Najlepšie kalové čerpadlo na žumpu, septik a fekálie aj s drvičom

Kalové čerpadlo na fekálie je pre mnohých tak trochu nechutnou záležitosťou. No niekedy sa bez neho jednoducho nezaobídeme. Predovšetkým hovoríme o domácnostiach, ktoré nemajú v obciach zabezpečený priamy odvod kanalizácie. V takom prípade je kalové čerpadlo nutným vybavením septika. Takisto však ide o situácie ako vytopené suterény, garáže či pivnice.

Kalové čerpadlo

Aj pri výbere tohto druhu zariadenia však treba poznať účel použitia a parametre, ktoré často rozhodujú. Aby ste sa vedeli lepšie rozhodnúť pri výbere kalového čerpadla na žumpu, pripravili sme pre vás sprievodcu, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa správne.

Obľúbené kalové čerpadlá

Základné delenie

Kalové čerpadlo je zariadením, ktoré má viacero využití. Tým prvotným je, že odčerpá septik (fekálie), vodu, bahno, vodu z pivnice alebo čistú vodu z bazéna. V zásade, čerpadlo môžete použiť pri akejkoľvek tekutine, ktorú potrebuejte odčerpať. Nie každé je však určené pre každý účel. Základné delenie čerpadiel je podľa toho, v akom priestore a za akým účelom sa kalové čerpadlá používajú. Delia sa na povrchové a ponorné kalové čerpadlá.

Povrchové kalové čerpadlo

Už z názvu zrejme tušíte, kde je jeho miesto. Povrchové kalové čerpadlo je spravidla umiestnené nad hladinou odčerpávanej kvapaliny. Preto je v tomto prípade dôležité všímať si údaj, akým je maximálna sacia hĺbka.

Čerpadlo do záhrady

Tá je dôležitá z jednoduchého dôvodu. To akú maximálnu saciu hĺbku udáva výrobca, určuje z akej hĺbky je schopné čerpadlo vodu odčerpávať. Maximálna sacia hĺbka je zvyčajne okolo 8-10 metrov.

Ponorné kalové čerpadlo

Praktickejší druh čerpadla, ktoré je skonštruované tak, že ho môžete ponoriť pod odčerpávanú hladinu. Napríklad na samé dno septiku, studne či záhradného jazierka. Sacia hĺbka tak v tomto prípade nie je dôležitá a ani sa neudáva. V tomto prípade je dôležitý maximálny výtlak a maximálna hĺbka ponoru. Tá vám opäť jednoducho určuje parameter, do akej hĺbky môžete čerpadlo ponoriť.

Maximálny výtlak kalového čerpadla

Maximálny výtlak určuje, ako vysoko čerpadlo vodu vytlačí. Netreba si ale mýliť vodné čerpadlá a kalové čerpadlá. Vodné pracujú s omnoho vyšším výtlakom. Pri kalových čerpadlách je bežný výtlak na úrovni 15 – 30 metrov. Samozrejme, existujú aj čerpadlá, ktorých maximálny výtlak je vyšší aj na úrovni 50 či 80 metrov.

Pri povrchových čerpadlách netreba zabúdať, že pri maximálnej sacej hĺbke 9 metrov a napríklad s výtlakom 30 metrov, čerpadlo dokáže čerpať kal až z hĺbky 39 metrov, no ak chcete čerpať z takej hĺbky musíte ho umiestniť maximálne 9 metrov nad odčerpávanú hladinu.

Maximálny prietok

Maximálny prietok vody sa pri kalových čerpadlách sa udáva v litroch za hodinu. Logicky, teda ide o množstvo kvapaliny, ktorú dokáže čerpadlo odčerpať za jednu hodinu. Pozor! Nie je to úplne tak, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Výrobcovia často udávajú hodnoty ako 14 000 či dokonca 20 000 litrov za hodinu. Áno, tento údaj je reálny, avšak v ideálnych podmienkach. Prietok kalového čerpadla na septik sa však znižuje s výškou výtlaku a teda aj tým v akej hĺbke sa čerpadlo nachádza.

