Najlepšie kalové čerpadlo na žumpu, septik a fekálie aj s drvičom

Kalové čerpadlo na fekálie je pre mnohých tak trochu nechutnou záležitosťou. No niekedy sa bez neho jednoducho nezaobídeme. Predovšetkým hovoríme o domácnostiach, ktoré nemajú v obciach zabezpečený priamy odvod kanalizácie. V takom prípade je kalové čerpadlo nutným vybavením septika. Takisto však ide o situácie ako vytopené suterény, garáže či pivnice.

Kalové čerpadlo

Aj pri výbere tohto druhu zariadenia však treba poznať účel použitia a parametre, ktoré často rozhodujú. Aby ste sa vedeli lepšie rozhodnúť pri výbere kalového čerpadla na žumpu, pripravili sme pre vás sprievodcu, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa správne.

Obľúbené kalové čerpadlá

Základné delenie

Kalové čerpadlo je zariadením, ktoré má viacero využití. Tým prvotným je, že odčerpá septik (fekálie), vodu, bahno, vodu z pivnice alebo čistú vodu z bazéna. V zásade, čerpadlo môžete použiť pri akejkoľvek tekutine, ktorú potrebuejte odčerpať. Nie každé je však určené pre každý účel. Základné delenie čerpadiel je podľa toho, v akom priestore a za akým účelom sa kalové čerpadlá používajú. Delia sa na povrchové a ponorné kalové čerpadlá.

Povrchové kalové čerpadlo

Už z názvu zrejme tušíte, kde je jeho miesto. Povrchové kalové čerpadlo je spravidla umiestnené nad hladinou odčerpávanej kvapaliny. Preto je v tomto prípade dôležité všímať si údaj, akým je maximálna sacia hĺbka.

Čerpadlo do záhrady

Tá je dôležitá z jednoduchého dôvodu. To akú maximálnu saciu hĺbku udáva výrobca, určuje z akej hĺbky je schopné čerpadlo vodu odčerpávať. Maximálna sacia hĺbka je zvyčajne okolo 8-10 metrov.

Ponorné kalové čerpadlo

Praktickejší druh čerpadla, ktoré je skonštruované tak, že ho môžete ponoriť pod odčerpávanú hladinu. Napríklad na samé dno septiku, studne či záhradného jazierka. Sacia hĺbka tak v tomto prípade nie je dôležitá a ani sa neudáva. V tomto prípade je dôležitý maximálny výtlak a maximálna hĺbka ponoru. Tá vám opäť jednoducho určuje parameter, do akej hĺbky môžete čerpadlo ponoriť.

Maximálny výtlak kalového čerpadla

Maximálny výtlak určuje, ako vysoko čerpadlo vodu vytlačí. Netreba si ale mýliť vodné čerpadlá a kalové čerpadlá. Vodné pracujú s omnoho vyšším výtlakom. Pri kalových čerpadlách je bežný výtlak na úrovni 15 – 30 metrov. Samozrejme, existujú aj čerpadlá, ktorých maximálny výtlak je vyšší aj na úrovni 50 či 80 metrov.

Pri povrchových čerpadlách netreba zabúdať, že pri maximálnej sacej hĺbke 9 metrov a napríklad s výtlakom 30 metrov, čerpadlo dokáže čerpať kal až z hĺbky 39 metrov, no ak chcete čerpať z takej hĺbky musíte ho umiestniť maximálne 9 metrov nad odčerpávanú hladinu.

Maximálny prietok

Maximálny prietok vody sa pri kalových čerpadlách sa udáva v litroch za hodinu. Logicky, teda ide o množstvo kvapaliny, ktorú dokáže čerpadlo odčerpať za jednu hodinu. Pozor! Nie je to úplne tak, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Výrobcovia často udávajú hodnoty ako 14 000 či dokonca 20 000 litrov za hodinu. Áno, tento údaj je reálny, avšak v ideálnych podmienkach. Prietok kalového čerpadla na septik sa však znižuje s výškou výtlaku a teda aj tým v akej hĺbke sa čerpadlo nachádza.

