Najúčinnejšie postreky na burinu nie len v trávniku

Burina je nepriateľom každej úžitkovej záhrady. Jej likvidácia môže pripomínať boj s veternými mlynmi. Každý rok sa objaví znova.

Ručné vytrhávanie buriny v záhrade

Na účinnú elimináciu rastlinných škodcov však existuje niekoľko dobre overených postupov.

Selektívne herbicídy

Úžitkové rastliny aj buriny sú živé rastliny. Na elimináciu burín v okrasnej záhrade je potrebné využívať takzvané selektívne postrekové herbicídy, ktoré neublížia konkrétnemu druhu rastlín, ale neželaným votrelcom doslova vypália korienok.

Selektívne herbicídy je možné aplikovať v úžitkovej záhrade, vo vinohracoch, sadoch, na skalkách aj trávnikoch. Príkladom je SENCOR 70 WG vo forme dispergovateľného granulátu na ničenie burín v porastoch zemiakov, hrachu, lucerny, rajčiakov a sóje a stojí od 3,5 eura.

Selektívny postrekový herbicíd Sencor 70 WG

Selektívny herbicid Agil 100 EC

Na čisto úžitkovú záhradu sa hodí napríklad selektívny herbicídny prípravok na ničenie trávovitých burín v poľnohospodárskych plodinách AGIL 100 EC od dvoch eur.

Totálny - neselektívny herbicíd

Pred výsadbou rastlín môžete na ploche použiť totálny herbicíd. Zničia všetko. Netreba sa však báť, je možné použiť ich aj na ploche pre budúcu úžitkovú záhradu. Najčastejšie sa používa látka Glyphosate-IPA. Je nastavená tak, aby sa dostávala do rastliny cez listy a pri kontakte s pôdou sa zložky deaktivujú.

Neúčinnosť v pôde znamená, že na takto vyčistenej záhrade nemusíte mať obavu pestovať koreňovú zeleninu, či iné úžitkové plodiny. Burina zvädne za 10 – 14 dní a vtedy je už možné aplikovať novú výsadbu.

Neselektívny postrek Roundup Biaktív

Takéto totálne čistenie je ideálne použitie je pred výsevom novej trávy, či záhrady. Učínok je pozitívny aj v špárach zámkovej dlažby, okolo plotov, či na štrkových cestách. Takýmto typom herbicídu je napríklad osvedčený ROUNDUP BIAKTÍV za liter v cene od 14 eur

Ako správne aplikovať postrek na burinu?

Zriedený roztok z koncentrátu a vody a aplikujeme postrekovačom najlepšie v peknom počasí, keď nehrozí vietor, aby postrek príliš nerozšíri. Všímajte si aj predpoveď počasia. Ideálne je, ak po aplikácii postreku aspoň tri hodiny neprší. Následne už dážď nevadí. Najúčinnejší je, ak má burina dostatočnú listovú plochu, no je pred vykvitnutím do semena, vkedy už môže do pôdy zasiať nové rastliny.

Ako zlikvidovať náletové buriny?

Aj kry a stromy, ktoré vám do záhrady naveje z okolia je možné likvidovať neselektívnym herbicídom. Avšak tu nepomôže priamo rozprašovač cez listy. V prvom kroku je potrebné ker ostrihaťna živé plochy naniesť štetcom koncentrát herbicídu. Spôsobí to absolútne zamedzenie nového rastu. Takto je možné likvidovať burinu napríklad v ovocných sadoch.

Ako dostať burinu z trávnika?

Tráva je jednoklíčnolistová rastlina a preto je potrebné aplikovať selektívny herbicíd proti dvojklíčnoslitým rastlinám. Medzi ne patria obávané sedmokrásky či púpavy kaziace radosť z anglického trávnika. Dôležité je nepostrekovať čerstvo pokosený trávnik, ale nechať ho narásť do 7 – 10 centimetrov a až o týždeň po aplikácii následne pokosiť.

Počas sezóny väčšinou postačí jediná aplikácia. Platí zásada, že existujúci trávnik ochraňujeme vždy selektívnymi herbicídmi, pred zakladaním trávnika a výsevom je možné využiť aj neselektívny postrek. Účinným a overeným eliminátorom buriny v okrasných trávnikoch je Bofix.

Selektívny herbicíd Bofix na trávnik

Účinok sa prejavuje už do niekoľkých hodín. Vhodný je aj novozaložené aj staršie trávniky, či športové ihriská.

Eko odburiňovanie

Ak chcete mať svoju záhradku bez chémie, alebo sa bojíte, že by s čerstvo nanesenými postrekmi mohli prísť do kontaktu malé deti, či domáce zvieratá, ostáva bio odburiňovanie. Jeho základom je manuálne vytrhávanie buriny. To možno považovať za „selektívny herbicíd“. Existuje napríklad aj likvidácia buriny jablčným octom, ktorým postriekate rastlinu. Dajte si však pozor, ocot pôsobí ako totálny herbicíd. Nesmiete ním zasiahnuť cielene pestovanú vegetáciu.

Využitie buriny

Burinu zlikvidovanú prirodzenou cestou – vytrhávaním, nemusíte vyhadzovať. Svoje uplatnenie nájde napríklad v komposte, ako biomasu ju môžete použiť do kopcovitej biohriadky, ak ju zakopete do pôdy, získate zelené hnojivo. To však všetko platí iba o burine bez semienok.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 23.02.2018
Hodnotenie článku:
(92.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Pridať komentár