Najlepšie nosiče bicyklov na ťažné, na strechu a na zadné dvere. Poradíme, ako vybrať

Cyklosezóna sa pre každého začína v inom období, no keď sa raz s bicyklom niekam vyberiete, zistíte, že vám možno niečo na jeho prepravu chýba.

Nosič bicykla na zadné dvere auta

Predovšetkým, ak sa vyberiete do obľúbenej cyklistickej destinácie autom a bicykel chcete vziať so sebou. Vtedy začnú prvé úvahy na tému aké sú najlepšie nosiče bicyklov.

Nosiče bicyklov na ťažné? Nosiče bicyklov na strechu? Nosiče bicyklov na zadné dvere? Vybrať si správne je niekedy poriadny hlavolam. Poďme si teda predstaviť jednotlivé možnosti a konkrétne druhy nosičov.

Obľúbené produkty

Čo zvažovať pred kúpou nosiča na bicykel?

Ak povieme, že cyklistika je jedným z najviac sa rozrastajúcich fenoménov, čo sa rozvoja športov týka, určite sa nezmýlime. Veď ide o športovú aktivitu, ktorá prospieva vašej kondícii a je perfektným zdrojom rekreácie a oddychu. Pri výbere nosiča na bicykle však treba brať do úvahy určité elementy. A to napríklad:

  • typ bicyklov (klasické, horské, BMX, elektrobicykle)
  • maximálna záťaž nosiča na bicykel (nosnosť sa líši)
  • aké množstvo bicyklov chcete prevážať
  • skladnosť nosiča

Každý typ sa niečím odlišuje a často ide o drobné detaily, ktoré môžu rozhodovať v prospech jedného či druhého. Takisto je potrebné zvážiť, na aké auto chcete nosič na bicykle umiestniť.

Kompatibilita s automobilom

Dôležité ešte predtým, ako začnete zvažovať, aký typ nosiča je pre vás ten najlepší je overiť si, ktorý typ nosiča je pre vaše auto vhodný. Každý výrobca zvyčajne uvádza, pre aký typ áut sú nosiče bicyklov vhodné. Buď ide o konkrétne modely alebo typy karosérie.

Nosič bicykla na strechu

Bezpečnosť, uzamknutie bicyklov

Nebezpečenstvo striehne na každom kroku a preto radšej siahnite po modeloch, ktoré disponujú možnosťou uzamknutia bicyklov priamo na stojan a rovnako tak uzamknutie nosiča o samotné auto.

Osvetlenie nosiča

V tomto prípade hovoríme hlavne o nosičoch určených na ťažné zariadenia áut. Tu je potrebné si všimnúť, aký pin (zásuvku) má vaše auto. K dispozícii sú totiž 7 alebo 13- pinové zásuvky. Existuje však možnosť zakúpenia redukcie. Prirodzene po zapojení máte k dispozícii brzdové, niekedy aj cúvacie svetlo.

Nosnosť nosičov

Každý výrobca určuje aká je maximálna nosnosť nosiča. Existujú nosiče bicyklov, ktoré umožňujú riadne upevnenie jedného bicykla, no potom sú to nosiče (na strechu, ťažné zariadenie), ktoré pohodlne prepravia aj 5 bicyklov. Tento údaj je potrebné sledovať pri údajoch od výrobcu.

Typy nosičov bicykla

V skratke sa vám pokúsime predstaviť jednotlivé typy a uviesť ich výhody a nevýhod, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Najpredávanejšie nosiče bicyklov

Najlepšie nosiče bicyklov na strechu

Tento druh strešných nosičov patrí medzi najrozšírenejší druh všeobecne. Výhodou je, že bicykel je oproti ďalším alternatívnym nosičom v bezpečí a takisto sa bicykle neznečisťujú. Pri otváraní kufra nezavadzajú a takisto je ich výhodou, že na strechu sa zmestí väčší počet bicyklov. Cena takýchto nosičov je veľmi priaznivá.

Nevýhodou azda môže byť, že auto na ktoré nosič bicyklov umiestňujete potrebuje strešné priečky alebo takzvané lyže. Pochopiteľne bicykle na streche zhoršujú jazdné (aerodynamické) vlastnosti auta.

VÝHODY

+ Bezpečná preprava bicyklov bez znečistenia
+ Možnosť prepravy väčšieho množstva bicyklov (až 5)
+ Jednoduchá montáž
+ Vhodné na rôzne automobily
 

NEVÝHODY

- Nutnosť priečnych nosičov
- Zhoršené jazdné vlastnosti
- Problém s parkovaním v podzemných garážach či parkovacích domoch

Strešný nosič bicykla Yakima Frontloader

Zopár zaujímavých modelov

 Hakr Cyklo Pro

+ Nízka cena
+ Jednoduché upevnenie
+ Univerzálny pre akékoľvek bicykle
- Nižšia nosnosť
- Bez zámku o samotný strešný nosič
 

 

 Thule FreeRide 532

+ Možnosť uzamknutia o strešný nosič
+ Jednoduchá montáž
+ Nosnosť až 17 kg
- Menej kvalitné plasty
 

 

 Yakima Frontloader

+ Jednoduché upínanie bicykla
+ Stabilné uzamknutie o strešný nosič
+ Veľmi stabilná konštrukcia
- Vyššia cena
- Možnosť prepravy iba 1 bicykla
 

Najlepšie nosiče bicyklov na ťažné zariadenie

Druhým najčastejším druhom nosičov na bicykle je určite práve ten s upevnením na ťažné zariadenie auta. Majiteľ určite privíta jednoduchosť montáže, kedy sa nosič pomocou skrutiek prichytí na ťažnú guľu. Mnohé s nosičov sú takisto sklopné a máte tak voľný prístup do kufra vášho auta. Veľkým plusom je takisto uzamknutie kolies k nosiču, aby počas jazdy nelietali a nepoškodili auto alebo bicykle navzájom.

