Najúčinnejšie postreky na burinu nielen v trávniku

Burina je nepriateľom každej úžitkovej záhrady. Jej likvidácia môže pripomínať boj s veternými mlynmi. Každý rok sa objaví znova.

Ručné vytrhávanie buriny v záhrade

Na účinnú elimináciu rastlinných škodcov však existuje niekoľko dobre overených postupov.

Selektívne herbicídy

Úžitkové rastliny aj buriny sú živé rastliny. Na elimináciu burín v okrasnej záhrade je potrebné využívať takzvané selektívne postrekové herbicídy, ktoré neublížia konkrétnemu druhu rastlín, ale neželaným votrelcom doslova vypália korienok.

Selektívne herbicídy je možné aplikovať v úžitkovej záhrade, vo vinohracoch, sadoch, na skalkách aj trávnikoch. Príkladom je SENCOR 70 WG vo forme dispergovateľného granulátu na ničenie burín v porastoch zemiakov, hrachu, lucerny, rajčiakov a sóje a stojí od 3,5 eura.

Selektívny postrekový herbicíd Sencor 70 WG

Selektívny herbicid Agil 100 EC

Na čisto úžitkovú záhradu sa hodí napríklad selektívny herbicídny prípravok na ničenie trávovitých burín v poľnohospodárskych plodinách AGIL 100 EC od dvoch eur.

Totálny - neselektívny herbicíd

Pred výsadbou rastlín môžete na ploche použiť totálny herbicíd. Zničia všetko. Netreba sa však báť, je možné použiť ich aj na ploche pre budúcu úžitkovú záhradu. Najčastejšie sa používa látka Glyphosate-IPA. Je nastavená tak, aby sa dostávala do rastliny cez listy a pri kontakte s pôdou sa zložky deaktivujú.

Neúčinnosť v pôde znamená, že na takto vyčistenej záhrade nemusíte mať obavu pestovať koreňovú zeleninu, či iné úžitkové plodiny. Burina zvädne za 10 – 14 dní a vtedy je už možné aplikovať novú výsadbu.

Neselektívny postrek Roundup Biaktív

Takéto totálne čistenie je ideálne použitie je pred výsevom novej trávy, či záhrady. Učínok je pozitívny aj v špárach zámkovej dlažby, okolo plotov, či na štrkových cestách. Takýmto typom herbicídu je napríklad osvedčený ROUNDUP BIAKTÍV za liter v cene od 14 eur

Ako správne aplikovať postrek na burinu?

Zriedený roztok z koncentrátu a vody a aplikujeme postrekovačom najlepšie v peknom počasí, keď nehrozí vietor, aby postrek príliš nerozšíri. Všímajte si aj predpoveď počasia. Ideálne je, ak po aplikácii postreku aspoň tri hodiny neprší. Následne už dážď nevadí. Najúčinnejší je, ak má burina dostatočnú listovú plochu, no je pred vykvitnutím do semena, vkedy už môže do pôdy zasiať nové rastliny.

Ako zlikvidovať náletové buriny?

Aj kry a stromy, ktoré vám do záhrady naveje z okolia je možné likvidovať neselektívnym herbicídom. Avšak tu nepomôže priamo rozprašovač cez listy. V prvom kroku je potrebné ker ostrihaťna živé plochy naniesť štetcom koncentrát herbicídu. Spôsobí to absolútne zamedzenie nového rastu. Takto je možné likvidovať burinu napríklad v ovocných sadoch.

Ako dostať burinu z trávnika?

Tráva je jednoklíčnolistová rastlina a preto je potrebné aplikovať selektívny herbicíd proti dvojklíčnoslitým rastlinám. Medzi ne patria obávané sedmokrásky či púpavy kaziace radosť z anglického trávnika. Dôležité je nepostrekovať čerstvo pokosený trávnik, ale nechať ho narásť do 7 – 10 centimetrov a až o týždeň po aplikácii následne pokosiť.

Počas sezóny väčšinou postačí jediná aplikácia. Platí zásada, že existujúci trávnik ochraňujeme vždy selektívnymi herbicídmi, pred zakladaním trávnika a výsevom je možné využiť aj neselektívny postrek. Účinným a overeným eliminátorom buriny v okrasných trávnikoch je Bofix.

Selektívny herbicíd Bofix na trávnik

Účinok sa prejavuje už do niekoľkých hodín. Vhodný je aj novozaložené aj staršie trávniky, či športové ihriská.

Eko odburiňovanie

Ak chcete mať svoju záhradku bez chémie, alebo sa bojíte, že by s čerstvo nanesenými postrekmi mohli prísť do kontaktu malé deti, či domáce zvieratá, ostáva bio odburiňovanie. Jeho základom je manuálne vytrhávanie buriny. To možno považovať za „selektívny herbicíd“. Existuje napríklad aj likvidácia buriny jablčným octom, ktorým postriekate rastlinu. Dajte si však pozor, ocot pôsobí ako totálny herbicíd. Nesmiete ním zasiahnuť cielene pestovanú vegetáciu.

Využitie buriny

Burinu zlikvidovanú prirodzenou cestou – vytrhávaním, nemusíte vyhadzovať. Svoje uplatnenie nájde napríklad v komposte, ako biomasu ju môžete použiť do kopcovitej biohriadky, ak ju zakopete do pôdy, získate zelené hnojivo. To však všetko platí iba o burine bez semienok.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.Publikované dňa: 23.02.2018
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasu

Ako správne zvoliť rastliny na terasu a ktorým druhom sa bude najlepšie dariť? Parametrov výberu a požiadaviek je hneď niekoľko.

Ako zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnakuAko zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnaku

Vysoké teploty, ostré slnečné lúče a nedostatok zrážok nevyhovujú kvetom, stromom ani trávniku. Ako na pravidelnú zálievku všetkých rastlín?

Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?

Zakladanie trávnika nemusíte nechávať len na profesionálov. Poradíme vám, na čo všetko by ste nemali zabudnúť počas prípravy a pri údržbe nového trávnika.