Ako vybrať boxerske rukavice a boxovacie vrece?

Možno chodíte pravidelne behať, bicyklovať či plávať, no po čase vás tieto aktivity začínajú nudiť. Čo takto skúsiť boxovanie? Pri ňom zaberajú najmä ruky a trup, takže oproti vyššie uvedeným činnostiam je to celkom zmena.

Boxovacie rukavice a vrece

Pripravili sme pre vás návod, ako si vybrať  ideálne boxovacie vrece a rukavice pre vaše účely.

Obľúbené boxerské rukavice

Boxovacie rukavice

Typy boxovacích rukavíc

Rukavice sa delia do 2 základných skupín podľa účelu použitia:

 • Súťažné (na zápasy) – Sú mäkšie, obsahujú viac výplne a tým lepšie znášajú nárazy. Na zápästí majú mohutné zapínanie na suchý zips.
 • Tréningové – Umožňujú bližší kontakt s vrecom a lapmi, obsahujú menej výplne a sú všeobecne tvrdšie. Časté sú varianty s otvoreným palcom. Ich použitím na zápas môžete seba i súpera zraniť.

Veľkosť rukavíc

Boxovacie rukavice môžu mať buď univerzálnu veľkosť s odlišnou tvrdosťou, prípadne môže ich veľkosť byť odstupňovaná podľa klasických konfekčných veľkostí (S, M, L, XL). V profesionálnom boxe sa používa dvojité číslovanie (napr. S / M alebo L / XL).

Kožené rukavice na box

Veľkosti sa tiež delia na mužské a ženské. Pri výbere veľkosti treba myslieť aj na to, že na ruku sa používajú ešte bandáže, ktoré chránia kĺby prstov pred poranením. Zároveň však vypĺňajú vnútro rukavíc, preto ak sú väčšie, je možné do nich ruky „dopasovať“ pridaním vhodného množstva bandáže. Jednotliví výrobcova udávajú veľkostné tabuľky podľa rozmerov dlaní – najlepšie je riadiť sa nimi.

Hmotnosť rukavíc

Na oko ide iba o detail, no hmotnosť je taktiež dôležitým parametrom. Udáva sa v britských unciach (oz) a podľa nej sa rukavice delia do troch skupín:

 • Do 10 oz – určené pre začiatočníkov, ženy a deti
 • 10 oz – využívané v profesionálnych zápasoch
 • Nad 10 oz – určené na trénovanie, presná hmotnosť sa vyberá podľa telesnej hmotnosti

Boxovacie rukavice podľa telesnej hmotnosti:

 • 79 kg a viac – rukavice 16 oz (cca. 450 g)
 • 67 – 79 kg – rukavice 14 oz (cca. 400 g)
 • 60 – 67 kg – rukavice 12 oz (cca. 340 g)
 • 48 – 60 kg – rukavice 10 oz (cca. 280 g)
 • Pod 67 kg alebo vek 6 – 12 rokov – rukavice 8 oz (cca. 220 g)

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie boxerské rukavice

Materiál rukavíc

  • Syntetická koža – Tieto rukavice majú priaznivú cenu, horšie je to však s ich životnosťou. Sú teda vhodné skôr pre začiatočníkov, ktorí si nie sú istí veľkosťou a hmotnosťou.
  • Pravá koža – Na ich výrobu sa používa väčšinou hovädzia koža. Sú veľmi odolné a majú dlhú životnosť. Používajú ich profesionáli, ale aj amatéri, ktorí sa boxu venujú intenzívne.
  • Kombinácia syntetickej a pravej kože – Najviac namáhaná vrchná časť týchto rukavíc je vyrobená z odolnejšej pravej kože, zbytok je syntetika. Ide o kompromis medzi cenou, odolnosťou a životnosťou.

Zapínanie rukavíc

Môže byť klasické šnúrovacie podobne, ako na topánkach, s ním sa ale rukavice zložitejšie nasadzujú. Novším trendom je zapínanie na suchý zips, ktoré je rýchle a pohodlné. Niektoré rukavice disponujú aj funkciou thumb lock, ktorá chráni palce.

Údržba rukavíc

Boxerské rukavice by ste mali skladovať v suchom a chladnom prostredí. Chráňte ich pred slnečným žiarením i pred vlhkosťou. Dobre im nerobia ani priame zdroje tepla, takže ich nikdy nesušte na radiátore.

Kvalitné boxovacie rukavice

Umývajte ich vždy iba vlhkou handričkou so saponátom, prípadne chemickými prostriedkami na to určenými – obzvlášť citlivé sú rukavice z pravej kože. Nikdy ich neperte v práčke ani nedrhnite.