Existujú nosiče rôznych rozmerov. Maximom sú v tomto prípade až štyri bicykle. Nutnosťou je však výmena ŠPZ prípadne požiadanie o doplnkovú ŠPZ na dopravnom inšpektoráte (20€). Výhodou je funkčnosť brzdových svetiel na samotnom nosiči. Nevýhodou môže byť väčšie špinenie ako na streche a zhoršený výhľad pri cúvaní.

VÝHODY

+ Jednoduchá montáž
+ Možnosť sklopenia a jednoduchý prístup do kufra
+ Jednoduchá demontáž
+ Možnosť parkovania v garážach

 

NEVÝHODY

- Zhoršený výhľad pri cúvaní
- Finančne nákladnejšie nosiče
- Vyžiadanie doplnkovej ŠPZ
- Väčšie znečistenie bicyklov

Nosič bicykla na ťažné zariadenie

Zopár zaujímavých modelov

 Peruzzo Parma 3

+ Nízka cena
+ Jednoduchá montáž
+ Možnosť prevozu 3 bicyklov
- Zložitejšie upínanie bicykla
 
  

 Buzz Spark 3

+ Vhodný takmer pre každé auto
+ 13 pin zásuvka + 7 pin adaptér súčasťou balenia
+ Uzamykanie bicyklov
- Vyššia cena
 
 

 Thule VeloCompact 926

+ Nosnosť až 60 kg
+ Jednoduchá montáž aj upevnenie bicyklov
+ Možnosť sklápania pre otváranie kufra
- Vysoká cena
- Hmotnosť až 19 kg
 

Najlepšie nosiče bicyklov na zadné dvere

Ďalšou alternatívou nosiča bicyklov je ten s upevnením na kufor auta. Po tejto alternatíve zvyčajne ľudia siahnu v prípade, že nemajú strešné priečky alebo ťažné zariadenie. Cena týchto nosičov je relatívne nízka a montáž zaberie len pár minút. Tento typ nosiča bicyklov nie je vhodný pre každé auto. Predovšetkým nie pre tie autá, ktoré majú svetlá v úrovni zadného skla. V prípade sedanov či limuzín tak na tento druh nosičov zabudnite. Takisto je zvyčajne potrebné zaobstarať doplnkovú ŠPZ, keďže bicykle ju neskôr prekryjú. Takisto pri jazde s bicyklami nie je možný prístup do kufra auta.

VÝHODY

+ Nemení sa výška automobilu
+ Jednoduchá montáž
+ Nízka cena
 

NEVÝHODY

- Neprístupný kufor
- Zhoršený výhľad z okna
- Nutnosť doplnkovej ŠPZ
- Pri niektorých automobiloch prekrývajú svetlá
 
Nosič na bicykel na zadné dvere

Zopár zaujímavých modelov

 Buzz Pilot

+ Nízka cena
+ Jednoduchá montáž
+ Držiaky kolies
- Viac plastových častí
- Nosnosť iba 2 bicyklov (30 kg)
 
 

 Thule Backpac 973

+ Po rozšírení možnosť prepravy až 4 bicyklov
+ Nosnosť až 60 kg
+ Uzamykanie bicyklov
- Absencia uzamknutia nosiča o auto
- Zložitejšia montáž
 
 

 Saris Gran Fondo 2

+ Kvalitná masívna konštrukcia
+ Nízka hmotnosť
+ Aerodynamický dizajn
- Nižšia nosnosť
- Vyššia cena
 

Zvyšuje sa spotreba vozidla?

Každý kilogram navyše zvyšuje spotrebu paliva samotného automobilu. Prevážanie bicyklov teda spotrebu o niekoľko litrov (1 až 2) môže zvýšiť. Ani náhodou však nejde o žiadne závratné hodnoty, ktoré by mali vášnivého turistu odradiť od prevážania bicyklov.

Existujú univerzálne nosiče?

Takýto pojem zrejme nenájdete. Ak hľadáte niečo univerzálne, ide iba o nosiče bicyklov na ťažné zariadenie. Aj tu je však dobré vizuálne porovnať, ako daný nosič bude pripevnený. Naopak najmenej univerzálne sú nosiče na piate dvere.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 23.05.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie ale nie sú lacné Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie ale nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...

Ako vybrať detskú sedačku na bicykel? Ako vybrať detskú sedačku na bicykel?

Vybavte bicykel cyklosedačkou a vaše dieťa sa stane vašim najlepším a najvďačnejším cyklospoločníkom. Bicyklovanie sa mu bude určite páčiť. Akú cyklosedačku vybrať? Poradíme vám v našom...

Najlepšia outdoorová kamera na prilbu alebo bicykel? Poradíme, ako vybrať Najlepšia outdoorová kamera na prilbu alebo bicykel? Poradíme, ako vybrať

Športová, respektíve outdoorová kamera zaznamenáva každý okamih akoby vašimi očami. Ponuka na trhu je rozmanitá. Ako si teda outdoorovú kameru vybrať? Čo je dôležité vedieť? Poradíme vám!


Pridať komentár