Ako vybrať boxerské rukavice a boxovacie vrece? Fairtrex, Everlast či Hayabusa

Možno chodíte pravidelne behať, bicyklovať či plávať, no po čase vás tieto aktivity začínajú nudiť. Čo takto skúsiť boxovanie? Pri ňom zaberajú najmä ruky a trup, takže oproti vyššie uvedeným činnostiam je to celkom zmena.

Boxovacie rukavice a vrece

Pripravili sme pre vás návod, ako si vybrať  ideálne boxovacie vrece a rukavice pre vaše účely.

Obľúbené rukavice na box


Boxovacie rukavice

Typy boxovacích rukavíc

Rukavice sa delia do 2 základných skupín podľa účelu použitia:

 • Súťažné (na zápasy) – Sú mäkšie, obsahujú viac výplne a tým lepšie znášajú nárazy. Na zápästí majú mohutné zapínanie na suchý zips.
 • Tréningové – Umožňujú bližší kontakt s vrecom a lapmi, obsahujú menej výplne a sú všeobecne tvrdšie. Časté sú varianty s otvoreným palcom. Ich použitím na zápas môžete seba i súpera zraniť.

Veľkosť rukavíc

Boxovacie rukavice môžu mať buď univerzálnu veľkosť s odlišnou tvrdosťou, prípadne môže ich veľkosť byť odstupňovaná podľa klasických konfekčných veľkostí (S, M, L, XL). V profesionálnom boxe sa používa dvojité číslovanie (napr. S / M alebo L / XL).

Kožené rukavice na box

Veľkosti sa tiež delia na mužské a ženské. Pri výbere veľkosti treba myslieť aj na to, že na ruku sa používajú ešte bandáže, ktoré chránia kĺby prstov pred poranením. Zároveň však vypĺňajú vnútro rukavíc, preto ak sú väčšie, je možné do nich ruky „dopasovať“ pridaním vhodného množstva bandáže. Jednotliví výrobcova udávajú veľkostné tabuľky podľa rozmerov dlaní – najlepšie je riadiť sa nimi.

Hmotnosť rukavíc

Na oko ide iba o detail, no hmotnosť je taktiež dôležitým parametrom. Udáva sa v britských unciach (oz) a podľa nej sa rukavice delia do troch skupín:

 • Do 10 oz – určené pre začiatočníkov, ženy a deti
 • 10 oz – využívané v profesionálnych zápasoch
 • Nad 10 oz – určené na trénovanie, presná hmotnosť sa vyberá podľa telesnej hmotnosti

Boxovacie rukavice podľa telesnej hmotnosti:

 • 79 kg a viac – rukavice 16 oz (cca 450 g)
 • 67 – 79 kg – rukavice 14 oz (cca 400 g)
 • 60 – 67 kg – rukavice 12 oz (cca 340 g)
 • 48 – 60 kg – rukavice 10 oz (cca 280 g)
 • Pod 67 kg alebo vek 6 – 12 rokov – rukavice 8 oz (cca 220 g)

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie boxerské rukavice

Materiál rukavíc

  • Syntetická koža – Tieto rukavice majú priaznivú cenu, horšie je to však s ich životnosťou. Sú teda vhodné skôr pre začiatočníkov, ktorí si nie sú istí veľkosťou a hmotnosťou.
  • Pravá koža – Na ich výrobu sa používa väčšinou hovädzia koža. Sú veľmi odolné a majú dlhú životnosť. Používajú ich profesionáli, ale aj amatéri, ktorí sa boxu venujú intenzívne.
  • Kombinácia syntetickej a pravej kože – Najviac namáhaná vrchná časť týchto rukavíc je vyrobená z odolnejšej pravej kože, zbytok je syntetika. Ide o kompromis medzi cenou, odolnosťou a životnosťou.

Zapínanie rukavíc

Môže byť klasické šnúrovacie podobne, ako na topánkach, s ním sa ale rukavice zložitejšie nasadzujú. Novším trendom je zapínanie na suchý zips, ktoré je rýchle a pohodlné. Niektoré rukavice disponujú aj funkciou thumb lock, ktorá chráni palce.

Údržba rukavíc

Boxerské rukavice by ste mali skladovať v suchom a chladnom prostredí. Chráňte ich pred slnečným žiarením i pred vlhkosťou. Dobre im nerobia ani priame zdroje tepla, takže ich nikdy nesušte na radiátore.

Kvalitné boxovacie rukavice

Umývajte ich vždy iba vlhkou handričkou so saponátom, prípadne chemickými prostriedkami na to určenými – obzvlášť citlivé sú rukavice z pravej kože. Nikdy ich neperte v práčke ani nedrhnite.

Akú značku boxerských rukavíc?