Kvalitné čerpadlo Extol Craft

Dávajte teda pozor na mätúce čísla. Ide často o teoretické hodnoty. Najlepšie to pochopíte na jednoduchom príklade. Ak budeme mať čerpadlo, ktoré bude mať maximálny prietok 14 000 litrov za hodinu a maximálny výtlak 30 metrov, túto hodnotu bude dosahovať iba v prípade, že bude pár centimetrov nad odčerpávanou hladinou. Bude tak potrebný výtlak niekoľko centimetrov. Naopak, ako sa bude hladina znižovať a výtlak bude stúpať, maximálny prietok sa bude približovať k nule. Niektorí výrobcovia uvádzajú aj priemerný maximálny prietok, ktorý je už reálnejší.

Priechodnosť kalového čerpadla

Bahno, piesok, štrk, žumpa alebo kalná voda. Kalové čerpadlo si poradí naozaj s mnohými „tekutinami.“ Avšak, treba takisto myslieť na určité parametre. Tým je priechodnosť kalového čerpadla. Tie čerpadlá, ktoré odčerpávajú silno znečistenú vodu, ktorá môže obsahovať drobné kamene, kúsky dreva, rastlín a podobne môžu mať priechodnosť až 30 - 40 mm. Bežne sa však táto hodnota pohybuje na úrovni 10 mm. Samozrejme, väčšia priechodnosť je vítaným parametrom, keďže má potom kalové čerpadlo viac možností využitia. V prípade, že čerpadlo nasaje väčšiu časticu, nezničí sa, maximálne sa upchá a budete tak mať viac práce s čistením.

Odčerpávanie vody kalovým čerpadlom

No existujú aj kalové čerpadlá s drtičom, respektíve so sekacím nožom, ktorý sa postará o to, že aj v náročných podmienkach si čerpadlo poradí aj s väčšími časticami a zabráni upchatiu nasávacieho otvoru.

Elektrické alebo benzínové?

V 90 % pri výbere kalových čerpadiel vám odporúčame vyberať spomedzi elektrických kalových čerpadiel. Sú tichšie, ľahšie a takisto náklady na ich chod sú omnoho nižšie. Benzínové sú spravidla používané tam, kde nie je prístup k elektrickej sieti. Motor je však hlučnejší a takisto náklady na chod sú vyššie. Všímajte si aj objem palivovej nádrže a spotrebu, ktorá sa mení od výkonu, ktorý musí čerpadlo vyvinúť.

Ďalšie parametre

Všímajte si materiál a bezpečnosť. Z hľadiska materiálu je dobré ak je čerpadlo z odolných materiálov. V lacnejšej cenovej kategórii nájdete kalové čerpadlá z odolného plastu. Následne sú tu odolnejšie materiály ako hliníková zliatina alebo nerezová či klasická oceľ. Samozrejme, materiál spôsobuje aj odlišnosti v rôznej hmotnosti čerpadla.

Z hľadiska bezpečnosti by nemal chýbať plavákový spínač, ktorý prístroj vypne v momente, kedy hladina odčerpávanej kvapaliny klesne pod minimálnu hodnotu. Zabráni tak čerpadlu chodu na sucho.

Najlepšie kalové čerpadlá

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

15/06/2019 09:38
Dušan

Dobrý deň,potrebujem poradiť.Žumpu mám hlbokú 4m prepravovaná dĺžka adíc výtlaku je 70m s prevýšením do kopca 3m.V zumpe sa nachádzajú aj vlchčené obrúsky aké čerpadlo potrebujem aby som to dostal všetko von?Ďakujem za doporučenie a ak ho máte v ponuke poprosím cenu.Vytlak je na C hadica .

30/10/2019 21:24
jozef mihalka

ja mam ten isty problem ako pan dušan chcel by som colovouhadicou vlhčene obrusky tam nemam žumpa hlboka
4 m a vytlačit 70 mprevyšenie kopca 2,5m ake čerpalo dik

13/09/2019 08:22
Marek

Dobrý deň, hladam kalove čerpadlo na žumpu aj hadicou cca 10metrov.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 18.02.2019
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzieStropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu či rekonštrukcií chalupy je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo takto porozmýšlať nad infrapanelmi? Predstavíme vám ich v našom dnešnom článku.

Využitie živého vianočného stromčeka po Vianociach – palivo, mulč či dekorácieVyužitie živého vianočného stromčeka po Vianociach – palivo, mulč či dekorácie

Ešte pred vyhodením stromčeka by sme sa mali informovať, aké sú všetky možné cesty, ako sa stromčeka zbaviť správnym spôsobom. A práve toto všetko sa dočítate v dnešnom článku.