa len túžite po dreve, určite si vyberte štruktúrované, na ktorom nebudú až také viditeľné pozostatky od pazúrikov, a s väčšou tvrdosťou či odolnosťou. Takýmito vlastnosťami sa vyznačuje napr. čerešňové, bukové, dubové drevo. Ešte odolnejšie sú exotickejšie drevá, napr. bambusové, cédrové. Ešte jedna rada k drevu, buďte opatrní pri inštalácii, dbajte nato, aby medzery medzi dielcami neboli príliš veľké, pretože psíkovi sa do škáry môžu dostať pazúriky, čo vedie k nepeknému poraneniu.

Bambusové podlahy

Extrémne odolným druhom podláh sú podlahy z bambusového dreva. Sú schopné odolať škrabancom, odpudzujú vodu, čo znamená, že vodu nevsakujú, tým pádom sa moč nedostane do štruktúry bambusového dreva a nevznikne ani nepríjemný zápach. V prípade izbového psa sú výborným variantom, majú však aj pár nevýhod. Okrem toho, že sú drahšie, vyžadujú aj špeciálnu starostlivosť a zvieracie labky sa po nich dosť šmýkajú. Pretoby sme do miestnosti odporučili aj menší koberec, na ktorom si psík môže pobehať a aj oddýchnuť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Laminát

Laminát je vlastne plávajúca podlaha, ktorá je momentálne najčastejšie používanou podlahou v slovenských domácnostiach. Je však naozaj taká dobrá ako sa zdá? "Starý dobrý laminát" nie je najvhodnejšou voľbou, ak žijete s domácim maznáčikom. Takéto podlahy sú príliš šmykľavé a majú nízku odolnosť voči vlhkosti. Laminát je pri chôdzi zvieraťa pomerne hlučný, ale aj pod nohami človeka praská, puká, pri kontakte s pazúrikmi klopká. Navyše, pri rýchlejšom pohybe často dochádza k úrazom, pretože sa extrémne šmýka a s údržbou to tiež nie je ružové. Pes a plávajúca podlaha nie sú veľmi dobrými kamarátmi, ale "plávačka" je pomerne teplá, mäkká a aj lacná.

Koberce

A čo poviete na koberec? Mnoho hygienikov a lekárov ho síce neodporúča, pri správnej starostlivosti však môže pomôcť. Koberec zachytáva prach, nečistoty, baktérie a vírusy a aj chlpy. A hoci sa dnes vyrábajú už aj antialergické koberce, rýchlo nasiaknu tekutiny, zostávajú na nich nepekné fľaky a ani dôkladné povysávanie ich nevyčistí tak, ako by bolo treba. Koberec by bol prijateľnou voľbou, ale len v prípade, ak sa o svojho domáceho maznáčika staráte denno-denne a o koberec tiež. Nemyslíme tým starostlivosť, ktorú zahŕňa kŕmenie a venčenie alebo vysávanie. Ide o každodenné očesanie psa alebo mačky, o strihanie pazúrikov, o utieranie mu labiek po každom príchode dovnútra, o utieranie mu genitálií po venčení a aj o pravidelnú údržbu koberca, ktorá zahŕňa denné suché a mokré vysávanie. Takže, hoci je koberec teplý, má dobré protihlukové a tepelno-izolačné vlastnosti, mať ho doma je určite pracné, a teda aj dosť nepraktické. To vám však nebráni v zaobstaraní si malého behúňa pre svojho kamoša.

Pes na farebnom koberci

Vyberáme z nášho katalógu

Najlepšia podlaha pre psa alebo mačku

Po zvážení plusov a mínusov podláh je viac než zrejmé, že vinyl je najlepšia podlaha pre psa. Jednou z takých podláh, ktorá sa označuje aj ako „podlaha priateľská pre zvieratá“, je dizajnová vinylová podlaha Designflooring. No a čím je taká výnimočná? Je potiahnutá špeciálnou vrstvou, vďaka ktorej je odolná voči poškriabaniu a opotrebovaniu. No vždy sa môže stať, že k poškriabaniu predsa len dôjde, ale poškrabaná vinylová podlaha od psa sa nedá ani zďaleka porovnať s poškriabaním drevených parkiet. Poškriabanie pre takúto podlahu nie je žiadny problém. Stačí ju ošetriť vhodnými prostriedkami, ktoré škrabance odstránia. Medzi ďalšie výhody tejto jedinečnej podlahy patrí:

 • Podlaha je mäkšia ako drevo
 • Tlmí hluk a klopkanie pazúrikov
 • Je vodoodolná a odolná voči poškriabaniu
 • Nešmýka sa
 • Je pružná
 • Vyžaduje minimálnu a jednoduchú údržbu
 • Vyrába sa v rôznych dizajnových prevedeniach
 • Podlaha sama osebe nie je chladná
 • Pri pokládke nevzniká žiadny výškový rozdiel, ako je to pri pokladaní dlažby alebo parkiet
 • Dá sa opraviť alebo pohotovo vymeniť

O podlahu a o psíka sa treba starať

Taká alebo taká podlaha, nezabúdajte, že rovnako ako je dôležitý výber podlahy, je dôležitá aj starostlivosť o ňu. O akúkoľvek podlahu sa treba starať a o svojho psa tiež. Neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti je pravidelné strihanie pazúrikov a vyčesávanie chlpov. Dlhé pazúriky škodia nielen podlahe, ale aj vášmu najlepšiemu priateľovi a huňatá hriva v lete zbytočne stresuje psíka a aj vás, keď to máte v byte upratovať.

Záverečné slovo

Nech ste sa už rozhodli pre akúkoľvek podlahu, nezabudnite sa v predajni opýtať na jej akosť a do akej miery je prispôsobená potrebám vášho zvieratka. Nenechajte sa však oklamať nižšou cenou. Podlaha, za ktorú zaplatíte podstatne menej, bude pravdepodobne aj o niečo ochudobnená. Pri vinylovej podlahe je to najčastejšie absencia povrchovej vrstvy, ktorá je pri domácom zvieratku dôležitá. Podlaha by mala mať svoje kvality aj pekne vypísané na príbalovom letáku, pretože jedine tak máte aký taký prehľad, čo naozaj kupujete.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 06.01.2021
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať pelech pre psa? Obľúbené sú plastové i chlpaté pelechy so strieškouAko vybrať pelech pre psa? Obľúbené sú plastové i chlpaté pelechy so strieškou

Každý láskavý majiteľ chce pre svojho chlpáčika to najlepšie a to sa týka aj kúpy luxusného pelechu. Poradíme vám, ako vybrať ten správny.

Návod na výrobu búdy pre psa – rozmery, cena, farba, zateplenieNávod na výrobu búdy pre psa – rozmery, cena, farba, zateplenie

Či už váš pes behá voľne po pozemku alebo prespáva v koterci, kvalitná búda je neoddeliteľnou súčasťou jeho povinnej výbavy. Poradíme vám, ako ju vyrobiť.

Svietiaci, kožený, elektrický, GPS, nylonový alebo retiazkový obojok pre psa? Poradíme, ako vybraťSvietiaci, kožený, elektrický, GPS, nylonový alebo retiazkový obojok pre psa? Poradíme, ako vybrať

Podľa čoho si vybrať materiál a rozmer obojka? Prečítajte si náš článok, vďaka ktorému bude váš výber omnoho jednoduchší.