1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Požičovňa lyží. Koľko stojí požičanie? Porovnajte si cenník

Láka vás lyžovanie, ale neviete, či je tento šport pre vás to pravé? Zvažujete nvestíciu do celej lyžiarskej výstroje? Požičovňa lyží tento problém vyrieši.

Lyže

Na aké lyže sa zamerať a na čo sa pri požičiavaní lyží pripraviť?

S výberom lyží vám pomôže odborník

Všade samé lyže a vy nemáte tušenie, ktoré si vybrať. Váhate, či do požičovne lyží vstúpiť? Žiadny strach. V každej dobrej požičovni vám s výberom pomôže personál, ktorý má s lyžovaním skúsenosti a vie, na čo si má začiatočník dávať pozor. Aby ste mali aspoň predstavu o tom, čo všetko výber lyží obnáša, prečítajte si náš článok.

Výber lyží ovplyvňuje:

 • technika lyžovania
 • ako často sa chystáte lyžovať
 • akú disciplínu chcete vyskúšať
 • vaša výška a váha

Od začiatočníka k profesionálovi

Ste začiatočník? Prvým pohybom, ktorému sa na lyžiach budete venovať sú veľké oblúky v pomalej rýchlosti na nenáročnej zjazdovke. Nenáročné a ľahko ovládateľné budú aj vaše lyže. Na lyžiach strávite tak dva týždne ročne, oblúky v strednej rýchlosti vám nerobia žiadny problém a zlyžujete všetky zjazdovky v strediskách? Požičajte si komfortné lyže, s ktorými zdoláte aj väčšie rýchlosti. Ak si na ne trúfnete.

Ako vybrať správne lyže?

Zjazdovky zdolávate s ľahkosťou a bez najmenšieho zaváhania? Základom vačej jazdy sú paralelné oblúky a striedanie polomerov? Prichádzate na chuť carvingu a lyžovanie si dokážete vychutnať skoro tak, ako profesionál? Komfortné a výkonné lyže sa stanú vašm spoločníkom.

Zdolať aj neupravený kopec pokrytý rôznym typom snehu nie je pre vás prekážkou a na lyžiach sa cítite ako ryba vo vode? Skvelé! Potrebujete lyže, ktoré budú stíhať vášmu tempu. Kvalitné a výkonné lyže sú to pravé.

Lyžovanie

Je nám jasné, že profesionáli presne vedia, ktoré lyže sú pre nich tie najlepšie, aj keď zablúdia do požičovne. Uvádzame to tu preto, aby si začiatočníci ujasnili, kam až to môžu na lyžiach dotiahnuť a ako s náročnosťou terénu a nadobúdaním lyžiarskych zručností stúpajú aj nároky na výber lyží.

Tipy lyží

 • Slalomové - na svahoch sa s nimi stretnete najčastejšie. Ľahko sa ovládajú a ich tvrdosť výrobcovia prispôsobili komerčnému využitiu. Šírka stredu lyží sa pohybuje v rozmedzí 65 až 70 mm.
 • All-round - postavte sa na ne na zjazdovke. Začiatočník ale aj pokročilý lyžiar si pri nich príde na svoje
 • All-mountain – sú širšie, s rádiusom nad 15 m. Ideálne na tvrdší povrch. Zjazdíte s nimi celú horu
 • Freeride – lyže určené na jazdu v teréne. V strede majú 100 a viac mm.
 • Freestyle – lyže určené na jazdu v snowparku. Majú zaujímavý dizajn a podobajú sa skateboardu. Sú odolné a zvládajú tvrdé dopady a majú spevnené hrany, railování a jibbovanie pre nich nie je žiadny problém.
 • Bigfoot (po našom kraťasy) – sú určené skúseným lyžiarom, ktorí si lyžovanie potrebujú spestriť správnou dávkou adrenalínu
 • Carvingové lyžeuľahčujú lyžovanie, pri vykrajovaní oblúkov udržiavajú rovnakú rýchlosť a lyžiarom umožňujú ničím nerušený príjemný pocit z jazdy. Tieto lyže sa ustálili na dĺžke 165 až 180 cm u mužov, 146 až 160 cm u žien

Pri lyžiach platí

 • užšie lyže patria na zjazdovku, širšie lepšie zvládnu náročnejší terén
 • kratšie lyže sú živšie a ľahšie sa ovládajú. Dlhšie sú pomalšie a to, že majú väčšiu plochu oceníte najmä v teréne

Na výške a váhe pri výbere lyží záleží

Dĺžku lyží určuje vaša výška a terén, na ktorom chcete jazdiť. Freeridové lyže by mali byť také dlhé, akí ste vy vysokí. Zjazdovky, all mountain a freestyle lyže si vyberte o 10 až 15 cm kratšie. Čím ste ťažší, tým tvrdšie by mali byť lyže, na ktorých chcete brázdiť zasnežené kopce. Aby lyžovanie prinieslo presne to, prečo ste sa na lyže postavili. 

