Najlepšie postreky na burinu v trávniku, zemiakoch i na chodníku

Burina je nepriateľom každej úžitkovej záhrady. Jej likvidácia môže pripomínať boj s veternými mlynmi. Na trhu sú však dostupné efektívne postreky na burinu. Nemusíte nutne skúšať vyrýbať postrek na burinu z octu. Využiť môžete overené produkty, ktoré sú v tomto smere osvedčené. Ktoré postreky na burinu sú najlepšie?

Ručné vytrhávanie buriny v záhrade

Na účinnú elimináciu rastlinných škodcov existuje niekoľko dobre overených postupov. Vždy je však dobré vedieť, s čím máte v záhrade doičinenia a na základe toho vybrať účinný prostriedok. Ak hľadáte postrek na burinu v trávniku siahnete po niečom inom, ako v prípade buriny v dlažbe. Pomôžeme vám sa v ponuke lepšie zorientovať.

Najlepšie postreky na burinu


Postreky na burinu a ich pôsobenie

U internetových predajcov i v kamenných predajniach sa stretnete s pojmami ako selektívny alebo totálny herbicíd (neselektívny). Rozdiel je v spektre ich pôsobenia. Selektívne herbicídy majú pôsobenie obmedzené len na určité druhy burín, zatiaľ čo neslektívne herbicídy, resp. totálne postreky obsahujú agresívnejšie toxické látky, ktoré môžu poškodiť všetky rastliny bez rozdielu.

Rozdielny je takisto mechanizmus pôsobenia. Je dôležité vedieť, ako daný postrek proti burine funguje, pretože ovplyvňuje aj to, kedy aplikovať postrek proti burine.

  • Kontaktné postreky proti burine – aplikujú sa priamo na povrch rastliny a likvidujú len tú zelenú časť, ktorú zasiahnu.
  • Systémové postreky na burinu – ide o najviac používaný druhy herbicídov, ktorý pôsobí na korene rastliny. Bez ohľadu na to, ktorú časť rastliny zasiahne, preniká cez stonku do koreňov rastliny. Následne dochádza k jej likvidácii.
  • Postrek na burinu pred sadením – tzv. preemergentný účinok. Tieto postreky sa aplikujú na burinu ešte pred samotnou výsadbou alebo v čase, kedy je len čiastočne vzídená. Ich aplikáciou sa dokáže zabrániť vyklíčeniu ďalších semien burín.
  • Postrek s postemergentnou aplikáciou – aplikovať možno takéto postreky aj na plochy s okrasnou alebo úžitkovou výsadbou, pretože likvidujú len samotné buriny, ktoré sa vo výsadbe vyskytujú. Záleží teda od pôsobenia samotného selektívneho herbicídu.

Postrek na burinu

Selektívne postreky na burinu

Úžitkové rastliny aj buriny sú živé rastliny. Na elimináciu burín v okrasnej záhrade je potrebné využívať takzvané selektívne postrekové herbicídy, ktoré neublížia konkrétnemu druhu okrasných alebo úžitkových rastlín, ale neželaným votrelcom doslova vypália korienok. Výrobcovia ich zloženie orientujú na najviac, resp. najčastejšie buriny v trávniku alebo v záhradách.

Selektívne postreky na burinu je možné aplikovať v úžitkovej záhrade. Bežne sa používajú, ako postreky na vinič, postreky na zemiaky v ovocných sadoch alebo ako postrek proti burine v trávniku.

Príkladom je SENCOR 70 WG vo forme dispergovateľného granulátu na ničenie burín v porastoch zemiakov, hrachu, lucerny, rajčiakov a sóje a stojí od 3,5 eura.

Na čisto úžitkovú záhradu sa hodí napríklad selektívny herbicídny prípravok na ničenie trávovitých burín v poľnohospodárskych plodinách AGIL 100 EC od dvoch eur.

