Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis

Chystáte sa stavať nový plot a napadlo vám, či z toho nemôžete mať nepríjemnosti? Záleží od toho, aký plot a takisto, kde ho chcete stavať. Stavebné povolenie, geodet či stavebné ohlásenie. Je toto všetko nutné pri stavbe plota na vlastnom pozemku? Nehovoriac o tom, že informovať by ste mali i suseda. Aké náležitosti si teda stavba plota vyžaduje?

Ako vybaviť povolenie na stavbu plota?

Pýtate sa či potrebujete stavebné povolenie alebo postačí i stavebné ohlásenie? Alebo vlastne, čo mi hrozí ak postavím plot na čierno? Takéto otázky zrejme prúdia v hlave každému, kto sa do oplotenia pozemku či nehnuteľnosti púšťa. Čo musíte, nesmiete a môžete vám prezradíme v našom článku.

Stavba nového plota

Začneme od podlahy. Na stavbu nového betónového plota nie je nutné stavebné povolenie. Stačí, ak stavbu vopred ohlásite stavebnému úradu, najčastejšie na obecnom alebo mestskom úrade. Žiadna žiadosť o stavbu plota teda netreba. Jediné, čo urobíte, aby to bolo v medziach zákona, pri betónovom oplotení splníte ohlasovaciu povinnosť (Ohlásenie drobnej stavby). Ide v podstate o náhradu stavebného povolenia, no proces je omnoho jednoduchší a bez akéhosi schvaľovania.

Stavba betónového plota

Plot sa považuje za drobnú stavbu podľa zákona. V tom prípade, ak má určité základy v zemi, prípadne je zakotvený hlboko do zeme, podávate ohlásenie o stavbe plota. V prípade, že ide o pletivové oplotenie, žiadnym ohlásením sa zaoberať ani nemusíte.

Kedy stavebné povolenie potrebujem?

Z hľadiska legislatívy je nutné získať stavebné povolenie na stavbu plota ak:

  • Oplotenie budete stavať na nezastavanom území teda na pozemku, kde nie je žiadna iná hlavná stavba.
  • Ak sa pozemok nachádza v pamiatkovej zóne.

Upozorňujeme aj na to, že samotnú realizáciu diela možno začať až po vydaní súhlasného stanoviska stavebného úradu, obce či mesta. Toto pravidlo platí aj v prípade ohlásenia drobnej stavby, aj v prípade žiadosti o vydanie stavebného povolenia.

Pozor na VZN

Stavebné úrady vždy posudzujú doplnkovú funkciu oplotenia individuálne. Môže sa preto stať, že na jednom úrade by ste potrebovali stavebné povolenie a na druhom by stačilo ohlásenie drobnej stavby.

Ešte pred samotnou stavbou oplotenia vám odporúčame zájsť si na príslušný stavebný, mestský alebo obecný úrad a overiť si podmienky stavby oplotenia vo vašom meste či obci. Stavebný zákon totiž neupravuje výšku či materiál, z ktorého je plot postavený, tieto parametre však môže upresňovať Všeobecné záväzné nariadenie obce / mesta, prípadne územný plán alebo urbanistická štúdia.

Renovácia starého plota

Týka sa stavebné ohlásenie či stavebné povolenie aj rekonštrukcie či výmeny starého plota za nový? Ak je zachovaná pôvodná línia, potom nemusíte renováciu ani ohlásiť. Ak meníte pletivový plot za betónový, mali by ste to predsa len ohlásiť  stavebnému úradu. Oplotenie sa v zákone považuje za drobnú stavbu, no to zahŕňa i opravy fasád, výmenu strešnej krytiny či výmenu odkvapových žľabov a odtokových zvodov. A tieto úpravy na stavebnom úrade ohlasuje ani nie pol percenta obyvateľov obcí a miest.

Renovácia starého plota

Je potrebný geodet?

Predpokladom je, že staviate plot, ktorý bude na danom mieste desaťročia. Ak ide o betónové oplotenie s pevným ukotvením, u ktorého je predpoklad dlhodobého užívania, odporúčame vám najať si geodeta. Pri tomto meraní by mal byť prítomný i sused, aby nedošlo k nepríjemnostiam. Geodet totiž vymeria pozemok na centimetre presne.

