Najlepšie nosiče bicyklov na ťažné, na strechu a na zadné dvere. Poradíme, ako vybrať

Cyklosezóna sa pre každého začína v inom období, no keď sa raz s bicyklom niekam vyberiete, zistíte, že vám možno niečo na jeho prepravu chýba.

Nosič bicykla na zadné dvere auta

Predovšetkým, ak sa vyberiete do obľúbenej cyklistickej destinácie autom a bicykel chcete vziať so sebou. Vtedy začnú prvé úvahy na tému aké sú najlepšie nosiče bicyklov.

Nosiče bicyklov na ťažné? Nosiče bicyklov na strechu? Nosiče bicyklov na zadné dvere? Vybrať si správne je niekedy poriadny hlavolam. Poďme si teda predstaviť jednotlivé možnosti a konkrétne druhy nosičov.

Obľúbené produkty

Čo zvažovať pred kúpou nosiča na bicykel?

Ak povieme, že cyklistika je jedným z najviac sa rozrastajúcich fenoménov, čo sa rozvoja športov týka, určite sa nezmýlime. Veď ide o športovú aktivitu, ktorá prospieva vašej kondícii a je perfektným zdrojom rekreácie a oddychu. Pri výbere nosiča na bicykle však treba brať do úvahy určité elementy. A to napríklad:

 • typ bicyklov (klasické, horské, BMX, elektrobicykle)
 • maximálna záťaž nosiča na bicykel (nosnosť sa líši)
 • aké množstvo bicyklov chcete prevážať
 • skladnosť nosiča

Každý typ sa niečím odlišuje a často ide o drobné detaily, ktoré môžu rozhodovať v prospech jedného či druhého. Takisto je potrebné zvážiť, na aké auto chcete nosič na bicykle umiestniť.

Kompatibilita s automobilom

Dôležité ešte predtým, ako začnete zvažovať, aký typ nosiča je pre vás ten najlepší je overiť si, ktorý typ nosiča je pre vaše auto vhodný. Každý výrobca zvyčajne uvádza, pre aký typ áut sú nosiče bicyklov vhodné. Buď ide o konkrétne modely alebo typy karosérie.

Nosič bicykla na strechu

Bezpečnosť, uzamknutie bicyklov

Nebezpečenstvo striehne na každom kroku a preto radšej siahnite po modeloch, ktoré disponujú možnosťou uzamknutia bicyklov priamo na stojan a rovnako tak uzamknutie nosiča o samotné auto.

Osvetlenie nosiča

V tomto prípade hovoríme hlavne o nosičoch určených na ťažné zariadenia áut. Tu je potrebné si všimnúť, aký pin (zásuvku) má vaše auto. K dispozícii sú totiž 7 alebo 13- pinové zásuvky. Existuje však možnosť zakúpenia redukcie. Prirodzene po zapojení máte k dispozícii brzdové, niekedy aj cúvacie svetlo.

Nosnosť nosičov

Každý výrobca určuje aká je maximálna nosnosť nosiča. Existujú nosiče bicyklov, ktoré umožňujú riadne upevnenie jedného bicykla, no potom sú to nosiče (na strechu, ťažné zariadenie), ktoré pohodlne prepravia aj 5 bicyklov. Tento údaj je potrebné sledovať pri údajoch od výrobcu.

Typy nosičov bicykla

V skratke sa vám pokúsime predstaviť jednotlivé typy a uviesť ich výhody a nevýhod, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Najpredávanejšie nosiče bicyklov

Najlepšie nosiče bicyklov na strechu

Tento druh strešných nosičov patrí medzi najrozšírenejší druh všeobecne. Výhodou je, že bicykel je oproti ďalším alternatívnym nosičom v bezpečí a takisto sa bicykle neznečisťujú. Pri otváraní kufra nezavadzajú a takisto je ich výhodou, že na strechu sa zmestí väčší počet bicyklov. Cena takýchto nosičov je veľmi priaznivá.