Selektívny postrekový herbicíd Sencor 70 WG

Selektívny herbicid Agil 100 EC

Postrek na burinu v zemiakoch

Tu sa využívajú len selektívne postreky. Možné je postrek aplikovať ešte pred ich klíčením teda v čase skorej výsadby. Taktiež však môžete postreky na burinu v zemiakoch aplikovať potom, čo sú zemiaky na povrchu. Účinné postreky na zemiaky proti burne sú napríklad Sencor Liquid alebo Floraservis Buzzin.

Postrek na burinu v trávniku

Opäť sa využívajú selektívne herbicídy. Totálne herbicídy by totiž spôsobili poškodenie celého trávnika. Postreky na burinu v tráve sú vôbec najžiadanejšie, nakoľko práve v tráve sa vyskytujú najodolnejšie trvalé buriny. Najčastejšie buriny v trávniku sú, napr. ježatka kuria, mohár sivý, pýr plazivý alebo metlička obyčajná alebo púpava lekárska. Najúčinnejšie postreky predstavuje Bofix, Dicopur M750 alebo Lontrel 300.

Totálny herbicíd – neselektívny

Pred výsadbou rastlín môžete na ploche použiť totálny herbicíd. Zničia všetko. Netreba sa však báť, je možné použiť ich aj na ploche pre budúcu úžitkovú záhradu. Najčastejšie sa používa látka Glyphosate-IPA. Je nastavená tak, aby sa dostávala do rastliny cez listy a pri kontakte s pôdou sa zložky deaktivujú.

Neúčinnosť v pôde znamená, že na takto vyčistenej záhrade nemusíte mať obavu pestovať koreňovú zeleninu, či iné úžitkové plodiny. Burina zvädne za 10 – 14 dní a vtedy je už možné aplikovať novú výsadbu.

Takéto totálne čistenie je ideálne použitie je pred výsevom novej trávy, či záhrady. Učínok je pozitívny aj v špárach zámkovej dlažby, okolo plotov, či na štrkových cestách. Takýmto typom herbicídu je napríklad osvedčený ROUNDUP BIAKTÍV za liter v cene od 14 eur

Neselektívny postrek Roundup Biaktív

Postrek na burinu v dlažbe

Tu nie je potrebné sa obávať poškodenia okrasných plodín, preto je totálny herbicíd najlepšou voľbou. Využíva buď systémový koreňový mechanizmus alebo kontaktné pôsobenie. Dôležité je správne dávkovanie. Burina musí byť vyrastená, aby bol účinok efektívny. Na tento účel sa najviac osvedčil postrek Roundup Klasik Pro alebo postrek na burinu Kaput, ktorý je náhradou známeho Fondo postreku.

Ako aplikovať postrek proti burine?

Zriedený roztok z koncentrátu a vody a aplikujeme postrekovačom najlepšie v peknom počasí, keď nefúka vietor, aby postrek príliš nerozprašoval do okolia. Všímajte si aj predpoveď počasia. Ideálne je, ak po aplikácii postreku aspoň tri hodiny neprší. Následne už dážď nevadí. Najúčinnejší je, ak má burina dostatočnú listovú plochu, no je pred vykvitnutím do semena, vtedy už môže do pôdy zasiať nové rastliny.

Riaďte sa zároveň odporúčaniami výrobcu a dodržujte optimálne dávkovanie. Dávku nikdy neprekračujte, hlavne v prípade selektívnych herbicídov môže vyššia koncentácia spôsobiť neželaný účinok. Nezabúdajte na ochranné pomôcky a dôkladne so po aplikácii umyte ruky. Doba pôsobenia u väčšiny postrekov je 7 až 14 dní.

Ako zlikvidovať náletové buriny?

Aj kry a stromy, ktoré vám do záhrady naveje z okolia je možné likvidovať neselektívnym herbicídom. Avšak tu nepomôže priamo rozprašovač cez listy. V prvom kroku je potrebné ker ostrihaťna živé plochy naniesť štetcom koncentrát herbicídu. Spôsobí to absolútne zamedzenie nového rastu. Takto je možné likvidovať burinu napríklad v ovocných sadoch.