Ak svoj plot budete stavať na svojom pozemku, sused vám nič nemôže aj keby ste sa rozhodli postaviť väzenský múr s ostnatým drôtom. Cena za výmeru geodetom sa pohybuje okolo 100 eur za 100 metrov vytýčenej hranice pozemkov. Určite sa to však oplatí. Vďaka tejto investícii máte istotu, že pozemok máte riadne vytýčený a nečakajú vás žiadne nepríjemnosti.

Sused nekamarát

Susedské vzťahy sú niekedy komplikované. So susedom sa o plote nemusíte ani baviť, kým ho staviate na vlastnom pozemku. Po ohlásení drobnej stavby, betónového plota, sa nevyžaduje žiadny súhlas susedov ani nič podobné.

Stavba dreveného plota

Ak oplotenie nezamedzuje vstupu na jeho pozemok, nemusíte suseda o ničom informovať. Niekedy však môže naopak sused plot vyžadovať z dôvodu, aby mohol nerušene vykonávať svoje vlastnícke právo. Takúto požiadavku vyhodnocuje súd. Pokiaľ chcete so susedom vychádzať alebo si nepokaziť dobré vzťahy, určite si s ním dohodnite zámer a v predstihu ho informujte.

Certifikovaný plot

Znie to strašidelne? Nuž norma STN EN 12839 hovorí jasne. Táto norma sa týka betónového plota, ktorý musí spĺňať isté kvalitatívne a ekologické náležitosti. Táto norma platí pre železobetónové či betónové prefabrikáty (panely), ktoré sa pri stavbe plotov využívajú. A prečo mať certifikovaný plot? Jednoducho ste v práve. Ak by sa totiž susedovi nepozdával, môže požiadať súd o obhliadnutie, no ak plot spĺňa normy STN EN, nemusíte sa obávať a sused vyjde naprázdno.

Ak plot postavíte načierno, teda porušíte niektorú z právnych noriem, úrady majú povolenie plot zbúrať alebo vás požiadajú o jeho odstránenie na vlastné náklady. Navyše vám môže stavebný úrad za neohlásenie drobnej stavby uložiť pokutu do výšky 330 eur.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

11/02/2020 23:07
Tibor

Prosím Vás, odkiaľ máte tú informáciu, že pre plot nad 2 metre treba stavebné povolenie? Toto nemá oporu v slov. legislatíve. Ak mi to viete doložiť aj odvolávkou na konkrétne ustanovenie zákona, budem rád. Inak nepíšte bludy. Tie 2 metre sú chybne prevzaté z českej legislatívy, ale aj tam je to úplne inak, len tá výška 2 metre je tam uvedená.

14/02/2020 15:27
Redakcia TopByvanie.sk

Ďakujeme za upozornenie, chybu v článku odstránime.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 08.09.2019
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa zbaviť hmyzu na balkóne? Pomôže sviečka proti hmyzu aj kvety proti komárom a muchámAko sa zbaviť hmyzu na balkóne? Pomôže sviečka proti hmyzu aj kvety proti komárom a muchám

Otravuje vás na balkóne nepríjemný hmyz, od ktorého máte štípance na pokožke? Obrňte sa vhodnými prostriedkami, povieme vám, ktoré to sú.

Ako odstrániť škvrny od jahôd, čerešní, marhúľ a ďalšieho ovociaAko odstrániť škvrny od jahôd, čerešní, marhúľ a ďalšieho ovocia

Škvrny od vocia sú počas leta bežnou záležitosťou. Poradíme vám, ako odstránite čerešňové, jahodové a ďalšie ovocné škvrny z oblečenia.

Prínosné vtáky v záhrade: sýkorky, vrabce, drozdy, škorce, žlny, vrany, sojky. Ako ich prilákať?Prínosné vtáky v záhrade: sýkorky, vrabce, drozdy, škorce, žlny, vrany, sojky. Ako ich prilákať?

Vtáky sa živia hmyzom, hlodavcami aj bezstavovcami, inými slovami, živia sa tým, čo zvykneme označovať za škodcov. Niektoré druhy vašu záhradu vyčistia aj od zdochlín alebo hnijúceho...