Nevýhodou azda môže byť, že auto na ktoré nosič bicyklov umiestňujete potrebuje strešné priečky alebo takzvané lyže. Pochopiteľne bicykle na streche zhoršujú jazdné (aerodynamické) vlastnosti auta.

VÝHODY

 • Bezpečná preprava bicyklov bez znečistenia
 • Možnosť prepravy väčšieho množstva bicyklov (až 5)
 • Jednoduchá montáž
 • Vhodné na rôzne automobily
 

NEVÝHODY

 • Nutnosť priečnych nosičov
 • Zhoršené jazdné vlastnosti
 • Problém s parkovaním v podzemných garážach či parkovacích domoch

Strešný nosič bicykla Yakima Frontloader

Zopár zaujímavých modelov

Najlepšie nosiče bicyklov na ťažné zariadenie

Druhým najčastejším druhom nosičov na bicykle je určite práve ten s upevnením na ťažné zariadenie auta. Majiteľ určite privíta jednoduchosť montáže, kedy sa nosič pomocou skrutiek prichytí na ťažnú guľu. Mnohé s nosičov sú takisto sklopné a máte tak voľný prístup do kufra vášho auta. Veľkým plusom je takisto uzamknutie kolies k nosiču, aby počas jazdy nelietali a nepoškodili auto alebo bicykle navzájom.

Existujú nosiče rôznych rozmerov. Maximom sú v tomto prípade až štyri bicykle. Nutnosťou je však výmena ŠPZ prípadne požiadanie o doplnkovú ŠPZ na dopravnom inšpektoráte (20€). Výhodou je funkčnosť brzdových svetiel na samotnom nosiči. Nevýhodou môže byť väčšie špinenie ako na streche a zhoršený výhľad pri cúvaní.

VÝHODY

 • Jednoduchá montáž
 • Možnosť sklopenia a jednoduchý prístup do kufra
 • Jednoduchá demontáž
 • Možnosť parkovania v garážach

NEVÝHODY

 • Zhoršený výhľad pri cúvaní
 • Finančne nákladnejšie nosiče
 • Vyžaduje doplnkovú ŠPZ
 • Väčšie znečistenie bicyklov

Nosič bicykla na ťažné zariadenie

Zopár zaujímavých modelov

Najlepšie nosiče bicyklov na zadné dvere

Ďalšou alternatívou nosiča bicyklov je ten s upevnením na kufor auta. Po tejto alternatíve zvyčajne ľudia siahnu v prípade, že nemajú strešné priečky alebo ťažné zariadenie. Cena týchto nosičov je relatívne nízka a montáž zaberie len pár minút. Tento typ nosiča bicyklov nie je vhodný pre každé auto. Predovšetkým nie pre tie autá, ktoré majú svetlá v úrovni zadného skla. V prípade sedanov či limuzín tak na tento druh nosičov zabudnite. Takisto je zvyčajne potrebné zaobstarať doplnkovú ŠPZ, keďže bicykle ju neskôr prekryjú. Takisto pri jazde s bicyklami nie je možný prístup do kufra auta.

VÝHODY

 • Nemení sa výška automobilu
 • Jednoduchá montáž
 • Nízka cena

NEVÝHODY

 • Neprístupný kufor
 • Zhoršený výhľad z okna
 • Nutnosť doplnkovej ŠPZ
 • Pri niektorých automobiloch prekrývajú svetlá
Nosič na bicykel na zadné dvere

Zvyšuje sa spotreba vozidla?

Každý kilogram navyše zvyšuje spotrebu paliva samotného automobilu. Prevážanie bicyklov teda spotrebu o niekoľko litrov (1 až 2) môže zvýšiť. Ani náhodou však nejde o žiadne závratné hodnoty, ktoré by mali vášnivého turistu odradiť od prevážania bicyklov.

Existujú univerzálne nosiče?

