1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis

Chystáte sa stavať nový plot a napadlo vám, či z toho nemôžete mať nepríjemnosti? Záleží od toho, aký plot a takisto, kde ho chcete stavať. Stavebné povolenie, geodet či stavebné ohlásenie. Je toto všetko nutné pri stavbe plota na vlastnom pozemku? Nehovoriac o tom, že informovať by ste mali i suseda. Aké náležitosti si teda stavba plota vyžaduje?

Ako vybaviť povolenie na stavbu plota?

Pýtate sa či potrebujete stavebné povolenie alebo postačí i stavebné ohlásenie? Alebo vlastne, čo mi hrozí ak postavím plot na čierno? Takéto otázky zrejme prúdia v hlave každému, kto sa do oplotenia pozemku či nehnuteľnosti púšťa. Čo musíte, nesmiete a môžete vám prezradíme v našom článku.

Stavba nového plota

Začneme od podlahy. Na stavbu nového betónového plota nie je nutné stavebné povolenie. Stačí, ak stavbu vopred ohlásite stavebnému úradu, najčastejšie na obecnom alebo mestskom úrade. Žiadna žiadosť o stavbu plota teda netreba. Jediné, čo urobíte, aby to bolo v medziach zákona, pri betónovom oplotení splníte ohlasovaciu povinnosť (Ohlásenie drobnej stavby). Ide v podstate o náhradu stavebného povolenia, no proces je omnoho jednoduchší a bez akéhosi schvaľovania.

Stavba betónového plota

Plot sa považuje za drobnú stavbu podľa zákona. V tom prípade, ak má určité základy v zemi, prípadne je zakotvený hlboko do zeme, podávate ohlásenie o stavbe plota. V prípade, že ide o pletivové oplotenie, žiadnym ohlásením sa zaoberať ani nemusíte.

Kedy stavebné povolenie potrebujem?

Z hľadiska legislatívy je nutné získať stavebné povolenie na stavbu plota ak:

  • Je plot vyšší ako 2 metre.
  • Oplotenie budete stavať na nezastavanom území teda na pozemku, kde nie je žiadna iná hlavná stavba.
  • Ak sa pozemok nachádza v pamiatkovej zóne.

Renovácia starého plota

Týka sa stavebné ohlásenie či stavebné povolenie aj rekonštrukcie či výmeny starého plota za nový? Ak je zachovaná pôvodná línia, výška oplotenia nepresahuje viac ako 2 metre, nemusíte renováciu ani ohlásiť. Ak meníte pletivový plot za betónový, mali by ste to predsa len ohlásiť  stavebnému úradu. Oplotenie sa v zákone považuje za drobnú stavbu, no to zahŕňa i opravy fasád, výmenu strešnej krytiny či výmenu odkvapových žľabov a odtokových zvodov. A tieto úpravy na stavebnom úrade ohlasuje ani nie pol percenta obyvateľov obcí a miest.

Renovácia starého plota

Je potrebný geodet?

Predpokladom je, že staviate plot, ktorý bude na danom mieste desaťročia. Ak ide o betónové oplotenie s pevným ukotvením, u ktorého je predpoklad dlhodobého užívania, odporúčame vám najať si geodeta. Pri tomto meraní by mal byť prítomný i sused, aby nedošlo k nepríjemnostiam. Geodet totiž vymeria pozemok na centimetre presne.

Ak svoj plot budete stavať na svojom pozemku, sused vám nič nemôže aj keby ste sa rozhodli postaviť väzenský múr s ostnatým drôtom. Cena za výmeru geodetom sa pohybuje okolo 100 eur za 100 metrov vytýčenej hranice pozemkov. Určite sa to však oplatí. Vďaka tejto investícii máte istotu, že pozemok máte riadne vytýčený a nečakajú vás žiadne nepríjemnosti.

Sused nekamarát

Susedské vzťahy sú niekedy komplikované. So susedom sa o plote nemusíte ani baviť, kým ho staviate na vlastnom pozemku. Po ohlásení drobnej stavby, betónového plota, sa nevyžaduje žiadny súhlas susedov ani nič podobné.

Stavba dreveného plota

Ak výška nepresahuje 2 metre a oplotenie nezamedzuje vstupu na jeho pozemok, nemusíte suseda o ničom informovať. Niekedy však môže naopak sused plot vyžadovať z dôvodu, aby mohol nerušene vykonávať svoje vlastnícke právo. Takúto požiadavku vyhodnocuje súd. Pokiaľ chcete so susedom vychádzať alebo si nepokaziť dobré vzťahy, určite si s ním dohodnite zámer a v predstihu ho informujte.

Certifikovaný plot

Znie to strašidelne? Nuž norma STN EN 12839 hovorí jasne. Táto norma sa týka betónového plota, ktorý musí spĺňať isté kvalitatívne a ekologické náležitosti. Táto norma platí pre železobetónové či betónové prefabrikáty (panely), ktoré sa pri stavbe plotov využívajú. A prečo mať certifikovaný plot? Jednoducho ste v práve. Ak by sa totiž susedovi nepozdával, môže požiadať súd o obhliadnutie, no ak plot spĺňa normy STN EN, nemusíte sa obávať a sused vyjde naprázdno.

Ak plot postavíte načierno, teda porušíte niektorú z právnych noriem, úrady majú povolenie plot zbúrať alebo vás požiadajú o jeho odstránenie na vlastné náklady. Navyše vám môže stavebný úrad za neohlásenie drobnej stavby uložiť pokutu do výšky 330 eur.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 08.09.2019
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku

Dávate si zvýšený pozor na svoj drahý, drevený nábytok, používate podložky pod poháre a aj tak sa nejakým spôsobom ocitli na stole odtlačky od pohárov? Prezradíme vám účinné tipy a triky...

Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody

Bývanie na svahu je naozaj jedinečné, moderné a nadčasové, avšak predstavy sú častokrát len predstavami, ktoré sa s realitou rýchlo míňajú. Na čo všetko treba myslieť? Prezradíme vám v...

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...