Petúnie. Jednoročky, ktoré skrášlia každý balkón.

Azda najkrajším a najfarebnejším kvetom na balkónoch sú práve petúnie. Nenáročné kvetiny, s ktorými sme sa už určite stretli nie len na balkónoch rodinných domov, ale aj v mestských sadoch.

Ako som už spomínal, petúnie sú nenáročné kvety, ktoré milujú slnko a ako každé kvety, dostatok vlahy a živín. Vôbec im nevadí ani priame slnko. Dorastajú do výšky približne 40 cm a nájdeme ich v niekoľkých odrodách.

ako pestovať petúnie

Pestovanie

Existujú dva spôsoby, ako vypestovať petúnie. Prvý spôsob je, že sa rozhodneme vypestovať si vlastné rastlinky a ten druhý, že si kúpime hotové sadenice. Prvý spôsob je síce náročnejší, ale za to lacnejší. V druhom prípade sa však nehrozí pestovateľský neúspech ani úplným začiatočníkom.

Ak sa teda rozhodneme pre prvý spôsob, musíme zasiať semená už vo februári. Do menších misiek si nasypeme kúpený substrát pre výsev rastlín a semienka zasejeme približne do 3 cm hĺbky. Semená majú veľmi dobrú klíčivosť, takže ich do jednej misky neukladajte veľa.

Takto zasiate semená dôkladne zalejeme a misky dáme do pootvorených igelitových vreciek. Týmto spôsobom si vytvoríme takzvaný domáci skleník, kde nám semená vyklíčia skôr. Takto zabalené misky môžu ostať v izbovej teplote, nie však na priamom slnku.

Ak nám vyrašia prvé lístky, mali by sme rastlinky presadiť do malých kvetináčov. Aj do týchto kvetináčov použijeme substrát na výsev. Korienky petúnií sú veľmi krehké a tak postupujeme veľmi opatrne, aby sme ich nepoškodili. Môže to ohroziť ich ďalší rast.

Takto presadené rastlinky ešte stále nevystavujeme priamemu slnku. Za približne 5-6 týždňov (máj) by sme mali mať pevné sadenice, ktoré presadíme buď do kvetináčov alebo do záhrady. Najlepšie sa im však darí v kvetináčoch s vlastnou závlahou. Teraz už môžete použiť aj záhradnícky substrát alebo kompost. Presadené petúnie môžete prihnojiť.

petúnie v záhrade

Starostlivosť

Ak sa nám rastlinky uchytia a budú už pevne zakorenené, prihnojujte ich rozpustením umelým hnojivom (najlepšie sú Floran alebo Kristalon). Pri dorastení na cca 15 centimetrov ich môžete zastihnúť. Rozvetvia sa. Petúnie by mali kvitnúť od júna až po celý júl. Zvädnuté a vyschnuté kvety odtrhávajte aby rastlinka vždy zapustila nové puky.

 

Choroby petúnie

Ako každú rastlinu, aj petúnie môžu napadnúť rôzni škodcovia a choroby.

Veľkým problémom pre petúnie bývajú však aj poveternostné podmienky. Veľmi zle odolávajú veľkému vetru, ktorý by mohol ich dlhé výhonky polámať. Nepríjemný môže byť pre petúnie aj dážď, ktorý ničí krehké kvety. Takže keď bude vonku nepriaznivo, odporúčajú sa petúnie zložiť s balkónov.

Vlhké počasie môže zapríčiniť výskyt vošiek. Ak ich odhalíme včas, na ich zničenie bude stačiť roztok z vody a jari. Ak sa však vošky rozmnožia na veľké množstvo, siahnite po chemických postrekoch, ktoré nájdete v každom kvetinárstve.

petúnie - najčastejšie choroby (listy)

Vošky navyše môžu zapríčiňovať aj iné choroby. Prenášajú vírusové choroby, ktoré môžu petúnie aj zničiť. Medzi najčastejšie vírusové choroby petúnií patrí vírus mozaiky paradajky, vírus žiliek petúnie a vírus mozaiky tabaku. Okrem týchto ochorení môžu petúnie napadnúť aj veľa iných vírusových ochorení. Sprievodné znaky týchto ochorení sú zažltnuté kvety, spomalený rast kvetín ale aj listov, presvietené žilky na listoch a iné. Proti týmto ochoreniam sa nájdu taktiež chemické postreky.

Lepkavé listy sú veľkým problémom pri petúniách. Vznikajú taktiež z vošiek. Tieto malé škodce vylučujú takzvanú medovicu, ktorá je lepkavá a usadzuje sa na listoch. Ako som už spomínal, ak odstránime vošky, zbavíme sa viacerých ochorení.

Ďalšími chorobami môžu byť plesne. Najčastejšou plesňou a hubovou chorobou je múčnatka. Na listoch petúnií sa vytvorí biely povrch. Neskôr začnú listy opadávať a kvetinka môže aj zahynúť. Plesne treba odhaliť čo najskôr a odstrániť ich postrekmi. Ak by bola rastlina už napadnutá veľmi, treba nielen kvety, ale aj celé stonky odtrhnúť a počkať na nový výhonok, ktorý by mal byť už zdravý.

petúnia - suché listy

Petúnie a surfínie

Surfínie sú veľmi podobné petúniám. Postup pri sadení surfínií je veľmi podobný ako pri petúniách. Taktiež majú radi slnko a nie prílišnú vlahu. Rozdiel medzi týmito kvetmi je ten, že petúnie rastú vzpriamene a kompaktne, kdežtosurfínie vytvárajú bohaté rozkonárené previsy.

Obe kvetiny nájdeme v niekoľkých farebných prevedeniach a takisto sa obe hodia na balkóny, kde sú chránené pred dažďom a priamym vetrom a taktiež na ne svieti dostatok svetla. 

petúnie v záhrade - pestovanie

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 11.02.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najúčinnejšie postreky na burinu nie len v trávniku Najúčinnejšie postreky na burinu nie len v trávniku

Burina je nepriateľom každej úžitkovej záhrady. Jej likvidácia môže pripomínať boj s veternými mlynmi. Každý rok sa objaví znova. Našťastie existuje pomoc v podobe postrekov.  

Ako pestovať pivónie Ako pestovať pivónie

Ako pestovať hortenziu Ako pestovať hortenziu

Hortenzie sa pýšia honosným vzrastom a nádhernou, plne zakvitnutou korunou kvetov. Ako sa o ňu správne postarať? Potrebuje veľa vody? Ako sa hortenzia rozmnožuje? Všetko podstatné sa...


Pridať komentár