Výber konkrétnych boxerských rukavíc je vždy subjektívny a závisí od vašich osobných preferencií a potrieb. Predstavíme vám však hneď niekoľko uznávaných značiek, ktoré sú známe pre kvalitu svojich boxerských rukavíc:

 • Everlast - jedna z najikonických značiek v oblasti boxu vyrába široký sortiment rukavíc pre rôzne úrovne zručnosti
 • Venum - široký výber rukavíc a bojového vybavenia pre rôzne bojové šport
 • Rival Boxing - známa pre svoj inovatívny dizajn a technológie v oblasti boxerských rukavíc
 • Cleto Reyes - mexická značka s precíznou ručnou výrobou je považovaná za výrobcu viacerých z najlepších boxerských rukavíc na svete
 • Winning - obľúbené medzi profesionálnymi boxermi
 • Hayabusa - špecializuje sa na výrobu boxerských rukavíc a vybavenie pre bojové športy v špičkovej kvalite
 • Fairtex - známa a uznávaná značka v oblasti bojových športov, vrátane boxu a thajského boxu
 • King - boxerské rukavice King sú medzi profesionálmi aj rekreačnými športovcami obľúbené kvôli svojej kvalite a trvanlivosti

Boxovacie vrecia

Boxovacie vrecia slúžia nielen na tréning úderov pre boxerov, ale tiež najrôznejšie druhy bojových i kondičných športov – okrem úderov päsťami sú to tiež kopy a údery lakťami a kolenami. Najčastejšie sú vyplnené slamou, látkou či iným mäkkým materiálom.

Typy boxovacích vriec

  • Závesné boxovacie vrece – Najčastejšie používaný typ, umiestňuje sa zavesením zo stropu alebo z oceľovej konštrukcie. Vďaka zaveseniu získava ideálnu pružnosť pre tréning sily úderov a kopov. Vrecia sa delia podľa spôsobu plnenia. Plniace boxovacie vrece má tú výhodu, že jeho hmotnosť je možné navyšovať dopĺňaním materiálu, je preto vhodné pre začiatočníkov. Druhou kategóriou sú vyplnené vrecia – ich hmotnosť je pevne daná a preto je potrebné si tento parameter pred kúpou dobre premyslieť (viď ďalej v texte), tieto vrecia sú vhodné pre skúsenejších boxerov. Nevyplnené boxovacie vrecia sú určené pre skúsených a profesionálnych boxerov, ktorí si ich vypĺňajú sami podľa aktuálnych potrieb.
  • Boxovací trenažér – Občas je nazývaný aj ako stacionárne boxovacie vrece. Skladá sa z pevnej podstavy, ktorá funguje ako závažie (vypĺňa sa pieskom alebo vodou) a vrchnou časťou pripevnenou na ohybnej spojke. Jeho výhodou je najmä flexibilita, pre jeho inštaláciu ho stačí preniesť na požadované miesto (či už v interiéri alebo v exteriéri), nemusíte vŕtať do steny, aby ste ho upevnili. Klasické trenažéry majú valcový tvar a hodia sa pre bežný tréning úderov a kopov a rozvoj ich sily a rýchlosti. Boxovací trenažér v podobe figuríny je vhodný na nácvik techniky úderov na presne určené miesta na súperovom tele.
  • Boxovacia hruška – Je vhodná pre tréning reflexov, rýchlosť úderov a rozvoj kondície. Jej telo je vyrobené zo syntetickej alebo pravej kože a vnútro je tvorené vzduchovým vakom, ktorý sa plní pumpičkou s ihlou (podobne, ako lopta). Hruška je krátka a relatívne ľahká, a preto je najčastejšie zavesená na konzole pripevnej do steny.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie boxovacie vrecia

Hmotnosť a tvar boxovacieho vreca

Vrecia sa predávajú v rôznych tvarových a hmotnostných prevedeniach. Pre účely zvýšenia kondície je najvhodnejšie klasické vrece s tvarom valca. Začiatočníkom je odporúčaná hmotnosť vreca, ktorá je rovná polovici ich telesnej hmotnosti.

Vrecia s touto hmotnosťou sa používajú aj pri kondičnom tréningu (fitbox a pod.). Pokročilejší a profesionálni boxeri používajú vrecia s hmotnosťou, ktorá tvorí 80 % ich telesnej hmotnosti.

Dĺžka boxovacieho vreca

Pod dĺžkou rozumieme najdlhší rozmer samotného vreca, nie jeho výšku aj so stropným závesom. Pre box a kondičný tréning vyhovie vrece s výškou 80 – 120 cm.

Boxovací mech

Pre tréning kopov by malo mať vrece výšku aspoň 150 cm.

Upevnenie vreca

Upevnenie býva dosť problémom, najmä pri objemnejších a ťažších vreciach. Pre upevnenie do stropu určite nepostačuje jedna hmoždinka (rozperka), ale je vhodné zakúpiť si alebo si nechať na mieru vyrobiť oceľovú platňu, ktorá bude upevnená pomocou aspoň štyroch silných oceľových kotiev. Možno sa podobné upevnenie zdá ako predimenzované, ale majte na pamäti, že vrece bude veľmi namáhané údermi, čím vyvinie na miesto upevnenia značnú záťaž. Závesnú reťaz vreca sa neodporúča predlžovať, pretože s dodaným zavesením má vrece najlepšie dynamické vlastnosti.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

06/08/2021 11:54
Mišeno H.

Mám boxovacie rukavice Katsudo Punch a som s nimi spokojný. Sú kvalitne spracované, neodierajú a hlavne nepáchnu. Keďže sa boxu venujem len amatérsky, nemám im čo vytýkať. Zároveň ich nemám s čím porovnať, keďže toto sú moje prvé rukavice. Myslím si, že cena zodpovedá kvalite a pre začiatočníka sú úplne skvelé. Zbytočne by som si priplácal za niečo drahšie, keďže ani neviem, či ma box bude baviť dlhodobo. Na odreagovanie sa a vyventilovanie prebytočnej energie je to fajn.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 31.10.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...