Boxovacie vrecia

Boxovacie vrecia slúžia nielen na tréning úderov pre boxerov, ale tiež najrôznejšie druhy bojových i kondičných športov – okrem úderov päsťami sú to tiež kopy a údery lakťami a kolenami. Najčastejšie sú vyplnené slamou, látkou či iným mäkkým materiálom.

Typy boxovacích vriec

  • Závesné boxovacie vrece – Najčastejšie používaný typ, umiestňuje sa zavesením zo stropu alebo z oceľovej konštrukcie. Vďaka zaveseniu získava ideálnu pružnosť pre tréning sily úderov a kopov. Vrecia sa delia podľa spôsobu plnenia. Plniace boxovacie vrece má tú výhodu, že jeho hmotnosť je možné navyšovať dopĺňaním materiálu, je preto vhodné pre začiatočníkov. Druhou kategóriou sú vyplnené vrecia – ich hmotnosť je pevne daná a preto je potrebné si tento parameter pred kúpou dobre premyslieť (viď ďalej v texte), tieto vrecia sú vhodné pre skúsenejších boxerov. Nevyplnené boxovacie vrecia sú určené pre skúsených a profesionálnych boxerov, ktorí si ich vypĺňajú sami podľa aktuálnych potrieb.
  • Boxovací trenažér – Občas je nazývaný aj ako stacionárne boxovacie vrece. Skladá sa z pevnej podstavy, ktorá funguje ako závažie (vypĺňa sa pieskom alebo vodou) a vrchnou časťou pripevnenou na ohybnej spojke. Jeho výhodou je najmä flexibilita, pre jeho inštaláciu ho stačí preniesť na požadované miesto (či už v interiéri alebo v exteriéri), nemusíte vŕtať do steny, aby ste ho upevnili. Klasické trenažéry majú valcový tvar a hodia sa pre bežný tréning úderov a kopov a rozvoj ich sily a rýchlosti. Boxovací trenažér v podobe figuríny je vhodný na nácvik techniky úderov na presne určené miesta na súperovom tele.
  • Boxovacia hruška – Je vhodná pre tréning reflexov, rýchlosť úderov a rozvoj kondície. Jej telo je vyrobené zo syntetickej alebo pravej kože a vnútro je tvorené vzduchovým vakom, ktorý sa plní pumpičkou s ihlou (podobne, ako lopta). Hruška je krátka a relatívne ľahká, a preto je najčastejšie zavesená na konzole pripevnej do steny.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie boxovacie vrecia

Hmotnosť a tvar boxovacieho vreca

Vrecia sa predávajú v rôznych tvarových a hmotnostných prevedeniach. Pre účely zvýšenia kondície je najvhodnejšie klasické vrece s tvarom valca. Začiatočníkom je odporúčaná hmotnosť vreca, ktorá je rovná polovici ich telesnej hmotnosti.

Vrecia s touto hmotnosťou sa používajú aj pri kondičnom tréningu (fitbox a pod.). Pokročilejší a profesionálni boxeri používajú vrecia s hmotnosťou, ktorá tvorí 80 % ich telesnej hmotnosti.

Dĺžka boxovacieho vreca

Pod dĺžkou rozumieme najdlhší rozmer samotného vreca, nie jeho výšku aj so stropným závesom. Pre box a kondičný tréning vyhovie vrece s výškou 80 – 120 cm.

Boxovací mech

Pre tréning kopov by malo mať vrece výšku aspoň 150 cm.

Upevnenie vreca

Upevnenie býva dosť problémom, najmä pri objemnejších a ťažších vreciach. Pre upevnenie do stropu určite nepostačuje jedna hmoždinka (rozperka), ale je vhodné zakúpiť si alebo si nechať na mieru vyrobiť oceľovú platňu, ktorá bude upevnená pomocou aspoň štyroch silných oceľových kotiev. Možno sa podobné upevnenie zdá ako predimenzované, ale majte na pamäti, že vrece bude veľmi namáhané údermi, čím vyvinie na miesto upevnenia značnú záťaž. Závesnú reťaz vreca sa neodporúča predlžovať, pretože s dodaným zavesením má vrece najlepšie dynamické vlastnosti.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 31.10.2018
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo YasakaAkú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Chcete so stolným tenisom začať, prípadne ste už aktívny hráč? Pomôžeme vám s výberom pingpongovej rakety. Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú?

Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a DeuterNajlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklo batohy budú vďaka svojej konštrukcii a užitočným vlastnostiam vašimi dobrými spoločníkmi nielen pri bicyklovaní, ale tiež pri iných športových činnostiach. Aký batoh na bicykel si...

Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkom pri rysovaní svalstva je tzv. vibromasážny stroj, s ktorým dosiahnete vďaka reflexívnemu sťahovaniu svalov lepšie výsledky. Prečítajte si o ňom všetko podstatné.