Ako na burinu v trávniku a účinný postrek na pýr

Tráva je jednoklíčnolistová rastlina a preto je potrebné aplikovať selektívny herbicíd proti dvojklíčnoslitým rastlinám. Medzi ne patria obávané sedmokrásky či púpavy kaziace radosť z anglického trávnika. Dôležité je nepostrekovať čerstvo pokosený trávnik, ale nechať ho narásť do 7 – 10 centimetrov a až o týždeň po aplikácii následne pokosiť.

Počas sezóny väčšinou postačí jediná aplikácia. Platí zásada, že existujúci trávnik ochraňujeme vždy selektívnymi herbicídmi, pred zakladaním trávnika a výsevom je možné využiť aj neselektívny postrek. Účinným a overeným eliminátorom buriny v okrasných trávnikoch je Bofix a postrek Roundup, ktoré účinkujú aj na pýr.

Účinok sa prejavuje už do niekoľkých hodín či dní. Vhodný je aj novozaložené aj staršie trávniky, či športové ihriská.

Selektívny herbicíd Bofix na trávnik

Eko odburiňovanie

Ak chcete mať svoju záhradku bez chémie, alebo sa bojíte, že by s čerstvo nanesenými postrekmi mohli prísť do kontaktu malé deti, či domáce zvieratá, ostáva bio odburiňovanie. Jeho základom je manuálne vytrhávanie buriny. To možno považovať za „selektívny herbicíd“. Existuje napríklad aj likvidácia buriny jablčným octom, ktorým postriekate rastlinu. Dajte si však pozor, ocot pôsobí ako totálny herbicíd. Nesmiete ním zasiahnuť cielene pestovanú vegetáciu.

Domáci postrek na burinu z octu

Ďalším spôsobom, akým sa môžete zbaviť buriny je domáci postrek, na ktorý budete potrebovať ocot, soľ a saponát. Dôležité je povedať, že kyselina octová je agresívna a dráždivá chemikália.  Zmiešajte 1 liter octu, 4 PL soli a pár kvapiek saponátu, priliať môžete trocha vody. Ide o totálny herbicíd, ktorý môžete aplikovať len na dlažby alebo na plochu bez okrasnej či úžitkovej výsadby. Pozor tiež na silnú koncentráciu, pri dlažbe môže spôsobiž zmenu farby.

Najčastejšie otázky – FAQ

Snažíte sa vyriešiť problém s burinou v záhrade? Postrek proti burine v trávniku či v zemiakoch je najlepšou voľbou. Najlepšie postreky na burinu sú efektívne a šetrné k ostatným úžitkovým rastlinám. Potrebujete poradiť s výberom? Aké sú vaše skúsenosti s burinou v záhrade či dlažbe? Radi vám poradíme. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Aký použiť postrek na burinu v dlažbe?

V prípade zámkovej dlažby alebo chodníka je ideálne použiť totálny herbicíd, teda postrek, ktorý nie je selektívny. Väčšinou ide o kontaktné postreky, napríklad postrek na burinu Kaput Green alebo Roundup postrek.

Ako dlho po aplikovaní burina uhynie?

Väčšinou je doba účinku 7 až 14 dní. V prípade niektorých postrekov aj kratšia, čo závisí aj od typu buriny. Účinnosť sa prejavuje žltnutím zelených častí listov a vysychaním.

Môžem používať postrek na burinu z octu v záhrade?

Áno, avšak používajte ho len na pôde či ploche bez výsadby. Postrek proti burine z octu je najlepšie používať na chodníky, príjazdovú cestu alebo na miesta, kde nehrozí spálenie okrasnej alebo úžitkovej výsadby. Kyselina octová je totiž vysoko agresívna a môže vyhubiť aj ostatné rastliny.

Aký postrek na mandelinky je najlepší?

Hoci ide o hmyz a nie škodcu rastlinného pôvodu, efektívny postrek na mandelinky je napríklad Coragen alebo Decis. Účinný je na mandelinky aj neemový olej, ktorý ich svojím pachom odpudzuje. 

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 23.02.2018
Posledná aktualizácia: 20.03.2023
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.