Takýto pojem zrejme nenájdete. Ak hľadáte niečo univerzálne, ide iba o nosiče bicyklov na ťažné zariadenie. Aj tu je však dobré vizuálne porovnať, ako daný nosič bude pripevnený. Naopak najmenej univerzálne sú nosiče na piate dvere.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

03/08/2021 08:46
Marek

Nedávno som si kúpil nosič na bicykel, lebo sa chcem začať viac venovať bicyklovaniu aj mimo môjho mesta. Vsadil som na nosiče Thule ProRide 591, pretože mali veľmi dobré referencie zákazníkov. Oceňujem rýchle upínanie bez akýchkoľvek komplikácií, pretože umiestnenie bicykla do nosiča je naozaj veľmi jednoduché. Nosič je celkovo kvalitne spracovaný, pretože konštrukcia je masívna a bicykel drží pri preprave veľmi dobre. Počas jazdy má len minimálny aerodynamický hluk. Bezproblémovo drží aj pri vyššej rýchlosti. :-) Som spokojný s nosnosťou a keďže predtým som žiaden nosič nemal, neviem ho porovnať s iným. Každopádne, na nosiče značky Thule som počul len samé chvály, tak si myslím, že som s touto kúpou nešliapol vedľa. Nosič sa dá prispôsobiť na ľavé alebo pravé uchytenie. Montáž na auto bola nenáročná a všetko potrebné k montáži som našiel v dodanej krabici. Plus dávam za to, že uzamykateľný je samotný nosič, ale aj bicykel, ktorý je upevnený v nosiči. Odporúčam kúpu aj ďalším záujemcom.

07/08/2021 09:35
Adam E.

Už roky používam nosič ORIS Traveller III, na ktorý sa zmestia tri bicykle, takže na cyklistické výlety môžeme chodiť celá rodinka. Pre mňa patrí tento nosič k jedným z najlepších a najskladnejších. Aj pri naložení bicyklami sa dá jednoducho sklopiť a keď ho práve nepotrebujem, ľahko ho umiestnim do kufra auta, pretože je skladací a po zložení je veľmi kompaktný. Nakoľko je medzi jednotlivými bicyklami voľný priestor až 22 cm, zmestia sa sem napríklad aj elektrické bicykle. K nosiču bol i praktický obal na skladovanie. Najviac vyzdvihujem pevnú a stabilnú konštrukciu, dvojitú zásuvku pre staré aj nové autá, veľmi kvalitné zámky, jednoduché uchytenie na guľu či pohodlnú manipuláciu. Keďže ide o starší model nosiča, neviem, či je ešte v predaji, no ak si budete chcieť kúpiť nosič, poobzerajte sa po nejakom od značky Oris a myslím si, že nebudete ľutovať.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 23.05.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie fitness náramky – recenzie, test. Xiaomi, Samsung, Garmin alebo Huawei?Najlepšie fitness náramky – recenzie, test. Xiaomi, Samsung, Garmin alebo Huawei?

Uvažujete nad fitness náramkom? Predstavíme vám základné funkcie každého dobrého fitness náramku a to, na čo sa treba pri výbere zamerať.

Lacný cyklotrenažér na chudnutie ponúka inSPORTline aj Decathlon – test cyklotrenažérovLacný cyklotrenažér na chudnutie ponúka inSPORTline aj Decathlon – test cyklotrenažérov

Pri cyklotrenažéri nie ste obmedzovaní časom, počasím ani vetrom, jednoducho naň nasadnete v strede obývačky a pustíte sa do bicyklovania. Ako si cyklotrenažér vybrať?

Turistický outdoorový hamak na spanie musí byť nepremokavý. Ako hamak vybrať?Turistický outdoorový hamak na spanie musí byť nepremokavý. Ako hamak vybrať?

Ležanie v hamaku je príjemným oddychovým zážitkom, ktorý ocenia aj deti. Ako si však vybrať ten správny?