Kvalitné čerpadlo Extol Craft

Dávajte teda pozor na mätúce čísla. Ide často o teoretické hodnoty. Najlepšie to pochopíte na jednoduchom príklade. Ak budeme mať čerpadlo, ktoré bude mať maximálny prietok 14 000 litrov za hodinu a maximálny výtlak 30 metrov, túto hodnotu bude dosahovať iba v prípade, že bude pár centimetrov nad odčerpávanou hladinou. Bude tak potrebný výtlak niekoľko centimetrov. Naopak, ako sa bude hladina znižovať a výtlak bude stúpať, maximálny prietok sa bude približovať k nule. Niektorí výrobcovia uvádzajú aj priemerný maximálny prietok, ktorý je už reálnejší.

Priechodnosť kalového čerpadla

Bahno, piesok, štrk, žumpa alebo kalná voda. Kalové čerpadlo si poradí naozaj s mnohými „tekutinami.“ Avšak, treba takisto myslieť na určité parametre. Tým je priechodnosť kalového čerpadla. Tie čerpadlá, ktoré odčerpávajú silno znečistenú vodu, ktorá môže obsahovať drobné kamene, kúsky dreva, rastlín a podobne môžu mať priechodnosť až 30 - 40 mm. Bežne sa však táto hodnota pohybuje na úrovni 10 mm. Samozrejme, väčšia priechodnosť je vítaným parametrom, keďže má potom kalové čerpadlo viac možností využitia. V prípade, že čerpadlo nasaje väčšiu časticu, nezničí sa, maximálne sa upchá a budete tak mať viac práce s čistením.

Odčerpávanie vody kalovým čerpadlom

No existujú aj kalové čerpadlá s drtičom, respektíve so sekacím nožom, ktorý sa postará o to, že aj v náročných podmienkach si čerpadlo poradí aj s väčšími časticami a zabráni upchatiu nasávacieho otvoru.

Elektrické alebo benzínové?

V 90 % pri výbere kalových čerpadiel vám odporúčame vyberať spomedzi elektrických kalových čerpadiel. Sú tichšie, ľahšie a takisto náklady na ich chod sú omnoho nižšie. Benzínové sú spravidla používané tam, kde nie je prístup k elektrickej sieti. Motor je však hlučnejší a takisto náklady na chod sú vyššie. Všímajte si aj objem palivovej nádrže a spotrebu, ktorá sa mení od výkonu, ktorý musí čerpadlo vyvinúť.

Ďalšie parametre

Všímajte si materiál a bezpečnosť. Z hľadiska materiálu je dobré ak je čerpadlo z odolných materiálov. V lacnejšej cenovej kategórii nájdete kalové čerpadlá z odolného plastu. Následne sú tu odolnejšie materiály ako hliníková zliatina alebo nerezová či klasická oceľ. Samozrejme, materiál spôsobuje aj odlišnosti v rôznej hmotnosti čerpadla.

Z hľadiska bezpečnosti by nemal chýbať plavákový spínač, ktorý prístroj vypne v momente, kedy hladina odčerpávanej kvapaliny klesne pod minimálnu hodnotu. Zabráni tak čerpadlu chodu na sucho.

Najlepšie kalové čerpadlá

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 18.02.2019
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Záhradný domček na náradie, bicykle aj celoročné bývanie Záhradný domček na náradie, bicykle aj celoročné bývanie

Žiadna záhrada by nemala byť bez záhradného domčeka. Vedeli ste ale, že si ich môžete zakúpiť aj hotové a nechať si ich priviezť priamo na miesto, kde budú stáť?

Aké Terasy pri dome, chate, bungalove? Drevené aj kryté hliníkové Aké Terasy pri dome, chate, bungalove? Drevené aj kryté hliníkové

Terasy pri rodinných domoch poskytujú jedinečné miesto na oddych, ktoré je využívané minimálne 4 mesiace v roku. Ak ju ešte nemáte, poradíme vám, kde, ako a z čoho ju postaviť.

Ako sa zbaviť škorcov v záhrade? Ako sa zbaviť škorcov v záhrade?

Máte záhradku plnú sladkého ovocia a nič z úrody si nevychutnáte, pretože vám ju rok čo rok pooberá škorec? Pozrite sa s nami na to, ako ťažko dopestovanú úrodu ochrániť efektívne a...