Rocker a lyže? To je čo?

Klasické lyže majú oba kontaktné body na koncoch lyží. V tomto prípade ide o prehnutie (camber). Opakom je vzpruha (reverse camber), keď má lyža len jeden kontaktný bod.

Výber vhodných lyží

Rocker tvorí kombinácia camber a reverse camber. Kontaktné body sú bližšie k strede lyže a špička alebo aj pätka je zdvihnutá. Rocker uľahčuje lyžovanie na rôznom tipe snehového povrchu a lyže sa ľahšie ovládajú.

Rádius lyží

Udáva sa v metroch (m) a určuje polomer vykrojenia a charakter lyží. Pri kratšom rádiuse sa lyže ľahšie ovládajú a lepšie sa točia. Na vysokú rýchlosť a jazdu po sklznici zabudnite. Dlhší rádius vytvorí dlhší oblúk, pôjdete rýchlejšie a zvládnete aj skĺznicu. Čím sú lyže viac vykrojené, tým lepšie sa na nich zatáča, ale horšie sa ovládajú.

Ženské a mužské. Aký je medzi nimi rozdiel?

Ženské lyže sú ľahšie a majú mäkšiu konštrukciu. Na to, aby mali taký ohyb, ako zaťažené lyže určené mužom, musia byť pružnejšie. Ženy majú nižšie položené ťažisko, čo im umožňuje viac sa do lyží oprieť. Preto majú viazanie viac vpredu.

Skúste požičovňu lyží

Jednou z výhod požičovne lyží je aj to, že si môžete otestovať viac modelov a potom sa rozhodnúť. Ak patríte medzi lyžiarov, ktorí sa na svah dostanú raz za Uhorský rok, je cenovo výhodnejšie si lyže požičať. Prezradíme vám, ako si vybrať, aby aj lyže z požičovne splnili vaše očakávania.

Výber vhodných lyží v požičovni

 • rezervujte si lyže na internete. Bude to lacnejšie (odporúčame iba v tom prípade, že presne viete čo chcete)
 • viete ako lyžujete. Prispôsobte tomu aj výber lyží
 • staré a poškodené lyže nechajte v požičovni a navštívte ďalšiu

Požičiavate si aj lyžiarky? Vyberajte ich starostlivo. Lyžiarky, v ktorých sa noha necíti dobre vymeňte. Na kopci to bude ešte horšie. Skontrolujte si stav vnútornej papučky, skeletu a klipsní. Aby ste pri vrátení maôi jasno v tom, čo vám požičali a pri vrátení nenastal problém.

Koľko stojí požičanie lyží?

Cena za požičanie lyží je rôzna. Niektoré požičovne prichádzajú s akciami, aby prilákali viac klientov. Vo všeobecnosti platí, že si za požičanie lyží priamo na svahu priplatíte. Čím viac dní, tým nižšia cena. Za lyže na jeden deň zaplatíte napr. 9 €, za lyže na 4 dni zaplatíte 27 €. Za jeden deň tak namiesto 9 € zaplatíte len 6,75 €. Predtým, ako si lyže objednáte si ujasnite, koľko dní na nich chcete stráviť. Aby vás lyžovanie nakoniec nevyšlo zbytočne draho.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.Publikované dňa: 06.10.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...

Detské sánky s fusakom a operadlom alebo boby s volantom a brzdou? Detské sánky s fusakom a operadlom alebo boby s volantom a brzdou?

Aká by to bola zima bez sánkovania? Poradíme vám, ktoré parametre sú dôležité a prezradíme podľa čoho sane či boby vybrať, aby bolo dieťa spokojné a zároveň v bezpečí. Čítajte ďalej.

Ako sa obliecť na bežky? Aké nohavice, komplety či kombinézy Ako sa obliecť na bežky? Aké nohavice, komplety či kombinézy

Ak bežky raz vyskúšate, zistíte, že tento druh športu je nielen ľahší ale neohrozuje ani vaše zdravie. Dnes vám prezradíme, ako sa na ne obliecť.